Connect with us
Hirdetés

Egészség

Mentes termékek: az ételintoleranciával élőket is érzékenyen érintette a drágulás

Sokan inkább csak az alapanyagokat vásárolják meg és otthon sütik a pékárut

Az élelmiszerárak drágulása talán még érzékenyebben érintette a mentes termékeket fogyasztókat, hiszen ezek az élelmiszerek eleve a drágább árkategóriába esnek. Világosan látható tendencia, hogy egyre többen választják azt a megoldást, hogy a kész termékek helyett a hozzávalókat vásárolják meg, hogy otthon, olcsóbban készítsék el például a pékárukat.

Egyre több vlogger és influenszer oszt meg recepteket és elkészítési módokat a mentes ételeket fogyasztók számára. A laktóz-, glutén- és tojásérzékenyek, valamint a cukorbetegek számára hiánypótló ez a kezdeményezés, hiszen a különböző ételintoleranciával élőknek eleve nagy kiadás a speciális élelmiszerek beszerzése. Az élelmiszerárak drágulása pedig még jobban érintette ezt az egyre szélesedő réteget.

Egy éve működünk, de ez alatt az időszak alatt nekünk is háromszor kellett árat emelnünk a gyártóárainak drágulása miatt. Akik bármilyen ételallergiával vagy intoleranciával élnek, azoknak most még mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk. Azt figyeltük meg az elmúlt időszakban a vásárlási szokásokkal kapcsolatban, hogy sokan egyre inkább az alapanyagokat, legfőképp a speciális liszteket vásárolják meg és aztán otthon készítik el a pékárut

– tudtuk meg a Mentes Market tulajdonos-ügyvezetőjétől, Török Endrétől.

A tulajdonos azt is elárulta, hogy az alapanyagok mellett a mentes édességek, félkész ételek és a pékáruk is töretlen népszerűségnek örvendenek a vásárlók körében.

Sokaknak kevés az ideje, ezért is vásárolnak a webshopban, és ezért is nagyon közkedveltek a különböző mentes félkész és instant ételek. A mentes snackek a nyitáóta nagyon kelendőek, hiszen az ételintoleranciával élők nem találnak akárhol nagy kínálatot az ilyen édességekből

– tette hozzá a vásárlási szokásokkal kapcsolatban Török Endre.

Sorstársainak szeretett volna elérhető mentes termékeket kínálni

A speciális, legfőképpen gluténmentes termékeket forgalmazó webshopot sokan csak a „gluténmentes Kánaánként” emlegetik, hiszen az övék az egyik legszélesebb hazai gluténmentes kínálat: a magyar élelmiszerek mellett számos olyan külföldi gyártó terméke kapható náluk, ami eddig Magyarországon nem volt elérhető. A webshop egyik tulajdonosa, Rózsa Fanni maga is érintett az ételintoleranciában: gyerekkorától fogva gluténérzékeny. Személyes érintettsége és tapasztalatai vezették aztán oda, hogy egy olyan webshopot hozzon létre, ahol a sorstársai minél szélesebb kínálatban megtalálják a nekik szánt termékeket.

Édesapám gluténmentes éttermet és pékséget üzemeltet és mivel én magam is gluténérzékeny vagyok, szerettem volna, ha az ételintoleranciával élők könnyebben és gyorsabban hozzájutnának a mentes élelmiszerekhez. Nálunk nagyon gyors a szállítás, akár egy nap alatt, de tervezzük, hogy hamarosan Budapesten már néhány órán belül szállítsunk. Mindemellett a csomagolásra is nagy hangsúlyt fektetünk, hisz a vásárlók számára kiemelten fontos, hogy a termékek sérülésmentesen érkezzenek meg

– avatott be a webshop történetébe Rózsa Fanni.

A Mentes Market a glutén-, laktóz-, tojás- és cukormentes, illetve bio és vegán élelmiszerek széles választéka mellett hűségpontokkal és állandó akciókkal is igyekszik kielégíteni vásárlóik igényeit, de a jövőben is számos újítást terveznek.

A regisztrált vásárlók hűségpontjai forintban értendőek és levásárolhatók, emellett rendszeresen vannak akcióink is, hogy kedvezőbben hozzájussanak a fogyasztók a termékeinkhez. Már nyitottunk egy szűkített kínálattal üzemelő boltot, de a jövőben továbbiak nyitását is tervezzük. A másik nagy tervünk a szállítási idő még rövidebbé tétele, illetve további olyan új termékek elérhetővé tétele, amelyek eddig még nem voltak kaphatóak Magyarországon, hiszen egyre szélesedik itthon azok köre, akik érintettek valamiféle ételérzékenységben

– tette hozzá Rózsa Fanni.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Egészség

Nem lusták a magyarok, csak biokémiailag kimerültek

Öt hazai és nemzetközi adat bizonyítja, a magyarok többsége biokémiai értelemben nincs jó állapotban. Goda Gábor vegyészmérnök szerint a mentális működést is a test biokémiája határozza meg.

Az utóbbi években a közbeszéd szinte teljesen a mentális egészség körül forog. Mindenki arról beszél, hogyan „javulhat a mentális állapotunk”, hogyan „erősödjünk fejben”, hogyan „dől el minden a lélekben”. A Draconic Technology szellemi vezetője és a Synbiotic Laboratory alapítója, Goda Gábor vegyészmérnök szerint azonban ez a szemlélet félrevisz. Nem azért, mert a mentális egészség nem fontos, hanem mert nem ott kezdődik, ahol ma keressük. Az egészséges mentális állapot nem alapja a fizikai egészségnek, annak pusztán következménye. A gondolkodás, a hangulat, a motiváció és a teljesítmény mögött nem pszichológiai, hanem biokémiai folyamatok állnak.

„Túlzásba estünk azzal, hogy mindent a mentális egészségre vezetünk vissza. A mentális működés nem a lélek misztikus terepe. A mentális működés biokémiai és mikrobiális talajon áll.”

– mondja Goda Gábor.

„Mindegy, mit gondolsz magadról, ha a tested biokémiai értelemben kimerült, a motiváció, a fókusz és a teljesítmény nem tud megjelenni.”

A szakember szerint a magyar lakosság jelentős része nem lelki okokból fáradt, hanem biológiai értelemben túlterhelt, alul vagy túldozírozott. 

Ezt az alábbi kutatások eredményei is alátámasztják. 

    • A Semmelweis Egyetem szerint a lakosság akár egyharmada alváshiányos
    • A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara felmérése szerint a magyarok több mint 60%-a krónikusan stresszes.
    • Az OGYÉI (ma már NNGYK) adatai alapján a lakosság 40%-a D-vitamin-hiányos, ami hormonális és idegrendszeri működést is befolyásol.
    • Az OTÁP2014 ásványianyag-vizsgálata alapján a magyar lakosságnál mindkét nemet érinti az alacsony kálium-, mangán- és krómbevitel, míg nőknél gyakrabban elégtelen a kalcium-, vas-, réz- és cinkbevitel.
    • Egy több mint 1100 embert vizsgáló nemzetközi kutatás (Flemish Gut Flora Project) szerint a bélflóra egyensúlyát több mint 60 különböző tényező befolyásolja, és a lakosság jelentős részénél jelen van legalább egy olyan hatás (például helytelen étrend, túlsúly vagy gyógyszerszedés), ami felboríthatja a bélrendszer egyensúlyát.

Ezek együtt olyan biokémiai környezetet hoznak létre, amelyben a motiváció, a fókusz és a mentális stabilitás nem tud optimálisan működni, függetlenül attól, hogy valaki éppen mennyire érzi magát lelkesnek vagy pozitívnak.

A szakember szerint a mentális állapot mögött biokémia van, nem akaraterő

A modern életmód folyamatos terhelést jelent a szervezet számára: stressz, alváshiány, rendszertelen étkezés, túl sok inger, kevés regeneráció. A test erre egy olyan biokémiai visszavonulással reagál, amelynek célja a túlélés. Ezt könnyen keverhetjük össze azzal, hogy valakit lustának, motiválatlannak, depresszívnek titulálunk. A mentális egészségét okoljuk a viselkedéséért, holott a szakember szerint nem ez áll a jellenség mögött.

„A rendszer nem erősebb lesz, ha túlterheljük, hanem áthangolódik egy túlélő üzemmódba.”

– magyarázza Goda Gábor.

„Ilyenkor nem arról van szó, hogy valaki nem akarja eléggé. A test egyszerűen nem képes ugyanazt a működést fenntartani. A motiváció nem tűnik el, csak nem tud megjelenni.”

Ez a felismerés alapjaiban írja át azt, ahogyan a motivációról, a teljesítményről és a mentális erőről gondolkodunk.

A hangulat gyorsan változik, a mögötte rejlő biokémia lassan

A szakember szerint az emberek gyakran összekeverik a hangulatot a mentális működéssel. A hangulat lehet pozitív, lelkes, energikus, de ez nem jelenti azt, hogy a test biokémiai rendszerei is optimálisan működnek.

„A test nem a pillanatnyi hangulat alapján működik. A biokémiai háttér sokkal lassabban változik, mint a lelkiállapot. A mikrobiom, vagyis a bélrendszerünkben élő flóra nemcsak bennünk él, velünk együtt fejlődik, reagál, és folyamatosan alakítja a működésünket.”

– mondja Goda Gábor.

Ez azt jelenti, hogy hiába érzi magát valaki időnként motiváltnak, ha a biokémiai háttér kimerült, a teljesítmény és a fókusz nem lesz tartós.

A modern életmód biokémiai túlterhelést okoz

A stressz, az alváshiány, a rendszertelen étkezés, a túl sok inger és a kevés regeneráció olyan állapotot hoz létre, amelyben a test nem tud optimálisan működni. A hormonrendszer és az idegrendszer ilyenkor nem a fejlődést, hanem a túlélést helyezi előtérbe.

„A szervezet ilyenkor lejjebb veszi az alapjáratot, finoman visszafogja az anyagcserét, átírja a hormonális környezetet. Az agy és a test közötti kommunikáció nem egyirányú. A bolygóidegen keresztül érkező jelek döntő többsége a testből halad az agy felé. Vagyis nemcsak az agy irányít, a test folyamatosan ‘beszél’ az agyhoz”

– mondja Goda Gábor.

Ez a folyamat nem lelki, hanem biokémiai. Ez az oka annak, hogy sokan úgy érzik: „nem megy”.

A „kalória be – kalória ki” modell is megdőlt

A Draconic Technology kutatásai szerint a táplálkozás területén is ideje újragondolni a régi dogmákat. A kalória ugyanis csak egy szám, nem írja le, hogy a szervezet biokémiailag mit tud kezdeni az adott tápanyaggal és energiamennyiséggel. 

„A szervezet nem pusztán a bevitt mennyiséget számolja, hanem azt is, hogy az aktuális állapotában mit tud hasznosítani, átalakítani vagy éppen raktározni. A vastagbél például nem egyszerűen egy emésztőszerv, hanem a test egyik legaktívabb biokémiai laborja, ahol a mikrobiom folyamatosan bioaktív anyagokat, vitaminokat, hormon-előanyagokat és jelzőmolekulákat állít elő, amelyek közvetlen hatással vannak az idegrendszer működésére.”

– mondja Goda Gábor.

Ez azt jelenti, hogy ugyanannyi kalória teljesen más hatást vált ki attól függően, milyen hormonális és idegrendszeri állapotban kapja a test.

Új narratívára van szükség az egészséges életmódról

Goda Gábor szerint ideje szakítani azzal a szemlélettel, amely a motivációt, a fegyelmet vagy a mentális erőt teszi felelőssé a teljesítményért. A test működését biokémiai folyamatok határozzák meg, és ezek gyakran fontosabbak, mint a szándék.

„A test nem ellenünk dolgozik. A test jelez.”

– foglalja össze Goda Gábor.

Goda Gáborról

Goda Gábor vegyészmérnök, fejlesztő, a Draconic Technology Kft szellemi vezetője, valamint a Synbiotic Laboratory Kft alapítója. Kutatási területe az emberi test biokémiai működése, a terheléshez való alkalmazkodás és a hosszú távú biológiai egyensúly. Nem edző és nem motivációs szakember: rendszerszinten érti a test működését, és közérthetően magyarázza el, mi történik bennünk stressz, túlhajszolás vagy életmódváltás hatására.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Megfelelő kézmosással akár 50%-kal csökkenthető a kórokozók terjedése az egészségügyi intézményekben

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kézfertőtlenítési rutin javítása akár 50%-kal2 is visszavetheti a kórokozók terjedését az egészségügyi intézményekben, ugyanakkor gyakori tapasztalat, hogy még a legelkötelezettebb szakembereknek is kihívást jelenthet a „a helyes kézfertőtlenítés öt pontjaként” ismert ajánlás következetes betartása.

Ez az egyik fő oka annak, hogy az Essityhez tartozó Tork támogatja a WHO éves „Ments életet: mosd meg a kezedet!” kampányát a Kézhigiénia Világnapján. Idén a kampány témája: „A cselekvés életeket ment.”

A két kezünkön lévő 5-5 ujjra tekintettel május 5-én megtartott világnap alkalmával a világ vezető professzionális higiéniai márkája ingyenes képzéseket tart, tájékoztató posztereket tesz közzé és bizonyítottan könnyen használható termékeit ajánlja a szakemberek figyelmébe, hogy hangsúlyozza az egészségügyi dolgozók iránti elkötelezettségét, segítse a a kézfertőtlenítési szabályok következetes betartását, és hozzájáruljon a higiéniai körülmények javításához.

„Ha legalább évenként átgondolják megszokott kézfertőtlenítési rutinjukat, az egészségügyi szakemberek olyan apró, de fontos változtatásokat vezethetnek be, amelyek hosszú távon életeket menthetnek. Büszkék vagyunk rá, hogy az általunk kínált tisztító eszközök és rendszerek nap mint nap hatékonyan segítik a gyógyítókat a higiéniai szabályok betartásában, és így közvetve a kórokozók megfékezésében is”

– mondta el agy Géza, az Essity professzionális higiéniai üzletág igazgatója. –

„A Kézhigiénia Világnapján felhívjuk az egészségügyi vezetők figyelmét arra, hogy a megfelelő eszközök és képzések elengedhetetlenek egy olyan kézfertőtlenítési kultúra kialakításához, amely hatékonyan védi a betegeket, a személyzetet és a látogatókat egyaránt.” 

Öt pont, amikor mindenképp kezet kell mosni

WHO öt kulcsfontosságú pillanatban javasolja a kézfertőtlenítést az egészségügyi intézményekben: a beteg megérintése előtt; az aszeptikus beavatkozások előtt; a testnedvekkel való érintkezés kockázata után; a beteg megérintése után; valamint a beteg környezetének megérintése után. Annak érdekében, hogy az egészségügyi dolgozók ezeket a gyakorlatokat hatékonyan bevezethessék napi munkájukba, a Tork ingyenesen rendelkezésre bocsátja a következőket:

  • A Tork Kézhigiéniai képzési program megtanítja a résztvevőket a WHO öt kézfertőtlenítési pontjának helyes kivitelezésére. A képzés virtuális valóság változatban is elérhető, amely interaktív módon segít fejleszteni a kézfertőtlenítéssel kapcsolatos ismereteket és készségeket.
  • A Tork Healthy Hands eszköz lehetővé teszi az egészségügyi intézmények számára, hogy egyedi posztereket és emlékeztetőket készítsenek. A posztereket a Tork higiéniai készülékre is elhelyezhetik, hogy a felhasználókat a használat helyszínén emlékeztessék a hatékony kézfertőtlenítésre. Amikor a betegek látják a kézfertőtlenítésre vonatkozó posztereket, nagyobb bizalmat éreznek az intézmény tisztasága iránt.3
  • A Tork professzionális higiéniai termékeit úgy alakították ki, hogy csökkentsék a kézfertőtlenítés előtt álló esetleges akadályokat: tanúsított, könnyen használható adagolókkal, amelyek segítenek csökkenteni a káros baktériumok terjedésének kockázatát, valamint nagy kapacitású kiszerelésekkel, amelyek biztosítják, hogy kézfertőtlenítő, szappan és papírtörlő mindig rendelkezésre álljon, amikor szükség van rá.

További információkért látogasson el a következő weboldalra: https://www.torkglobal.com/hu/hu/az-on-vallalkozasa-szamara/eszkozok-es-kepzesi-utmutatok/kepzes-es-utmutatok/clean-care-program/world-hand-hygiene-day.

1 A Svéd Reumatológiai Társaság (SRA) által tanúsított „Easy to use” minősítés

2 Egészségügyi Világszervezet 2021, legfontosabb tényekről szóló dokumentum

3 Tork Healthcare kézfertőtlenítési felmérés, 2018. Az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Svédországban, Németországban és Lengyelországban 1017 egészségügyi szakember körében végzett kutatás alapján


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Megfelelő kézmosással akár 50%-kal csökkenthető a kórokozók terjedése az egészségügyi intézményekben

megfelelő kézmosás

Ingyenes képzésekkel, poszterekkel és könnyen használható (1) termékekkel segíti a leterhelt szakembereket a Tork a Kézhigiénia Világnapja alkalmából

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kézfertőtlenítési rutin javítása akár 50%-kal (2) is visszavetheti a kórokozók terjedését az egészségügyi intézményekben, ugyanakkor gyakori tapasztalat, hogy még a legelkötelezettebb szakembereknek is kihívást jelenthet a „a helyes kézfertőtlenítés öt pontjaként” ismert ajánlás következetes betartása. Ez az egyik fő oka annak, hogy az Essityhez tartozó Tork támogatja a WHO éves „Ments életet: mosd meg a kezedet!” kampányát a Kézhigiénia Világnapján.

Idén a kampány témája: „A cselekvés életeket ment.”

A két kezünkön lévő 5-5 ujjra tekintettel május 5-én megtartott világnap alkalmával a világ vezető professzionális higiéniai márkája ingyenes képzéseket tart, tájékoztató posztereket tesz közzé és bizonyítottan könnyen használható termékeit ajánlja a szakemberek figyelmébe, hogy hangsúlyozza az egészségügyi dolgozók iránti elkötelezettségét, segítse a a kézfertőtlenítési szabályok következetes betartását, és hozzájáruljon a higiéniai körülmények javításához.

„Ha legalább évenként átgondolják megszokott kézfertőtlenítési rutinjukat, az egészségügyi szakemberek olyan apró, de fontos változtatásokat vezethetnek be, amelyek hosszú távon életeket menthetnek. Büszkék vagyunk rá, hogy az általunk kínált tisztító eszközök és rendszerek nap mint nap hatékonyan segítik a gyógyítókat a higiéniai szabályok betartásában, és így közvetve a kórokozók megfékezésében is” – mondta el Nagy Géza, az Essity professzionális higiéniai üzletág igazgatója. – „A Kézhigiénia Világnapján felhívjuk az egészségügyi vezetők figyelmét arra, hogy a megfelelő eszközök és képzések elengedhetetlenek egy olyan kézfertőtlenítési kultúra kialakításához, amely hatékonyan védi a betegeket, a személyzetet és a látogatókat egyaránt.” 

Öt pont, amikor mindenképp kezet kell mosni

WHO öt kulcsfontosságú pillanatban javasolja a kézfertőtlenítést az egészségügyi intézményekben: a beteg megérintése előtt; az aszeptikus beavatkozások előtt; a testnedvekkel való érintkezés kockázata után; a beteg megérintése után; valamint a beteg környezetének megérintése után. Annak érdekében, hogy az egészségügyi dolgozók ezeket a gyakorlatokat hatékonyan bevezethessék napi munkájukba, a Tork ingyenesen rendelkezésre bocsátja a következőket:

  • A Tork Kézhigiéniai képzési program megtanítja a résztvevőket a WHO öt kézfertőtlenítési pontjának helyes kivitelezésére. A képzés virtuális valóság változatban is elérhető, amely interaktív módon segít fejleszteni a kézfertőtlenítéssel kapcsolatos ismereteket és készségeket.
  • A Tork Healthy Hands eszköz lehetővé teszi az egészségügyi intézmények számára, hogy egyedi posztereket és emlékeztetőket készítsenek. A posztereket a Tork higiéniai készülékre is elhelyezhetik, hogy a felhasználókat a használat helyszínén emlékeztessék a hatékony kézfertőtlenítésre. Amikor a betegek látják a kézfertőtlenítésre vonatkozó posztereket, nagyobb bizalmat éreznek az intézmény tisztasága iránt. (3)
  • A Tork professzionális higiéniai termékeit úgy alakították ki, hogy csökkentsék a kézfertőtlenítés előtt álló esetleges akadályokat: tanúsított, könnyen használható adagolókkal, amelyek segítenek csökkenteni a káros baktériumok terjedésének kockázatát, valamint nagy kapacitású kiszerelésekkel, amelyek biztosítják, hogy kézfertőtlenítő, szappan és papírtörlő mindig rendelkezésre álljon, amikor szükség van rá.

További információkért látogasson el a következő weboldalra: https://www.torkglobal.com/hu/hu/az-on-vallalkozasa-szamara/eszkozok-es-kepzesi-utmutatok/kepzes-es-utmutatok/clean-care-program/world-hand-hygiene-day.


1 A Svéd Reumatológiai Társaság (SRA) által tanúsított „Easy to use” minősítés

2 Egészségügyi Világszervezet 2021, legfontosabb tényekről szóló dokumentum

3 Tork Healthcare kézfertőtlenítési felmérés, 2018. Az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Svédországban, Németországban és Lengyelországban 1017 egészségügyi szakember körében végzett kutatás alapján 


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Advertisement

Friss