Tippek

Hogyan különböztessük meg a mesterséges gyémántot a természetestől?

A mai modern technológiával már számos olyan dolgot és anyagot elő tudunk állítani, amire korábban nem volt lehetőségünk. A gyémánt iránti kereslet az ékszeripar figyelmét az utóbbi évtizedekben arra is ráirányította, hogyan lehetne a legtökéletesebb mesterséges gyémántot előállítani.

Mára már teljesen megszokott, hogy természetes és mesterségesen előállított gyémántokkal kirakott ékszerek közül is válogathatunk, de vajon hogyan különböztetjük meg a kettőt egymástól?

Ha igazán kiváló minőségű, csoda szép mesterséges gyémánt gyűrű az álmod, akkor érdemes szétnézni a FEIL ékszer webshop kínálatában. Gyönyörű darabokat találhatsz a webáruházukban, abszolút kedvező árakon.

Hogyan készül a mesterséges gyémánt?

A mesterséges gyémántot az 1950-es években kezdték el gyártani az akkor forradalmasított módszer alapján. A módszer lényege, hogy igen magas nyomáson (5-6 GPa) és rendkívül magas hőmérsékleten (1300-1600 °C) szimulálják gyakorlatilag azokat a körülményeket, amelyre egy gyémánt létrejöttéhez szükség van. Néhány nap alatt már képesek voltak gyémántot növeszteni, mert az idő múlásával újabb és újabb réteg került a gyémántokra ezzel a módszerrel.

Jelenleg ennél egy sokkal modernebb eljárást, az úgynevezett CVD (Chemical Vapor Deposition – kémiai gőzfázisú leválasztás) eljárást alkalmazzák a mesterséges gyémánt előállítására. Ennek lényege, hogy vákuumkamrába gyémántmagot helyeznek és kb. 700-1300 °C-on széntartalmú gázt pumpálnak a kamrába. Ezzel a megoldással is néhány nap alatt már gyémánt állítható elő, és addig növekszik a mérete, amíg a kamrában hagyják.

A természetes és a mesterséges gyémánt közötti különbség

A mesterségesen készített és a természetes gyémánt mind optikailag, mind fizikailag azonos tulajdonságokkal bír. A különbség a kémiai tulajdonságaik között van, ami annak köszönhető, hogy míg a természetes gyémánt a földkéreg alatt alakul ki, addig a szintetikus társát laboratóriumi körülmények között állítják elő.

Hogyan vegyük észre a hamis gyémántot?

A gyémántot rendszerint össze szokták keverni a hozzá nem értők a cirkóniával. Ez, illetve a moissanit az egyik leggyakrabban használt gyémántutánzat, amelyek azonban már egy kis segítséggel jól megkülönböztethetőek a természetes és a szintetikus gyémánttól.

A cirkónia nem képes olyan szépen ragyogni és csillogni, mint a gyémánt, és egyáltalán sincs olyan élénk és ragyogó színe. Egy maroknyi cirkonkő összerázásakor teljesen más hangot hallunk, mint ha egy marék gyémántot rázunk össze: az előbbinek kicsit halkabb, jellegtelen hangja van, míg az utóbbi kellemes csilingelő hanggal szól.

Különbség az árban

A mesterséges gyémánt közel 50-60%-kal kedvezőbb áron vásárolható meg, mint a természetes kő. Az utánzatok többsége, például a cirkónia pedig már néhány ezer vagy tízezer forinttól elérhető. Feil Róbert szerint ezek az utánzatok nagyszerű alternatívát kínálnak azok számára, akik szeretnének csillogó ékszert, de nincs anyagi keretük egy igazán kiváló darab megvásárlására.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Friss