Mozgásban

Az Airbus hidrogénüzemű hajtóművet tesztel

Számos légitársaság a fenntartható légi üzemanyag (SAF) felé mozdul el.

Az Airbus egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy 2035-re piacra dobja a világ első nulla károsanyag-kibocsátású kereskedelmi repülőgépét. Az európai repülőgépgyártó bejelentette, hogy a hidrogénüzemanyag-technológiát az A380-as utasszállító repülőgépek – amelynek gyártását tavaly állították le – egyikének módosított változatával tervezi tesztelni.

Az Airbus partnerségre lépett a GE-vel és a Safran Aircraft Engines közös vállalkozásával, a CFM International céggel a hidrogénmeghajtás demonstrációs programjának létrehozása érdekében. Az Airbus tulajdonképpen egy repülő próbapadot hoz létre azzal, hogy az A380-as fedélzetére folyékony hidrogént tartalmazó tartályokat szerel, így a repülőgép alkalmassá a jövőbeni hidrogénes meghajtási technológiák kipróbálására – számolt be a CNN.

„Az a törekvésünk, hogy fogjuk ezt a (A380-as) repülőgépet, és a felső szintjén a hátsó ajtók közé felszerelünk egy csonkot. Ennek a csonknak a végén lesz egy hidrogénüzemű gázturbina”

– mondta Glenn Llewellyn, az Airbus zéró emissziós repülőgépekért felelős alelnöke a cég YouTube-csatornáján. A repülőgépen kap helyet a hidrogéntároló és hidrogénelosztó rendszer is, amely a hajtóművet ellátja üzemanyaggal.

Llewellyn szerint a „repülő laboratórium” célja, hogy a hidrogénhajtású rendszerekről többet tudjanak meg valós földi és repülési körülmények között, így az Airbus tovább tudja folytatni a nulla károsanyag-kibocsátású repülőgépre vonatkozó terveit, amelyektől eredményt vár bő egy évtizeden belül.

A tesztrepülésekre a jelenlegi becslések szerint 2026-ban kerülhet sor, feltéve, hogy minden a tervek szerint alakul. A hír több mint egy évvel azután érkezett, hogy az Airbus a ZEROe zászló alatt három hidrogénalapú koncepciót mutatott be. „Ez a legjelentősebb lépés, amelyet az Airbus a hidrogénhajtású repülés új korszakának bevezetése érdekében tett azóta, hogy 2020 szeptemberében bemutattuk a ZEROe koncepcióinkat. Azáltal, hogy az amerikai és az európai hajtóműgyártók szaktudását felhasználva haladást érünk el a hidrogénégetési technológiában, ez a nemzetközi partnerség egyértelmű üzenetet küld arról, hogy iparágunk elkötelezett a nulla károsanyag-kibocsátású repülés megvalósítása mellett” – mondta Sabine Klauke, az Airbus műszaki vezetője egy nyilatkozatban.

A légi közlekedés a globális CO2-kibocsátás 2,8 százalékát okozza, a kereskedelmi légitársaságok globális üzemanyag-fogyasztása pedig 2019-ben elérte a 95 milliárd gallont. A globális légiközlekedési iparág vállalta, hogy 2050-re a 2005-ös szint felére csökkenti a szén-dioxid-kibocsátását.

Számos légitársaság a fenntartható légi üzemanyag (SAF) felé mozdul el, hogy segítsen csökkenteni a repülés környezeti terhelését: a British Airways anyavállalata, az IAG például 2030-ra járatainak 10 százalékát SAF-fel kívánja üzemeltetni, a United Airlines pedig tavaly teljesítette első sikeres, 100 százalékban fenntartható üzemanyaggal való repülését.

Az Airbus azonban a hidrogén mellett teszi le a voksát, amely a repülőgépgyártó szerint akár 50 százalékkal is csökkentheti a légi közlekedés szén-dioxid-kibocsátását.

„Határozottan úgy vélem, hogy a hidrogén -a szintetikus üzemanyagokban, és a kereskedelmi repülőgépek elsődleges energiaforrásaként is – jelentősen csökkentheti a repülés klímára gyakorolt hatását”

– mondta Guillaume Faury, az Airbus vezérigazgatója.

Nem az Airbus az egyetlen repülőgépipari cég, amely a hidrogént tartja a megoldásnak a karbonkibocsátás csökkentésére. A ZeroAvia légiközlekedési vállalat jelenleg fejleszti azt a 19 férőhelyes repülőgépet, amely 2024-től London és Rotterdam között hidrogén-elektromos hajtású gépekkel kereskedelmi járatokat fog üzemeltetni – írta a CNN.

Forrás: Computerworld

Friss