Connect with us

Ipar

Schneider Electric Impact Zone – Újabb közösségi térrel bővült a BGE Külkereskedelmi Kara

bge

Impact Zone néven új közösségi teret vehettek birtokba február 14-én Magyarország legnagyobb üzleti közösségének, a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) Külkereskedelmi Karának hallgatói.

Az órákra történő készülést és a közösségépítést egyaránt segítő terület kialakítása a Schneider Electric támogatásával valósult meg. A társaság szakértői az elmúlt félévben több témában is tartottak már előadásokat az intézményben, az együttműködés pedig tovább bővült a most átadott fejlesztéssel.

A praktikus és egyben hangulatos Impact Zone-ban a diákok otthonosan érezhetik magukat, tanulhatnak, feltöltődhetnek, kapcsolatokat építhetnek. Ehhez a helyiségben rendelkezésükre áll USB töltő, a fenntarthatóságot és egészséges életvitelt szolgáló vízadagoló automata, nagyméretű asztalok a kollaborációs munkához, valamint a lazítást szolgáló lounge.

A Schneider Electric és a BGE Külkereskedelmi Kara közötti együttműködés nem újkeletű, hiszen a vállalat szakemberei az elmúlt félévben több előadást is tartottak az intézményben. Az év eleji egyetemi nyílt napon a Schneider Electric egyedüli vállalatként vett részt a megnyitón, és tartott előadást „Az iskolapadtól a szakmai sikerig” címmel megközelítőleg 800 diák és a BGE vezetősége előtt. A társaság ellátási láncokért felelős részlege, a GSC munkatársai 2023 márciusában és októberében is tartottak egy-egy intenzív kurzust, melynek keretében körülbelül 30 hallgató vett részt az előadásokon. A képzés során a beszerzés és ellátási lánc folyamatai, illetve az ezt a szegmenst érintő kihívások kerültek előtérbe. Az elmélet mellett a diákok azt is megtapasztalhatták, hogy a gyakorlatban hogyan valósul ez meg a Schneider Electricnél, ellátogattak ugyanis a társaság kunszentmiklósi üzemébe.

Egy másik, kétnapos kurzuson pedig a Schneider Electric fenntarthatósági üzletága, a Sustainability Business munkatársai osztották meg tapasztalataikat a hallgatókkal. A diákok betekintést nyerhettek az üzletág nagyobb csapatainak munkájába, majd ezen tudást felhasználva, egy esettanulmányon keresztül oldhattak meg izgalmas feladatokat, többek között kockázatkezeléssel és emisszió számítással kapcsolatban.

“Tisztában vagyunk azzal, hogy a fiatalok bevonása nélkül nem valósulhat meg a fejlődő és fenntartható jövő, éppen ezért arra törekszünk, hogy minél több hazai oktatási intézménnyel alakítsunk ki együttműködést. A BGE fontos partnerünk ebben a törekvésünkben, és nagy örömmel tölt el, hogy a most átadott hallgatói zónával sikerül új szintre emelnünk az együttműködést. A munkáltatói stratégiánk fontos eleme, hogy igyekszünk minél korábban megmutatni az érdeklődő fiataloknak, hogy mivel foglalkozunk, milyen lehetőségek vannak nálunk. Tavaly közel 50 gyakornok kezdett el dolgozni vállalatunknál, általánosságban pedig elmondható, hogy 70-80 hallgatót foglalkoztatunk folyamatosan. A diákok közel fele a tanulmányai sikeres befejezését követően el is helyezkedik a cégnél. Budapesten két olyan központunk is működik, amelyekben releváns a BGE Külkereskedelmi Karán megszerezhető tudás, és bízom benne, hogy egyre több, itt tanuló fiatal csatlakozik majd hozzánk, és vesz részt velünk együtt a jövő formálásában

– mondta el Oltvai Márton, a Schneider Electric ellátási láncokért felelős budapesti központjának (GSC HUB) igazgatója.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Ipar

Kiberbiztonsági ellenőrzés CNC gépekhez

Hálózatban – Napjainkban a gyártási folyamatok egyre nagyobb mértékben támaszkodnak a digitális technológiákra, ami számos előnyt kínál a hatékonyság és a pontosság terén, ugyanakkor a CNC gépek hálózatba kapcsolása növeli a kibertámadások kockázatát.

A digitalizáció és a hálózatépítés terjedése sebezhetőbbé teszi a CNC szerszámgépeket a manipulációval és a kibertámadásokkal szemben. A támadók gyakran érzékeny és bizalmas adatok, például CNC-programok eltulajdonítására törekednek, különösen a repülőgépiparban és a védelmi iparban. Emellett a kibertámadásokat szabotázsra is felhasználhatják, ami komoly veszélyt jelenthet a gyártási folyamatokra. Egy sikeres kibertámadás komoly anyagi károkat okozhat, és akár a termelés teljes leállását is eredményezheti. Különösen a kisebb vállalatok számára jelenthet létfontosságú kérdést a megfelelő kiberbiztonsági intézkedések bevezetése.

A döntéshozók egyre szigorúbb szabályozásokat vezetnek be, valamint iránymutatásokat dolgoznak ki a kiberbiztonsági intézkedések hatékony végrehajtására. A CNC szerszámgépek üzemeltetőinek proaktív lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy a termelési infrastruktúra biztonságos és zavartalan maradjon.

A következőkben bemutatjuk a CNC gépek védelmére vonatkozó legfontosabb biztonsági lépéseket, melyekkel minimalizálhatók a kockázatok, és biztosítható a gyártási folyamatok zavartalan működése.

  1. Védelem a jogosulatlan hozzáférés ellen

A CNC gépek működésének védelme érdekében elengedhetetlen a hozzáférések szabályozása. A Siemens megoldásai lehetőséget biztosítanak a személy- és tevékenység specifikus jogosultságok kezelésére. A CNC gépek beépített felhasználókezelő rendszere lehetővé teszi az egyedi jogosultságok beállítását. Lehetőség van a gépek integrálására nagyobb, központilag kezelt rendszerekhez, például Active Directory-hoz, amely egyszerűsíti a jogosultságok kezelését és növeli a biztonságot.

  1. Bizalmi kapcsolat a CNC hardverkomponensek között

A CNC rendszerek gyakran több hardverkomponenst tartalmaznak, amelyek közötti biztonságos kommunikáció elengedhetetlen. A Siemens megoldásai tanúsítványokat használnak a CNC-PC közötti kapcsolat hitelesítésére, amely biztosítja a zárt rendszerben történő adatcserét.

  1. Hálózatbiztonság szegmentálással

Az iroda- és gyártási hálózatok elkülönítése kulcsfontosságú a kibertámadások kockázatának csökkentésében. A termelési és irodai hálózatok közötti szigorú elválasztás minimalizálja az esetleges támadások terjedését. A Siemens ipari megoldásai külön hálózati szegmenseket hoznak létre, így biztosítva a különböző eszközök elkülönített kommunikációját.

  1. Cellavédelem és tűzfalak alkalmazása

A hálózati infrastruktúra védelme érdekében a Siemens SCALANCE tűzfalakat és VPN eszközöket kínál. Az egyes gyártási egységeket külön védelmi zónákba szervezi, amely megakadályozza az illetéktelen hozzáférést. A biztonságos, titkosított távoli hozzáférést VPN kapcsolatokkal lehet biztosítani, ezzel védve az érzékeny adatok átvitelét.

  1. Biztonságos kommunikációs protokollok használata

A régi, sebezhető hálózati protokollok használata jelentős kockázatot hordoz. Az elavult SMB V1 helyett a Siemens az SMB V3 (Windows) vagy az NFS V4 (Linux) protokollok használatát javasolja a biztonságos adatcsere érdekében.

  1. CNC folyamatadatok védelme

A CNC gépekből származó adatok védelme kiemelten fontos a gyártási folyamatok zavartalansága érdekében. Az OPC UA protokoll használata biztosítja a megbízható és titkosított kommunikációt a CNC gépek és a külső szoftverek között.

  1. Biztonságos távoli elérés biztosítása

A távoli karbantartás lehetőséget ad a gyors hibaelhárításra, ugyanakkor a nem ellenőrzött hozzáférés komoly veszélyforrás lehet. VPN-alapú megoldásokkal a SINEMA Remote Connect és a SCALANCE ipari routerek segítségével a távoli elérés biztonságosan kezelhető.: A Siemens felhőalapú hozzáférése, a Manage MyMachines / Remote megoldás lehetőséget ad a távoli hozzáférésre egy biztonságos, titkosított felhőalapú rendszeren keresztül.

  1. Rendszerintegritás ellenőrzése

A szoftverek és a vezérlők védelme alapvető a manipuláció megelőzése érdekében. A CNC gépek biztonságos indítása a Secure Boot alkalmazásával megakadályozza a nem hitelesített szoftverek futtatását. Emellett a Siemens jelszavas védelmet és titkosítást kínál a PLC adatok biztonságának növelésére.

  1. Adattitkosítás alkalmazása

A CNC gépeken tárolt érzékeny adatok védelmére titkosítási megoldásokat kell alkalmazni. A SIMATIC IPC-modulok használata lehetőséget biztosít az adatok titkosítására a működés során és az eszközök selejtezésekor is.

  1. Események monitorozása és naplózása

A biztonsági események nyomon követése és naplózása elengedhetetlen a gyors reagálás érdekében. A CNC gépek biztonsági eseményei naplózhatók és egy központi Syslog szerverre továbbíthatók, így biztosítva a folyamatos felügyeletet.

A kiberbiztonsági fenyegetések folyamatosan nőnek, ezért a CNC gépek védelmére irányuló intézkedéseket rendszeresen frissíteni kell. A Siemens azt javasolja, hogy a vállalatok mindig a legújabb biztonsági megoldásokat alkalmazzák, és kövessék az iparági szabványokat, például az ISO 27001-et, hogy minimalizálják a kibertámadások kockázatát.


A Siemens „Defense in Depth” megközelítése

Az ipari üzemek átfogó védelme érdekében a kibertámadásokkal szembeni védekezést minden szinten egyszerre kell megvalósítani – az üzemi szinttől a terepi szintig, az adat-hozzáférés szabályozásától a másolásvédelemig. A Siemens erre a célra a „Defense in Depth” elnevezésű mélységi védelmi stratégiát kínálja, amely egy átfogó kiberbiztonsági koncepcióként szolgál. Ez a megközelítés tökéletesen illeszkedik az ISA99 / IEC 62443 ipari biztonsági szabványokhoz, amelyek vezető iránymutatásként szolgálnak az ipari automatizálás területén.


www.siemens.hu


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Mozgásban a vegyipar – a siker kulcsa a logisztika lehet

A vegyipar nem napjainkban éli virágkorát az Európai Unióban.

Az iparág termelése lassan, de egyértelműen csökken, és bár a bevételei ennek ellenére kis mértékben emelkedtek az elmúlt öt évben, a korábban vegyipari exportőr Unió mára importőrré vált. Az ágazat Magyarországon nagyon hasonló görbét írt le, 2018 és 2024 között hazai termelése mintegy 7 százalékkal csökkent. Nem új keletű feltevés, hogy a kedvezőtlen trendeken a vegyipari szolgáltatásokra szabott logisztika változtathat – egy a Dachser felkérésére készült új, németországi kutatás azt vizsgálta, pontosan milyen elvek mentén lehet elérni ezt. Innováció, alkalmazkodás, modern technológia és mindennek kiindulópontja, az ember szükséges hozzá, mondják az eredmények.

A magyar vegyipar hozzájárulása a GDP-hez általában 3-5 százalékra tehető, és a feldolgozóipar mintegy ötödét képviseli az ezen a területen dolgozó több mint 1500 cég – az ágazat nagysága és jelentősége vitathatatlan. Az elmúlt években a hazai vegyipart – ahogy az unióst is – komoly megrázkódtatások érték az egekbe szökő energiaárak, a bérek a termelés volumenénél erőteljesebb emelkedése vagy akár a háború miatt elveszített piacok formájában. Mindezek ellenére az ágazat mutatói nem romlottak jelentősen, a veszteséges vállalatok aránya alig nőtt, ami a terület alkalmazkodóképességét jelzi.

A Dachser Chem Logistics szakemberei jó ideje hangsúlyozzák, hogy az iparágra szabott logisztikai megoldások javíthatják a vegyipar versenyképességét, és ezt a véleményüket a közelmúltban egy, az ágazatot részletesen elemző német kutatás is alátámasztotta. Az iparági szakértők bevonásával készült tanulmány a vegyipar előtt álló legnagyobb kihívásokat és azok lehetséges megoldásait is felsorolja. Megállapításai az uniós és német piaccal szorosan kapcsolódó magyar vegyiparra is érvényesek lehetnek, az alábbiakban bemutatjuk ezért a legfontosabbakat.

Az ágazat legnagyobb kihívásai:

  • Társadalmi szempontból: bár az iparági szereplők igyekeznek javítani a vegyipar általános reputációján, a szakképzett munkaerő hiánya különösen érzékenyen érintheti a jövőben a vállalatokat.
  • Technológiai szempontból: az infrastrukturális kihívások folyamatosan nőnek – megoldást a digitalizáció és az automatizáció jelenthet, amelyek révén az érintett vállalatok növelni tudják hatékonyságukat és versenyképességüket.
  • Gazdasági szempontból: az elemzés azt mutatta, hogy az ágazatban az ömlesztett termékekre összpontosító cégeknél várhatóan csökkenő, míg a csomagolt áruk és kiegészítő szolgáltatások esetében növekvő volumen lesz jellemző.
  • Politikai szempontból: a (kereskedelmi) konfliktusok megoldása, a magas energiaköltségek csökkentése és a klímasemlegesség elérése felé vezető úton számos akadály merülhet fel. Míg egyes vállalatok számára ez a teher kezelhető lesz, mások számára elfogadhatatlan költségnövekedéshez vezet majd.

A kihívások áttekintése mellett a tanulmány ajánlásokat is megfogalmazott a vegyipari logisztika számára azzal a céllal, hogy segítse az iparág fejlődését, visszatalálását ahhoz a meghatározó szerephez, amelyet évtizedek óta betöltött Európában:

  • A logisztika (ahogy eddig is) csak és kizárólag az emberek révén lehet sikeres. A munkaerő-toborzásba és -megtartásba mindenképpen érdemes invesztálni, mert hosszú távú versenyelőny érhető el vele.
  • Az innováció előny – a logisztikai újítások kutatása és ezek alkalmazása biztosíthat jó pozíciókat a nemzetközi piacon.
  • Az automatizáció és a digitalizáció a vegyipari logisztikában is megkerülhetetlen, mert ezek képesek növelni a vegyipar ellenállóképességét és teljesítményét.
  • A vegyipar átalakulás előtt áll, amely egészen biztosan megköveteli majd a logisztikai hálózatok és szolgáltatások újraszerveződését és alkalmazkodását.
  • A klímaváltozás és az energiafelhasználás átalakulása stratégiai irányváltásra kényszeríti a vegyipari vállalatokat. A kapcsolódó logisztikának időjárásálló folyamatokat kell kidolgoznia, és fel kell készülnie az esetleges korlátozásokra az energiafelhasználás területén.
  • A vegyipari vállalatoknak meg kell találniuk a helyüket az egyre feszültebbé váló multilaterális világban: a regionalizálódás irányába mutató tendencia a tengerentúli export csökkenését eredményezi a növekvő verseny miatt. A fennmaradó globális ellátási láncokat szilárdabb keretek között, átfogó együttműködéssel, új megközelítésekkel és modern technológiákkal kell működtetni.

A Dachser a világ egyik vezető vegyipari logisztikai vállalata, és a cég Chem Logistics üzletágának szakemberei az ügyfelek munkájának támogatása érdekében fontosnak tartják a jövő tendenciáinak, feladatainak megismerését. A fenti elemzés nemcsak ebben nyújtott segítséget számukra és ügyfeleik számára, hanem az is megmutatta: a sikeres vegyipar egyik legfontosabb pillére a jól működő vegyiáru-logisztika.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Többéves fejlesztés indul a német vasúthálózatnál

Modernizálják az energetikai hálózatüzemeltetést.

Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.

A fejlesztés központi elemét a meglévő Siemens-hálózatirányítási rendszer korszerűbb verzióra cserélése képezi. A Siemens Spectrum Power 7 szoftverrendszer bevezetésén túl számos új alkalmazást és optimalizálási funkciót is tartalmaz a modernizálási projekt. Ezek közé tartozik például egy teljesen integrált adattárház a hosszú távú archiváláshoz, hardver-, szerver- és hálózati komponensek, dedikált képzési rendszerek, valamint a Siemens Gridscale X szoftverportfólióhoz tartozó PSS®SINCAL tervezőszoftver is. A rendszer emellett folyamatos frissítéseket fog kapni, hogy mindig megfeleljen a legújabb biztonsági követelményeknek.

A DB Energie és a Siemens hosszú távú partnerségén alapuló beruházás segít majd a növekvő hálózati komplexitás, valamint az esetleges rendellenességek és biztonsági fenyegetések hatékony kezelésében. Eközben egyszerű használatot biztosít az üzemeltetőknek, és támogatja a vasúti vállalat klímasemlegessé válását azáltal, hogy megkönnyíti a zöldáram-használatot és a dízel üzemanyagok kivezetését.

A DB Energie-nél nemrégiben zárult egy másik, modernizációs projekt: 2025 januárjában a költséghatékony energiaellátás, valamint a hálózati generátor optimális használatát biztosító Siemens hálózati vezérlőegységet állítottak üzembe.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss