Egészség

A SOTE szájon át szedhető koronavírus elleni gyógyszert vizsgál

Az egyetem végezte először a készítmény vizsgálatát az Európai Unióban.

Egy új, koronavírusos betegeknek adható, szájon át szedhető gyógyszer hatékonyságát vizsgálják a Semmelweis Egyetemen – közölte az intézmény. Az egyetem augusztus 23-án csatlakozott a készítmény nemzetközi vizsgálatához.

A közlemény szerint a Semmelweis Egyetem az Európai Unión belül először végzett betegvizsgálatot a program keretében, és EU-s szinten itt adták be másodikként a készítményt. Az egyetem azt is közölte, hogy intézményi szinten rekord rövid idő alatt történt meg a vizsgálat indításához szükséges engedélyeztetési és adminisztrációs eljárás.

A gyógyszer vizsgálata még várhatóan egy hónapig folyik az egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján, Merkely Béla vezetésével.

„A Semmelweis Egyetemre érkező Covid–19-betegek közül azoknak, akik megfelelnek a kritériumoknak, felajánljuk a vizsgálatban való részvételt”

– mondta az egyetem rektora, aki arra számít, hogy az esetszámok elmúlt időszakban tapasztalható növekedése nyomán a vizsgálatban résztvevők száma is emelkedni fog.

A vizsgálatban való részvétel a kórházi fekvőbeteg-ellátást nem igénylő koronavírusos betegek számára nyitott. A páciensek számára az egyetem biztosítja a vizsgálatokon való részvételhez szükséges betegszállítást.

A vizsgálat részleteiről itt és itt tájékozódhat bővebben.

A vizsgálatot az OGYÉI hagyta jóvá az Egészségügyi Tudományos Tanács Klinikai Farmakológiai Etikai Bizottságának pozitív állásfoglalása alapján. A világszerte 400 vizsgálóközpontban, ezen belül Magyarországon hat helyszínen folyó program célja annak igazolása, hogy az adott szájon át szedhető, antivirális készítmény Covid–19 betegség esetén csökkenti-e a betegség időtartamát és/vagy súlyosságát.

Forrás: HVG

Friss