Connect with us
Hirdetés

Gazdaság

Egyre több szakmában lesz alapelvárás a coach végzettség

A vezetői, HR és a sales állásajánlatokban az angol nyelvtudás és a számítógépes ismeretek mellett gyakran megkövetelik már a coaching eszköztárban való jártasságot és szemléletet.

A munkaerőpiaci helyzet és új vállalatvezetési irányzatok is erősítik azt a trendet, hogy a vezetőknek is változtatni kell vezetési stílust, amiben nagy mértékben segít a coaching szemlélet. Azonban ez a vállalati kultúra más szemléletet, magatartást követel a munkatársaktól is, így ők is nagy mértékben profitálnak abból, ha jártasak a coachingban – húzták alá az In Dynamics Consulting alapítói.

Olyan evidens lesz lassan a coaching végzettség, főleg üzleti körökben, amilyen a számítógép ismeret – hívta fel a figyelmet az In Dynamics Consulting társalapítója, Wiesner Edina. Egy jó vezetőtől manapság elvárható, hogy rugalmasan tudja váltani a különböző vezetői stílusokat és szerepeket a helyzetnek megfelelően: támogató vagy konfrontáló stílus, tervező, ellenőrző, delegáló, mentor-coach stb. szerep. Elég csak arra gondolni, hogy egy X, Y vagy Z generációs dolgozó sokkal kevesebb dolgot visel el, mint egy boomer. Természetesen intuitív módon is lehet jó vezető valaki, de ennek is megvannak a korlátai. 

A Gallup készített egy igen átfogó kutatást, mely során 2,5 millió managert tettek mérlegre 197 országból. Mint kiderült, a vezetőknek mindössze 10 százaléka „tehetséges”, míg 20 százalék, aki funkcionálisan megfelel a munkájuk által nyújtott követelményeknek, a maradék 70 százaléknak pedig hiányosak a kompetenciái. A dolgozatban egészen odáig mennek, hogy kijelentik: a vezetői szerepre nem alkalmasak a vizsgáltak. Ugyanakkor a partnereinktől visszaérkező adatokból egyértelműen kijelenthető, hogy az érzelmi intelligencia fejlesztése gazdasági megtérülést eredményez – húzta alá a szakértő. 

Bárki profitálhat a coaching szemléletből

Ha valaki ismeri a coaching eszközöket, szemléletet, akkor jobb lesz a problémamegoldó kompetenciája, és jobb kapcsolatot tud kialakítani az embereivel vagy munkatársaival. Alapvetően mindegy, hogy ki milyen szakterületről jön, könyvelő vagy mérnök, mert a teamekben szinte nagyon hasonló nehézségek kerülnek elő, ilyen lehet akár egy kisebb probléma megbeszélése is.

„Alapvetően azt valljuk, hogy az ilyen összetettebb problémák kezelésére szükség van a teljes repertoárra, melyet nem lehet rövidebb tanfolyamokon elsajátítani. De itt meg kell jegyeznem, hogy volt, aki egy állásinterjút oldott meg a nyílt estünkön eltöltött pár órának köszönhetően, amit onnan tudunk, hogy utána féléves képzésünket is elvégezte”

– tette hozzá Wiesner Edina.

Komoly előny a munkaerőpiacon a coach végzettség

Egyre többször figyelhetjük meg bizonyos álláshirdetéseknél, hogy a coaching tudás vagy végzettség a követelmények között szerepel – tette hozzá az In Dynamics Consulting másik vezetője, Snír Péter. Hazánkban először a vezetők és a HR, majd a sales kezdte előnyként megjeleníteni a coach képzettséget, de ez manapság bármely hivatásnál releváns lehet. Tapasztalataink azt mutatják, hogy az évek alatt egyre változatosabb szakmai háttérrel rendelkezők jöttek el a business és life coach képzésünkre, akik így komoly előnyre tehettek szert a munkaerőpiacon és munkahelyükön. 

A vezetők mellett megjelentek a referensek, ügyvédek, informatikusok, projekt managerek pénzügyi szakértők, de humán szakmákból is egyre többen, mint pedagógusok, pszichológusok és pszichiáterek, sőt több színész is. A visszajelzésekből pedig egyértelműen kiderül, hogy megtérült a befektetett pénz és energia, hiszen vagy új pozícióban, de akár új szakmában tudták hasznosítani a megszerzett kompetenciákat – zárta gondolatát a szakember.

Életre szóló készségeket biztosít a coach képzés

„Összességében kijelenthető, hogy aki a coach szakma elsajátítása mellett dönt, a szakmai előnyök mellett olyan eszköztárat sajátít el, melyeket a magánéletben is alkalmazhat – húzta alá Wiesner Edina. A komoly önismeretre, és nem utolsó sorban „mások ismeretére” tesz szert, fejlődik a kommunikációs, észlelési-tudatosítási, konfliktuskezelő készség, érzelmi intelligencia, spontaneitás és rugalmasság, ezáltal pedig a problémamegoldó képesség is. Nem mellesleg, mások kísérése, támogatás a fejlődésben, probléma megoldásban nagy örömet okoz, mivel változik az életük”

– zárta gondolatát Snír Péter.

Gazdaság

Megkezdődhet a Demján Sándor Tőkeprogram tőkebefektetéseinek végrehajtása az MFB döntését követően

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) múlt hét kedden nyilvánosságra hozott sajtóközleménye értelmében az egyeztetések és a pályázati értékelés eredményeként a Demján Sándor Tőkeprogram keretösszegét a feltételeknek teljeskörűen megfelelő vállalkozások számához igazítják.

Ezzel megkezdődhet a program tőkebefektetéseinek végrehajtása.

Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke – az MKIK Tőkealapkezelő Zrt. alapítójaként – határozott iránymutatást adott az alapkezelőnek, hogy az MFB írásbeli értesítésének kézhezvételét követően azonnali hatállyal folytassa le a szükséges eljárásokat, a jogszabályi és szabályozási előírások maradéktalan betartása mellett. A cél, hogy a sikeresen kiválasztott vállalkozások a lehető legrövidebb időn belül hozzájussanak a számukra megítélt tőkeforrásokhoz.

Az alapkezelő az egyes ügyletek előkészítettségétől függően megindítja a tőkebefektetések folyósítását, ahol pedig szükséges, lefolytatja a szerződéskötési folyamatokat. Elkötelezett amellett is, hogy a program végrehajtása a lehető leghatékonyabban történjen meg. Az érintett vállalkozásokat a következő lépésekről közvetlenül is tájékoztatja.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Gazdaság

Lassult a budapesti használt lakóingatlanok drágulása

Veszített lendületéből a budapesti használtlakás-piac áremelkedése az idei év első félévében. Az Otthon Centrum (OC) adatai alapján a téglalakások átlagosan 1,482 millió, a panellakások 1,181 millió, a házak pedig 910 ezer forintos négyzetméteráron cseréltek gazdát.

„A fővárosi használt lakóingatlanok ára mintegy 10 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért értéket. A panellakások 9,6 százalékkal, a téglalakások 11,3 százalékkal, a házak pedig 12,2 százalékkal drágultak egy év alatt. Az emelkedés tehát folytatódott, üteme azonban számottevően mérséklődött a korábbi időszakhoz képest”

– emelte ki Soóki-Tóth Gábor, az OC elemzési vezetője.

A szakember szerint a három vizsgált ingatlantípus közül a társasházi téglalakások piacán mutatkoztak a legnagyobb különbségek az egyes városrészek között. A kerületek közül a III. kerület bizonyult a legdrágábbnak 1,82 millió forintos átlaggal, ezt az I. kerület követte 1,74 millió, majd az V. kerület 1,66 millió forinttal. Az átlagos négyzetméterár már valamennyi kerületben meghaladta az egymillió forintot, a budai kerületek többségében pedig a másfél milliós szintet is átlépte.

A belvárosi kerületekben széles skálán mozogtak az árak az elmúlt félévben. A VII. és VIII. kerületben egyaránt 1,25 millió forint, míg a VI. és IX. kerületben 1,5 millió forint körül alakult az átlagos négyzetméterár. A népszerű XIII. kerületben ennél is magasabb, 1,63 millió forintos átlagot mért az OC. Ezzel szemben a külső pesti kerületekben alacsonyabb, 1–1,3 millió forint közötti árszinttel találkozhattak a vásárlók: a IV. kerületben 1,19 millió forint, míg a XVIII. kerületben 1,05 millió forint volt az átlag. Ezzel a társasházi téglalakások piacán a XVIII. kerület bizonyult a legkedvezőbb árú városrésznek.

„A téglalakások ára az előző év azonos időszakához képest 11,3 százalékkal emelkedett, ami a korábbi növekedési ütem mintegy felét jelentette. Az említett adat mögött ugyanakkor jelentős, kerületenként 0 és 40 százalék közötti eltérések tapasztalhatók, amiben az értékesített ingatlanok összetételének is jelentős szerepe volt”

– hangsúlyozta Soóki-Tóth Gábor. Az előző év legdrágább kerületeiben – az I., II., V. és XIII. kerületben – stagnáltak az árak, miközben a III., XVIII. és XIX. kerületben 30 százalékot meghaladó drágulást regisztrált az OC.

A téglalakások mellett a panellakások piacán is lassuló, de továbbra is érzékelhető áremelkedést tapasztalt az ingatlanközvetítő cég. A vizsgált időszakban a panellakások átlagos négyzetméterára 1,181 millió forint volt. A legmagasabb fajlagos árat a XI. kerületben mérte a cég, ahol átlagosan 1,37 millió forintot fizettek egy négyzetméterért, ezt a XIII. kerület követte 1,29 millió forinttal. A III., IV., VIII., IX. és XIV. kerület lakótelepein szintén hasonló árszint volt jellemző, míg kedvezőbb árakkal elsősorban a XVIII., XX. és XXI. kerületben találkozhattak a vásárlók.

A panelek ára éves összevetésben 9,6 százalékkal emelkedett, ami lényegesen visszafogottabb az előző évi 35 százalékos dráguláshoz képest. A legtöbb kerületben 5–15 százalék közötti növekedést mértek. Kivétel ez alól a VIII. és XVIII. kerület, ahol egyaránt 18 százalékkal emelkedtek az árak.

Az elmúlt félévben a használt házak átlagosan 910 ezer forintos négyzetméteráron cseréltek gazdát, ugyanakkor a budai és a külső pesti kerületek közötti árkülönbség számottevően csökkent. A III. kerületben 1,26 millió, a XXII. kerületben 884 ezer, a XV. és XVI. kerületben mintegy 900 ezer, a IV. és XX. kerületben pedig 800 ezer forint körül alakult az átlagos négyzetméterár.

A növekedés ütemében továbbra is élesen kirajzolódott a Buda és Pest közötti különbség. Míg a pesti oldalon 22 százalékkal emelkedtek az árak, Budán lényegében stagnálás volt megfigyelhető. Ennek hátterében az állhat, hogy a korábbi években kialakult magas budai árszint már szűkítette a fizetőképes keresletet.

„Az első féléves adatokat az egy évvel ezelőttihez mérve összességében továbbra is nőtt az átlagár ugyanakkor, negyedéves bontásban már érzékelhető, hogy városrészenként egyre differenciáltabbá válik és lassul az ingatlanpiac”

– összegezte az adatokat a szakember.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Gazdaság

Megállapodás született az IKEA és a KASZ között a munkatársak támogatásáról és a stabil működés biztosításáról

Az IKEA Magyarország örömmel jelenti be, hogy megállapodásra jutott a szakszervezeti képviselőkkel. Ez a fontos lépés egyszerre helyezi előtérbe munkatársaink anyagi jólétét és vállalatunk hosszú távú, stabil működését.

Bár az IKEA idén mintegy 580 millió forintot fordított béremelésre a rendszeres éves bérfelülvizsgálat keretében, tisztában vagyunk a rendkívüli makrogazdasági nyomással és az elmúlt években tapasztalt magas inflációval, amely a magyar háztartásokat terheli. Az elmúlt hetekben és hónapokban a vezetőség és a szakszervezet alapos, konstruktív párbeszédet folytatott egy felelős és kiegyensúlyozott megoldás érdekében.

A megállapodás részeként a jogosult IKEA munkatársak a munkaórájukkal arányosan augusztusban egyszeri, bruttó 100 000 forintos juttatásban részesülnek. Ez a célzott intézkedés azonnali, kézzelfogható segítséget nyújt munkatársainknak ebben a kihívásokkal teli gazdasági időszakban, kiegészítve az áprilisban már megvalósított éves béremelést.

Az azonnali támogatáson túl az IKEA és a szakszervezet konkrét lépésekben kötelezte el magát egy hosszú távú bérfejlesztési ütemterv kidolgozása mellett. Emellett az IKEA átfogó, közös felülvizsgálatot indít a teljes juttatási rendszerére vonatkozóan, biztosítva, hogy a vállalat a jövőben is méltányos, versenyképes és kiemelkedően vonzó munkahely maradjon.

Az IKEA-nál hiszünk abban, hogy a nyílt párbeszéd és az együttműködés vezet a legjobb megoldásokhoz. Örülünk, hogy olyan megállapodás született, amely egyszerre támogatja munkatársainkat, és biztosítja vállalatunk stabil működését. Ezzel a lépéssel a figyelmünk ismét oda összpontosul, ahová való: a mindennapi munkánk támogatására, valamint arra, hogy kiváló és zökkenőmentes élményt nyújtsunk vásárlóinknak minden áruházunkban és egységünkben.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Advertisement

Friss