Gazdaság

A Visa mesterséges intelligencia alapú innovációkat vezet be az okosfizetések továbbfejlesztésére

A Visa a fizetésekhez kapcsolódó kiszámíthatóságot, átláthatóságot és gyorsaságot növeli a Smarter Posting, Smarter Settlement Forecast és Smarter Stand-In Processing megoldásaival

A Visa Inc. (NYSE: V) egy új, mesterséges intelligencia alapú szolgáltatáscsomag, a VisaNet+AI bevezetését jelentette be, amely megoldást kínál a bankok, a kereskedők és a fogyasztók egyes régóta fennálló kihívásainak és problémáinak kezelésére – beleértve többek között a számlaegyenlegek frissítésével kapcsolatos nehézségeket, vagy a pénzintézetek napi elszámolásának kiszámíthatatlanságát.

A VisaNet+AI több innovatív koncepciót és új értéknövelt szolgáltatást foglal magában, mint a Visa Smarter Posting, a Visa Smarter Settlement Forecast megoldás, vagy a tavaly augusztusban bejelentett Smarter Stand-In Processing (Smarter STIP). Ezek az innovációk a Visa nagyteljesítményű mesterséges intelligencia (AI) platformját kiaknázva elősegítik, hogy a fizetések kiszámíthatóbbá, átláthatóbbá és gyorsabbá váljanak.

„Ügyfeleink, partnereink és kártyabirtokosaink közvetlenül hasznosítható, adatvezérelt információkat várnak tőlünk vállalkozásuk és pénzügyeik hatékonyabb felügyeletéhez, különösen ezekben a példanélküli időkben. Most egy olyan szolgáltatáscsomagot jelenthetünk be, amely mesterséges intelligencia alkalmazásával könnyíti meg a fogyasztók számára a számláik kezelését, a pénzintézetek számára pedig üzleti tevékenységük irányítását”

– mondta Jack Forestell, a Visa ügyvezető alelnöke és termékmegoldásokért felelős igazgatója.

„Az AI-infrastruktúrába fektetett beruházásainknak köszönhetően komplex problémák kezeléséhez nyitunk utat újszerű, valós idejű megoldásokkal. És ez még csak a kezdete annak, amit az AI prediktív képességével megvalósíthatunk.”

A Smarter Posting nagyobb átláthatóságot biztosít a fogyasztóknak

Napjaink digitális fogyasztója – aki egyre növekvő mértékben mobil és online platformokon bankol – elvárja, hogy a pénzügyeibe valós időben tekinthessen bele. A fogyasztók fizetési élménye azonban nem mindig konzisztens, mivel egyes vásárlások összege később jelentkezhet terhelésként a számlán, mint másoké. Ez a késedelem értelmezési zavart vagy aggályokat okozhat a kártyabirtokosok körében, ami több hívást generálhat az ügyfélszolgálatokon, vagy akár az egyenleg túllépését is eredményezheti.

Annak érdekében, hogy a kibocsátók jobb banki élményt nyújthassanak a kártyabirtokosoknak, a Visa kifejlesztette a Smarter Posting szolgáltatást, amely az AI segítségével testre szabott pontszámot rendel minden tranzakcióhoz a jóváhagyási folyamat részeként. A Smarter Posting modell a tranzakció részleteinek és előzményadatainak elemzése alapján megjósolja annak valószínűségét, hogy a tranzakció összege változatlan marad-e az elszámolás során. A próbateszteken a modell előrejelzése 98%-os pontosságot ért el, így a pénzintézetek erre alapozva jobb és megbízhatóbb fizetési élményt tudnak nyújtani ügyfeleiknek, például azzal, hogy előzetesen frissíteni tudják a kártyabirtokos számára látható számlaegyenleget.

A Visa Smarter Posting megoldását először Európában vezeti be 2021. áprilisában, és a tervek szerint a közeljövőben globálisan is elérhetővé teszi.

A Smarter Settlement Forecast prediktív modellezéssel jelzi előre a cash flow igényeket

A Visa az elszámolási folyamat során nap mint nap dollármilliárdok mozgását teszi lehetővé több ezer pénzintézet között több mint 200 országban és térségben, 160 devizanemben. Ez a fizetési ciklus utolsó lépése, amikor a tranzakciókat összesítik, lebonyolítják az átutalásokat a kártyaelfogadók és káryakibocsátók között, a kereskedők számláján pedig jóváírják az eladásaik ellenértékét.

Ehhez a folyamathoz a pénzintézeteknek tervezetten kell allokálniuk forrásaikat, úgy, hogy likviditásuk fedezze a napi forgalom elszámolását, ugyanakkor ne kössenek le túl sok olyan forrást, amelyet üzleti tevékenységük más területén is felhasználhatnának. Napjaink volatilis környezete ráadásul fokozott kihívásokat támaszt a pénzgazdálkodási csoportokkal szemben a napi volumenek előrejelzése és a stratégiai döntések meghozatala tekintetében.

A Visa létrehozta a Smarter Settlement Forecast szolgáltatást, amely testre szabott 7 napos előrejelzéssel szolgál az ügyfeleknek arról, hogy mekkora összegre lehet szükségük a napi elszámoláshoz. A szolgáltatás a korábbi elszámolási volumenek, szezonális mutatószámok, makrotrendek, kiugrásokat okozó (például a koronavírus-járványhoz kapcsolódó) események és valós idejű tranzakciós adatok felhasználásával generált információk segítségével nyújt kiváló minőségű előrejelzést a pénz ki- és beáaramlásról. Ezek a prognózisok segíthetnek a kibocsátóknak és elfogadóknak a pénzgazdálkodási és likviditáskezelési folyamataik optimalizálásában, valamint a többdevizás elszámolásban érintett pénzintézetek számára az egyes devizákra vonatkozó előrejelzésekkel is támogatást tudnak nyújtani.

A Smarter Settlement Forecast a tervek szerint előfizetéses konstrukcióban lesz elérhető az arra jogosult bankoknak a Visa Analytics Platformon keresztül, ezzel is leegyszerűsítve az integrációt a pénzintézetek számára. A szolgáltatás próbaüzeme az idén várható hivatalos bevezetés előtt jelenleg három bank bevonásával folyik.

 A Smarter STIP szolgáltatási fennakadások esetén javíthatja a fizetési élményt

A Visa Smarter Stand-In Processing (Smarter STIP) szolgáltatása, amelyet a vállalat 2020. augusztusában jelentett be a VisaNet+AI csomag első elemeként, világszerte pozitív fogadtatásra talált a vezető pénzintézetek körében. A megoldás szolgáltatási fennakadások esetén segíti a pénzintézeteket, hogy ilyenkor is minél több tranzakciót tudjanak jóváhagyni. A Smarter STIP mélytanulás alkalmazásával megalapozott döntéseket hoz a kibocsátók nevében a tranzakciók jóváhagyásáról vagy elutasításáról, így biztosítja a zökkenőmentes Visa fizetési élményt a fogyasztók számára.

A megoldás iránt már a bevezetése óta komoly érdeklődés tapasztalható a kibocsátók részéről minden Visa régióban. Csupán két hónap alatt világszerte számos pénzintézet bővítette Visa megoldásainak kínálatát a Smarter STIP szolgáltatással, köztük olyan ismert bankok is, mint a Caixa Econômica Federal és a Doha Bank.

„A Visában olyan partnerre számíthatunk, aki vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligenciára alapozott innovációk bevezetésében a fizetések területén”

– mondta Braik Al Marri, a katari Doha Bank lakossági banki szolgáltatásokért felelős igazgatója.

„A VisaNet+AI segítségével kiaknázhatjuk ezeket az innovációkat, és új értéket teremthetünk vállalatunk és ügyfeleink számára.”

Gazdaság

Egyetemi tanszéket alapított a Toyota Sakura

Az ország egyik legpatinásabb műszaki felsőoktatási intézményének és a Toyota egyik legjelentősebb hazai márkakereskedésének az együttműködéséből született oktatási központban a jövő hajtástechnológiáival ismerkedhetnek a mérnökpalánták.

A Toyota a világ legnagyobb autógyártójaként és a japán gazdaság első számú szereplőjeként kiemelt jelentőségű küldetésének tekinti, hogy gondoskodjon az emberi társadalom jövőjéről. Ezen sokrétű tevékenységeiben mindig is kiemelt szerep jutott a tudásátadás, az oktatás, a tudományos és szakképzés feladatkörének. Tojoda Eicsi, a cégalapító Tojoda Kiicsiro unokatestvére már 1977-ben megfogalmazta azt az álmát, hogy a Toyota „a kutatás és a kreativitás szellemiségét tiszteletben tartva” egy saját egyetemet alapítson szűkebb hazájában, Aicsi prefektúrában, amelynek küldetése, hogy az anyavállalathoz hasonlóan „arra törekedjen, hogy az élen járva feltérképezze a tudomány és a technológia számára a követendő irányt.” Ez az egyetem, a Toyota Technical Institute 1981-ben tárta ki kapuit, 1995-ben PhD programot indított, 2003-ban pedig Chicagóban megnyitotta tengerentúli intézetét.

Ha a műszaki felsőoktatás és az autóipar ilyen léptékű összefonódása nem is mondható jellemzőnek, a Toyota az elmúlt évtizedekben a világ minden részén ösztöndíjakkal, gyakornoki programokkal és egyéb projektek útján törekedett arra, hogy helyi és nemzeti szinten egyaránt hozzájáruljon a jövő technológiai szakembereinek a gyakorlati és elméleti képzéséhez. Ehhez a nemes hagyományhoz csatlakozik most Magyarország, ahol a Toyota egyik legjelentősebb márkakereskedése példa értékű együttműködési megállapodást kötött egy évszázados múltra visszatekintő hazai egyetemmel.

Az 1992-ben alapított Toyota Sakura és az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kara, amely elődintézményei révén több mint száz éve számít az elektrotechnikai képzés egyik hazai fellegvárának, példa értékű együttműködési megállapodást írtak alá egy kihelyezett tanszék létesítéséről. Az új oktatási egység a Toyota legfontosabb hajtástechnológiai kompetenciáit kiaknázva a hidrogén és hibrid rendszerek rejtelmeibe fogja bevezetni a jövő mérnökgenerációit. Különösen aktuális és piacképes területekről van szó.

A Toyota Prius által 1997-ben bevezetett hibrid hajtástechnológia mára a világ legszélesebb körben alkalmazott alternatív hajtási módozatává vált, amellyel különösen költséghatékony módon érhető el fogyasztás- és emissziócsökkentés. A többféle módon (tüzelőanyagcellában elektromos energia előállítására, vagy belső égésű motorban elégetve), kiemelkedő hatásfokon felhasználható hidrogén előtt pedig gyakorlatilag végtelen távlatok állnak, mint az emberiség hosszú távú energiaellátásának legígéretesebb eszköze.

A műszak tudományos együttműködések, általános és középiskolai szemléltető és ismeretterjesztő programok, valamint az elmúlt években végzett felsőoktatási képzések terén komoly tapasztalatokkal rendelkező Toyota Sakura támogatásával megvalósuló tanszék ilyen módon az autóipar jelenében és jövőjében egyaránt releváns tudást fog átadni a hallgatóknak. A képzés olyan kompetenciával vértezi fel őket, amelyeket a tudományos életben és a gyakorlati munka során egyaránt közvetlenül és azonnal fognak tudni hasznosítani. Hozzáadott értékként a Toyota átfogó filozófiája és a Sakura vállalkozási tapasztalatai is érvényesülnek a tanszék életében, amelyre évtizedek óta meghatározó irányító elvként tekintenek a modern projekt- és vállalatirányítási gyakorlatokban.

A közös tanszék alapításáról szóló együttműködési megállapodást május 6-án írta alá Füredi István, a Toyota Sakura alapító tulajdonosa, valamint Prof Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora, Szilasi János Toyota Sakura vezérigazgató, az új tanszék vezetője jelenlétében. A két szervezet együttműködése egyébként nem csak szakmai, hanem közösségi alapokon is nyugszik, hiszen mindketten a főváros harmadik kerületét tekintik otthonuknak. A tanszék a lehető leghamarabb megkezdi munkáját, a pontos szakmai részletekről a felek később adnak ki részletes tájékoztatást.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Gazdaság

Intelligens világításvezérlést kaptak a francia Lidl-üzletek

IoT világítási megoldásokkal teszik fenntarthatóbbá a működésüket.

Felére csökkentette egyes üzleteinek világításból adódó energiafogyasztását a Lidl Franciaországban. A kiskereskedelmi üzletlánc a Siemens francia vállalatát választotta partnernek, hogy az elmúlt három évben együttműködve 13 bolt és két logisztikai üzem energiahatékonyságát javítsák.

Többfunkciós IoT-szenzorokat szereltek fel az érintett épületekben, amelyek valós idejű adatokat továbbítanak a világításvezérlő rendszer számára, például egy-egy terület hőmérsékletéről, a napsugárzás mértékéről, valamint az adott részlegen történő mozgásokról. Ezek alapján a szoftver képes dinamikusan optimalizálni a fényszinteket, és lekapcsolni a lámpákat a nem használt területeken.

A felhasználói igényeket akár előjelezni is képes, intelligens világításvezérlés emellett segít az üzemeltetőknek feltérképezni a vásárlói szokásokat, még kényelmesebbé téve így a vásárlást.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Gazdaság

Használt házat a legnehezebb eladni

Használt

Az emelkedő tranzakciószám ellenére is nő a forgási idő, vagyis az ingatlanok mindhárom lakástípus esetében a korábbinál hosszabb időt töltenek a piacon, ami a vevők kivárásával magyarázható, mutatott rá Kosztolánczy György az Otthon Centrum vezérigazgatója az első negyedév egyik tanulságára. 

Lassult az év első negyedévében az ingatlanpiac tempója – ismertette az Otthon Centrum legfrissebb felmérését Kosztolánczy György, aki arról is beszámolt, hogy mindhárom használt lakástípus esetében nőtt a forgási idő, vagyis az ingatlanok az előző mérés adataihoz képest hosszabb idő után találnak vevőre. Nem csak az idő, de a különbség is nőtt az ingatlantípusok között: továbbra is panelt lehet a leggyorsabban eladni és itt nőtt legkevésbé a forgási idő, míg az eddig is a leghosszabb ideig piacon lévő családi házak esetében nőtt leginkább az értékesítési idő.

Az év első három hónapjának statisztikái alapján a panelek átlagosan 97 napot töltenek a piacon az eladásig, ami két nappal hosszabb az előző negyedévben mért országos átlagnál. Bár Budán néhány nappal csökkent ez az érték, a legtöbb térségben nőtt a forgási idő: a panelpiac Budapesten a legaktívabb, a leginkább pörgő Budán és a külső pesti kerületekben, ahol 86 nap az átlag érték, míg a belvárosban mért 99 nap lényegében az országos átlaggal megegyező. A régióközpontokban, valamint Pest vármegyében 102 nap, a többi megyei jogú városban 108 nap az értékesítési átlag, míg a kisebb városokban már a négy hónapot is meghaladja a piacon töltött idő.

A társasházi lakások átlagos értékesítési ideje idén 120 nap, ami egy héttel hosszabb az előző negyedévi átlag értéknél. A legtöbb térségben szintén nőtt az értékesítési idő, egyedül a régióközpontokban tapasztalható megközelítőleg kéthetes csökkenés. Csak a nagyobb városokat jellemzik az átlagnál jobb értékek: Budán és a hat régióközpontban a legkedvezőbb a helyzet 105 nappal, de a belvárosi 115 napos átlag szintén kedvezőnek mondható. A többi vidéki városban és a külső pesti kerületekben 130 nap, Pest vármegyében 150 nap kell az eladáshoz.

A használt házak országos átlagban már 185 napig vannak a piacon, ami az előző negyedévi átlag értéknél 30 nappal hosszabb idő. Ebben a szegmensben is a budai kerületeké a legkedvezőbb átlag 160 nappal, míg a hatrégió központ 166 nappal a második. A többi településtípus között nem kiugróak a különbségek: a községekben 175, Pest vármegyében és a megyei jogú városokban 190, a kisebb városokban 195, a külső pesti kerületekben pedig 200 nap az átlagos értékesítési idő.

A szakember elmondta, noha az értékesítési idő növekvő trendje idén sem tört meg, az év második felében előreláthatólag kevesebb idő kell majd az értékesítéshez. A piacon a növekvő tranzakciószámok ellenére is még mindig sokan kivárnak a vásárlással, ami az egyre kedvezőbb lakáshitel kamatokkal, valamint a nemrégiben meghirdetett otthonfelújítási program közeljövőben elérhető kedvezményeivel is magyarázható.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Friss