Gazdaság

Női vállalkozói hálózat és zöld adattér

Saját, kifejezetten a női alapítók támogatására irányuló programja után idén már konzorciumvezetőként alakíthatja a női vállalkozók európai hálózatát a Design Terminal egy EU-s kezdeményezés keretében. Fontos misszió a fenntarthatóság is az innovációs ügynökség programjaiban, amelyet most szintén egy sikeres uniós pályázat során erősíthet. 

A NŐI VÁLLALKOZÓK ÚTJA RÖGÖSEBB

A női vállalkozók Európa-szerte alulreprezentáltak az innovációs szcénában. Ugyan a sikerhez a kutatások szerint is nagyon kellenek a női cégvezetők és alapítók – a McKinsey & Co szerint például a férfi és női vezetőkkel egyaránt bíró vállalkozásoknak 21%-kal több esélye van arra, hogy nyereségesek legyenek ­–, mégis beszédesen lehangolóak az európai adatok.

A European Institute of Innovation & Technology tavaly augusztusi cikke szerint a kontinens vállalkozásainak csupán 21%-át hozták létre nők, a több alapítóval is rendelkező startupok közül pedig csupán 2,5 % a teljes egészében női alapítású.

Az Atomico kockázatitőke-befektető cég által készített, átfogó riport sem szűkölködik a meghökkentő adatokban. 2022-es felmérésük alapján Európában az összes kockázatitőke-finanszírozás 87%-át csak férfiakból álló csapatok szerezték meg, miközben a kizárólag női startupok által elnyert finanszírozás aránya 3%-ról 1%-ra csökkent 2018 óta. Persze kevésbé csodálkozhatunk, ha azt nézzük, hogy a befektetői szcénában is markáns az egyenlőtlenség: 6 férfi döntéshozó kockázati tőkésre 1 női jut.

A trendeken tehát éppen ideje változtatni!

KÉT IRÁNYBÓL ERŐSÍT A WOMENTURE

Négy innovációs ügynökség, a hazai Design Terminal, a német SpinLab – The HHL Accelerator, az észt Tehnopol és a cseh DEX Innovation Centre március 8-án, a Nemzetközi Nőnapon indítja közös, összeurópai kezdeményezését, melynek legfőbb célja a női vállalkozók helyzetbehozása a kontinensen.

A 2025 januárjáig tartó Womenture program két fronton erősítené a női vállalkozói szellemet. A programra egyrészt Európa bármely országából jelentkezhetnek 2023 októberétől olyanok, akik vállalkoznának vagy fejlesztenék már meglévő cégüket. A Womenture szakértői célzott szakmai mentorálással erősítik meg őket. A mentorprogram 20 résztvevővel indul majd el.

 

Mindeközben a partnerszervezetek a legjobb európai gondolatokat várják olyan ügynökségektől és intézményektől, amelyek érdekeltek a női innovációs programok sikereiben, és hasznos tapasztalataikkal, szakértelmükkel, jó gyakorlataikkal a cikk eleji adatok javítására vállalkoznak.

“A támogató közösség és a kihívások megosztása nagy erőt tud adni, ami így hozzájárulhat az egyéni és egyben a közös sikerhez is.”

Szabó Edit Ditte, alapító, női vállalkozói programok mentora

„Egy női angyalbefektetőtől hallottam az egyik leghasznosabb tanácsot vállalkozóként. Azt javasolta, mindenből extra alaposan készüljek fel, ha egy befektetővel találkozom. Mert míg egy férfi cégvezető sok esetben már egy szimpla prezentációval több millió dollárnyi befektetést tud szerezni, addig nőként engem darabokra fognak szedni.”

Jentetics Kinga, alapító – Publishdrive

A női alapítású startupoknak az átlagosnál sokkal több erőfeszítésbe kerül, hogy bebizonyítsák, érnek annyit, mint a férfi alapítók cégei. Ez pedig hátráltatja őket abban, hogy azokkal a szintén fontos kérdésekkel foglalkozzanak, amik a vállalkozás működtetéséhez elengedhetetlenek. A Womenture ezt a terhet veszi le a női vállalkozók válláról. A trendek javításával pedig az egész európai – és nem csak a női – innovációs ökoszisztéma fejlődhet.

Ha te is vállalkozásban gondolkodsz vagy már van is egy startupod, és nőként úgy érzed, szuper lenne egy összetartó, egymást erősítő, magabiztos európai közösséghez tartozni, vagy innovációs szervezetként, illetve a vállalkozói ökoszisztéma más szereplőjeként vagy érdekelt a program támogatásában, kövesd figyelemmel a Womenture kezdeményezést!

KATTINTS, ÉS ELÉRHETED A WOMENTURE WEBOLDALÁT!

EURÓPAI ZÖLD ADATTÉR

A tavaly szeptemberben indult, hároméves AD4GD, vagyis AllData4GreenDeal kezdeményezés fő célja egy közös európai adattér létrehozása, amelyet aztán a biodiverzitással, éghajlatváltozással, légszennyezéssel foglalkozó uniós célkitűzések szolgálatába lehet majd állítani.

Az összegyűjtött adatokat és használhatóságukat 3 bemutató projekten fogják a spanyol, német, belga, lengyel, brit és svájci partnerek tesztelni. Magyar partnerszervezetként a Design Terminal feladata az lesz, hogy többéves szakmai tapasztalatát segítségül hívva kidolgozza, hogyan lehet a létrehozott terméket, vagyis az adatteret minél szélesebb körben elterjeszteni, hasznosítani, piacosítani.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Friss