A budapesti Profi Nyomda egyik legsikeresebb terméke az eladások tekintetében az egyedi céges naptár és határidőnapló. De mit is tudunk a naptárakról? Hogyan alakultak és ivódtak be a mindennapjainkba? Ezt a kérdéskört járjuk most körül.
Az idő múlásának számontartása valószínűleg egyidős az emberiséggel és mélyebben átszövi a mindennapjainkat, mint azt gondolnánk. Minden bizonnyal a kezdetleges civilizációs közösségek is mérték valamilyen formában az idő múlását. Az első naptárak története közel 4000 évvel ezelőtt használták. Azóta az idő mérése is sok átalakuláson ment át, standardizálódott a világ nagy részén, de egy valami nem változott: a naptáraknak eltagadhatatlanul nagy szerepük van a mindennapjaink szervezésében.
Ősi naptárak
A jegyzett történelem során közel 40 féle naptártípust dokumentáltak (vallási naptárak, Azték naptár, ókori görög naptár stb.). Az első ismert naptárakat az ókori Egyiptomban használták a Nap, a Hold és a csillagok mozgásának követésére. Az egyiptomiak naptáraiban 12 hónap volt, és minden hónap 30 napból állt. Közép-Amerika Kolumbusz előtti idejének legfejletteb kultúrája, a maják, szintén kifejlesztették a saját időszámítási rendszerüket, melyet mind a mai napig sok rejtély és tévhit övez. Egészen meglepő módon azonban a maja naptár a holdhónapok pontosságát tekintve fél perccel térnek el a ma végzett vizsgáltok eredményétől. A maják Hold és a csillagok mozgását fa pálcák segítségével vizsgálták.
Napjainkban a legelterjedtebb naptártípus a Gergely-naptár, amelyet XIII. Gergely pápa vezetett be a 16. században. A naptár az időszámítást Krisztus születésétől számítja. A Gergely-naptár volt az első olyan naptár, amely az év hosszát 365,25 napban határozta meg.
A naptárak elterjedése
A naptárak az idők során az emberek mindennapi életének fontos részévé váltak. A modern naptárakat ma már számos formában elérhetjük. Nyomtatott formában az asztali és fali naptárak elengedhetetlen részei egy irodai környezetnek. Nagy hasznát vehetjük továbbá egy speditőr naptárnak, vagy egy ízléses határidőnaplónak is. A digitális naptárak is nagyon népszerűek, köszönhetően rugalmasan alakítható és jegyzetelhető kivitelüknek. Az online naptárak lehetővé teszik, hogy bármikor és bárhonnan hozzáférjünk az időbeosztásunkhoz.
Az életünk egyre rohanóbbá válik, és egyre nehezebb az időnket hatékonyan kezelni. A naptárak segítségével azonban az időnk hatékonyan kezelhető, beosztható és a fontos eseményeket, dátumokat könnyeben megjegyezhetjük.
Naptár, mint hirdetőeszköz
A nyomatott naptárak reklámhordozókként is szolgálnak. A cégek gyakran adnak ki saját naptáraikat, amelyeket ajándékba adnak ügyfeleiknek vagy dolgozóiknak. Ezek a naptárak nem csak az idő szervezésében segítenek, hanem a cég nevét, logóját vagy szlogenjét is hirdetik. Sőt, ha az előre beütemezett kampányokat szeretnénk tudatosítani ügyfeleinkben, az adott hónaphoz kapcsolódó oldalt teljesen a kampány témájához igazíthatjuk.
A naptárak azért kifejezetten hatékony reklámhordozók, mivel az év 365 napján velünk vannak, állandó hirdetési felületet biztosítanak, ezáltal a naptárak reklámozása hatékony módja lehet a vevői lojalitás növelésének és az üzleti kapcsolatok erősítésének.
Összefoglalva, a naptárak fontos szerepet töltenek be mindennapi életünkben. Segítenek az idő szervezésében és hatékony kezelésében, és lehetőséget nyújtanak a cégeknek a reklámozásra is. A naptárak története és az elérhető formáik változatosak, és mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!