Kerepesi Csaba, a HUN-REN SZTAKI Informatikai Kutatólaboratóriumának tudományos munkatársa régóta foglalkozik öregedésórák alkalmazásával – ezeket a biológiai életkort meghatározni képes mesterséges intelligencia alapú eszközöket hívta segítségül a „Multi-omic rejuvenation and lifespan extension on exposure to youthful circulation” című tanulmány adatainak elemzéséhez is.
A Nature Agingben megjelent tanulmányban a kutatók fiatal és öreg egerek vérkeringését kötötték össze műtéti úton három hónapra, majd egy újabb műtéttel szétválasztották őket. A parabiózis nevű kísérleti eljárás eredményeképpen a fiatal vérnek kitett öreg állatok kis mértékben megfiatalodtak, és az élettartamuk is meghosszabbodott. A pozitív élettani hatások jóval a szétválasztás után is kitartottak, erre utal az élettartam meghosszabbodása is. Az eredményről a New York Times is beszámolt.
„Főként a biszulfit szekvenálási adatok elemzésében vettem részt”
– mondta Kerepesi Csaba a kutatásban betöltött feladatairól.
„Életkorpredikciós gépi tanulási modelleket, vagyis öregedésórákat alkalmaztam RRBS, azaz reduced representation bisulfite sequencing adatokon, valamint a statisztikai elemzésekben is segítettem.”
A cikk ide kattintva érhető el.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!