Tippek

Mit érdemes tudni a kőzetgyapot szigetelésről?

Nem kérdés, hogy bármilyen ingatlanban is élünk, szükség van annak szigetelésére, a válasz ugyanis egyértelműen az, hogy igen. Erre pedig több megoldás is létezik, az egyik a kőzetgyapot szigetelés alkalmazása.

A kőzetgyapot egy széles körben ismert szigetelőanyag, ami nem is meglepő, ugyanis számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Különösen a vályogházakra ideális választás, de erről a későbbiekben még bővebben is lesz szó.

A beszerzése is egyszerű, a MesterekFutára kőzetgyapot hőszigetelő lemezei között például könnyen megtalálhatjuk a megfelelőt. Mit érdemes tudni róla? Milyen típusú házakra lehet használni? Milyen előnyei vannak? Ezekre a kérdésekre fogunk most válaszolni.

Milyen házakhoz ideális választás?

Mindenekelőtt azt kell leszögeznünk, hogy lényegében nincs olyan ház, aminél ne lehetne kőzetgyapotot alkalmazni. Van azonban egy típus, amire mondhatni kötelező, az pedig nem más, mint a vályogház.

A vályogról azt érdemes tudni, hogy nagy mennyiségű nedvességet képes felvenni a belső terekből, aminek el kell tudnia távozni a falakból. Ellenkező esetben komoly gondokat okozhat, idővel például a falak megrogyhatnak vagy megrepedhetnek.

Ha tehát ilyen típusú épület hőszigetelését kell megoldani, akkor a szakemberek általában kőzetgyapotot javasolnak, mégpedig azért, mert az engedi elpárologni a falba kerülő nedvességet.

Ha más építőanyagból – például téglából, vasbetonból, Ytongból – felépített ingatlanról van szó, azok esetben nem szokás kőzetgyapotot használni, mert az EPS is hasonlóan jó tulajdonságokkal rendelkezik és olcsóbb megoldást jelent.

Milyen előnyei vannak a kőzetgyapot szigetelésnek?

Az egyik legfontosabb pozitívuma az, amit az előzőekben már tárgyaltunk: a falakba kerülő nedvességet hagyja elpárologni, ezzel megakadályozva, hogy komolyabb problémát okozzon.

Emellett pedig kitűnően szigetel, télen kevesebbet kell fűtenünk, nyáron pedig kevesebbet kell használni a klímát. E téren előkelő helyet foglal el, átlagosan ugyanis 8-10%-kal jobb a hőszigetelő képessége, mint az EPS-nek vagy az XPS-nek.

Nemcsak a hő-, hanem a hangszigetelésben is jeleskedik, az olvadásfoka pedig kimagasló, kb. 1400°C, ami azt jelenti, hogy egy esetleges háztűz esetén nem fog lángra kapni.

Vannak hátrányai is?

Tulajdonképpen csak egyetlen hátránya van, ami nem más, mint az ára, a kőzetgyapot szigetelés ugyanis drágább, mintha más megoldást alkalmaznánk. Egy példa az árkülönbség érzékeltetéséhez: míg egy 20 cm vastag EPS hőszigetelés 6-700 Ft/négyzetméter, addig ugyanez kőzetgyapot esetén 3-6000 Ft/négyzetméter is lehet.

Ezekkel tehát mindenképp érdemes tisztában lennünk, ha azon gondolkodunk, hogy milyen hőszigetelést válasszunk, és hajlunk a kőzetgyapot irányába. Tény, hogy rengeteg jó tulajdonsága, sajátossága van, de amennyiben nem vályogházról van szó, lehet, hogy érdemes inkább egy olcsóbb megoldást választani.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Friss