Amikor a tűzifával való fűtésről hallunk, az első gondolatunk biztosan nem az, hogy ez a fűtési mód is lehet környezetkímélő. És valóban, a magyar helyzet eléggé rossz. A használatban lévő körülbelül 1 millió tüzelőberendezés töredéke felel meg a jelenlegi szabályozásnak, mivel több évtizedes rendszerekről van szó. Pedig a közhiedelemmel ellentétben a tűzifával való tüzelés is lehet környezettudatos! De mégis hogyan?
Öko-tűzterek
A 2020-tól életbe lépett rendelet alapján központi fűtést már nem engedélyeznek, csak akkor, ha a berendezés úgynevezett öko-tűztérrel rendelkezik. Ezek az új fejlesztésű tűzterek a többszinten bevezetett és előmelegített égéslevegőnek köszönhetően jelentősen megnövekedett hatásfokkal működnek. Sőt, a károsanyag kibocsátásuk is sokkal alacsonyabb.
Hőszigetelésük is jóval fejlettebb: bár az ajtó üvegfelülete egyre nagyobb, ezt kompenzálja a dupla rétegezés és a berendezés alján, tetején és sok esetben oldalt elhelyezett hőszigetelő lapok.
Az eredmény: lényegesen kevesebb tűzifára van szükség, és sokkal jobb az égés. Ennek következtében lényegesen kevesebb szén-monoxid, szerves szénvegyület, korom és nitrogéndioxid kerül a levegőbe. Már léteznek olyan, az öko-designnak megfelelő készülékek, amelyek hatásfoka minimum 80%, míg szállópor kibocsátásuk kézi szabályozásnál maximum 35 mg/MJ automatikus szabályozásnál 25 mg/MJ. Az ilyen berendezéseket Ausztriában és Svájcban már szmogriadó esetén is lehet használni.
Tehát ha környezettudatosan szeretnénk fűteni ezzel az egyébként megújuló energiaforrással, akkor mindenképp érdemes öko-tűztérrel rendelkező berendezésre váltanunk.
Megfelelő minőségű tűzifa
Nemcsak a környezettudatos tüzelést, de a pénztárcánkat és a fűtőberendezést is kíméli a jó minőségű megfelelően száraz tűzifa. Tűzifa vásárlása esetén a következő szempontokra kell figyelni:
A fa fajtája legyen kemény, például bükk, cser, kőris vagy gyertyán
A fa legyen megfelelő méretűre hasítva. Érdemes már ilyen formában is szárítani, így könnyebben és jobban szárad.
Kritikus fontosságú a fa nedvességtartalma. A légszáraz tűzifa 15% nedvességtartalommal rendelkezik. Efölött lényegesen romlik a fűtőteljesítmény, növekszik a károsanyag kibocsátás és beszennyezi a fűtőberendezést
Érdemes ezért előre tervezni, és ellenőrzött forrásból, telephellyel rendelkező cégtől vásárolni tűzifát. Bár a tűzifa ára így kicsit magasabb lehet, de biztosan megfelelő minőséget és a kért mennyiséget fogjuk kapni.
Ha előre felaprított, garantált mennyiségű és minőségű tűzifát szeretne vásárolni, mi a Fakupacot ajánljuk.
Helyes begyújtás
Nemcsak a fűtőeszköz és a tűzifa minősége fontos a környezet megóvásának szempontjából, de az sem mindegy, hogy hogyan gyújtunk be. Igyekezzünk minél kevesebb papírt használni, és mindenképpen kerüljük a színes papírt. Úgy rakjuk meg a berendezést, hogy az égés fokozatosan terjedjen: vagy fentről lefelé, vagy elölről hátrafelé. Ezen kívül nagyon lényeges még az elegendő égéslevegő biztosítása, valamint annak a megfelelő időben történő elzárása is.
Karbantartás
Szintén az üzemeltető felelőssége, hogy a fűtőberendezés és az égéskör rendszeresen legyen tisztítva és karbantartva. Nem érdemes elhanyagolni, mert mind a környezetre de a rendszer élettartamára is rossz hatással lehet!
A levegőben levő szállópor (PM10, PM2,5) mennyiségének 80%-a a lakossági fűtésből származik. A szállópor belégzése pedig komoly egészségügyi problémát okozhat. Pedig láthatjuk: a tűzifás fűtés is lehet környezetbarát! Legyünk felelősek, és óvjuk meg világunkat a gyermekeinknek és unokáinknak!