Gazdaság

LATINUL ProtegIT, MAGYARUL MEGVÉD!

Immár már nemcsak a mindennapjainkat meghatározó cégeknek és intézményeknek kell hitelt szavaznunk, hanem  azok kiberterének is ki vagyunk szolgáltatva. Mintegy ezen intézmények és vállalatok kezébe helyezzük sorsunkat, s kénytelen-kelletlen bízunk bennük, holott folyamatosan ki vannak szolgáltatva kibertámadásoknak, amelyek áttételesen bennünket fenyegetnek…

Óhatatlanul is felmerül bennünk a kérdés, milyen szinten befolyásolja ez a jelenség szubjektív biztonságérzetünket. A biztonságtudat rendkívül fontos pszichológiai tényező. Napjainkban, mikor egyre szűkebb tér jut személyes biztonságunk megteremtésére, még nagyobb szükségünk volna rá. Ráadásul a klímaváltozás és föld ökológiai egyensúlyának megbillenése következtében mintha „bibliai csapások” sora érne bennünket.

Tavasszal a KRÉTA-t és a NEPTUN-t, a 6 vezető egyetemet és az OTP-t ért kellemetlen kibertámadások gyors reakciót igényelnek. Nem rég az Igazságügyi Minisztérium fogyasztóvédelmi honlapjára hackerek egy lobogó román zászlót helyeztek ki, és trágár szövegekkel bombázták a felhasználókat.  Nagy Balázs, egy bonyhádi kiberbiztonsági cég vezetője, aki maga is remek IT-s, mindig is a gyors, sokszor meglepő megoldások ember volt, ha az ország kiberstratégiai érdekéről volt szó.

iotmagazin.hu : Ön a kiberbiztonság megerősítését tűzte zászlajára. Konkrétan mit kéne tenni?

Nagy Balázs: A mesterséges intelligencia és a kiberbiztonság nemcsak égető, hanem rendkívül izgalmas témakörök, hiszen társadalmi, gazdasági és pszichológiai kérdéseket egyaránt felvetnek. Csapatommal mindig is próbáltuk az ország kibertudatosságát növelni. Az online térben mozgó felhasználók sokszor egy egész „katonai osztaggal” találják szemben magukat, ha kibertámadás áldozatai lesznek. Az hazánkat súlytó kibertámadások rávilágítottak, hogy a károsodást szenvedett rendszerek biztonsági „megoldásai” közel sem nevezhetők profinaknak. Nem tökéletesek. Felmerült bennünk a kérdés, hogy ha bizonyára korszerű szoftverek vannak forgalomban, akkor másutt lehet a hiba, illetve más szemszögből kellene megközelítenünk a kérdést.

iotmagazin.hu: Ön szerint melyek a mai magyar kibervédelmi piac hiányosságai?

Nagy Balázs: Integrált programra és integrált megoldásra van szükség, és a programnak három síkon kell futnia – a felsőbb vezetés, a kiberbiztonsági szakma és a lakosság síkján, egyszerre. Mindehhez természetesen elengedhetetlen a megfelelő tájékoztatás, a közösségi média hatékony segítő szerepe, valamint az, hogy szembenézzünk a problémával, és felismerjük, hogy a 21. században a kiberbiztonság immár nemzetbiztonsági és létbiztonsági kérdés egyszerre. Kibertudatosság, kiber-öntudat, kibervédelem. Ezek a kulcsszavak.

– iotmagazin.hu: Állami szinten több jelentős kezdeményezés született már korábban is.

– Nagy Balázs: Ott a 2013-as L. törvény, a 41/2015 BM rendelet, és most az EU-s DORA hű alkalmazása.

iotmagazin.hu: És ami a szakmai szintet illeti? Elég nagy a verseny, és sok a jó termék…

–  Most a kiberbiztonság.com weboldalon egy minden elvárásnak megfelelő kibervédelmi terméket kínálunk, ProtegIT néven. Latinul a „pritegit” annyit tesz: „megvéd”. Ez a költséghatékony, forradalmi megoldás integrálja a korábbi eredményeket, és harmóniát teremt a rendszerben. Egy modulokra épülő biztonsági rendszerről van szó, amelybe a már meglévő, korábban beszerzett szoftverek is beépíthetők. A ProtegIT összegyűjti és elemzi a hálózati eszközökből érkező adatokat, és felderíti azon sebezhetőségeket, melyeket az egyedi eszközök önmagukban nem látnak meg. A rendszer az „összefésülés” elvén alapul!

A legfontosabb annak felismerése, hogy a 21. században a kiberbiztonság immár létbiztonsági kérdés! És a ProtegIT –legyen szó egyénről, cégről, vagy állami intézményről – valóban megvéd…


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Friss