Tippek

Sokan gondolják, hogy 5G-t használnak, pedig nem

Idén januárban az 5G-képes okostelefonok eladásai első ízben haladták meg a 4G-s eszközökét, köszönhetően elsősorban az iPhone iránti érdeklődésnek.

A Counterpoint adatai szerint az 5G-képes okostelefonok eladása 2022 januárjában már elérte az 51 százalékos arányt, amelyhez nagyban hozzájárult az iPhone-ok iránti erős keresletet. Az Apple készülékeinek telepített bázisa mára elérte az 1,1 milliárd felhasználót, és a Morgan Stanley várakozási alapján 2022-ben 30 millió 5G-kompatibilis iPhone SE okostelefon találhat gazdára, megfejelve az 5G-s iPhone 13 termékek folamatos értékesítését – olvasható az amerikai Computerworld néhány nappal ezelőtt megjelent riportjában.

A cikk ennek kapcsán arra is kitér, hogy akik 5G-s eszközöket vásárolnak, azok sok esetben így is csak 4G-s szolgáltatást használhatnak. Az Egyesült Államokban például már az emberek 62 százalékának van 5G-kompatibilis telefonja, mégis kevesebb mint 50 százalékuk használ rendszeresen 5G-s kapcsolatot. Ez praktikusan azt jelenti, hogy milliók neteznek abban a tudatban, hogy 5G-hálózatra csatlakoznak, még akkor is, ha valójában nem egészen ez a helyzet.

A lap a Whistle Out statisztikáját is idézi, amely szerint már több mint 400 ezer kompatibilis torony működik világszerte, ennek ellenére mindössze 230 millió ember fér hozzá ténylegesen az új 5G-s hálózatokhoz. Az előrejelzésekből kiderül, hogy 2022 végéig már jóval több mint egymilliárd felhasználónak lesz 5G-képes okostelefonja, ehhez azonban nem feltétlenül társul majd 5G-s hozzáférés, ami szemlélteti az 5G bevezetését a hype-ciklus mostani szakaszában.

Mindent mindennel összekapcsolnak

A Computerworld mindezt azzal egészíti ki, hogy a helyzet természetesen nem mindenhol egyforma: Kínában, ahol nagyon jól állnak a telepítésekkel, már nagyon komoly mértékű a felhasználás, és a szolgáltatók is olyan helyeket priorizálnak, ahol az 5G a legnagyobb változást hozhatja – ilyenek mondjuk az üzleti csomópontok. A készülékgyártók és -forgalmazók pedig igyekeznek minél előbb felugrani az 5G-s vonatra: az Apple jórészt ennek köszönheti, hogy a teljes 448 milliárd dolláros globális okostelefon-piac 44 százalékát, miközben a következő négy legnagyobb szállító 41 százalékon osztozik.

Természetesen az 5G-képes eszközök terjedésével az operátorok is felgyorsítják a hálózati szolgáltatás fejlesztését. Ez a CW szerint onnantól, hogy a felhasználók körülbelül 10 százaléka 5G-t használ, a hálózati beruházások már jövedelmezővé válhatnak. A távoli és hibrid munkavégzés felfutása mellett persze a technológiakiterjed az Ipar 4.0-ra és az intelligens gyártásra, az automatizált logisztikára, a raktározási és elosztási láncokra, az autonóm járművekre, a vállalati privát hálózatokra és sok minden másra is, az arányokat pedig jól érzékelteti, hogy a Goldman Sachs szerint a streaming bevételek 2030-ra érik el a 142 milliárd dollárt, miközben ugyanakkorra az intelligens gyártásra fordított kiadások önmagukban is 950 milliárd dollár körül lesznek majd.

Forrás: Bitport

Friss