Ipar
Automatizált cölöptervező és geotechnikai modellalkotó rendszer létrehozása a FUGRO Consult Kft.-nél
Az építőiparban jelentős problémát jelent az altalaj-rétegződés bizonytalanságában rejlő műszaki és gazdasági kockázat.
Szakirodalmi adatok szerint a hazánkban tapasztalható épületkárok 90%-a altalaj-eredetű problémákra vezethető vissza, és ez az arány az egyéb építőmérnöki létesítmények (utak, vasutak, közművek) tekintetében is jelentősre tehető. A talajkörnyezet optimalizált feltérképezése éppen ezért előfeltétele a biztonságos és gazdaságos építőmérnöki szerkezetek kialakításának, valamint a kivitelezéskor felmerülő problémák elkerülésének. A nemrégiben elnyert, 484,22 millió Ft összegű, NKFI Alapból megvalósuló projekt célja, hogy a legkorszerűbb technológiák implementálásával, a BME Építőmérnöki Karának munkatársainak közreműködésével a geotechnika területén automatizált, digitális tervezési szolgáltatást hozzanak létre. A projekt keretében fejlesztendő szolgáltatás – a feltárási adatok automatizált és digitalizált feldolgozásával – lehetővé teszi az erre fordított erőforrások hatékonyságának növelését, a folyamatokban rejlő biztonsági kockázat csökkentését, valamint optimalizált (költség- és erőforrás-hatékony) alapozási tervek szinte azonnali létrehozását.
A kitűzött cél elérése érdekében a világ egyik legjelentősebb és leginnovatívabb geotudományos mérnök-műszaki vállalataként ismert FUGRO magyarországi leányvállalata, a FUGRO Consult Kft. konzorciumvezetőként a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal finanszírozásából egy mérnökök által kontrollált, automatikusan működő tervezési rendszer kidolgozását kezdte meg konzurciumi partnerével, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel.
Az automatizált rendszer az emberi és a környezeti erőforrások felesleges felhasználásának problémájára ad választ, de egyúttal elősegíti az építőipari projektek geotechnikai kockázatainak csökkentését és az építőipari digitalizáció fejlődését is. A digitalizált, automatikus rendszer alapjain létrejövő szolgáltatás, mely a projekt eredménye, jelentős gazdasági hatással bír mind a mérnöki tervezés, mind a megvalósítási/kivitelezési fázis során. Ez – nem elhanyagolható módon – jelentős fenntarthatósági előnyöket is biztosít a környezeti terhelés jelentős csökkentése révén.
A jelenleg nagy humánerőforrás-igényű tervezési folyamatok sokszor szubjektív döntéseken alapulnak, melynek eredményeként nem mindig az optimális műszaki megoldások jelennek meg a tervekben. A fejlesztés eredményeképpen létrejövő digitális alapokon működő szolgáltatás a korábban szubjektívan meghozott döntéseket optimalizálási algoritmusokkal és mesterséges intelligenciával váltja ki, így csökkentve a szubjektív döntések miatti kockázatokat.
Jelen projekt során kétéves kutatómunkával a TRL8-TRL9 fejlettségi szint elérése szerepel a tervekben. Tekintettel arra, hogy ehhez hasonló, automatizált, mesterséges intelligencián alapuló tervezési megoldások nem állnak rendelkezésre a piacon, ez tekinthető a projekt fő innovációjának. Ez a megoldás töredékére csökkenti a folyamat idő- és élőmunkaigényét, illetve optimalizált megoldást nyújt az alapozástervezésre, így a versenytársakénál jelentősen versenyképesebb szolgáltatást tesz lehetővé. A fejlesztéshez felhasznált, a műszaki tervezés és a folyamatoptimalizálás területén korábban megszerzett, jelentős tapasztalat és tudás, valamint az alkalmazott legkorszerűbb technológiák biztosítják az eredmény hosszabb távú fenntarthatóságát. Jelen kutatási projektet követően az elvégzett tervezési feladatokkal a mesterséges intelligencia megbízhatósága is folyamatosan fejlődik, ami a jövőben is állandó versenyelőnyt eredményezhet.
A létrejövő szolgáltatás olyan egyedülálló megoldást kínál mind döntés-előkészítésben, mind a megvalósítás során, mely gyorsaságában és optimalizációs képességében is teljes mértékben új dimenziókat teremt a geotechnikai szolgáltatások terén az egész világon. A beruházások minden egyes fázisában az idő az egyik legfontosabb tényező. Erre a kihívásra ad választ a jelen fejlesztés eredményeképpen megszülető szolgáltatás, ami – annak gyorsasága, hatékonysága és pontossága miatt – óriási versenyelőnyt jelent nemzetközi viszonylatban is.
A projektnek köszönhetően az egyetemen dolgozó oktatók vagy akár hallgatók is részesei lehetnek a fejlesztésnek, amely során az intézményben felhalmozódó tudás és innovációra való törekvés mindenképp hasznosulni fog. A fejlesztés végét követően a megszerzett tapasztalatok jelentős hatással lehetnek a további oktatási módszerek bővítésére is.
Projektazonosító: 2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ-2024-00048
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Átadták Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat
252 hazai vezérigazgató véleménye alapján harmadik alkalommal ítélte oda Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat a PwC Magyarország.
A kitüntetéssel olyan hazai cégvezetőt ismernek el, akire a magyarországi vállalatvezetők példaképként tekintenek. Idén a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját, Orbán Gábort díjazták február 19-én a PwC budapesti székházában azon a sajtóeseményen, ahol bemutatták a PwC Vezérigazgató Felmérésének eredményeit.
A PwC Magyarország idén tizennegyedik alkalommal kérdezte meg személyes interjúk formájában a hazai vállalatvezetőket arról, hogy miként látják a globális és hazai gazdasági környezetet, saját üzleti helyzetüket, illetve milyen nehézségekkel és kockázatokkal néznek szembe.
A 2024 októbere és decembere között zajló felmérés keretében arról is nyilatkozhattak az első számú döntéshozók, hogy kit tartanak Magyarország leginspirálóbb vezetőjének. A kutatásban részt vevő 265 cégvezető válaszai alapján Orbán Gábor, a Richer Gedeon Nyrt. vezérigazgatója nyerte a 2024 Leginspirálóbb Vezetője Díjat. Az elismerés odaítélésével a PwC azokra a vezetőkre kívánja felhívni a figyelmet, akik az üzleti eredményeken túl a jövő vállalati ökoszisztémáját is építi, és egyéni fejlődésén túl a szervezet kultúra építése mellett is elkötelezettek, ezáltal példaként szolgálhatnak vezetőtársaik előtt.
A díjat Radványi László, a PwC vezérigazgatója adta át az idei felmérés eredményeit bemutató eseményen.
Az idei díjazottal, Orbán Gáborral készült videó – amelyben megosztja vezetői hitvallását és kollégái a sikerhez vezető útjáról nyilatkoznak -, valamint a kutatás eredményei a PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérés oldalán tekinthetőek meg.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Magas digitalizáltságú logisztikai és disztribúciós központot adott át Miskolcon a Bosch
A Bosch, a technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója átadta legújabb, csúcstechnológiás logisztikai és disztribúciós központját Miskolcon.
A központot, melynek előzetes kivitelezési munkálatai 2021-ben kezdődtek, a Robert Bosch Power Tool Kft. több mint 54 milliárd forint értékű beruházásból valósította meg. A beruházáshoz a magyar állam egyedi kormánydöntés (EKD) alapján mintegy 7 milliárd forint utófinanszírozás keretében nyújtható, vissza nem térítendő készpénz támogatást biztosít. Az ünnepélyes átadáson részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Fükő László, a Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója.
„Nemzetközileg is kiemelkedő színvonalú technológiai infrastruktúránknak, munkatársaink szaktudásának és elkötelezettségének köszönhetjük kiváló eredményeinket. Ez a beruházás az elektromos kéziszerszám üzletághoz tartozó telephelyünk jelentőségét még tovább erősíti a vállalatcsoporton belül”
– mondta Fükő László.
Jövő gyára megoldások közel 100 ezer négyzetméteren
A nagyszabású beruházással egy olyan korszerű raktári struktúrát alakítottak ki a Miskolci Ipari Park területén, amelyben számos Ipar4.0 megoldást is alkalmaztak. A rendszer a teljes értéklánc mentén valós időben, automatikusan kezeli és követi az árut annak beérkezéstől kezdve a felhasználáson és a csomagoláson keresztül a kiszállításon át egészen a megérkezésig. A digitalizációnak köszönhetően a hibák száma akár 20 százalékkal csökkenthető, a folyamatok hatékonysága pedig jelentősen javítható. A rendszerek integrációjához kapcsolódó szoftverfejlesztésekkel, az ehhez szükséges vizualizációs, csomagolást, anyagmozgatást, raktározást vagy nyomkövetést segítő eszközöknek köszönhetően évente akár 204 ezer paletta áru is kiszállítható világszerte. Ha pedig ezt a raklapmennyiséget egymás mellé raknánk, akkor Miskolctól egészen Székesfehérvárig tartana a sor.
A közel 100 ezer négyzetméter nagyságú területen elhelyezkedő központ mellett a Robert Bosch Power Tool Kft. olyan kiegészítő infrastrukturális fejlesztéseket is megvalósított a telephelyen belül, mint a kamionforgalom számára létesített úthálózat vagy a 800 méter hosszú csatornarendszer, hiszen évente nagyjából 3300 kamionra van szükség a fenti árumennyiség szállításához. A Bosch csoport legnagyobb, miskolci kéziszerszámgyárában évente több mint 14 millió darab terméket gyártanak a legmodernebb technológiákkal. A beruházás eredményeként az új létesítmény a vállalatcsoport elektromos kéziszerszám üzletágának egyik meghatározó késztermékelosztó raktára lesz a kelet-közép-európai régióban, illetve késztermék- és alapanyag raktárként is működik majd, ahonnan a világ 26 országába szállítanak különböző cikkeket és komponenseket.
Fókuszban a fenntarthatóság és az ügyfélközpontúság
A miskolci logisztikai és disztribúciós központ a Bosch mintegy 780 raktárból álló nemzetközi ellátásilánc-hálózatának fontos része. A Bosch 37 ezer munkatársa foglalkozik beszerzéssel és logisztikával világszerte, naponta mintegy 230 gyárat látnak el alkatrészekkel és nyersanyagokkal. Meghatározó feladatuk, hogy a Bosch ügyfeleinek magas szintű kiszolgálása érdekében az egész értékfolyamat során folyamatos, fenntartható és rugalmas ellátási láncot működtessenek.
„Az új, miskolci létesítmény építése során is különösen ügyeltünk arra, hogy a projektet a Bosch szélesebb körű fenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban valósítsuk meg. Az energiahatékonyság, a hulladékgazdálkodás és a zöld logisztika ugyanolyan prioritást kapott, mint a szolgáltatási szintek javítása, a költséghatékonyság vagy a piacbővítés. Számunkra a fenntarthatóság tehát nem csupán egy lehetőség, hanem kötelező cél”
– hangsúlyozta Fükő László.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
XVII. Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája
Az ország minden műszaki egyeteméről, sőt határon túlról is várják a jelentkezőket a XVII. Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciájára, a győri Széchenyi István Egyetemre.
A közel két évtizedes múltra visszatekintő rendezvény találkozási lehetőség, verseny és az ipari kapcsolatépítés színtere is egyben. Regisztrálni március 2-ig lehet.
A Széchenyi István Egyetem hallgatóiban 2006-ban merült fel a gondolat, hogy létrehozzanak egy olyan programot, amelyen az országban működő műszaki egyetemek fiataljai cserélhetnek tapasztalatot és mutathatják be tudásukat. A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit az ifjú szakemberekkel, betekintést enged tényleges projektekbe, és mindeközben valódi közösséget kovácsol. A konferencia mára nemzetközivé vált, amelyen a magyar egyetemek mellett évről évre növekvő számban vesznek részt külhoni felsőoktatási intézmények is. A program különlegessége, hogy azt teljes egészében egyetemisták szervezik a hallgatói önkormányzat irányításával.
A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája fókuszában a gyakorlati problémák megoldása áll, amelynek során a résztvevők valós ipari kihívásokra kereshetnek válaszokat, és ismertethetik saját kutatási eredményeiket vagy projektmunkáikat. Az esemény célja nemcsak a szakmai fejlődés elősegítése, hanem az ipar és az oktatás közötti együttműködés megerősítése és olyan kapcsolatok kialakítása is, amely hozzájárul a hallgatók jövőbeni karrierjének építéséhez.
A vállalkozások részéről óriási az igény arra, hogy bevonják aktuális projektjeikbe a hallgatókat. A verseny során a résztvevőknek véletlenszerűen összeállított csapatokban kell megoldaniuk a cégek által felvetett komplex műszaki problémát, mindössze néhány nap alatt. A rendezvény eredeti, még 2006-ban lefektetett koncepciója nem csupán kiállta az idők próbáját, hanem egyre fontosabbá is válik a 21. században: mérnöki hallgatói verseny keretein belül nyújt lényegében gyakorlatorientált képzést úgy, hogy a feladatokat adó vállalkozások hasznos megoldásokkal, és ami még fontosabb, tehetséges hallgatókkal gyarapodhatnak.
Az idei program a hagyományoknak megfelelően az autóstalálkozóval veszi kezdetét a győri campuson április 13-án, majd másnap a csapatfeladatokkal folytatódik, a zárást pedig az április 16-i prezentáció és eredményhirdetés jelenti. A konferenciára – amelyet több szórakoztató esemény, ismerkedési est és bográcsozás is színesít – március 2-ig várják a jelentkezéseket. Bővebb információ és a regisztrációs űrlap itt érhető el, a tavalyi rendezvény beszámolója pedig itt olvasható.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Gazdaság1 hét ago
Minden jel arra mutat, hogy emelkedniük kellene a lakáshitel kamatoknak, de…
-
Okoseszközök2 hét ago
Így alakítja át az üzletet a mesterséges intelligencia
-
Gazdaság2 hét ago
Nagyon gyúrnak a lakáskampányra a biztosítók: már most tucatnyi akció közül választhatunk
-
Szórakozás2 hét ago
Átadták a 44. Magyar Filmszemle díjait
-
Okoseszközök2 hét ago
Érkezik a tavasz, nyílnak a virágok és a lehetőségek is
-
Mozgásban2 hét ago
Bridgestone abroncsokon hasít az új Porsche Macan Electric és Panamera
-
Egészség2 hét ago
Magyar fejlesztések is segítik a jövő olimpikonjait
-
Ipar2 hét ago
Új, közvetlen járatot indít a DACHSER Hungary Kecskemétről Bulgáriába