Tippek

A megfelelő elszívóventilátor kiválasztása

Akár a fürdőszobáról, akár a wc-ről vagy a konyháról van szó, a penész a lakás minden pontján felütheti a fejét a szellőzés hiányának köszönhetően.

De szerencsére e kellemetlen következmény ellen könnyedén lehet védekezni egy, a Szellőző shop fali kisventilátorai között is kapható kis teljesítményű axiális eszköz segítségével.

A kiviteléről bővebben

Az axiál elszívóventilátorok általában golyós vagy siklócsapággyal készülnek. Az előbbiek jellemzően hosszabb élettartammal rendelkeznek, valamint a mennyezetbe is beépíthetők. Az utóbbiakat viszont csak az oldalfalra lehet felszerelni, máskülönben a csapágyazásuk hamar meghibásodik.

De nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy a legtöbb modellt már időzítő elektronikával is ellátják, amely a helyiség elhagyása után még egy ideig biztosítja a szellőztetést, még abban az esetben is, ha már lekapcsoltuk a világítást.

Továbbá a páraérzékelős elektronika sem ritka, amely lényegében úgy működik, hogy amint a levegő páratartalma meghaladja a beállított értéket, automatikusan elindítja a szellőztetést.

Tanácsok a fürdőszobába történő felszerelésükhöz

Ha a fürdőszobába szeretnénk elszívóventilátort, akkor mielőtt bármibe is belekezdenénk, a fürdőhelyiséget képzeletbeli zónákra kell felosztani.

Ezek fogják nekünk ugyanis megmutatni pontosan, hogy milyen távolságban van az adott terület a fürdőkádtól vagy a zuhanytálcától, ami azért fontos, mivel minél közelebb vagyunk ezekhez, annál jobban beszűkülnek a lehetőségeink.

Egy gyakorlati példával is érzékeltetjük a dolgot

Közvetlenül a zuhanykabin vagy a kád fölé kizárólag speciális védelemmel, IPX4-es védettséggel ellátott vagy törpefeszültségről üzemelő elszívóventilátorokat szabad szerelni.

Az 1-es zónába mehetnek a 12V körüli teljesítménnyel rendelkező modellek, de csak úgy, hogy a tápegységük a 2-es zónában van elhelyezve. Az ennél nagyobb teljesítménnyel üzemelő ventilátorok viszont csak a 2-es zónába kerülhetnek.

Végül jöjjön egy tipikus hiba, amit mindenképpen érdemes elkerülnünk!

Elég gyakran előfordul az, hogy ventilátor által elszívott levegő a fűtetlen padlástérbe kerül, ami télen nem igazán szerencsés. Ebből a meleg és páradús levegőből ugyanis ilyenkor pára csapódik ki a szellőzőcsatorna belső falán, amelynek a kellemetlen következményei közé tartozik például az, hogy a mennyezetre szerelt ventilátorból visszacsöpög a kondenzvíz, vagy rosszabb esetben a ventilátor meghibásodik, illetve felázik körülötte a fal.

Ezért sem lehet elégszer hangsúlyozni a fűtetlen helyiségbe futó légcsatornák csőhéjjal vagy más üveg/kőzetgyapot szigetelőanyaggal történő szigetelésének fontosságát. De ha szeretnénk biztosra menni, akkor akár be is építhetünk egy kondenzvízgyűjtő idomot a függőleges légcsatornába, hogy összegyűjtse az esetlegesen képződött kondenzvizet.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Friss