Szórakozás
A Balaton Park Circuit készen áll a MotoGP-re és a World Superbike-ra
A Balaton Park Circuit készen áll arra, hogy fogadja a gyorsasági motorsport két csúcskategóriájának versenyzőit.
Hazánk legújabb versenypályáján befejeződtek a kiegészítő munkálatok és a MotoGP-csapatok már teszteltek is rajta. A WorldSBK hazai futamát július 25-27-én, a MotoGP Magyar Nagydíjat pedig augusztus 22-24-én rendezik meg a Balaton Park Circuit-en. A versenyek promótere és szervezője a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt.
A MotoGP és a WorldSBK a gyorsasági motorsport csúcsa – népszerűségét a sebességnek, a csúcstechnikának, a kiváló, félelmet nem ismerő, a fizika törvényeivel mit sem törődő versenyzőknek, valamint az izgalmas futamoknak köszönheti. A sportág világszerte hatalmas és szenvedélyes rajongótábort vonz, ezért országimázs szempontjából is hatalmas a jelentőségük ezeknek a hétvégéknek.
A HUMDA számára kiemelten fontos volt, hogy a két rangos sorozat visszatérjen hazánkba, ezzel is növelve az ország nemzetközi ismertségét és presztízsét, bővítse a sportturizmus-palettát. Ha azt mondjuk, hogy a Formula–1 annak idején feltette a világ térképére Magyarországot, akkor ezt igaznak tekinthetjük a MotoGP esetében is.
A versenyek promótere és szervezője a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt., az esemény társszervezője a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség Nonprofit Zrt.
A fentieket a verseny hazai promótere, a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. elnök-vezérigazgatója, dr. Szondy Szilvia mondta el a Balaton Park Circuit-en megtartott csütörtöki sajtóbeszélgetésen.
„Az esemény pozitív gazdasági és turisztikai hatásai mellett az ifjú motoros tehetségek számára motivációt jelenthet, hogy a sportág csúcskategóriája kézzelfogható közelségbe kerül, a fiatal mérnökjelölteknek pedig esetleg belépést a lehetőségek kapuján – tette hozzá dr. Szondy Szilvia. – Ami a nézőszámot illeti: a MotoGP érezhetően nagyobb közönséget vonz, mint a WorldSBK – de időarányosan jól állunk a jegyértékesítéssel. A hazai szurkolókra is gondolva régiós viszonylatban számos kategóriában nálunk a legolcsóbbak a jegyek, úgyhogy aki biztosan szeretne ott lenni ezen a történelmi jelentőségű versenyen, biztosítsa be minél hamarabb a helyét.”
Az elnök-vezérigazgató arról is beszélt, hogy a HUMDA által alapított Hungarian Motorsport Academy 29 versenyzőnek és 2 csapatnak nyújtott támogatást annak érdekében, hogy fejlődjenek, felzárkózzanak a világ élvonalához, és előbb-utóbb a csúcskategória szereplői lehessenek. Tehát csak az első lépés az, hogy fantasztikus hangulatú, és sportszakmailag kifogástalan versenyeket tartsanak a Balaton Park Circuit-en, a második pedig az, hogy azok a fiatalok, akiket ma még tehetségként aposztrofálunk, mihamarabb a nemzetközi sztárokkal versenyezhessenek.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével dr. Schmidt Ádám, a HM Sportért felelős államtitkára is, aki többek között arról beszélt, mit jelent Magyarországnak a két motorverseny érkezése.
„Úgy gondolom, 2025 kiemelkedő év a magyar autó-motorsport család számára – nyilatkozta dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár. – A megújuló Hungaroringen sorozatban a 40. Formula–1-es Magyar Nagydíjnak adhatunk otthon, míg a MotoGP mezőnye 33, a Superbike legjobbjai pedig 35 év után látogatnak el újra hozzánk. Páratlan, és azt gondolom, ösztönző élmény lesz testközelből, a helyszínen látni a legjobbakat. Mind az infrastrukturális fejlesztések, mind pedig az újabb versenysorozatok hazai megrendezése bizonyítja, hogy a Magyar Kormány hosszú távon is elkötelezett az autó-motorsport támogatása mellett. Szeretnénk építeni a hosszú évtizedek óta fennálló hagyományainkra, illetve azokra a fantasztikus sikerekre, amelyeket az utóbbi években a magyar versenyzők a legkülönfélébb kategóriákban elértek világszerte.”
A Balaton Park Circuit operációs igazgatója, Walterné Dancsó Adrienn arról beszélt, hogy a pályán befejeződtek az utolsó kiegészítő munkálatok is, így az készen áll a világ legjobb motorversenyzőinek fogadására.
„A Balaton Park Circuit kiegészítői munkálatai – melyekre azért volt szükség, hogy a pálya megkapja a motoros versenysorozatokat felügyelő Nemzetközi Motorkerékpáros Szövetség, az FIM legmagasabb, Grade A licencét – gyakorlatilag befejeződtek. A bukóterek területe a korábbi háromszorosára nőtt, három kanyarban kiegészítő nyomvonal került kiépítésre, és az átalakításokhoz kapcsolódva, a Superbike és a MotoGP igényeinek kiszolgálására módosultak a BPC informatikai és gyengeáramú rendszerei is”
– nyilatkozta Walterné Dancsó Adrienn.
A Balaton Park Circuit motoros nyomvonala 4074 méter hosszú, 10 bal- és 7 jobbkanyarból áll. A szalagkorlátok mellett a versenyzők biztonságát Tecpro modulárisan felépíthető hab- és Alpina légbála ütközésvédelmi rendszer szavatolja.
Walterné Dancsó Adrienn elmondta: a versenypálya az utóbbi napokban már több motoros rendezvényt is vendégül látott. Ezeken a sportszakmai és egészégügyi személyzet is az elvártnál nagyobb létszámban vett részt, a gyakorlati tapasztalatszerzés érdekében. A Superbike és az FIM helyszínen tartózkodó megfigyelői elégedetten értékelték a Balaton Park Circuit első motoros eseményén végzett munkát, és kijelentették, hogy nyugodtan és magabiztosan várják a WorldSBK és a MotoGP magyarországi versenyhétvégéjét.
Ha ma Magyarországon gyorsasági motorsportról esik szó, megkerülhetetlen Talmácsi Gábor, hazánk egyetlen világbajnoka, aki 2007-ben a 125 köbcentis kategóriában bizonyult a legjobbnak. Ő már tesztelt a Balaton Park Circuit-en, így első kézből szolgálhatott információkkal az őt kérdezőknek.
„A Balaton Park Circuit sikánjainak köszönhetően a versenynaptár egyik legtechnikásabb aszfaltcsíkja, afféle stop and go pálya, ami abból a szempontból nagyon jó, hogy rengeteg előzési pontot találunk rajta – mondta Talmácsi. – Néhány napja éles körülmények között is kipróbálhattam, és hatalmas élmény volt, csakúgy, mint az, hogy ma a MotoGP-csapatokat láthatjuk rajta. Ez a mi pályánk, büszkének kell lennünk rá, és arra is, hogy a Formula–1 után a MotoGP és a WorldSBK is magyar helyszínre látogat, ez hatalmas eredmény.”
A kérdésre, hogy a pálya melyik részéről lesz érdemes a helyszínen követni az eseményeket, Talmácsi elmondta, itt mindenki megtalálja a neki való látványt: az is, aki a rajtot és a leintést, esetleg a boxmunkát akarja látni, és az is, aki nagy tempójú kanyar, esetleg technikás sikán fölött akar ülni.
„Érdemes lesz a helyszínen szurkolni, mert ezeknek a versenyeknek olyan dinamikája van, hogy az ember úgy érzi, a pilóták egyenesen fittyet hánynak a fizika törvényeire. Nagyon magas szurkolói élményt nyújt – mondta Talmácsi, majd rátért arra, mit profitálhatnak ebből a magyar motorversenyzők. Neki annak idején kőkeményen kellett küzdenie egy ilyen kis ország versenyzőjeként, azáltal azonban, hogy hazánkban is rendeznek futamok, új távlatok nyílnak meg a tehetségek előtt. – Ha utánpótlás-szempontból nézzük az eseményt, tapasztalataim szerint minden úgy kezdődik, hogy a családok eljönnek a versenyekre, és a gyerekek beleszeretnek a motorsportba. És a mai feltörekvő fiatalság számára ezek által a versenyek által megteremtődik egy olyan vízió, ami sok munkával valósággá válhat.”
A jegyértékesítésről bővebben a motogpofhungary.com, illetve a superbikeofhungary.com oldalakon találhatók információk.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
Ingyenes VW kiállítás az Allee-ban
Vajon mi a közös a hippikorszak VW Bogarában, a nyolcvanas évek ikonikus Golfjaiban és a jövő e-Golfjában? A technológia és design fejlődésének generációs történetét április 18-án ingyenes VW kiállítás mutatja be az Allee-ban a Teret adunk a generációknak programsorozat részeként.
Az Allee tavaszi programsorozata Teret adunk a generációknak címmel 2026. május 10-ig kiállításokkal, hangkvízzel, fotóautomatával, interaktív élményekkel és zenei programokkal mutatja be, miként inspirálják egymást a különböző generációk.
Április 18-án a bevásárlóközpont átriumában az autógyártás különböző korszakait idézik meg kiállított gyűjtői járművekkel. A klasszikus VW Bogártól az első és második generációs Golfokon át egészen a modern eGolf VII.-ig, a válogatás közérthetően és látványosan mutatja be, hogyan változott az autó formája, technológiája és karaktere generációról generációra. A CheckEngine szakértői csapatának vezetésével 11 és 18 órakor az érdeklődők mélyebben is megismerkedhetnek a járművek történetével és generációs jelentésével.
Az Inspiráló generációk címmel május 10-ig az átriumban látható kiállítás pedig azt mutatja be, miként hatnak egymásra a különböző korok stílusai és innovációi. A múlt ikonikus tárgyai és a jelen kreatív nézőpontjai együtt mesélik el, hogyan formálják egymást a generációk, és születnek új ötletek a közös inspirációból.
A divat, a technológia, a szabadidő és a gasztronómia területein kirajzolódó párhuzamok rávilágítanak arra, hogy ami egykor innovációnak számított, ma már inspirációs forrásként tér vissza. A tér nemcsak szemlélődésre hív: az interaktív elemek – mint a generációs hangkvíz vagy a különböző korszakok és generációk vizuális világát- és lenyomatát megidéző fotóautomata és íriszfotózás – személyes élménnyé formálják a felismerést, hogy ízlésünk és identitásunk is több generáció lenyomata.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
Autóstalálkozó: több ezer érdeklődőt várnak a Széchenyi István Egyetemre
A járműveké lesz a főszerep a győri Széchenyi István Egyetemen április 12-én, vasárnap: nyilvános, bárki által látogatható, ingyenes autóstalálkozó és autóskiállítás lesz az intézmény campusának területén. A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciájához kapcsolódó esemény mára tematikus családi nappá nőtte ki magát, amelyen az ismert márkák, tuningolt és veterán különlegességek mellett megjelennek az egyetemi és szakmai szervezetek képviselői is. A rendezvény miatt lezárásokra kell számítani.
A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a Széchenyi István Egyetem egyik legrégebbi és legnívósabb hallgatói rendezvénye, amely idén csaknem húszéves múltra tekint vissza. A rendezvényre a Kárpát-medence területéről érkeznek neves hazai és határon túli egyetemek képviselői, hogy egy többnapos szakmai verseny keretében megmérettessék magukat.
Hagyomány, hogy az esemény autóstalálkozóval indul, amelyre a konferencia résztvevőin kívül minden érdeklődőt várnak a szervezők. Évről évre emelkedik a regisztrált kiállítók és a nézők száma, és ezzel együtt bővül a támogatók és a kitelepülő szervezetek köre is. A program tematikus családi nappá nőtte ki magát, amely nem csak az autók szerelmeseinek, hanem kicsiknek és nagyoknak egyaránt remek időtöltés lehet.
A találkozón több márka autói mellett tuningolt és veterán különlegességek is jelen lesznek. A BullRent jóvoltából két luxussportautót próbálhatnak ki az érdeklődők, valamint az egyetem e-sport-kamionja ugyancsak kitelepül a helyszínre, ahol többek között autószimulátorokkal ismerkedhet meg a közönség. Az eseményen mindenki betekintést nyerhet a hallgatói versenycsapatok világába is, hiszen az Arrabona Racing Team, a SZEngine és a SZEnergy szintén megtalálható lesz a campuson. A nap folyamán különleges nyitvatartással készül az Üveges Drink Bár, valamint a campus különböző pontjain street food büfék szolgálják majd a vendégeket.
Fontos információk
Az autóstalálkozó miatt április 12-én, vasárnap 8:00 és 19:30 között lezárják a győri campus (Egyetem tér 1.) P1, P3 és P5 parkolózónáit (kivéve a K1, K2, K3, K4 kollégiumi épületek mögötti és a Műteremház melletti P5 parkolókat). A Menedzsment Campus melletti P3-as zónában már április 10-én, pénteken 20:00-tól folyamatos lezárásra kell számítani. A rendezvény alatt a P2 parkolóház, a K1, K2, K3, K4 mögötti P5 parkolózónák és a Műteremház melletti P5 parkolózóna vehető igénybe.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Szórakozás
Kreatív technológia: a digitális élmény, amire a közönség vágyik
A kreatív technológia egyre meghatározóbb szerepet tölt be azokban az iparágakban, ahol a közönség magával ragadó és emlékezetes élményekre vágyik. Legyen szó márkaépítésről, edukációról vagy szórakoztatásról, a cél ma már nem pusztán az információátadás, hanem a bevonás és az élményszerzés.
Harc a figyelemért
A digitális korban, ahol a közönség figyelméért zajlik a legnagyobb harc, azok a márkák és szolgáltatók szerezhetnek versenyelőnyt, amelyek képesek integrálni az élményalapú megoldásokat. Az immerzív és interaktív installációk, vetítések és szenzorvezérelt rendszerek lehetőséget kínálnak arra, hogy a látogatók ne csak szemlélői, hanem aktív résztvevői legyenek egy-egy eseménynek.
Az elmúlt években egyértelműen kirajzolódik az a trend, hogy a korábban passzív fogyasztók aktív résztvevőkké válnak, és a valódi kapcsolódást, az érzelmi bevonódást, valamint a személyes élményt keresik kedvenc márkáiknál és szolgáltatóiknál.
Special Effects: az élményalapú technológiák szakértője
Erre a trendre reagálva bővítette tevékenységi körét a több mint négy évtizedes múlttal rendelkező rendezvényprodukciós vállalat, a Special Effects Zrt., amely a közelmúltban mutatta be kreatív technológiai üzletágát a Digital Canvas: Art Meets Technology eseményen egy széles szakmai közönségnek.
“A kreatív technológia alkalmazási lehetőségei rendkívül szélesek: egy fine dining eseménytől kezdve egy márkaaktiváción, konferencián vagy múzeumon át szinte bármilyen tér és rendezvény új szintre emelhető” – mondta Szegő Tamás, az üzletág igazgatója. “A digitális és fizikai elemek ötvözésével olyan környezetet teremthetünk, amely nemcsak a helyszínen hatásos, hanem az elégedett közönségnek hála, gyakran a közösségi médiában is tovább él.”
Azoké a jövő, akik képesek megújulni
Nemzetközileg is elismert audiovizuális szolgáltatóként a Special Effects megalapozott szakmai tudással állította össze kreatív technológiai portfólióját, amelyet folyamatosan bővít és fejleszt.
A technológia fejlődése ugyanakkor folyamatos kihívást is jelent: ami ma újdonságnak számít, néhány éven belül alapelvárás lehet. Ezért azok a piaci szereplők maradhatnak versenyben, akik képesek folyamatosan megújulni és előre gondolkodni.
A cég a jövőben egy innovációs és tréningközpont megnyitását tervezi, amely egyszerre szolgál majd showroomként és fejlesztési térként. A cél, hogy a technológiai kivitelezésen túl stratégiai és kreatív partnerként is hozzájáruljanak ügyfeleik sikeréhez.
Kreatív fenntarthatóság
“Fenntarthatóság szempontjából is egyre fontosabb szerepet kapnak az innovatív, digitális megoldások, amelyek sok esetben kiválthatják a hagyományos, egyszer használatos díszleteket és nyomtatott elemeket” – egészítette ki Szegő Tamás.
A fenntarthatóság a Special Effects vállalati filozófiájának is az egyik alappillére. Azt vallják, hogy kreatív megközelítéssel a legtöbb iparágban lehetséges zöldebb intézkedéseket bevezetni.
Ahol a Special Effects már bizonyított
A cég évente közel 3000 rendezvényt valósít meg világszerte, az exkluzív boutique eseményektől a komplex, nagyléptékű konferenciákig.
A vállalat referenciái között olyan nagyszabású projektek szerepelnek, mint a 4000 négyzetméteren megvalósított Álmok Álmodói 20 interaktív kiállítás, az Expo 2020 Dubai díjnyertes Magyar Pavilonja, valamint számos hazai és nemzetközi immerzív tér és kiállítás.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Gazdaság2 hét ago
BMW-dominancia a használt motorpiacon 2026 elején
-
Gazdaság2 hét ago
Lakásbiztosítás: sokan hagyták a kampány végére a váltást
-
Gazdaság2 hét ago
Együttműködési megállapodást kötött a Hungarian Procurement Community (HPC) és a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE)
-
Ipar2 hét ago
Értékesítési rekorddal nyitotta az évet a BMW Magyarországon
-
Szórakozás2 hét ago
Kreatív technológia: a digitális élmény, amire a közönség vágyik
-
Gazdaság2 hét ago
Már minden negyedik csomag külföldről érkezik
-
Mozgásban2 hét ago
LogiMAT 2026: integrált rendszerek, MI és elektromos hajtás
-
Ipar2 hét ago
A vallást, a hidakat és a műtőt is meghódította a mesterséges intelligencia







