Gazdaság

5 meglepő és kevésbé ismert tény a szélenergiáról

Képek forrása: Freepik

A szélenergia az egyik legtisztább és legalacsonyabb környezeti terhelésű energiaforrás. Kiválóan kiegészíti a napelemeket, hiszen olyankor is képes termelni, amikor nincs napsütés. Így nem meglepő, hogy évről-évre több szélturbinát telepítenek, szakértői becslések szerint 2028-ig megduplázódhat a jelenlegi kapacitás. Cikkünkben 5 olyan izgalmas tényt mutatunk be erről a zöld energiaforrásról, amelyet kevesen ismernek. Te hányról hallottál már?

Szórakoztató tények a szélenergiáról, amelyeket sokan nem ismernek

Az üvegházhatású gázkibocsátás körülbelül háromnegyede az energiafelhasználásból származik. Ám 2023-ban a globális energiatermelés csupán 30 százaléka származott környezetkímélő, megújuló forrásokból. Ahhoz, hogy a gazdasági és társadalmi fejlődésünk fenntartható módon folytatódhasson, elengedhetetlen, hogy jelentősen növekedjen a zöld források aránya. Ebben játszik fontos szerepet a szélenergia, amely az egyik legzöldebb energiaforrás mindközül. Következzen 5 olyan tény, amely más megvilágításba helyezi a szélenergiát.

1. Sokezer éve hasznosítjuk a szélenergiát

A szélenergia már sokezer éve szolgálja az emberiséget, igaz, felhasználása a múltban jelentősen eltérő volt. Jelenlegi ismereteink szerint elsőként az egyiptomiak kezdték el kiaknázni a szélben rejlő lehetőségeket a nílusi vízi közlekedéshez, időszámításunk előtt 5000 évvel. A technológiai fejlődés következtében Kínában és a Közel-Keleten további módokat találtak a szélenergia hasznosítására: időszámításunk előtt 200-ban már szélmalmokat és szélmeghajtású vízpumpákat használtak. Érdekesség, hogy az első modern turbinákra hajazó berendezés megjelenéséig egészen 1854-ig kellett várni. A vízpumpálásra használt első modern turbinát az Amerikai Egyesült Államokban, New York-ban üzemelték be.

2. A szélenergia az egyik legnagyobb hozzájárulású fenntartható forrás

Energiamix alatt az energiatermeléshez használt források összességét értjük. 2023-ban a globális megoszlás az alábbiak szerint alakult:

  1. Kőolaj: 54564 TWh
  2. Szén: 45565 TWh
  3. Földgáz: 40102 TWh
  4. Vízerőmű: 11014 TWh
  5. Atomenergia: 6824 TWh
  6. Szélerőmű: 6040 TWh
  7. Napelem: 4264 TWh
  8. Egyéb megújulók: 2428 TWh
  9. Bioüzemanyagok: 1318 TWh

Ahogy a fenti felsorolás is mutatja, a szélenergia az egyik legnagyobb hozzájárulású megújuló forrás. Szakértők szerint szerepe még fontosabb lehet a jövőben a gyors növekedési ütem miatt. 2023 mérföldkövet jelentett, hiszen ez volt az első olyan év, amikor a telepített szélerőmű-kapacitás meghaladta az 1000 gigawattot.

3. 300 ezer embernek ad munkát a szélenergiaszektor az EU-ban

A szélenergiaszektor előnyei nem merülnek ki az alacsony ökológia terhelésnél, hiszen nagymértékben támogatja a gazdasági fejlődést is. Az Európai Bizottság becslése szerint 2022-ben több mint 300 ezer embernek adott munkát az EU-ban. A jelentésben az alábbi becslés olvasható a szektor jövőjéről:

„A szélenergiaszektor jelentősen hozzájárul az EU gazdaságához, elősegítve a növekedést, hosszú távon fenntartható munkahelyeket teremtve. A Wind Europe 2023-as versenyképességi jelentése szerint a szélenergia ipara 2022-ben körülbelül 300 ezer munkahelyet biztosított az EU-ban. Az REPowerEU célkitűzések keretében a munkahelyek száma várhatóan 936 ezerre nő 2030-ra.”

4. Szélturbinák telepíthetők akár a tengerben is

Tudtad, hogy a szélturbinák nem csak szárazföldön telepíthetőek? Az úgynevezett offshore szélfarmok akár 60 kilométerre is lehetnek a szárazföldtől. Előnyük, hogy jelentősen magasabb teljesítményt nyújtanak, mint a szárazföldi turbinák, az erősebb és akadálymentes széláramlás kihasználása miatt. További pozitívum, hogy minimális vízszennyezéssel járnak, hiszen a lakóterülettől távol találhatók. Ám a kezdeti beruházás rendszerint magasabb, hiszen a telepítés több előkészülettel és munkálattal jár.

5. A szélfarmokkal olcsóbban termelhetünk energiát, mint szén- és földgázerőművekkel

Környezetbarát, munkahelyeket teremt, akkor is termel energiát, amikor nem süt a nap – túl szép, hogy igaz legyen? A buktató biztosan az alacsony hatékonyságú, költséges energiatermelés, ugye? Nos, a Nemzetközi Energia Ügynökség megújuló energiaforrásokról szóló 2023-as jelentése szerint a szárazföldi szélfarmokkal megtermelt energia olcsóbb, mint az új és a meglévő szén- és földgáz erőművekkel előállított energia.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Friss