Vészvilágító – biztos te is láttál már ilyen világítástechnikai eszközt, lehet, hogy nap mint nap el is mész mellette. Általában észrevétlen, megszokott a jelenléte, csak akkor kelt feltűnést, ha működésbe lép. Viszont akkor nélkülözhetetlen.
Vészvilágító, vész esetére
Áramszünet, tűz, füst, veszély – a vészvilágító minden ilyen esetben hasznos, hiszen a stresszhatás okozta pánikban másképp nem biztos, hogy tudnál tájékozódni. Az Alkonylámpa vészvilágító termékei olyan, az ipari lámpatestekhez tartozó eszközök, amelyek biztos támpontot jelenthetnek a káoszban.
Amikor hirtelen sötétségbe borul minden, vagy fülsüketítő módon megszólal a tűzjelző, a menekülési kényszer mindenkin eluralkodik. A vészvilágító ezekben az esetekben szó szerint életet menthet, hiszen irányt mutat mindenkinek a veszélyes helyzetben.
A vészvilágító központi eleme a nagyobb épületeknek
Közintézményekben, iskolákban, hivatalokban, nagyáruházakban ezek a világítástechnikai eszközök, akkor is megvilágítást biztosítanak, amikor a normál áramszolgáltatás valami miatt kiiktatódik. Segítségükkel az épületben tartózkodók úgy juthatnak ki az épületből, hogy nem esik semmi bajuk.
A vészvilágításnak több típusa is létezik, az egyedi igényeknek és követelményeknek megfelelő módon lettek kialakítva. Létezik olyan vészvilágítás, ami egyfolytában világít, és létezik olyan is, ami csak abban az esetben aktiválódik, ha a fő áramforrás meghibásodik.
Milyen főbb típusai vannak a vészvilágításnak?
A vészvilágítás leggyakoribb típusai a következők:
- Vészhelyzeti menekülési világítás – ennek elsősorban tűzbiztonsági szerepe van, tűz esetén megvilágítást garantál annak érdekében, hogy az épületben lévők képesek legyenek elhagyni a területet.
- Készenléti világítás – váratlan áramszünet esetén a normál tevékenységek folytatását teszi lehetővé – ez nem minden esetben minősül vészvilágításnak.
- Menekülési útvonal világítása – segítségével az emberek gyorsabban ki tudnak jutni az épületből, mivel jól megvilágítja a menekülési útvonalakat.
- Nyitott terület világítása – ez az úgynevezett pánikellenes világítás, célja, hogy minimálisra csökkentse a pánikot azokon a területeken, ahol sok ember gyűlt össze.
- Nagy kockázatú munkaterületek megvilágítása – a kritikus feladatokhoz biztosít fényeket.
A vészvilágító részei
A vészvilágítás rendszere több elemből áll:
- LED-es fényforrás.
- Tápegység, ami energiát szolgáltat a fényforrásoknak.
- Akkumulátor – ami tárolja az energiát akkor, amikor a fő tápegység működik, majd ha a fő tápellátás megszakad, ezt a tárolt energiát biztosítja a fényforrásnak.
- Vezérlőegység – ez fogja figyelni a fő tápegységet, és amennyiben hibát észlel, átkapcsol az akkumulátoros tápellátásra.
A biztonsági világításnak a kialakítása során nagyon fontos a pontos és részletes tervezés. Meghatározzák a világítás típusát és időtartamát, az épület méretét, az esetleges veszélyek körét.
A vészvilágítás hasznos, garantálja mindannyiunk biztonságát. Ha üzleted vagy műhelyed van, alkalmazd te is!
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!