Segítséget kérnek Európa iparvállalatai a dráguló energiaárak miatt. Ezeket a cégeket a drágulás mellett a zöld fordulat költségei is sújtják, kompenzáció nélkül pedig a nehézipar egy része leállhat.
A Hollandiában lévő cinküzem, a Nyrstar felére csökkentette a gyártását az áram árának drámai emelkedése miatt.
„A cinkgyártás sok energiát igényel, az energiaárak viszont felmentek. Ez azt jelenti, hogy egyre kevesebb a haszon a cinken. Vannak olyan időszakok, amikor drágábban lehet előállítani a cinket – és van olyan helyzet is, amikor annyira drága a cink gyártása, hogy inkább leállunk vele”
– mondta a gyárigazgató, Henk Leendertse.
Ebben a gyárban az áram az összes költség 80 százalékát adja. Tavaly ez az arány még 50 százalék volt. Ezenfelül a gyárnak fizetnie kell az áramtermelés során keletkezett széndioxid után is.
„Az áramtermelők a saját szén-dioxid kibocsájtásukra kivetett terheket továbbadták az ipari szereplőknek. Vagyis mi fizetünk az ő széndioxid-kibocsájtásukért, miközben mi teljesen zöld energiát használunk fel. Az ipari szereplőket egy európai mechanizmuson keresztül kompenzálják a zöld átmenet miatti költségeikért. Ez a tagállamokon keresztül történik meg, de nem minden tagállam vesz ebben részt. És sajnos Hollandia nem alkalmazza ezt a rendszert”
– mondta a gyárigazgató.
A gyártók most kárpótlást kérnek a kormánytól a zöld átmenet költségei miatt.
„Ha egyenlő versenyfeltételeket szeretnénk, akkor az összes európai cégnek ugyanolyan kompenzáció járna. Szerintem az európai cégek nagy része már így is sokat tesz a környezeti lábnyomuk csökkentéséért. De ha mellé pénzügyi hátrány is jár a magasabb árak miatt, miközben az állami kompenzációt nem kapjuk meg, akkor elérkezik egy pillanat, amikor már nem tudjuk majd egyszerre megfizetni a magas árakat és védeni a klímát”
– mondta egy holland iparági szakértő, Peter Claes.
Hosszútávon gyártási nehézségekhez és hiányhoz vezethet a minél gyorsabb intézkedések hiánya a szakértő szerint.
Forrás: Euronews