Az elmúlt időszak egyik legnagyobb port kavart híre az volt, hogy az újonnan telepített napelemes rendszerek bruttó elszámolásba kerülnek át. Az ok nagyon egyszerű: annyi új rendszer épült ki az elmúlt években, hogy azt az elavult infrastruktúra már egyszerűen nem bírja, így a komolyabb problémákat meg kellett előzni.
Pontosan mi is változik?
Ma már számtalan előnye van egy napelemes rendszernek. Az elektromos autó töltő is nyugodtan üzemeltethető róla, amit könnyedén be lehet szerezni az eautotoltokabel.hu oldaláról. Természetesen ez csak egy példa a rengeteg pozitív hatás mellett: ökológiai lábnyom csökkentése, fenntarthatóság, kisebb rezsiszámla. Ez továbbra sem változik, összességében még mindig egy kedvező lehetőségről beszélünk, ami pár éven belül képes megtérülni.
Persze felmerül a kérdés, hogy mégis mi változik az elszámolás terén? Az éves szaldóról át kell állni a havi elszámolásra, aki pedig 2024. január 1. után csatlakozik a hálózatra, csak a bruttó elszámolásban tölthetnek elektromos áramot vissza a rendszerbe a napelem segítségével. Az egyértelműen látszik, hogy a havi szaldóra történő áttérés kedvezőtlenebb lehet az éves változatnál.
Miért? Mert ezzel a nyári hónapok alatt termelt plusz energia nem fogja kompenzálni az őszi-téli fogyasztást. Ezzel hosszabb lesz a megtérülési idő, sőt, sokan már azt vizionálják, hogy egyáltalán nem éri meg napelemeket telepíteni. Szerencsére a gyakorlat nem ezt mutatja: a szakértők egyetértenek abban, hogy lehet, hogy lassabban fog megtérülni a befektetés, de az egyáltalán nem kérdés, hogy ez meg fog történni. Az sem garantált, hogy hosszú távon is a havi szaldó rendszer fog maradni, így egyáltalán nem olyan borús a kép, mint azt néhányan lefestik.
Mit kell tudni a bruttó elszámolásról?
Tulajdonképpen ez azt jelenti, hogy az áramszolgáltató más áron vásárolja meg az általunk a hálózatba visszajuttatott energiát, mint amennyiért mi vásároljuk onnan. Az, hogy a szolgáltató pontosan mennyit fog fizetni, egyelőre nem ismert.
Ha megnézünk egy konkrét példát, amikor 20 forintért vásárolja az áramszolgáltató, az alábbi eredményt fogjuk kapni: 5 kW-os rendszer esetén az éves termelés 6250 kWh, a megtermelt és azonnal elfogyasztott kb. 2500 kWh. Marad 3750 kWh többletenergia, ami 20 forinttal számolva 75.000 forint lesz. Ezt mi 135.000 forintért vásárolhatjuk vissza, tehát a különbség 60.000 forint lesz.
Maradhat az éves szaldó elszámolás?
A már működő háztartási méretű napelemes rendszerekben, a telepítéstől számított tíz éven át maradhat az éves elszámolás. Akik szeptember 7-ig benyújtották a telepítéssel kapcsolatos igényüket, nekik 2025 végéig kell elvégezniük a tervezett beruházásokat.
Természetesen ahogy a helyzet változik, az infrastruktúra is javul, úgy az elszámolás is kedvezőbb lehet. Ezért is mondható el továbbra is, hogy megéri belevágni a napelemes rendszerek telepítésébe.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!