Gazdaság

Automatizált anyagmozgatás – IoT megoldásokkal készül a Telekom

A BorgWarner Kft. és a T-Systems Magyarország megkezdte az önvezető járművet is alkalmazó automatizált anyagmozgatás bevezetésével a tervezett pilot programok helyszíni tesztjét a Magyar Telekom által kiépített helyi mobilhálózaton (campus hálózaton). Az önvezető targonca mellett az oroszlányi gyárban két további IoT megoldást (vonalkód-olvasás és PLC vezetéknélküli adatkapcsolat) tesztelnek a magas rendelkezésre állást és az alacsony késleltetést biztosító, 5G-re továbbfejleszthető dedikált mobil hálózaton.

Az 5G hálózaton megvalósított mobil adatkommunikációra jellemző nagy sávszélesség és alacsony késleltetés az iparban, a mezőgazdaságban, a szolgáltatási szektorban vagy akár az egészségügyben és az oktatásban is érzékelhető előnyt jelenthet az eddigiekben használt technológiákhoz képest. Az erre történő átállás fontos lépése a rendelkezésre álló technológiák ipari környezetben való tesztelése és testreszabása, amit a régióban elsőként a személygépjárművekhez gyártott turbófeltöltők területén a világ legjelentősebb beszállítójának számító BorgWarner oroszlányi telephelyén kezdett meg a Magyar Telekom és a T-Systems Magyarország.

Az AGV (Automated Guided Vehicle) azaz önvezető járművek alkalmazása az ipari logisztikában egyre elterjedtebb megoldás, hiszen pontossága, betaníthatósága és a gyakorlatilag 100%-os rendelkezésre állás komoly versenyelőnyt jelent a gyártási folyamatokban. Alkalmazását nehezíti ugyanakkor, ha emberekkel közösen kell munkát végeznie a járműnek: ebben az esetben fokozottan érvényes, hogy késleltetés nélkül fel kell ismernie egy váratlan helyzetet és veszély esetén azonnal reagálnia kell. A minimálisra csökkentett reakcióidő – mely az 5G-vel biztosítható -, ezért nemcsak a járművek hatékony működése és távoli irányítása miatt kritikus, hanem a hibrid gyártási közegben biztonsági szempontból is kiemelt jelentőségű.

„Az automatizált anyagmozgatást jelenleg a gyár felújított csarnokában campus network megoldást alkalmazva egy csomagolóanyag-típusra teszteljük. Várakozásaink szerint magas szintű biztonság mellett kihasználva a technológia kiemelt rendelkezésre-állását érzékelhető hatékonyság-növekedést érünk el. A tesztelés során kinyert adatok elemzésével döntünk majd arról, hogy a megoldást további folyamatokra, vagy a másik gyáregység hasonló folyamatára terjesztjük-e ki.”

– mondta el Kertész László, a BorgWarner Oroszlány Kft. IT Business Relationship Managere. Az AGV technológián túl szintén campus network hálózati megoldást használ majd az üzemben hamarosan bevezetésre kerülő további két IoT eszköz, vonalkód-olvasó belső logisztikában és a gyártásmonitoring során alkalmazott vezetéknélküli gyártásvezérlés (PLC adatkapcsolás).

„A Magyar Telekom már elindította kereskedelmi 5G szolgáltatást, amely jelenleg Budapest és Budaörs mellett már 21 Balaton parti településen, valamint 5 megyeszékhelyen (Zalaegerszeg, Debrecen, Szeged, Kecskemét és Szombathely) teszi elérhetővé a gigabites sebességű mobilnetet. A Magyar Telekom és a T-Systems ugyanakkor rendelkezik mindazzal a tudással és tapasztalattal, hogy a legmagasabb ügyféligényeket kielégítő campus megoldásokat biztosítson – nyilvános 5G hálózatának lefedettségtől függetlenül – az ország területén bárhol”

– mondta el Dr. Taszner István, a Magyar Telekom vezetéknélküli ágazatának vezetője.

A Magyar Telekom és a T-Systems Magyarország által kiépített campus network megoldások jelentősen növelik az ipar 4.0-val érkező IoT alkalmazások megbízhatóságát és rugalmasságát. Speciális mobil hálózati megoldásként egy ipari létesítményhez dedikáltan telepített bázisállomást és akár kültéri, akár beltéri lefedettséget biztosítanak, amit az adott területen belül jellemző speciális ügyféligényekhez és felhasználási területekhez lehet igazítani. A 4G/LTE technológiára épülő, az 5G felé továbbfejleszthető campus network garantálja a felhasználó által igényelt hálózati kapacitást, látenciát (késleltetést), megbízhatóságot, biztonságot, rendelkezésre állást és egyéb szolgáltatásminőségi összetevőket.

Friss