Tippek

szakértői javaslatok a teljeskörű otthoni megoldásokhoz

otthoni

Ismerős az érzés, amikor egy kirakó fölött ülsz, aminek hiányzik az utlsó darabja?

Vagy huppantál már le olyan kanapéra, amin nncs párna? Mit szólnál ahhoz, ha a nap végén alig várnád, hogy beess a hálószbádba, de ott szembesülnél vele, hogy a matrcod eltűnt? Az ilyen apró részletek kihagysa olyan, mintha kenyér nélkül próbálnál szendvicset készteni – nem az lesz a végeredmény, amit vártl. És nincs ez másképp a lakberendzésben sem: a vicc sajnos rajtunk csattan, ha megpróbálunk kispórolni olyan, látszólag apró részleteket, amelyek vlójában a teljes otthon komfortját és funkcionalitását fogják egybe.

„Az elménk természetes törekvése, hogy a dolgokat teljesnek és befejezettnek érezze. Ezért zavaró, ha kimarad egy szövegből egy betű, vagy ha hiányzik a puzzle egy darabja. Az emberi észlelést többek között az úgynevezett Gestalt pszichológia vizsgálja, melynek egyik lényege, hogy az emberek hajlamosak a látottakat egésznek tekinteni és a részeket, részleteket úgy összerakni, hogy azok egy összefüggő egészet alkossanak. Ha pedig ez nincs meg, akkor az agyunk addig dolgozik és koncentrál az adott dologra, amíg a hiányos információkat ki nem egészíti és teljessé nem teszi”

– fejtette ki Fuller Bianka, pszichológus. Talán te is észrevetted a bevezető olvasása közben, hogy óhatatlanul megálltál azoknál a szavaknál, amelyekből hiányzott egy-egy betű. Ugyanez történik akkor is, amikor az otthonunkban valamit nem érzünk egésznek, amikor valami nem harmonikus. Az elménk folyamatosan azon dolgozik, hogy kiegészítse a hiányzó darabokat, ami rengeteg figyelmet visz el, ráadásul feszültséget és nyugtalanságot kelt.

Az innovatív technológiáktól a fenntartható anyagokig a teljes körű otthoni megoldások átfogó szemléletükkel sokat tehetnek azért, hogy komfortosabban érezd magadat az otthonodban. Legyen szó hatékony fűtési és hűtési rendszerekről, intelligens otthoni automatizálásról vagy ergonomikus bútortervezésről, minden egyes komponens döntő szerepet játszik a kényelem és a funkcionalitás új szintre emelésében. És ha már a magasságokról beszélünk – kihasználtad már a tetőablakaidban rejlő teljes potenciált? Vagy minden nap megtapasztalod, milyen elszalasztott lehetőséget jelent a hiányuk?

„Egy jól megtervezett és funkcionális belső tér növeli a komfortérzetet és csökkenti a stresszt. Ha minden tárgynak megvan a helye és funkciója, az biztonságérzetet ad, hasonló érzésekkel tölti el az embert, mint mikor beilleszti a puzzle utolsó darabját. Ilyenkor az ember elégedett és nyugodt, ellenben a hiányosságok frusztrációt és elégedetlenséget váltanak ki”

– tette hozzá Fuller Bianka.

„Mivel a mai világban rengeteg olyan ingerrel találkozunk, ami a figyelmünket követeli, érdemes azokon a területeken, ahol miénk a kontroll, figyelni arra, hogy a környezetünk minket szolgáljon, ne pedig figyelmi kapacitást vigyen el. Ezért is van az embernek nagy igénye a funkcionalitásra például az otthonában.”

A VELUX hővédő fényzáró roló segítségével kiváló hővédelemmel láthatod el az otthonodat anélkül, hogy kompromisszumot kellene kötnöd a stílus vagy a funkcionalitás terén. A fényzáró rolók akár 93%-kal csökkentik a beáramló hőt, kizárják a fényt és csökkentik a külső zajokat, így békés környezetet teremtenek a kikapcsolódáshoz és feltöltődéshez. A VELUX hővédő fényzáró roló használatával a meglévő VELUX tetőablakaidon akár 6 Celsius-fokkal is csökkentheted a belső hőmérsékletet nyáron, így biztosítva, hogy otthonod nyugodt oázis maradjon, miközben kevésbé vagy kiszolgáltatva a légkondinak. A roló innovatív kialakításának köszönhetően a napenergiát használja működéséhez – könnyen felszerelhető, nincs szükség vezetékekre, és simán, gyorsan és csendesen működik.

A biztosan hatékony szellőzésről intelligens technológia (VELUX ACTIVE NETATMO-val) gondoskodhatsz, amely automatikusan kinyitja az ablakokat, vagy becsukja az árnyékolókat, amikor azt a beltéri klíma szükségessé teszi.

Az apró részletek, mint például a megfelelő színek, a bútorok elrendezése és a személyes tárgyak jelenléte, vagy éppen a praktikus kényelmi funkciók mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az otthonunk teljesnek és kényelmesnek érződjön. Hiszen ezeket mind az észlelésünkkel dolgozzuk fel, és még ha csak pár másodpercig is, de figyelem elakadást, frusztrációt válthat ki például az, ha valami nem funkcionális, vagy van valami, ami tudjuk, hogy jobb és praktikusabb is lehetne. Hiszen a teljesség iránti vágy itt is ugyanúgy megjelenik, például egy puzzle kirakásánál vagy egy szöveg olvasásánál. Egy jól megtervezett, funkcionális és esztétikus otthon növeli a biztonságérzetet, és elősegíti a mentális jólétet.

A tetőtéri ablakok elengedhetetlen elemei a beépített tetőtérnek, és bár a kényelem nem elengedhetetlen feltétel, és bizonyosan boldogulni is tudsz nélküle – hiszen biztosak vagyunk benne, hogy a címet és a felvezetést is el tudtad olvasni a hiányzó magánhangzók ellenére –, az apró részletek hiányát észre fogod venni, ha nincsenek ott. Elvégre, a teljes képhez minden puzzledarabra szükséged van, és akkor érezheted magadat igazán nyugodtan és kényelmesen, ha semmi sem hiányzik – legyen szó akár írott mondatokról, akár hővédő kiegészítőkről.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tippek

Fokozott vadveszélyre és a levelekkel, pocsolyákkal borított útburkolat veszélyeire figyelmeztet a Hankook

Az ősz beköszöntével, a természet látványos átalakulása tömegeket csábít az erdős területekre. A friss levegő, a színes levelek és a nyugalom egyvelege garantálja a kikapcsolódást.

Fontos azonban tudni, hogy az őszi erdő nem csak csodákat, de kihívásokat is tartogat, például az autósok számára. A Hankook összegyűjtött néhány hasznos tanácsot azok számára, akik gépjárművel vágnak neki az őszi, erdős utaknak.

Vigyázat, vadveszély!

Ősszel gyakrabban találkozhatunk vadon élő állatokkal az erdők, mezők környékén húzódó utakon. Ebben az időszakban megkezdődik a szarvasbőgés is. Ilyenkor különösen fontos, hogy fokozottan figyeljünk a „Vadveszély!” táblákkal jelölt útszakaszokon, mivel ezek a területek különösen veszélyesek lehetnek az útra hirtelen kiszaladó állatok miatt.

  • Lassítsunk! A megengedett sebességhatár nem kötelező, ha lassabban megyünk, több időnk lesz reagálni a váratlan helyzetekre, például egy hirtelen felbukkanó vadra.
  • Az állatok mozgása kiszámíthatatlan, ezért a lelassult reakcióidő ebben az időszakban különösen veszélyes lehet. Lassú tempónál se használjunk mobiltelefont vezetés közben!
  • Mindig kapcsoljuk be a biztonsági övet!
  • Használjuk a távolsági fényszórót, amikor nincs szembejövő forgalom!
  • Szembejövő forgalom esetén csökkentsük a sebességet!
  • Tartsunk nagyobb követési távolságot, mivel az előttünk haladó jármű is bármikor vészfékezhet!
  • Folyamatosan figyeljük az út mindkét oldalát, mert vadak bármikor, bármelyik irányból felbukkanhatnak!
  • Amennyiben vadat látunk, azonnal lassítsunk! Ezt abban az esetben is tegyük meg, ha úgy tűnik, hogy az állat az út szélén megáll, mivel a fényszóró hatására bármikor elindulhat vagy megugorhat!
  • Ha vadat látunk az úttesten, figyelmeztetésül dudáljunk, közben haladjunk óvatosan!
  • Lakott területen belül is találkozhatunk vadakkal, különösen sötétedés után.
  • Ha hirtelen nagytestű vad téved az útra, vészfékezzünk, adjunk hangjelzést, de ne rántsuk félre a kormányt, mivel az még komolyabb balesethez vezethet.
  • Ha elpusztult vadat látunk, hívjuk a 112-t! Ne próbáljuk meg eltávolítani vagy hazavinni!

Óvatosan a pocsolyákkal!

A lehullott falevelek szintén nehezíthetik a közlekedést. Amellett, hogy csúszásveszélyesek, könnyen eltakarhatják az úton fekvő tárgyakat, köveket vagy más akadályokat. Szintén veszélyt jelenthetnek a pocsolyák, amelyekről nehéz megállapítani, hogy milyen a mélységük, vagy mit rejtenek maguk alatt. Mind a vízzel teli gödrök vagy repedések, mind a levelekkel borított úttest olyan kockázatokat hordozhat, amelyek kárt tehetnek a gumiabroncsokban vagy a gépjármű futóművében, ezért fontos lassítani ezeken a szakaszokon.

Csúszós utak, reggeli pára

Az őszi időjárásra jellemző pára és az alacsonyabb hőmérséklet miatt az utak gyakran csúszósabbak lehetnek, különösen a hajnali és késő esti órákban, ezért még fontosabb a sebesség helyes megválasztása ezekben az időszakaszokban. A megfelelő gumiabroncs használata is elengedhetetlen. A páralecsapódás mellett a köd is gyakran nehezíti a látási viszonyokat, ezért mindig tartsunk nagyobb követési távolságot, és szükség esetén használjuk a ködlámpákat.

Csak kijelölt helyen parkoljunk

Az erdős utak mentén gyakran találhatunk vonzó pihenőhelyeket, de mindig ügyeljünk arra, hogy csak kijelölt helyen parkoljunk. Ezzel elkerülhetjük a talaj károsítását, és hozzájárulhatunk az erdők természetes állapotának megóvásához.

Az erdei utak izgalmas élményeket tartogatnak, de csak akkor, ha körültekintően közlekedünk. A Hankook kiemelt figyelmet fordít a biztonságos közlekedésre, és mindenkit arra ösztönöz, hogy az útviszonyokat és környezeti tényezőket figyelembe véve, jó minőségű, biztonságos gumiabroncsokkal, tudatosan és körültekintően vezessen, hogy az őszi élmények valóban zavartalanok és élvezetesek maradjanak.

Amennyiben kiváncsi rá, hogy teljesítenek a Hankook abroncsai éles helyzetekben, tekintse meg az alábbi linken elérhető rövid videót: videó megtekintése.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Mozgásban

Hogyan kerülhetjük el használt elektromos jármű vásárlásakor, hogy félrevezessenek?

Az elektromos járművek népszerűsége világszerte folyamatosan nő, ami a használt autók piacán is jól látható, hiszen egyre több gépkocsivezető érdeklődik irántuk.

Matas Buzelis, a carVertical autóipari adatszolgáltató cég szakértője szerint előfordul, hogy a tisztességtelen eladók az akkumulátor valós állapotának eltitkolása, és ezzel a jármű értékének növelése érdekében manipulálják az elektromos autók futásteljesítményét. Mire kell figyelnünk tehát, ha használt elektromos autót vásárolunk?

A használt elektromos járművek piacát a Tesla modellek uralják

A drágább elektromos járművek gyorsabban amortizálódnak, ezért a vásárlók gyakran döntenek olyan több éves autó mellett, amely már jócskán veszített az értékéből. Ez különösen igaz azokra a járművezetőkre, akik lízingszerződéssel vásárolnak elektromos járművet, és szeretnék elkerülni a magas havi törlesztőrészleteket.

A carVertical platformon leggyakrabban ellenőrzött elektromos jármű a Tesla Model 3 (az összes ellenőrzött elektromos jármű 16,1%-a), amely közismerten keveset veszít az értékéből, és igen népszerű a használtautó-piacon. A Model S (11,84%), a Nissan Leaf (11,83%), az Audi e-tron (9,8%) és a Volkswagen Golf (9,5%) szintén a legtöbbet ellenőrzött elektromos modellek közé tartozik.

„A Teslákról kialakult kép meglehetősen pozitív az elektromos járművek piacán, így sok sofőr érdeklődik irántuk. Ezek az autók a biztonság és a technológia tekintetében is kiválóan teljesítenek, továbbá teljes feltöltés esetén nagy a hatótávolságuk. Az egyik legfontosabb érv azonban, amely mellettük szól, hogy nem veszítenek gyorsan az értékükből. Bár nem tartoznak a legolcsóbb elektromos járművek közé, egy használt Tesla Model 3 mindent egybevetve jó vétel lehet”

– hangsúlyozza Buzelis.

A nagyobb futásteljesítmény az akkumulátor elhasználódásával jár

A legtöbb autógyártó nyolc évig vagy 160 000 kilométerig ad garanciát az elektromos autók akkumulátorára. Minél nagyobb az elektromos jármű futásteljesítménye, feltehetően annál gyengébb az akkumulátora. Az akkumulátor teljesítményének csökkenése azonban attól is függ, hogy hogyan töltötték az autót: gyakran vették-e igénybe a gyorstöltő állomásokat, vagy betartva a gyártók ajánlását, lassan, legfeljebb 80%-ig töltötték.

Az elektromos járművek esetében komoly gondot jelent a hamisított futásteljesítmény, mivel ez megnehezíti az akkumulátor valódi állapotának felmérését. A carVertical adatai szerint a platformon ellenőrzött elektromos járművek 2,6%-ának manipulálták a kilométeróráját. A hibrid (4,5%), a benzines (5,4%) és a dízel (6,2%) autók futásteljesítményét még gyakrabban módosították.

Minél jobban elhasználódott egy elektromos jármű akkumulátora, annál rövidebb utat képes megtenni. Egy régebbi elektromos autó nem jut olyan messzire, mint az, amelyik éppen legördült a gyártósorról. Valószínűleg ez az egyik fő oka annak, hogy egyes sofőrök még mindig tartanak a korlátozott hatótávolságtól, ezért elvetik az elektromosjármű-vásárlás gondolatát.

Olcsóbb karbantartás, drágább javítás

Bár sok vásárló kifejezetten tart attól, hogy egy elektromos jármű karbantartása költséges lehet, ez nem felel meg teljesen a valóságnak. Az elektromos járművek felépítése általában egyszerűbb, mint a belső égésű motorral felszerelteké, és kevesebb bennük a mozgó alkatrész.

Ha azonban egy elektromos jármű egy súlyos közlekedési baleset során sérül, a javítási munkák több százezer forintba kerülhetnek, de akár milliós tételt is jelenthetnek. A carVertical platformon ellenőrzött összes autó közül az elektromos járművek esetében volt a legmagasabb az átlagos kárérték – 2 700 000 forint, míg a hibrid (2 600 000 forint), a benzines (2 300 000 forint) és a dízel (1 600 000 forint) autók átlagos kárértéke mind alacsonyabb volt.

Más járművekhez viszonyítva az elektromos autók ritkábban szenvednek balesetet. Míg a hibrid autók 45%-a, a benzinesek 49,1%-a és a dízelautók 46%-a sérült már legalább egyszer, addig a carVertical platformon ellenőrzött járművek között a korábban sérült elektromos gépkocsik aránya mindössze 35,4%. Buzelis szerint ennek az az oka, hogy az elektromos járművek kevésbé elterjedtek – a legtöbb országban még nem túl népszerűek, és az átlagéletkoruk is szembetűnően alacsonyabb.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Tippek

Az ősszel új világok nyílnak – fotózási tippek a HONOR-tól

Lassan már ajtónkon kopogtat az ősz, és a nyári napsütést borús, esős szezon váltja.

Ez azonban remek lehetőség arra, hogy izgalmas új képeket készítsünk otthonunkon belül és kívül, akár a természetet járjuk, akár a várost. A HONOR összeszedett pár hasznos tippet, hogy jobbnál jobb fotók születhessenek.

 Az aranyóra aranyat ér  – A naplemente előtti és a napfelkelte utáni időszak az úgynevezett aranyóra, ami egyszerűen csodálatos képekre ad lehetőséget. A lágy, meleg fény már-már mágikus köntösbe bújtatja a világot, így ideális a természetfotók elkészítésére is, mivel kiemeli a növényzet színvilágát.

🍂 Közelről új világok nyílnak – Akár a természetet, akár a városi hétköznapokat kapjuk lencsevégre, a közeli, éles képek új világokat nyithatnak meg előttünk. A levelek erezete, az állatok bundája vagy az építészeti részletek már-már mikrokozmoszokat teremthetnek egy-egy fotón.

📷 Új évszak, új arcok – Az ősz új öltözködést és hajviseletet is magával hoz, nem beszélve az őszi nap adta friss lehetőségekről: emiatt kiváló alkalom jó portréfotók elkészítésére. Ügyeljünk a megfelelő kameraszögre és az érkező fénysugarakra, hogy alanyunk kerüljön a fókuszba. A HONOR 200 széria kiváló társ ebben, ugyanis AI segítségével biztosítja azt, hogy bárki profi szintű portrékat készíthessen vele.

Tükörképek mélysége – A vízfelületek tükröződése is gyönyörű képeket eredményez, misztikus, kettős hangulatot kölcsönözve a fotóknak. Figyeljünk a csendes tavakra, a zubogó folyókra, vagy akár az esőtől töltődő pocsolyákra, hogy izgalmas új mozzanatokat kaphassunk lencsevégre.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Ajánljuk

Friss