Tippek

Hogyan segíti a fejlesztők munkáját a DevOps?

A világ egyre rohamosabb mértékben fejlődik, és ehhez az informatikai piacnak is igazodnia kell. A folyamatos innovációk és technológiai újítások közül a DevOps mára az egyik legnépszerűbb program lett, amely nagy mértékben képes megkönnyíteni a fejlesztők munkáját. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk, mi is az a DevOps, hogyan alakult ki, illetve, hogy milyen előnyökkel jár.

Mi az a DevOps?

A DevOps egy olyan programozási módszertan, amelynek célja, hogy leegyszerűsítse és gyorsabbá tegye a különféle szoftverfejlesztési- és üzemeltetési folyamatokat, és összehangolt kommunikációt teremtsen a fejlesztői, valamint az üzemeltetői csapat között.

Mit is jelent ez pontosan? Azt, hogy a DevOps használatával nemcsak az applikációk létrehozása és kódbázisok integrálása, hanem azok üzemeltetése is jóval hatékonyabb és stabilabb lesz, mint korábban, ezzel is növelve a felhasználói élményt.

Hogyan alakult ki a DevOps?

A DevOps fejlesztése már évtizedekkel korábban, az 1990-es évek végén elkezdődött. Első változata nem sokkal később, a 2000-es évek elején látott napvilágot. Létrejöttére nagy szükség volt, mivel ebben az időszakban – a szoftvertervezésben és az üzemeltetésben résztvevő csapatok közti nézeteltérések miatt – rengeteg program fejlesztése megakadt, vagy egyes esetekben teljesen le is állt. A hiányos kommunikáció és a rendszeres félreértések oka, hogy ezek a csapatok különálló szervezeti egységként működtek, de abba már nem fektettek elég energiát, hogy egymást is tájékoztassák a munkafolyamatok állásáról.

Elég csak megvizsgálni az ekkor kiadott webes startupokat, amelyek fejlesztése pont a fent említett hiányos kommunikáció és nézeteltérések miatt állt le, és emiatt rengeteg, kezdetben jó alkalmazás végül sosem jelent meg – vagy ha igen, akkor is tele kisebb-nagyobb hibákkal.

Ezt követően világossá vált, hogy a fejlesztők és az üzemeltetők között sokkal szorosabb együttműködésre van szükség, amelynek lebonyolítását nem egy külső emberre, hanem egy akkor friss módszertanra, a DevOps-ra bízták. És ahogyan azt az elmúlt évek üzleti sikerei is mutatják, ez különösen jó döntésnek bizonyult.

Egy fontos kiegészítés, amely nélkül a DevOps nem működne: Az Agile

Ahhoz, hogy megértsük, pontosan hogyan is működik a DevOps, meg kell említenünk még egy nevet, az Agile-t. A két szoftverfejlesztési módszertan alapleve szorosan összekapcsolódik egymással. Némileg azonban különböznek: Az Agile feladata ugyanis, hogy a fejlesztési folyamatokat minél iteratívabbá, gyorsabbá és átláthatóbbá tegye. A DevOps cserébe azt teszi lehetővé az Agile szervezetek számára, hogy a gyorsan fejlődő alkalmazásaikat hatékonyan és gyorsan telepítsék, valamint egyszerűen üzemeltethessék.

A két szoftverfejlesztési módszertan alapelvei közé tartozik:

  • a folyamatos visszajelzés,
  • a transzparencia,
  • az együttműködés,
  • az innováció,
  • az iteratív fejlesztés,
  • és mindezzel együtt a szoftverek minőségének javítása.

A DevOps használatának előnyei

Ahogy azt már korábban említettük, a DevOps nagymértékben megkönnyíti a fejlesztők helyzetét, hiszen garantálja:

A folyamatos integrációt

A DevOps segítségével a fejlesztők sokkal egyszerűbben integrálhatják, tesztelhetik, valamint telepíthetik a kódbázisok frissítéseit, ezzel sok időt és energiát spórolva maguknak.

Az automatizált struktúra kezelést

Az infrastruktúra automatizált eszközök segítségével való kezelése és telepítése igen bonyolult folyamat, amely egyszerre foglalja magába a konfigurációkezelést és az infrastruktúra kódjának verziókezelését. A folyamat összetartásához szükség van a DevOpsra, amely ezt a munkafolyamatot is nagy mértékben leegyszerűsíti, ugyanakkor lehetővé teszi az erőforrások gyors és költséghatékony kezelését is.

A kiberbiztonságot

A DevOpsnak arra is kiemelt figyelmet kell fordítania, hogy a cégek által használt szoftverek online és offline is biztonságosan működjenek – minimális hibaszámmal és külső behatolás nélkül. Ezt leginkább a vállalat kódbázisának automatizált biztonsági tesztelésével, valamint ellenőrzésével éri el. Az általa észlelt hibákra és fenyegetésekre pedig gyorsan és hatékonyan válaszol.

A felsoroltak mellett természetesen számos más pozitív hozománya is van a DevOps-nak, amit érdemes programozóként vagy fejlesztőként nekünk is megtapasztalnunk és kihasználnunk. Ha viszont egyelőre csak szimpatizálunk ezzel a szakmával, mindenek előtt szükségünk lesz az alapok gyors és alapos elsajátítására, és csak azután elmélyedni a fejlesztés rejtelmeiben. Ehhez pedig tökéletes választás lehet egy Fullstack programozói képzés.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Friss