A TikTok két egykori moderátora azzal vádolja a videómegosztó szolgáltatást, hogy nem nyújtott megfelelő pszichológiai támogatást az érzelmileg rendkívül megterhelő munkavégzésükhöz. A felperes Ashley Velez és Reece Young csütörtökön indított szövetségi pert, amelyben csoportos kereseti státuszt kértek a TikTok és a ByteDance anyavállalat ellen.
Velez és Young alvállalkozóként végeztek moderátori munkát a videós platformnak a kanadai Telus International és a New York-i Atrium nevű cégeken keresztül. A benyújtott panasz szerint a TikTok és a ByteDance megsértette a kaliforniai munkaügyi törvényeket azzal, hogy a tartalommoderátorok számára nem biztosította a biztonságos munkavégzés feltételeit, holott azoknak napi rendszerességgel, meghatározott kvóták teljesítésére kötelezve kellett foglalkozniuk extrém és szélsőséges tartalmakkal.
A TikTok ezen felül titoktartási szerződés aláírására kötelezte őket, így jogilag nem volt engedélyezett a látottak megvitatása.
„A vádlottak nem tudtak biztonságos munkakörnyezetet biztosítani annak az ezernyi vállalkozónak, akik kapuőrök voltak az alkalmazásba feltöltött szűretlen, undorító, sértő tartalmak, és a több százezer felhasználó közt”
– állítja a dokumentum, ami szerint a TikTok is tisztában volt a kockázatokkal, de nem tett érdemi erőfeszítéseket az ügyben.
A két felperes állítása szerint mindegyikük napi 12 órában vizsgálta az extrém zavaró tartalmakat, köztük gyermekek szexuális zaklatását, nemi erőszakot, kínzást, lefejezést, öngyilkosságot ábrázoló videókat. A vizuális szélsőségeken túl a gyűlöletbeszéd és a különféle összeesküvés-elméletek is károsan hatottak a mentális jóllétükre.
Tavaly decemberben egy másik TikTok moderátor, Candie Frazier is benyújtott már hasonló keresetet, de az ügyben azóta nem történt érdemi előrelépés.
Az új TikTok-pert ugyanaz a jogi csapat kezeli, akik 2018-ban a Facebook ellen is keresetet adtak be. A történet akkoriban jól zárult: a cég két évvel később peren kívüli egyezség keretében összesen 52 millió dollárt fizetett ki utólagos kártérítésként mintegy tízezer amerikai moderátorának. A cégnek alvállalkozóként dolgozó moderátorok 2018-ban indítottak csoportos keresetet Amerikában, miután munkahelyükön olyan hatásoknak lettek kitéve, amitől általánossá vált körükben a PTSD, vagyis a poszttraumás stressz zavar betegség.
A peren kívüli megállapodás részeként a Facebook továbbá vállalta, hogy jelentős változásokat eszközöl a moderátori munkakörnyezetben, így elsősorban átalakítja azokat az eszközöket, melyekkel a moderátorok a napi munkájukat végzik.
A témával foglalkozik a 2018-ban bemutatott Tisztogatók című film is, ami egyszerre mutatja be a Facebook, a Twitter és a YouTube cégekbe kiszervezett munkatársainak tevékenységét, és nem tesz különbséget a platformok között. Ebben elhangzik többek közt, hogy a moderátoroknak napi 25 ezer, erősen idegrendszert-próbáló tartalom átnézése volt a cél.