Tippek

Miért ártalmas a krónikus stressz a hormonrendszernek?

Valószínűleg az már senki számára nem újdonság, hogy a tartós stressz mennyire káros testi, lelki és mentális szinten egyaránt. Csakhogy sokan még ennek ismeretében sem változtatnak az életmódjukon, pedig érdemes tisztában lenni vele, hogy a stressz még a hormonrendszer működését is teljesen felboríthatja.

Mi zajlik a szervezetünkben, amikor stresszhatás ér?

A mindennapi feszültség csökkentéséhez nem feltétlenül van szükség gyógyszerekre (sőt, általában a kémiai szerek hosszú távon még ártalmasabbak, mint maga a stressz), hanem sok esetben elegendő a természetes stresszoldó készítmények fogyasztása, az életmódbeli változtatásokkal kombinálva.

De ne szaladjunk ennyire előre, nézzük meg röviden, mi történik a testünkkel, amikor stresszhelyzetbe kerülünk! Ha a szervezetünk veszélyt érzékel, automatikusan átkapcsol “harcolj vagy menekülj” üzemmódba. Ez azzal jár, hogy megemelkedik az adrenalin szintje, mely által a pulzus felgyorsul, a vérben a glükózszint megemelkedik, az izmokban és a májban lévő erek pedig kitágulnak.

Ezt követően a noradrenalin szintje is növekszik, ami nemcsak a szív koszorúereit tágítja, hanem az éberség és a figyelem fenntartását segíti elő. Ezután a kortizolszint emelkedésével egyidőben a vérnyomás feljebb kúszik, az anyagcsere felgyorsul. Mondhatni tehát, hogy a testünk “vészhelyzeti, készenléti” állapotba került.

Mi történik eközben a hormonjainkkal?

Stresszes állapotban a prolaktin szintje is növekedésnek indul. Ez a hormon a tejelválasztásban játszik fontos szerepet, tehát ideális esetben csak terhesség és szoptatás során szabadna megemelkednie. Ha azonban ez más okból történik, akkor menstruációs zavarokat, libidócsökkenést és fáradtságot okoz.

A stressz és a prolaktinszint emelkedése miatt a progeszteron, az egyik legfontosabb női nemi hormon szintje viszont csökkenésnek indul. Ez ösztrogéndominancia kialakulásához vezet, ami pedig testszerte számos panaszt okoz: teherbeesési nehézségeket, rendszertelen ciklust, pajzsmirigy-alulműködést, miómát, PCOS-s vagy IR-t.

Illetve azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a stresszhormonok a mellékvesében termelődnek, ami a folyamatos igénybevétel miatt egy idő után kifárad, ekkor pedig kortizolhiány lép fel, ami szintén kellemetlen tüneteket, például ingerlékenységet és türelmetlenséget okoz.

Számoljunk le a krónikus stresszel!

A hosszan tartó stressz gyógyíthatatlan betegségeket is okozhat, ezért semmiképp se hagyjuk, hogy a túlhajszolt életvitelünk az egészségünk rovására menjen!

A legtöbb feszültséget kiváltó okoktól mindenképp meg kell szabadulni, még akkor is, ha ez elsőre drasztikusnak tűnik, mert például új munkahelyet kell keresnünk. Emellett fogyasszunk természetes, gyógynövényes stresszcsökkentőket, valamint érdemes elsajátítani néhány nyugtató hatású légzőgyakorlatot is.

A rendszeres meditáció, illetve a napi szinten végzett testmozgás szintén remekül csillapítja a stresszt.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Friss