Apró praktikák, melyekkel a pénztárcánkat és a készülékeket is kímélhetjük.
A megnövekedett rezsiköltségek és az infláció nemcsak a cégek számára okoz kellemetlenségeket, hanem sajnos minden felhasználó kénytelen szembesülni a problémával. Így természetes, hogy mindenki igyekszik ott lefaragni a költségekből, ahol csak lehet. A Laptophardware.hu szakértői összegyűjtötték, hogy hogyan tudunk apró változtatásokkal spórolni a laptopunk fogyasztásán.
Tényleg olyan nagy szükség van a Wifi-re?
Az internet a legtöbbünk számára elengedhetetlen kellék, de vajon érdemes-e mindig bekapcsolva hagyni a laptopunkon a Wifit?
„Abban az esetben, ha az irodában vagy otthon használjuk a laptopunkat munka közben, érdemes átdugni a vezetékes internet (ethernet vagy LAN) kábelére a gépet. Ebben az esetben két dolog történik: egyrészt nem fogja használni a Wifit és lényegesen kevesebbet fogyaszt majd, ezáltal ráadásul később is merül le, másrészt pedig gyorsabb is lesz a gép”
– hívta fel a figyelmet Krajnyák Tamás, a Laptophardware.hu operatív vezetője.
„Hasonlóan jó példa a felesleges fogyasztásra a Bluetooth folyamatos használata. Érdemes kikapcsolva tartani, ha nincs szükségünk rá, hiszen ilyenkor teljesen felesleges plusz funkció a laptopunkon, amely indokolatlanul használja fel az erőforrást”
– tette hozzá a szakértő.
Fényerő beállítás és billentyűzet világítás
A fényerő sarkalatos pontja a felesleges energiafelhasználásnak, elég csak a telefonunkra gondolnunk, ahol szintén érdemes minél kisebb fényerőt használni, hogy ne merüljön le idő előtt.
„A telefonokhoz hasonlóan lehetőség szerint ne a legnagyobb fényerőn használjuk a laptopunkat sem, ugyanis ezzel is energiát tudunk spórolni, hiszen ritkábban kell töltenünk”
– mondta el Krajnyák Tamás.
„Ugyanígy érdemes tudni, hogy a billentyűzet világítása is egy hasznos funkció, ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy minden szituáció megköveteli a használatát. Ha nincs rá feltétlenül szükségünk, inkább tartózkodjunk a bekapcsolásától, mert lényegesen növelhetjük vele a laptop fogyasztását”
– tette hozzá a szakértő.
HDD helyett SSD
Az SSD-t a gyors sebességéről ismerik a legtöbben, azt viszont kevesen tudják, hogy a fogyasztásban is lényegesen kedvezőbb adatokat produkál, mint a hagyományos HDD. Nagyon sokat számít, hogy a HDD mechanikus szerkezettel működik, míg az SSD teljesen digitális, ezáltal lényegesen kevesebb energiára van szüksége a működéshez. Ha tudjuk, cseréljük le már csak azért is, mert lényegesen gyorsabb lesz a laptopunk.
Töltő és töltés
„Amikor már teljesen feltöltődött a laptopunk akkuja, akkor húzzuk ki a konnektorból a töltőt, ugyanis, ha azt a bedugva felejtjük, akkor folyamatosan fogyasztani fog valamennyi áramot. Teljes feltöltés után a laptopból is húzzuk ki a töltőt, ezzel a készüléket is védhetjük, illetve természetesen a pénztárcánkat is”
– mutatott rá Krajnyák Tamás.