Szórakozás
Tűzijáték szilveszterkor: a szakértők szerint a szigorítások a feketekereskedelmet erősíthetik
Szilveszterkor nem tiltják be a tűzijátékokat, de az idei évben sokkal szigorúbb feltételek mellett lehet majd használni őket.
A bírságok elkerülése, valamint a biztonságos ünneplés érdekében a Magyar Pirotechnikai Társaság (MAPIT), a Pirotechnikusok Érdekvédelmi Szövetsége (PÉSZ), továbbá az augusztus 20-i tűzijáték kivitelezéséért felelős Nuvu Kft. közös sajtótájékoztatón számolt be az új budapesti szabályozásról, annak várható hatásairól, továbbá a biztonságos pirotechnikai eszközhasználatról.
2í25. október 29-én szavazta meg a Fővárosi Közgyűlés a szilveszteri tűzijátékozással kapcsolatos rendeletet, amely radikálisan változtat a korábbi évek gyakorlatán a 2-es és a 3-as kategóriába tartozó pirotechnikai eszközökkel kapcsolatban. Előbbibe sorolhatók az alacsony kockázatú, 16 éves kor felett használható, kifejezetten lakossági felhasználásra tervezett (kisebb rakéták, telepek) pirotechnikai eszközök. Utóbbiba pedig a közepes kockázatú lakossági tűzijátékok tartoznak, amelyeket kizárólag a szabadban, nagy, nyílt területen szabad használni, mert hatóanyag-tartalmuk és hatótávolságuk jóval nagyobb, mint a 2-es kategóriába tartozóké.
Szigorúbb szabályozás
„A pirotechnikai eszközök magyarországi használatát a 173/2011. (VIII. 24.) kormányrendelet szabályozza, amely kifejezetten a lakossági célú pirotechnikai tevékenységekkel foglalkozik. A Fővárosi Közgyűlés által elfogadott rendelet ennél jóval szigorúbb, és egyértelműen további korlátozás felé mozdítja el a gyakorlatot”
– hangsúlyozta Rázsó Sándor, a Pirotechnikusok Érdekvédelmi Szövetségének elnökségi tagja. A „fokozottan védett” övezetekben – ideértve többek között az állatmenhelyeket, állatkerteket, erdőket, legelőket és a fekvőbeteg-ellátó intézményeket – a 2-es és 3-as kategóriájú pirotechnikai eszközök használatát a jelenlegi szabályozás egész évben kizárja. A „védett övezetekben” a rendelet kizárólag december 31-én és január 1-jén tiltja a 2-es és 3-as pirotechnikai osztályba tartozó eszközök felhasználását; az év többi napján ezek használata nem esik korlátozás alá. A „fokozottan védett” és a „védett övezeteken” kívüli területeken a 2-es és 3-as kategóriájú pirotechnikai eszközök használata december 31-én kizárólag 20 órától január 1-jén 2 óráig engedélyezett.
Súlyos szankció
Az övezetekről az ezzel kapcsolatos honlapon, kerületi bontásban lehet tájékozódni. Aki a rendeletet megszegi, az akár 200 ezer forintos büntetésben is részesülhet.
„Mindez azt jelenti, hogy azok az ünnepelni vágyók, akik eddig 2-es és 3-as kategóriába tartozó pirotechnikai eszközöket vásároltak, azok várhatóan nem használhatják el őket a lakóövezetük közelében, hanem mindenképpen keresniük kell olyan területet a kerületben, amely nem esik korlátozás hatálya alá”
– hívta fel a figyelmet Dobos András, a Magyar Pirotechnikai Társaság titkára. Hozzátette: könnyen előfordulhat, hogy idén kevesebb árusítóhely lesz, mivel a védett övezetekben egyáltalán nem lehet használni 2-es, vagy 3-as kategóriába tartozó pirotechnikai eszközöket Budapesten.
Virágzó feketekereskedelem?
Az új szabályozás az illegális árusoknak kedvez, akik sokszor ellenőrizetlen forrásból, az előírásoknak nem megfelelő, balesetveszélyes termékeket értékesítenek a nagy profit reményében.
„Éppen ezért azt javasoljuk, hogy csakis legális, engedéllyel rendelkező forgalmazótól vásároljanak az ünnepelni kívánok tűzijátékot december 28 és 31. között. Kerülni kell az aluljárókban, vagy autók csomagtartójából árusítókat, mert ezek gyakran nem tesznek eleget a jogszabályi kötelezettségeknek. Minden terméknek rendelkeznie kell magyar nyelvű ismertetővel”
– tette hozzá Tóth Ferenc, a Nuvu Kft. ügyvezető igazgatója. Az illegális tűzijátékok sokszor nem esnek át biztonsági vizsgálaton, éppen ezért hibás működés esetén súlyos sérüléseket okozhatnak.
„Úgy látjuk, hogy fontos lenne növelni a társadalmi csoportok tájékozottságát a pirotechnikai eszközökkel kapcsolatban, mert a zéró tolerancia és a túlzó korlátozás nem vezet sehová. Az edukáció növelése érdekében cégünk elindította az ingyenesen elérhető, amatőr pirotechikus mester tanfolyamot, amit bárki könnyedén, mindössze 90 perc alatt elvégezhet”
– világított rá Tóth Ferenc.
A világon számos példa létezik arra vonatkozóan, hogyan lehet egyensúlyt teremteni a tűzijátékozni kívánók, valamint a nyugalmasabb ünneplést keresők között.
„Jó példa erre Rotterdam, ahol például a város rendez központi tűzijátékot, a korlátozás alá eső kerületekben pedig inkább fényshow-kat tartanak. Egyre terjedőben van a csendesebb, például kutyabarát pirotechnikai eszközök használata is”
– figyelmeztetett Luterán György, a Pirotechnikusok Érdekvédelmi Szövetségének elnökségi tagja. Hozzátette: az ilyen eszközök használatát nem kíséri hangos durranás, robbanás, vagy sípolás, inkább csak fényhatással járnak, ezáltal pedig nem okoznak stresszt a négylábúak számára.
Az ágazat szereplői bíznak abban, hogy az idei tapasztalatok felhasználásával esély nyílhat egy, az ünnepelni kívánók érdekeit jobban szem előtt tartó rendeletmódosításra is, mivel a jelenlegi nagy mértékben korlátozza a tűzijátékok használatát Budapesten, ami egyértelműen az illegális kereskedelem előretörését segíti.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
AGON PRO AG326UZD2: A 4K OLED gaming új generációja
Az AGON by AOC, a világ vezető gaming monitor márkája1 bemutatja az AGON PRO AG326UZD2 modellt, a márka eddigi legfejlettebb 32 hüvelykes (31,5 hüvelyk – 80 cm) 4K kijelzőjét. A 4. generációs QD-OLED panelen alapuló AG326UZD2 új távlatokat nyit meg az egy monitor által nyújtott teljesítmény terén, legyen szó versenyjátékról, konzoljátékról, tartalomkészítésről vagy filmnézésről.
Generáció ugrás a QD-OLED technológiában
Míg az AG326UD egy 31,5 hüvelykes, UHD felbontású QD-OLED-et mutatott be a játékosoknak, kivételes színpontossággal és 165 Hz-es képfrissítési sebességgel, az AG326UZD2 jelentős előrelépést képvisel. A 4. generációs QD-OLED technológiára való áttérés fényesebb, kifinomultabb panelt eredményez, akár 1000 nites csúcsfényerővel (3% APL), valamint továbbfejlesztett VESA DisplayHDR™ True Black 500 minősítéssel – az előd True Black 400 tanúsításához képest. A gyakorlatilag végtelen kontrasztaránnyal és a QD-OLED technológiának köszönhető tökéletes feketékkel kombinálva az eredmény lélegzetelállító HDR élmény, látványosan több részlettel a világos területeken és erőteljesebb képi hatással.
A képfrissítési ráta 165 Hz-ről 240 Hz-re nő, miközben megmarad a villámgyors, 0,03 ms GtG válaszidő, így az AG326UZD2 nemcsak látványos, hanem valóban versenyképes 4K gaming monitor is. Az Adaptive-Sync és a hivatalos NVIDIA G-SYNC kompatibilitás gondoskodik a sima, szakadásmentes játékmenetről bármilyen képkockasebesség mellett.
Színerőmű kreatív alkotók és filmrajongók számára
Az AG326UZD2 10 bites panelje 1,07 milliárd színt jelenít meg széles színtérrel: 99,7% DCI-P3, 140,7% sRGB és 96,9% Adobe RGB lefedettséggel. Legyen szó fotószerkesztésről, videó színkorrekcióról vagy filmnézésről, a színpontosság és a színmélység a professzionális monitorok szintjét hozza, miközben a gamerek által elvárt gyorsaságot és reakcióidőt is biztosítja.
Az új AntiReflection 3.0 bevonat csökkenti a zavaró tükröződéseket anélkül, hogy a matt kijelzőkre jellemző fátyolos hatást okozna, így megőrzi a QD-OLED panelek élénk és kontrasztos képminőségét. Ennek köszönhetően az AG326UZD2 egyaránt ideális világos nappalikba és sötét gaming környezetbe.
„Gamerként lenyűgöző látni, ahogy az OLED technológia ebbe az új generációba fejlődik. A 4K 240 Hz-cel, a DisplayHDR True Black 500-zal és a továbbfejlesztett Anti-Reflection 3.0-val az élmény élesebb, fényesebb és magával ragadóbb, mint valaha. Ehhez jön még a HDMI 2.1, a DisplayPort 2.1 és a KVM-mel ellátott USB-C, és máris egy valóban kivételes, mindenre felkészített monitort kapunk”
– mondta César Reyes Acosta, az AGON by AOC gaming termékmenedzsere.
Az összes platformra tervezve
Az AG326UZD2 modell igazi all-in-one kijelzőnek készült. A két HDMI 2.1 port támogatja a 4K 120 Hz-et PS5-ön és Xbox Series X vagy S konzolon, míg a DisplayPort 2.1 (UHBR 20) csatlakozás a teljes 4K 240 Hz-et teszi elérhetővé felsőkategóriás gaming PC-k számára. A 65 W teljesítményű USB-C port lehetővé teszi laptop csatlakoztatását és töltését egyetlen kábellel – ideális megoldás a nappali munkavégzés és az esti játék vagy szórakozás közötti váltáshoz.
A monitor USB hubként is működik két USB-A downstream porttal és egy USB-B upstream csatlakozással, míg a beépített KVM kapcsoló és a Multiview (PbP/PiP) funkciók lehetővé teszik két forrás egyidejű vezérlését és megjelenítését – praktikus például streamereknek másodlagos PC-vel, vagy szakembereknek, akik munkahelyi laptop és gaming PC között váltanak.
E-sportra kész kialakítás és ergonómia
Az AG326UZD2 az AGON PRO esport talpával érkezik: alacsony profilú, kompakt és stabil állvány, amely alkalmazkodik a versenyjátékosok különböző billentyűzet- és egérelrendezéseihez. Teljes ergonómiai állíthatóság biztosított: 150 mm-es magasságállítás, döntés (-5°/+23°), forgatás (±16°) és pivot (90° portré mód), valamint 100×100-as VESA kompatibilitás. A beépített 2×8 W-os hangszórók a hétköznapi multimédiás használatot is lefedik.
Az AOC G-Menu szoftver és a képernyőn megjelenő gaming funkciók – például a Frame Counter, a testreszabható Dynamic Dial Point célkereszt és a különböző Game Mode-ok – részletes vezérlést adnak a felhasználók kezébe.
Ahogyan minden AGON PRO OLED monitor, az AG326UZD2 is 3 éves garanciával érkezik, amely az OLED beégésére is kiterjed, biztosítva ezáltal a befektetés hosszú távú megtérülését.
Árak és elérhetőség
Az AGON PRO AG326UZD2 monitor 2026 júniusától lesz elérhető, €999 ajánlott fogyasztói áron.
1 Az értékesítési volumen tekintetében a 144 Hz+ gaming monitorok terén, IDC Research – Gaming Tracker Q1-Q4 2025
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
Ingyenes VW kiállítás az Allee-ban
Vajon mi a közös a hippikorszak VW Bogarában, a nyolcvanas évek ikonikus Golfjaiban és a jövő e-Golfjában? A technológia és design fejlődésének generációs történetét április 18-án ingyenes VW kiállítás mutatja be az Allee-ban a Teret adunk a generációknak programsorozat részeként.
Az Allee tavaszi programsorozata Teret adunk a generációknak címmel 2026. május 10-ig kiállításokkal, hangkvízzel, fotóautomatával, interaktív élményekkel és zenei programokkal mutatja be, miként inspirálják egymást a különböző generációk.
Április 18-án a bevásárlóközpont átriumában az autógyártás különböző korszakait idézik meg kiállított gyűjtői járművekkel. A klasszikus VW Bogártól az első és második generációs Golfokon át egészen a modern eGolf VII.-ig, a válogatás közérthetően és látványosan mutatja be, hogyan változott az autó formája, technológiája és karaktere generációról generációra. A CheckEngine szakértői csapatának vezetésével 11 és 18 órakor az érdeklődők mélyebben is megismerkedhetnek a járművek történetével és generációs jelentésével.
Az Inspiráló generációk címmel május 10-ig az átriumban látható kiállítás pedig azt mutatja be, miként hatnak egymásra a különböző korok stílusai és innovációi. A múlt ikonikus tárgyai és a jelen kreatív nézőpontjai együtt mesélik el, hogyan formálják egymást a generációk, és születnek új ötletek a közös inspirációból.
A divat, a technológia, a szabadidő és a gasztronómia területein kirajzolódó párhuzamok rávilágítanak arra, hogy ami egykor innovációnak számított, ma már inspirációs forrásként tér vissza. A tér nemcsak szemlélődésre hív: az interaktív elemek – mint a generációs hangkvíz vagy a különböző korszakok és generációk vizuális világát- és lenyomatát megidéző fotóautomata és íriszfotózás – személyes élménnyé formálják a felismerést, hogy ízlésünk és identitásunk is több generáció lenyomata.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
Autóstalálkozó: több ezer érdeklődőt várnak a Széchenyi István Egyetemre
A járműveké lesz a főszerep a győri Széchenyi István Egyetemen április 12-én, vasárnap: nyilvános, bárki által látogatható, ingyenes autóstalálkozó és autóskiállítás lesz az intézmény campusának területén. A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciájához kapcsolódó esemény mára tematikus családi nappá nőtte ki magát, amelyen az ismert márkák, tuningolt és veterán különlegességek mellett megjelennek az egyetemi és szakmai szervezetek képviselői is. A rendezvény miatt lezárásokra kell számítani.
A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a Széchenyi István Egyetem egyik legrégebbi és legnívósabb hallgatói rendezvénye, amely idén csaknem húszéves múltra tekint vissza. A rendezvényre a Kárpát-medence területéről érkeznek neves hazai és határon túli egyetemek képviselői, hogy egy többnapos szakmai verseny keretében megmérettessék magukat.
Hagyomány, hogy az esemény autóstalálkozóval indul, amelyre a konferencia résztvevőin kívül minden érdeklődőt várnak a szervezők. Évről évre emelkedik a regisztrált kiállítók és a nézők száma, és ezzel együtt bővül a támogatók és a kitelepülő szervezetek köre is. A program tematikus családi nappá nőtte ki magát, amely nem csak az autók szerelmeseinek, hanem kicsiknek és nagyoknak egyaránt remek időtöltés lehet.
A találkozón több márka autói mellett tuningolt és veterán különlegességek is jelen lesznek. A BullRent jóvoltából két luxussportautót próbálhatnak ki az érdeklődők, valamint az egyetem e-sport-kamionja ugyancsak kitelepül a helyszínre, ahol többek között autószimulátorokkal ismerkedhet meg a közönség. Az eseményen mindenki betekintést nyerhet a hallgatói versenycsapatok világába is, hiszen az Arrabona Racing Team, a SZEngine és a SZEnergy szintén megtalálható lesz a campuson. A nap folyamán különleges nyitvatartással készül az Üveges Drink Bár, valamint a campus különböző pontjain street food büfék szolgálják majd a vendégeket.
Fontos információk
Az autóstalálkozó miatt április 12-én, vasárnap 8:00 és 19:30 között lezárják a győri campus (Egyetem tér 1.) P1, P3 és P5 parkolózónáit (kivéve a K1, K2, K3, K4 kollégiumi épületek mögötti és a Műteremház melletti P5 parkolókat). A Menedzsment Campus melletti P3-as zónában már április 10-én, pénteken 20:00-tól folyamatos lezárásra kell számítani. A rendezvény alatt a P2 parkolóház, a K1, K2, K3, K4 mögötti P5 parkolózónák és a Műteremház melletti P5 parkolózóna vehető igénybe.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Mozgásban2 hét ago
LogiMAT 2026: integrált rendszerek, MI és elektromos hajtás
-
Ipar2 hét ago
A vallást, a hidakat és a műtőt is meghódította a mesterséges intelligencia
-
Ipar2 hét ago
Vezető pozícióban a Schneider Electric Resource Advisor+ megoldása
-
Mozgásban2 hét ago
Versenypályáról az utakra: Tanulságok a Hankook első WRC-szezonja után
-
Egészség2 hét ago
A 77 Elektronika vércukormérői Magyarországon elsőként IVDR minősítést kaptak
-
Okoseszközök2 hét ago
Kipróbáltuk: Owlet DreamDuo 3.0 – amikor a babafigyelés már nem csak egy kamerát jelent
-
Szórakozás2 hét ago
Autóstalálkozó: több ezer érdeklődőt várnak a Széchenyi István Egyetemre
-
Mozgásban2 hét ago
A Hankook vezeti az Auto Bild gyártói rangsorát




