Az együttműködés kiterjed a lengyel Open Access cikkekre is.
A három évre szóló szerződést egy részletes felmérés előzte meg azzal kapcsolatban, hogy a lengyel kutatóknak pontosan milyen hozzáférésre és szolgáltatásokra van szükségük, milyen döntéseket hoznak a kutatások publikálásával kapcsolatban, valamint figyelembe vette a kutatások minőségére vonatkozó törekvéseket is. A megállapodást követően az Elsevier az ország több mint 500 egyetemének és kutatóintézetének biztosít hozzáférést a ScienceDirecthez, amely a lektorált kutatási publikációk vezető platformja, a SciVal-hoz, amely egy kutatás elemzési szolgáltatás, valamint a Scopushoz, amely a lektorált irodalom legnagyobb absztrakt és citátum adatbázisa.
Ezzel a lengyel kutatóközösség hozzáférhet az Elsevier folyóirataiban publikált, legmagasabb színvonalú kutatásokhoz. A megállapodás részeként az Elsevier segíti a Varsói Egyetem, valamint a matematikai és informatikai modellezésre szakosodott ICM vezette lengyel konzorciumot az Open Access publikációkban is.
„Örömünkre szolgál, hogy sikerült megállapodásra jutni az Elsevier-vel, mivel így lehetővé válik számunkra, hogy kiváló minőségű kutatási anyagokhoz jussunk hozzá, amely a diákoknak és kutatóknak egyaránt létfontosságú. Ezzel egészen biztosan nagyot lépünk előre kutatási terveink megvalósításában. Emellett azáltal, hogy az Open Access tartalmakat is bevontuk a megállapodásba, egy fontos lépést tettünk meg abba az irányba, hogy a lengyel kutatások szabad hozzáférést és láthatóságot szerezzenek.”
– mondta Dr. Marek Michalewicz, az ICM igazgatója.
A Scopus és a SciVal szolgáltatások segítik majd a lengyel kutatókat abban, hogy össze tudják hasonlítani teljesítményüket több, mint 10700 kutatóintézettel és az ott dolgozó kutatókkal az egész világon, ezzel is segítve a lengyel akadémiai programok minőségének a javítását.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy továbbra is támogathatjuk a lengyel kutatók munkáját, az Elsevier célja végig az volt, hogy megértse az ICM célkitűzéseit, és szorosan együttműködve velük egy innovatív megállapodás lépjen életbe.”
– mondta Gino Ussi, az Elsevier ügyvezető alelnöke.
„Az új szerződés támogatja a lengyel kutatóközösséget, biztosítva a legmagasabb minőségű kutatási anyagokhoz való hozzáférést, miközben lehetővé teszi a lengyel kutatási portfólió stratégiai kezelését is. A megállapodás segíti Lengyelországot ambiciózus Open Science céljainak elérésében is.”