Connect with us
Hirdetés

Egészség

Hiába fontos, csak gyorsan le akarjuk tudni a munkahelyi étkezést

A magyarok többsége tisztában van vele, hogy a napközbeni étkezés jelentősen javíthatja vagy épp ronthatja munkahelyi teljesítményünket, a gyakorlatban mégis hajlamosak vagyunk megfeledkezni erről – világít rá az Eisberg az Opinio felületén végzett Színes Tálak Kutatása.

A reprezentatív kutatásban megkérdezettek háromnegyede legfeljebb fél órát szán az ebédre, ötödük még 15 percet sem. A kutatás azt is megmutatta, hogy a magyar munkavállalók többsége a munkahelyén is a házikosztra esküszik, legtöbben otthonról hozott étellel húzzák ki a napot és a többség saját bevallása alapján ritkán fogyaszt rágcsálnivalót napközben.

Az Eisberg idén először életre hívott Színes Tálak Kutatása fényt derített néhány meglepő trendre a munkahelyi, vagy otthoni munka során a napközbeni étkezéssel kapcsolatban.

Nagyon örültem, hogy részt vehettem a Színes tálak fejlesztésében, mert felgyorsult világunkban ezek a komplex salátatálak hozzájárulnak a kiegyensúlyozott étrend kialakításához, értékes tápanyagokkal, például rostokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal, antioxidánsokkal, teljes értékű fehérjékkel látják el a szervezetünket, amellett, hogy finom ízkombinációt is alkotnak.  Ezzel kapcsolatban szerettük volna megvizsgálni, hogy a magyarok mennyire állnak tudatosan a táplálkozáshoz és a munkahelyi étkezéshez, mennyire számít mit és mennyi idő alatt fogyasztanak el”

 mondta Shenker-Horváth Kinga, a Magyar Testnevelési- és Sporttudományi Egyetem dietetikusa és az Eisberg márkanagykövete.

Sokunkra igaz, hogy a napi munkaügyi teendők sűrűjében inkább letudjuk az ebédet azért, hogy több időnk maradjon a munkára és egyéb elfoglaltságra. A felmérés eredményei szerint a kutatás során megkérdezettek több mint fele (53%) szintén így tesz és csupán 15-30 percet szán az ebédjére. Sőt a válaszadók közel negyede (21%) még kevesebb időt tölt étkezéssel és 15 percen belül elfogyasztja az ebédjét.

Az időfaktor egy dolog, de az is fontos szempont, hogy mi van a tányérunkon, amit éppen megenni tervezünk. Ugyan a megkérdezettek többsége (54%) továbbra is a mindenevő étrendet részesíti előnyben, de sokan ragaszkodnak kifejezetten a magyar konyhához (23%), mások pedig speciális étrendet (pl. vegetáriánus, vegán) követnek. A felmérés azt is kimutatta, hogy a válaszadók többsége (59%) otthonról hozott ételt eszik a munkahelyén. Ez a trend különösen a nők körében (65%) érvényesül.

Az otthon elkészített étel nemcsak költséghatékony, de tudatosabb választás is lehet, ami lehetővé teszi, hogy pontosabban kövessük, mit fogyasztunk. Ezt nehezebb kontrollálni a közeli éttermekben, kifőzdékben vagy a munkahelyi menzán vásárolt ételek esetén”

 tette hozzá a dietetikus.

Az utóbbi évek abszolút munkát meghatározó kérdése a home office és az ez idő alatti ebédfőzésre, ebédelésre fordított idő és energia. A megkérdezettek több, mint felére (52%) igaz, hogy a munkahelye lehetőséget biztosít az otthoni munkára, így napközben otthon oldják meg az étkezést, de nekik csak alig harmaduk mondja, hogy ennek köszönhetően több ideje van és tudatosabban étkezik, tehát az egészséges, kiegyensúlyozott étkezéshez nem vitt közelebb minket a koronavírus miatti home office elterjedése.

Minden munkahelyen akadnak stresszes munkanapok. A nyomás enyhítése sokunknál napközbeni rágcsáláshoz vezet. A válaszokból kiderül azonban, hogy legtöbben ellen tudnak állni a csábításnak: a válaszadók közel fele (45%) ritkán fogyaszt snackeket a munkaidő alatt. A megkérdezettek csak ötödére igaz, hogy gyakran nyúl rágcsálnivalókhoz.

Az otthonról hozott ételek, a ritka munkahelyi nasizás közvetve azt sugallják, hogy többségünk tisztában van azzal, hogy a jól megválasztott ételek hatással vannak energiaszintünkre és koncentrációnkra. A kutatás konkrétan rákérdezett az étkezés és a teljesítmény viszonyára is: a válaszadók közel fele (45%) nap mint nap tapasztalja, hogy az egészséges táplálkozás javítja a munkahelyi teljesítményét.

A táplálkozási szakértő is kihangsúlyozta, hogy a tudatos táplálkozásra való áttérés sokat számít mind a testi, mind a mentális egészségünk szempontjából. Hozzátette:

“Az Eisberg új termékeit, a Színes tálakat úgy terveztük, hogy egészségtudatos alternatívát nyújtsanak a munkahelyi gyors ebédekhez is. Ezek a tálak nem egyszerű salátatálak, hanem komplett főételek, tartalmazva friss zöldségeket, fehérjeforrásokat – mint hús, hal, sajt vagy tojás – és gabonaféléket (tészta vagy bulgur). Ízletesek, táplálóak és kiegyensúlyozott tápanyagbevitelt biztosítanak a mozgalmas mindennapokra.” 


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Booking.com
 

Egészség

A Huawei bemutatta legújabb innovációit Berlinben: fókuszban az egészség, a stílus és a hatékonyság

Berlini nemzetközi sajtóeseményén mutatta be a Huawei legújabb termékeit és úttörő technológiáit a „Fashion Next” tematika jegyében. A HUAWEI WATCH 5 prémium kategóriájú okosóra-modellek mellett számos további zászlóshajó-termék bemutatkozott a rendezvényen, köztük a HUAWEI WATCH FIT 4 okosóra-sorozat, a HUAWEI FreeBuds 6 nyitott kialakítású vezeték nélküli fülhallgató, valamint a HUAWEI MatePad Pro 12,2 hüvelykes tablet.

Berlini termékbemutatóján tovább bővítette okoseszköz-portfólióját a Huawei. A bemutatott újdonságok – köztük a HUAWEI WATCH 5 és WATCH FIT 4 okosórák, a HUAWEI FreeBuds 6 vezeték nélküli fülhallgató és a HUAWEI MatePad Pro 12,2 hüvelykes tablet – a legújabb technológiai megoldásokat ötvözik a letisztult dizájnnal. Az okosórák az egészségtudatos, stílusos életmód támogatására készültek, a fülhallgató a prémium hangzás élményét kínálja, míg a tablet a hatékony munkavégzést szolgálja fejlett kijelzőtechnológiájával és intelligens kiegészítőivel.

Az IDC legfrissebb jelentése szerint a Huawei 2024-ben a világelső volt a viselhető eszközök éves növekedési üteme alapján, és immár hat éve vezeti a kínai piacot. Az új termékek tovább erősítik a vállalat globális pozícióját, miközben a technológia és esztétikum harmonikus ötvözésével formálják a viselhető eszközök jövőjét.

HUAWEI WATCH 5: fejlett érzékelőrendszer és prémium kidolgozás

A vadonatúj HUAWEI WATCH 5 olyan újításokkal érkezik, amelyek új távlatokat nyitnak az okosórák világában. A továbbfejlesztett HUAWEI TruSense rendszerrel felszerelt okosóra egy vadonatúj, elosztott szuperérzékelő modulra épülő X-TAP technológiát kínál. Az új megoldás többféle érzékelőt kombinálva lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyetlen érintéssel megközelítőleg pontos, gyors egészségügyi betekintést kaphassanak. Emellett a gesztusvezérlést is továbbfejlesztették: mostantól támogatja a „kettős húzás” és a „kettős koppintás” mozdulatokat is, például hanghívás vagy a kamera távoli kioldása esetén.

A WATCH 5 megőrzi a sorozatra jellemző letisztult, elegáns formavilágot: a sima vonalvezetésű, fényes külső héj egybeolvad az óratesttel, így alkotva egységes, áramvonalas megjelenést. Az új modell két új színben – ibolyalila és homokarany – kapható lesz, és most először két méretben is elérhető lesz: 46 mm-es és 42 mm-es kivitelben, igazodva az eltérő stílusigényekhez. A HUAWEI WATCH 5 prémium anyaghasználatával is kitűnik: a repüléstechnikai minőségű titánötvözet, a 904L rozsdamentes acél óratok, valamint a gyémánt után a legkeményebb anyagnak számító zafírkristály üveg együttesen gondoskodnak a tartósságról, a korrózió- és kopásállóságról, miközben a precíziós kidolgozás minden részletben megmutatkozik.

HUAWEI WATCH FIT 4: fejlett érzékelők, profi sportmódok és elegáns kialakítás

A HUAWEI WATCH FIT 4 okosóra-sorozat prémium anyaghasználata új szintre emeli a tartósságot és a viselési élményt: a zafírüveg kijelző, a repüléstechnikai minőségű alumínium ház a titánötvözetből készült kerettel fokozott védelmet és kopásállóságot biztosít. A sorozat Pro modellje mindössze 9,3 mm vékony, kialakítása rendkívül könnyű és kényelmes, így egész napos viselésre is ideális. Az óra vízi sportokhoz fejlesztett edzéskövető funkciókkal és új légnyomás-érzékelővel is bővült, így a szabadtéri sporttevékenységek mérése még pontosabbá vált az elődmodellhez képest. A HUAWEI WATCH FIT 4 Pro professzionális sportmódokat is támogat, többek között a terepfutást, a búvárkodást akár 40 méteres mélységig, valamint professzionális szintű golf mód is található a készülékben. Ezeket a funkciókat a továbbfejlesztett HUAWEI TruSense rendszer egészíti ki, átfogó és intelligens egészség- és teljesítménymenedzsmentet szolgáltatva. Az óra a mindennapokban is megbízható társ: nincs szükség napi töltésre – a hosszú üzemidőnek köszönhetően ideális társ utazáshoz, edzéshez vagy bármilyen spontán programhoz.

HUAWEI FreeBuds 6 és MatePad Pro 12,2” (2025): stílus, technológia és hatékonyság

A HUAWEI FreeBuds 6 vezeték nélküli fülhallgató új szintre emeli a nyitott kialakítású hangélményt: egyedülálló funkciókat, élvonalbeli technológiákat és kiemelkedő hangminőséget kínál. A fülhallgató dupla hangszóró-egységgel rendelkezik, amely erőteljes, dinamikus basszust, tiszta magas hangokat és nagyfelbontású zenei élményt biztosít. A FreeBuds 6 ergonomikus, vízcsepp formájú dizájnt kapott, amely tökéletes egyensúlyt teremt a kényelem és a stílus között. Az olyan innovatív megoldások, mint a Stabil és Tiszta Hívás funkció, gondoskodnak róla, hogy a kommunikáció mindig zavartalan és problémamentes legyen.

A legújabb HUAWEI MatePad Pro 12,2 hüvelykes (2025) tablet innovatív Tandem OLED PaperMatte kijelzővel érkezik, amely jelentősen növeli a fényerőt, miközben hatékonyan csökkenti a tükröződést és a visszaverődéseket. A produktivitás jegyében a készülék Huawei Glide billentyűzettel érkezik, amely PC-szintű gépelési élményt és kényelmes hordozhatóságot kínál. A billentyűzetben helyet kapott egy töltőrekesz, ahol a stylus kényelmesen tárolható és tölthető. Továbbá az új generációs HUAWEI Notes alkalmazás továbbfejlesztett funkcióival a MatePad Pro 12,2″ minden eddiginél hatékonyabb munkavégzést tesz lehetővé.

Elérhetőség és ár

A WATCH 5 és a FIT 4 széria tagjaira egyaránt 1 év extra gyártói garancia jár, valamint 3 hónap ingyenes hozzáférés a Health+ alkalmazáshoz, amelyben számos edzésprogram, meditációs zene, gyakorlat és egyéb hasznos, az egészségtudatos életmódot segítő program található.

Mindezek mellett a HUAWEI WATCH 5 2025. május 15. és 25. között rendelhető elő, az értékesítés május 26-án kezdődik.

A HUAWEI FIT 4 Fekete, Fehér, Lila és Ezüst verziójának értékesítése május 15-én kezdődik, 64.990 Ft ajánlott fogyasztói áron. A készülékek az alábbiak szerint érhetők el:

  • Fekete színben a MediaMarkt és az Euronics üzleteiben és online felületein, illetve az Alza online felületein vásárlás esetén ajándék FreeBuds SE 2-vel; valamint a Yettel és a Telekom üzleteiben és online felületein. Az ajánlat 2025. május 15.- június 30. között érvényes.
  • Fehér színben a MediaMarkt és az Euronics üzleteiben és online felületein, illetve az Alza online felületein vásárlás esetén ajándék FreeBuds SE 2-vel; valamint a Yettel üzleteiben és online felületein. Az ajánlat 2025. május 15.- június 30. között érvényes
  • Lila színben a MediaMarkt üzleteiben és online felületein, az Euronics online felületein, illetve az Alza online felületein vásárlás esetén ajándék FreeBuds SE 2-vel; valamint a Telekom üzleteiben és online felületein. Az ajánlat 2025. május 15.- június 30. között érvényes.
  • Ezüst színben a MediaMarkt és az Euronics üzleteiben és online felületein, illetve az Alza online felületein vásárlás esetén ajándék FreeBuds SE 2-vel. Az ajánlat 2025. május 15.- június 30. között érvényes.

A HUAWEI FIT 4 Pro Fekete, Kék és Zöld verziója május 15. és 25. között rendelhető elő, az értékesítés május 26-án kezdődik.

A HUAWEI FreeBuds 6 65.990 Ft ajánlott fogyasztói áron lesz elérhető.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Állandó nassolás – megszokás vagy betegség?

Ebéd után alig telik el egy-két óra, és máris azon kapod magad, hogy valami kis édes után kutatsz a konyhában?

Nem vagy egyedül: a délutáni nassolás gyakori jelenség! De vajon mi történik a szervezetben ilyenkor? És hogyan lehet kezelni vagy megelőzni? Utalhat esetleg valamilyen betegségre? Dr. Hámori Lilla ebben a cikkben sorra veszi a lehetséges okokat és megoldásokat, lássuk!

Mi számít nassolásnak?

A nassolás alatt általában az étkezések közötti kisebb mennyiségű, gyakran energiadús, feldolgozott ételek fogyasztását értjük. Ide tartozik például a csokoládé, chips, keksz, péksütemény, de akár a gyümölcs vagy joghurt is – attól függően, mikor és miért fogyasztjuk őket.

A nassolás hormonális háttere – nem csak akaraterő kérdése

1.Éhség-jóllakottság hormonjai

A testünk éhség- és jóllakottságérzetét hormonok szabályozzák. Ha ezek az egyensúlyi állapotok felborulnak, könnyen vezethetnek túlevéshez vagy gyakori nassoláshoz.

Ghrelin – az „éhséghormon”

A ghrelint a gyomor termeli elsősorban, és fő szerepe az éhségérzet kiváltása.  Az üres gyomorban szintetizálódik, szintje megemelkedik, majd étkezés után lecsökken. Alváshiány, stressz vagy rendszertelen étkezés azonban megzavarhatja a ghrelin szabályozását, ami fokozott éhségérzethez és gyakori nassoláshoz vezethet.

Leptin – a „jóllakottsághormon”

A leptin a zsírsejtek által termelt hormon, amely a hipotalamuszon keresztül jelzi a szervezetnek, hogy elegendő energia áll rendelkezésre. Elhízás esetén gyakran alakul ki leptinrezisztencia, amikor a test nem reagál megfelelően a leptin jelzéseire – ilyenkor az illető annak ellenére is éhesnek érzi magát, hogy elméletileg elég energiát tárol.

  1. A vércukorszint ingadozás csapdája – avagy az inzulinszint

Az ebéd utáni nassolás esetében gyakori ok lehet, ha az ebéd összetétele nem megfelelő. Ha ebédre gyorsan felszívódó szénhidrátokat fogyasztunk (pl. fehér rizs, tészta, péksütemény) a vércukorszintünk gyorsan megemelkedik, majd az inzulin hatására hirtelen le is zuhan. Ez az ingadozás gyakran okoz álmosságot, energiahiányt – és „hamis” éhséget. Az agyunk ezt az állapotot úgy fogja értelmezni, mintha nem lenne elég az „üzemanyag” a szervezetünk számára és hamis éhségérzet formájában fogja jelezni. Elkezdünk sóvárogni valami édes finomság iránt, hiszen ami a leggyorsabban képes energiához juttatni a szervezetünket, azok bizony az egyszerű szénhidrátok, a cukrok, úgyhogy, már indulunk is a konyha felé és jöhetnek is a magas cukor tartalmú finomságok, a sütik, kekszek.

  1. A stressz és a kortizol – amikor az agy „jutalmat” keres

Mostanában nagyon sok helyen lehet hallani a kortizolról, de mégis keveset tudunk róla. A kortizol a mellékvese kéregállományában termelődő úgynevezett glükokortikoidok közé tartozó hormon, melyet sokszor „stresszhormonként” emlegetnek, pedig valójában találóbb lenne az „anti-stressz hormon” elnevezés, ugyanis jelentős a szerepe a stresszválasz kialakulásában és fennmaradásában. A rövid ideig tartó stressz jótékony hatású, gondoljunk csak a vizsgadrukkra, persze nem a bénító fajtájára, hanem amikor kicsit izgulunk és emiatt jobban is teljesítünk. Azonban, ha valaki túlhajszolt, és állandó feszültségben éli a mindennapjait, azt a teste úgy értelmezi, mintha folyamatosan veszélyhelyzetben lenne és szó szerint a túlélésért kéne küzdenie, az pedig folyamatos kortizoltermelére készteti a mellkvesét, amely rendkívül káros, hosszú távon több szervrendszert is érintő probléma.

A délután sokaknak a nap legstresszesebb időszakasza: lejáró határidők, fáradtság, túlterheltség. A növekvő kortizolszint hatására nő az étvágy is, főleg a gyors energiát adó ételek iránt, ez az egyik oka, hogy stresszes időszakban jobban kívánjuk a csokit, a süteményt vagy a chipszet. A nassolás ilyenkor nemcsak kalóriabevitel, hanem egyfajta „önjutalmazás”: az agy ezzel próbálja kompenzálni a túlzott nyomást.

  1. A női hormonális ciklus és a délutáni nassolás kapcsolata

Nők esetében az ebéd utáni nassolási vágy a menstruációs ciklussal is összefügghet. A ciklus második felében (luteális fázis) csökken az ösztrogénszint és nő a progeszteron, ami megemeli az étvágyat és fokozza az édesség utáni sóvárgást – különösen délután, amikor eleve csökken az energiaszint.

További tényezők

Dopamin és az agy „jutalomrendszere” – szokás vagy függőség?

A dopamin egy úgynevezett neurotranszmitter, ami az agy idegsejtjei közötti jelek továbbításáért, valamint más funkciókért felelős. Így közvetlenül hat az agyunk jutalmazási és örömközpontjaira. Ha minden nap délután 3 körül eszel egy kis csokit, előbb-utóbb az agyad megtanulja: „délután 3 = csoki = élvezet”. Ez nem tudatos döntés – ezt az említett dopamin, az agy jutalomközvetítő vegyülete irányít. Ilyenkor nem valódi éhséget érzünk, hanem vágyat egy megszokott örömforrás iránt. Ez a viselkedés a „hedonikus éhség” fogalmába tartozik – amikor nem a kalóriahiány, hanem az élménykeresés hajt.

Alvás és cirkadián ritmus

A kevés alvás nemcsak a ghrelin-leptin arányt borítja fel, hanem megzavarja a szervezet napi bioritmusát is, növeli a stresszt (kortizol szintet), emellett a nem megfelelő alvás a döntéshozatalt is rontja, ami befolyásolhatja az ételválasztást.

Pszichés tényezők – evés, mint megküzdési stratégia

Az evés nemcsak biológiai, hanem érzelmi válasz is lehet. Unalom, szorongás, szomorúság vagy jutalmazás – mind kiválthatják a nassolási vágyat. Ezt hívják „érzelmi evésnek” (emotional eating), ami különösen stresszes élethelyzetekben vagy szociális elvárások mellett válhat szokássá.

Plusz 1 – Lehet, hogy nem eszel eleget?

Paradox módon az ebéd utáni nassolás egyik oka az is lehet, hogy túl keveset ettél ebédre – különösen, ha az étkezés nem tartalmazott elég fehérjét, rostot vagy zsírt. Ezek hiányában az emésztés gyorsabb, a jóllakottság rövidebb ideig tart.

TIPP: Ezért nagyon fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás. Fontos, hogy minden étkezés tartalmazzon rostot, fehérjét, szénhidrátot és zsírt, vagyis juttassunk megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyagot a szervezetünkbe.

Mikor gyanakodjunk hormonális problémára?

Ha a következő tüneteket tapasztalod, érdemes endokrinológushoz fordulni:

  • Állandó éhség, röviddel étkezés után is
  • Gyakori sóvárgás édesség, péksütemény után
  • Hízás főleg has–derék tájékon
  • Rendszertelen menstruáció
  • Fáradékonyság, hangulati ingadozások

Ezek mögött állhat például inzulinrezisztencia, pajzsmirigy-alulműködés, PCOS vagy mellékvese-kimerültség – mindegyik hormonális eredetű és befolyásolhatja az étvágyat.

Hogyan előzheted meg az ebéd utáni nassolási vágyat?

  • Fogyassz kiegyensúlyozott ebédet: tartalmazzon fehérjét (pl. hús, hüvelyes, tojás), rostot (zöldség, teljes kiőrlésű gabona), egészséges zsírokat (pl. olivaolaj, vaj) és lassan felszívódó szénhidrátokat (zöldségek, teljeskiőrlésű gabonákból készült tészták, barna rizs).
  • Étkezz rendszeresen: kihagyott étkezés gyakran túlkompenzáláshoz vezet.
  • Kerüld a túl gyors evést: a jóllakottságérzet késleltetve jelentkezik – ha túl gyorsan eszel, többet kívánsz később.
  • Aludj eleget éjszaka: 7-8 óra alvás éjszaka segíti a hormonegyensúly fenntartását.
  • Ismerd fel az érzelmi evést: ha csak unatkozol vagy fáradt vagy, nem biztos, hogy enned kell – lehet, hogy egy 10 perces séta hatékonyabb lenne!
  • Fordíts időt a stresszkezelésre: relaxáció, sport, tudatos légzés – a kortizolszint csökkentésére.

Összefoglalás a nassolásról

Az ebéd utáni nassolás nem gyengeség, hanem a szervezet és az agy jelzése – amit meg lehet érteni, és megfelelő stratégiákkal kezelni is lehet. A hormonális, idegrendszeri és szokásbeli tényezők feltárásával jobban megérthetjük testünk működését, és képesek leszünk tudatosabban dönteni arról, mikor és mit együnk.

Szerző: Dr. Hámori Lilla – Biológusként, rákkutatásban kezdte a pályáját, ma már életvezetési és táplálkozási tanácsadóként, fitoterapeuta végzettséggel segít másoknak eligazodni a testi-lelki elakadásaikban. További információ: https://bio.site/hamori.lilla


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Mitől remeghet a kezünk állandóan?

kézremegés
kép: Freepik

A kézremegés gyakran ártalmatlan tünetként jelentkezik, mégis sokakat aggodalommal tölt el, főleg ha huzamosabb ideig fennáll, rendszeresen visszatér vagy súlyosbodik. A háttérben állhat átmeneti izomfeszültség, mozgásszervi zavar, de akár komolyabb neurológiai vagy egyéb eredetű betegség is. Fontos, hogy a panaszt ne bagatellizáljuk el, és időben megkezdődjön a kivizsgálás és a célzott kezelés.

Mi okozza a kézremegést?

Nem ritka, hogy a tartós kézremegés mögött olyan mozgásszervi diszfunkció áll, amire a páciens maga sem gondolna elsődleges okként. Ilyen esetekben a fizioterápia Győr városában is hatékony megoldást kínál, különösen akkor, ha a kezelés manuálterápiával és személyre szabott gyógytornával történik. A mozgásrendszeri struktúrák, így például az izmok, fasciák és idegek egyensúlyának helyreállítása számos olyan panaszt enyhíthet, amely első pillantásra nem is kapcsolódik a mozgásszervi rendszerhez.

Tisztázzuk a kézremegés fogalmát

A remegés, orvosi nevén tremor, a test egyes részeinek – leggyakrabban a kéznek – akaratlan, ritmikus mozgása. Normális jelenség lehet például fáradtság, stressz vagy fizikai túlterhelés következtében, de ha rendszeressé válik vagy zavarja a hétköznapi életet, akkor kivizsgálást igényel. A kézremegés nem betegség önmagában, hanem egy tünet, amely számos okból kialakulhat.

A kézremegés mozgásszervi okai

A legtöbben neurológiai problémákra gondolnak, ha remegést tapasztalnak, pedig a mozgásszervi okokat sem szabad kizárni. A gerinc menti idegek nyomás alá kerülése, a nyaki csigolyák merevsége vagy egyensúlyvesztése, illetve a vállöv izomzatának diszfunkciója is képes remegést előidézni a végtagokban. Ezek az eltérések gyakran okoznak beidegződési zavarokat, amelyek továbbterjedhetnek a karra és kézre is. A fizioterápia ilyen esetekben célzottan oldja a feszes izmokat, szabaddá teszi az idegi lefutásokat, és megszünteti a remegést kiváltó okokat.

Neurológiai és belgyógyászati háttér

Fontos megemlíteni, hogy bizonyos idegrendszeri kórképek, mint például az esszenciális tremor vagy a Parkinson-kór, szintén járhatnak kézremegéssel. Ugyanígy, pajzsmirigy túlműködés, vércukorszint ingadozás vagy egyes gyógyszerek mellékhatása is okozhat hasonló tüneteket. Ezért mindig fontos az alapos orvosi kivizsgálás, hogy kizárható legyen bármilyen komolyabb szervi eltérés.

A gyógytorna és manuálterápia szerepe a kézremegés gyógyításában

Ha kizárták a neurológiai vagy szervi okokat, érdemes a mozgásterápia irányába fordulni. A manuálterápia célja az izom- és ízületi blokkok oldása, míg a gyógytorna segít az optimális mozgásminták helyreállításában. A fizioterápiás kezelések során figyelembe veszik az idegrendszer, az izmok és a kötőszövetek összhangját, és célzott technikákkal segítik a működési zavarok megszüntetését. Egy jól felépített fizioterápiás folyamatban nemcsak a kézremegés csillapítható, hanem hosszú távon az érintett területek működése is optimalizálható.

A tartós, ismeretlen eredetű kézremegés sok esetben sikerrel kezelhető akkor is, ha más orvosi vizsgálatok nem hoztak eredményt. A fizioterápia lehetőséget ad arra, hogy az idegrendszeri, kötőszöveti és izomegyensúly zavarokat helyreállítsuk.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement Booking.com
 
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Advertisement Booking.com
 

Friss