Tippek

Amikor a test és a lélek együtt szenved

Manapság talán nincs is olyan ember, aki elmondhatná magáról, hogy testileg makkegészséges és lelkileg is kiegyensúlyozott. A többségnek vannak enyhén vagy kevésbé súlyos krónikus betegségei, melyek idővel rosszabbodhatnak.

Egy komolyabb betegség az életminőség drasztikus romlásához vezet, ráadásul gyakran depresszió is társul hozzá. Az ok viszont sokszor nem az egyes szervek rendellenes működésében keresendő, hanem lelki tényezők állnak a háttérben.

Ha pedig ezt figyelmen kívül hagyjuk, akkor a gyógyulás sem lehetséges, épp ezért hasznos lehet részt venni például a Swan Lake Központ depressziót kezelő terápiáján.

Krónikus betegségek más megközelítésben

Tegyük fel, hogy gyakran küzdünk emésztőrendszeri panaszokkal. A hasunk puffad, és fáj, hasmenés vagy székrekedés gyötör. Mire gondolunk először? Biztosan túl nehéz vagy romlott vol az étel, amit fogyasztottunk. Lehet, hogy valamilyen tápanyagra allergiásak lettünk. Talán csak túl gyorsan falatoztunk. De még az is lehet, hogy irritábilis bél szindrómánk vagy valamilyen daganatunk van.

Ám az vajon miért nem fordul meg a fejünkben, hogy talán ennek az egésznek lelki oka van? Hisz elképzelhető, hogy a sok stressz miatt vagy “gyomoridegünk”, ami a fenti tünetekben nyilvánul meg. Talán a probléma oka nem a testben, hanem a fejben keresendő.

Sajnos ma még a nyugati orvoslás kevésbé ismeri el a pszichoszomatikus, azaz lelki eredetű betegségeket, pedig nagyon fontos lenne, hogy ne csak szervi elváltozásokat keressünk, hanem pszichés területen is vizsgálódjunk. Hisz előfordulhat, hogy egy pszichológussal való konzultáció megtalálja azt a kiváltó okot, amit diagnosztikai vizsgálatok egész sorának sem sikerült.

Az agy és az emésztőrendszer kapcsolata

Krónikus vastagbélgyulladás, irritábilis bél szindróma – csak két példa azon betegségek közül, melyekben sokan érintettek, és gyakran lelki tényezők okozzák őket. A bélrendszer és az agy között ugyanis fennáll egyfajta kölcsönhatás, emiatt a feldolgozatlan problémák és a tartós stressz is okozhat ilyen tüneteket. Hiszen ha belegondolunk, ekkor olyan terhet hordozunk magunkkal, amit nem tudunk “megemészteni,” ezáltal a gyomrunk és a bélrendszerünk is szenved.

A kezelés során ezért egyszerre kell foglalkozni a testi és a pszichés tünetekkel. Ide nem elég pár szem fájdalomcsillapító, hanem pszichoterápiára, életmódváltásra van szükség, amit ki lehet egészíteni (de nem helyettesíteni) gyógyszeres kezeléssel.

Mi okozza a magas vérnyomást?

A hipertónia igazi népbetegség, nemtől és kortól függetlenül rengetegen érintettek benne. Habár orvosi körökben a mai napig vitát vált ki, de egyre több kutatás világít rá arra, hogy lelki eredetű okok állnak a hátterében. Ha sok az életünkben a stressz, a frusztráció csak gyűlik bennünk, a ki nem mondott gondolatok, eltitkolt érzelmek egy olyan állandó belső feszültséget okoznak, ami a vérnyomást is megemeli.

A kezelés itt is sokrétű, ugyanakkor megfigyelhető, hogy pszichoterápia hatására a legtöbbeknél javulás érhető el.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Friss