Zöld

Norvégia első Eaton energiatároló rendszerrel felszerelt sportarénája

környezetbarát és megbízható tartalékenergia-ellátással üzemel

Norvégia egyik legismertebb sportarénája, a Bislett stadion ad otthont az évenként megrendezésre kerülő ExxonMobil Bislett Games nemzetközi atlétikai rendezvénynek.

Az arénába az Eaton xStorage Buildings energiatároló rendszerét telepítették, hogy környezetbarát módon legyenek képesek kezelni a kiugró hálózati terheléseket, okosabban tudják felhasználni a megtermelt napenergiát és biztosítani tudják a stadion megbízható tartalékenergia-ellátását.

Az első ilyen megoldás Norvégiában

Norvégiában napjainkban reneszánszát éli a villamosenergia. A 2019-ben eladott új személyautók majdnem fele elektromos meghajtású autó. A napelemek száma és az általuk termelt villamosenergia mennyisége is nagy mértékben növekedett. A napenergia teljes kumulált kapacitása 68 megawatt csúcsteljesítményt (MWp) tett ki 2018-ban, ami 2017-hez képest 52%-os növekedést jelent. Tekintettel az áramtermelés és -fogyasztás hatalmas változására Norvégiában, elengedhetetlenné vált a stadion számára, hogy a lehető leghatékonyabb energiagazdálkodási megoldást alkalmazza. A stadion vezetése úgy döntött, hogy beruház egy energiatároló rendszerbe, amely lehetővé teszi számukra az energiafogyasztásuk kézben tartását.

2018 nyarán 1100 négyzetméternyi szolár panelt szereltek a Bislett stadion tetőszerkezetére, amelyek évente 150 000 kWh termelésére képesek. Ezt követően telepítették az Eaton xStorage Buildings energiatároló rendszerét, amely egy 100 kW-os inverterből és három akkuszekrényből áll, melyek összesen harminc darab Eaton akkupakkot tartalmaznak, melyek Nissan LEAF járművekből származó újrahasznosított Li-ion akkumulátorcellákból épülnek fel. Ez az energiatároló rendszer skálázható is, a jövőbeni növekvő igények kielégítése céljából.

A projekttel kapcsolatban Eli Grimsby, a Bislett Stadiont üzemeltető, kulturális és sport létesítményekért felelős önkormányzati tulajdonú vállalkozás igazgatója így nyilatkozott:

„Szeretnénk elősegíteni, hogy Norvégiában elterjedjenek a környezetbarát megoldások a sportlétesítmények körében. A Bislett stadion energiatároló rendszere lehetővé teszi számunkra, hogy jobban kihasználhassuk a napenergiát és csökkentsük energiaköltségeinket.”

Jon Helsingeng, az Eaton Norway értékesítési igazgatója hozzátette:

„A napelemek és az Eaton xStorage Building energiatároló rendszerének kombinációja lehetővé teszi a stadion számára, hogy saját kezükbe vegyék a fogyasztási csúcsok kiegyenlítését, így kevésbé függjenek a hálózati villamosenergia-ellátástól. Ennek előnyeit nem csak a sportlétesítmény, de a környékén élők is kihasználhatják. Nagy örömmel tölt el bennünket, hogy támogathatjuk a stadiont jövőképük, egy zöldebb környezet megvalósításában.”

Ha többet szeretne megtudni az Eaton minőségi energiaelosztási és áramellátási megoldásairól, kérjük látogasson el a www.eaton.hu weboldalra. A legfrissebb hírekért látogasson meg minket a Twitter-en a @ETN_EMEA címen, vagy keresse fel az Eaton LinkedIn cégoldalát.

Zöld

Vízpozitív és karbonsemleges

Tizedik éve ünnepeljük a Városok Világnapját október 31-jén.

Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése által meghatározott világnap célja, hogy megoldást találjon az urbanizációval kapcsolatos konkrét kihívásokra. Kihívásokból pedig nincs hiány: elég, ha csak az extrém meleg nyarunkra, vagy az őszi árvízhelyzetre gondolunk. Az egyre zsúfoltabb településeken az egészséges lakókörnyezet kialakítása sem egyszerű feladat – de nem is lehetetlen. Az innovatív épületgépészeti és infrastrukturális megoldásairól ismert Wavin szakemberei 5 olyan „zöld választ” azonosítottak, amelyek a jövőben is élhetővé, illetve energiahatékonnyá teszik a városi mindennapokat.

Becslések szerint 2030-ra a világ népességének 60 százaléka városokban fog élni, a világ energiafogyasztásának 40 százalékáért pedig az épületek a felelősek. Nem nehéz belátni, hogy soha nem látott kihívásokkal nézünk szembe az urbanizáció terén. Szerencsére már léteznek olyan innovatív, zöld megoldások, melyek segítségével felgyorsult életmódunk ellenére – illetve azzal összhangban – élhetőbbé és fenntarthatóbbá tehetjük az életterünket. A Wavin szakemberei szerint ezek a megoldások egymással összehangolva, a szinergiákat kihasználva válhatnak igazán hatékonnyá.

Vízpozitív törekvések

Eljött az idő, hogy az esővíz elvezetése helyett annak megtartására és hasznosítására, sőt, vízpozitív megoldásokra törekedjünk. De mit is jelent ez a gyakorlatban? A Microsoft például 2030-ra vízpozitív vállalattá szeretne válni, tehát több vizet pótolna, mint amennyit elfogyaszt globális tevékenysége során. A Microsoft a Wavint választotta partneréül városi klímareziliencia és a vízhálózat fenntartással kapcsolatos projektjeihez. Az együttműködésnek köszönhetően a brazíliai São Paulo állambeli Campinasban egy felhőalapú rendszer segítségével közel valós időben észlelik majd a szivárgásokat, töréseket, működési hibákat, jelentősen csökkentve a vízveszteséget és javítva a hálózat általános hatékonyságát. Amszterdamban pedig PolderRoof-ot, azaz a vizet helyben tartó és a tető növényzetét tápláló „kék-zöld tetőt”, illetve esővíz szikkasztó, és tározó rendszert hoznak létre egy általános iskolában, sőt, a tetőn kialakított kert segítségével a gyerekek a gyakorlatban is megismerkedhetnek a felelős vízgazdálkodással.

„Büszkék vagyunk arra, hogy egyesítjük erőinket a Microsofttal, amely úttörő szerepet tölt be a vízgazdálkodásban érdekelt felek összefogásában. A kezdeményezés a Microsoft csapatával az ENSZ vízügyi konferenciáján és a stockholmi víz világhéten folytatott együttműködési megbeszélések eredményeként jött létre”

mondta el az együttműködés kapcsán Jan van Rompay, a Wavin Globális Fenntarthatósági igazgatója.

Hőstressz ellen: kizöldülő városok

A Távol-Keleten már elterjedt a szivacsváros koncepció, amelynek lényege, hogy természetes anyagok és zöld infrastruktúra – például parkok, zöldtetők, zöldfalak, vagy áteresztő burkolatok segítségével – tárolják és újrahasznosítják a csapadékvizet, csökkentve ezzel az árvízveszélyt és javítva a városi környezetet. Szerencsére már itthon is folynak előremutató kutatások, ilyen például a Pécsi Tudományegyetem által vezetett, városi csapadékvíz gazdálkodással foglalkozó „SpongeCity” projekt, mely a villámárvizek kockázatának csökkentésére és a hatékonyabb városi csapadékvíz-gazdálkodásra fókuszál.

A parkosítási programok is mind a városi hőstressz csökkentését szolgálhatják. A betonnal vagy térkővel borított területeken különösen fontos, hogy a városi fák túlélését a gyökereknek helyet, illetve a megfelelő tápanyag hozzájuk való eljutását biztosító gyökértározó, például a Wavin TreeTank megoldásával segítsük. A meleget magába szívó hagyományos tetők, vagy éppen a kiégett zöldtetők helyett is létezik már fenntarthatóbb megoldás, a kék-zöld tető, mely valójában egy okos, intelligens eszközökkel vezérelhető víztározó, ahol a „zöld”, füvesített vagy beültetett tetőszint alatt, attól egy szűrőréteggel elválasztva egy „kék” víztározó réteg kap helyet, amit vízzáró réteg választ el a tetőszerkezettől.

Okosan az energiával

A városok energiaigénye a lakosság igényével együtt növekszik, így a hatékony energiafelhasználás mára különösen fontossá vált. Ennek kulcsa pedig az igényekhez és a változó körülményekhez illeszkedő fogyasztás, azaz az okos-megoldásokban rejlő lehetőségek kiaknázása. A felületfűtési és -hűtési rendszerek például kiválóan kombinálhatók megújuló energiaforrásokkal, gépi szellőztetőrendszerekkel, és egyéb okos eszközökkel is összehangolhatók. Számos hazai lakóparkban optimalizálják a fogyasztást a Wavin okos megoldásaival, így az újonnan épülő épületek a megszigorított energetikai követelményeknek is megfelelnek.

Fő az egészség

A városokról aligha a csend és a friss levegő jut elsőként eszünkbe. Mégis, számos innovációval tehetjük egészségesebbé az életterünket.  A kék-zöld tetők például hő és hangszigetelőként is szolgálnak: 4 fokkal csökkentik az épületekben a hőmérsékeletet, és akár 10 decibellel képesek csökkenteni az utcáról beszűrődő zajt, a tetőn begyűjtött szürkevíz felhasználásával pedig tehermentesíthetjük a túlterhelt csatornahálózatot. A gépi szellőztetőrendszerek pedig mindig friss, megfelelő hőmérsékletű és páratartalmú levegőt juttatják a lakótérbe, ám nyáron a hűvös, télen pedig a felfűtött benti levegő nem illan el az ablakok nyitásával.

Az építőipari cégeknek kulcsszerep jut a zöldátmenet megvalósításában, hiszen saját működésükkel, illetve kutatás-fejlesztésükkel a folyamat éllovasaivá válhatnak.

„A Wavinnál az egészségesebb, fenntarthatóbb környezet építésén dolgozunk, anyagainkat és termékeinket újrafelhasználásra és újrahasznosításra terveztük, hogy környezetvédelmi szempontból maximalizáljuk értéküket. Célunk, hogy 2025-re vezető szerepet töltsünk be a fenntarthatóság terén, 2050-re pedig karbonsemlegessé váljunk, azaz elérjük a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást.”

– mondta el Ronyecz Nóra, a Wavin magyarországi marketing managere.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Zöld

Már a zöldfelület-fenntartók munkáját is az AI segíti

Egy új, AI alapú fejlesztésnek köszönhetően nem csak időt és energiát spórolhatunk, de költséghatékonyabbá is tehetjük a sport- és golfpályák, valamint a különböző létesítmények gyepápolását.

A Husqvarna három új, teljesen önálló, professzionális használatra tervezett robotfűnyírója jövőre kerül a piacokra.

A Husqvarna új fűnyírói önállóan dolgoznak, határolóvezeték nélkül nyírják a füvet, és választható vágási mintákat kínálnak. Mindhárom robotfűnyírót úgy tervezték és gyártották, hogy kompatibilisek legyenek AI funkciókkal, melyek tovább erősítik a gépek hatékonyságát. Jövőbiztos rendszerüknek köszönhetően új funkciókkal is bővíthetők lesznek, amint azok elérhetővé válnak. Ilyen például a napelemes töltővel való kompatibilitás, illetve egy 2026-tól mindhárom modellre elérhető kamerafunkció, melynek köszönhetően a fűnyíró éjszaka is tökéletesen kikerüli az akadályokat.

A három modell három különböző igényre lett szabva:

GOLFPÁLYÁK (Automower 580L EPOS)

A nagy teljesítményű fűnyírás, az optimalizált, maximális üzemidő, a határolóvezeték nélküli működés és a választható nyírási mintázatok miatt ez a modell ideális ütőfolyosók és az azok körüli sűrű füves területek nyírásához.

SPORTPÁLYÁK (Automower 580 EPOS)

Erős vágómotorral és nagy területi kapacitással rendelkezik, határolóvezeték nélkül működik, így egyszerű a telepítése és a karbantartása. Jól igazodik a különböző gyepmagasságokhoz és játékkörülményekhez.

LÉTESÍTMÉNYGAZDÁLKODÁS (Automower 560 EPOS)

Ez a modell maximális üzemidőre optimalizált, és távindítással is működtethető. Ezen felül határolóvezeték nélküli fűnyírást biztosít választható vágási mintázattal, valamint rugalmas első keréktengellyel rendelkezik, így megbízható választás a dombos, nagyméretű és összetett területekhez.

Innovációk a kertápolásban

Szintén a jövő év elején kerül piacra a Husqvarna Automower 535 AWD EPOS robotfűnyírója, amelyet a lejtőkkel teli, nehezen megközelíthető részekkel tarkított területekre fejlesztettek ki. Ez a típus pontosságának és gyorsaságának köszönhetően szintén a golfpályákra lehet ideális választás.

„Ezek a fejlesztések bővítik vállalatunk önálló megoldásokra épülő portfolióját, valamint összhangban vannak azon elképzeléseinkkel is, miszerint a kertépítés és ápolás jövőjét intelligens technológiák segítségével kívánjuk előre mozdítani. Innovációinknak köszönhetően felhasználóink a legkorszerűbb megoldásokhoz férhetnek hozzá, melyek amellett, hogy megkönnyítik munkájukat, növelik a hatékonyságot és kiváló eredményeket biztosítanak”

– mondja Volonics Zoltán, a Husqvarna értékesítési vezetője.

Az Automower 535 AWD EPOS modellek 2025 februárjától, az Automower 580L EPOS, Automower 580 EPOS és Automower 560 EPOS modellek pedig 2025 márciusától lesznek elérhetőek.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Zöld

Így forradalmasította a horgászatot az internet

horgászat
Képek forrása: Freepik

A horgászat az egyik legnépszerűbb szabadidős tevékenység Magyarországon, aminek számtalan válfaja van a hagyományos fenekezéstől kezdve a kis patakokon űzött legyező horgászatig. A horgászat alapjai sok ezer évre nyúlnak vissza, és a ma használt eszközök, technikák jó része is rendelkezésre állt már az évezred elején. Az internet elterjedése azonban ezt a sportot is nagymértékben átalakította – de hogyan is? Cikkünkben öt fontos változást fogunk bemutatni. Vágjunk is bele!

1.   Minden felszerelés csak egy kattintásnyira van

Képzeljük el, hogy a kétezres évek elején egy kisvárosban lakunk, ahol csak egy horgászbolt van. Emiatt szinte biztos, hogy a pecázás során használt majdnem minden horgászfelszerelés onnan származik. Hacsak nem vagyunk annyira lelkesek, hogy egy hétvégén csak azért órákat autózzunk, hogy meg tudjunk látogatni egy-egy nagyobb horgászboltot.

Ezzel szemben manapság minden termék elérhető online is. Számtalan webáruház termékei közül válogathatunk, beleértve a magyar horgászboltokban nem, vagy csak ritkán forgalmazott termékeket is. Csak néhány kattintás, és érkezik is a speciális etetőanyag vagy egy amerikai csalikülönlegesség!

2.   Sokkal könnyebb új módszereket megtanulni

Az internet előretörésével sokkal több tartalom lett elérhető, nagyrészt ingyen. Míg régebben csak újságokból és rutinosabb horgásztársaktól lehetett megtanulni az új horgászmódszereket, esetleg egy-egy videókazettáról vagy DVD-ről, ma már számtalan cikk és videó elérhető a horgászattal foglalkozó portálokon, illetve a YouTube-on is mint amilyen például a JADABO Fishing csatorna. Persze ez nem azt jelenti, hogy ne lenne szükség a tapasztaltabb horgászok útmutatására, az viszont igaz, hogy sokkal könnyebb információkhoz jutni, ötleteket meríteni.

3.   Az internet összeköt

Az internet számos lehetőséget teremt rá, hogy a hasonló érdeklődésűek megtalálják egymást. A különféle Facebook-csoportokban nemcsak az érdekesebb történeteket, fogásokat lehet megosztani a többiekkel, arra is lehetőség van, hogy kérdezzünk, tapasztalatokat osszunk meg. A horgászat sikeressége rengeteg apró részleten múlik a helyválasztástól kezdve a megfelelő technikák és csalik alkalmázásáig. Mindezeket rengeteg idő kitapasztalni egy-egy horgászhely esetén, a legtöbbünk pedig sajnos folyamatos időhiányban szenved. Az interneten viszont könnyen hasznos információkhoz juthatunk, ami nagymértékben megnöveli a sikeres horgászat esélyeit.

horgászfelszerelés

Akár a szombat reggeli kávé mellől is tájékozódhatunk a vízállásról és az időjárási viszonyokról

4.   Kinyílt a világ

Bár a legtöbben egy-egy hazai halfaj horgászatába szerelmesedtünk bele, kinek ne mozgatná meg a fantáziáját egy-egy trópusi halóriás vagy éppen egy féltonnás cápa? A YouTube-on rengeteg különleges halfaj horgászatát követhetjük nyomon az alaszkai fehér toktól kezdve az óriási amazonasi arapaimától egészen a fehér cápáig. Legyünk őszinték magunkkal: húsz évvel ezelőtt a fél kezünket odaadtuk volna, hogy egy-egy ilyen videót megnézhessünk, most pedig mindez csak egy kattintásnyira van!

5.   Rugalmasabban tudunk felkészülni a horgászatra

A mai ember folyamatos időszűkében szenved. A horgászatot azonban meg kell tervezni: végig kell gondolni, hol és hogyan szeretnénk pecázni, milyen horgászfelszereléssel szeretnénk nekivágni a pecának, meg kell tervezni a bevásárlást. És bár az ismerős vizek vallatása legtöbbször már gond nélkül megy rutinból, egy-egy új víz felfedezése vagy új felszerelés, technika kipróbálása nagyon alapos tájékozódást, kellő utánajárást igényel. A mai világban mindez sokkal egyszerűbbé vált. Az interneten utánanézhetünk majdnem minden fontos információnak, körbekérdezhetünk, és az új felszerelések beszerzése is roppant egyszerű a számos horgász webáruház széles kínálatának köszönhetően. Érdemes olyan webshopot keresni, amit szakértők üzemeltetnek, és ahol tanácsokat is tudnak adni. Ezért remek választás a JADABO online horgászüzlet, mert nemcsak a remek termékkínálat szól mellettük, hanem arra is lehetőséged van, hogy emailen, illetve telefonon segítséget kérj tőlük!

Konklúzió

Persze az internet nem helyettesíti a tapasztalatot és a tudást. Ne gondoljuk, hogy két YouTube-videóból fél óra alatt kitanuljuk a bojlifőzés rejtelmeit vagy a gumihal homokos aljzaton történő vezetésének csínját-bínját. Ezzel együtt az online világ óriási segítséget nyújt. Használjuk arra, amire való, és sokkal inkább kinyílik a világ!


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Ajánljuk

Friss