A gipszkarton egy gyakran alkalmazott alapanyag, amikor a lakás felújítása, átalakítása vagy szebbé tétele a cél. Az egyik előnye a könnyű súly, ami alkalmassá teszi a válaszfalak kialakítására, hiszen nem fogja megterhelni a födémet például egy tetőtér beépítése esetén.
A másik az, hogy nagyon gyorsan és viszonylag egyszerűen, azaz szakember bevonása nélkül is megvalósíthatóvá válnak a projektjeink, ha ezzel dolgozunk. Természetesen az előnyök sora itt még egyáltalán nem ér véget!
A gipszkarton lapok többféle változatban elérhetők
A technológia folyamatos fejlődésének köszönhetjük azt, hogy a normál gipszkarton mellett ma már beszerezhetünk többféle gipszkarton lapot a Józan Kft. webáruházából, ráadásul ezt szinte pillanatok alatt megtehetjük. A változatok között akad impregnált, tűz- és hanggátló is. Talán nem is kell magyarázni vagy megindokolni azt, hogy az utóbbi miért optimális választás, ha válaszfal megépítéséről van szó.
Természetesen ha az elérhető legjobb eredményekre törekszünk az áthallás kapcsán, akkor nem érdemes ennyivel megelégedni, hiszen igazán kiváló eredményt akkor érhetünk el, ha a lapokat két rétegben alkalmazzuk, s közöttük gondoskodunk valamilyen szigetelőanyagról is.
A kivitelezés menete a következőképpen alakul
Első lépésként feltétlenül mérjük ki, és rajzoljuk is meg a vázszerkezet helyét, hiszen ez lesz a garanciája annak, hogy pontosan tudjunk dolgozni. Egy vonalzó és vízmérték tökéletes segítséget biztosít ahhoz, hogy a falakon is precízen haladhassunk. Ha lesz ajtó is, ne feledkezzünk meg a helyének a kijelöléséről sem!
A kerülethez alkalmazott profilokra tegyük fel a csatlakozó szivacscsíkokat, még azelőtt, hogy megkezdenénk a rögzítést. Ha betonra dolgozunk, akkor az UW profilokhoz jók lesznek a műanyagból készült dübelek, de ha más az alapanyag, akkor annak megfelelően kell kiválasztanunk a rögzítőelemet.
Ne feledjük, hogy a stabilitás alapvető elvárás, ezért ne spóroljunk se az alapossággal, se a minőséggel. A Józan Kft. webááruházának kínálatából mindent egyszerűen, egyetlen helyről beszerezhetünk.
Lényeges, hogy megfelelő távolság legyen a rögzítési pontok között!
A faltól az első UW profil esetén maximum kétszáz milliméteres, majd ezután nyolcszáz milliméteres távolságokkal haladhatunk. Kisebb tér lehet közöttük, de nagyobbra semmiképpen ne nyújtsuk, hiszen most építjük a vázszerkezetet, ami a lapokat fogja tartani.
A CW profiloknál a távolság maximális értékeire az is hatással van, hogy milyen vastagok a gipszkarton táblák. Ez egy ezerkétszáz milliméteres lapnál legfeljebb hatszáz milliméter lehet.
Amikor elkészítettük a vázrendszert, rögzítésre kerülhetnek a gipszkarton lapok, valamint közéjük telepíthetjük a hangszigetelést is, a teljes kényelem érdekében. Válasszunk ehhez valamilyen ásványgyapotot, például az üveggyapot kitűnő döntésnek bizonyul majd.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!