Connect with us

Egészség

Ennyit kell szaunázni sportolás után, hogy egészségesebbek legyünk

szaunázás

A rendszeresen sportoló és hetente több alkalommal szaunázó embereknél most már bizonyítottan javul a szív- és érrendszer, emellett megelőzhető vele a betegségek kialakulása.

Túl sok adat azonban egyelőre nincsen arról, hogy pontosan mit is jelent ez a valóságban. Éppen ezért vetették össze ezek hatásait egy klinikai vizsgálat során, amiből most sok minden kiderült.

Mennyi az ajánlott testmozgás heti szinten?

A jelenlegi ajánlások szerint egy felnőtt embernek heti 150-300 perc közepes intenzitású sportolásra vagy testmozgásra van szüksége. Ezt azonban a legjobb 3-5 alkalomra elosztani, hogy hatásos legyen az eredmény.

Egyre többen egészítik ki ezt rendszeres szaunázással, amelynek egészségügyi előnyei még nem teljesen ismertek, annak ellenére, hogy a világon egyre többen alkalmazzák a módszert. Kimutatták azonban, hogy ezt testmozgással kombinálva igen jó eredményeket értek el szívelégtelenségben szenvedő betegeknél.

Milyen előnyei vannak a rendszeres mozgásnak és szaunázásnak?

Egy új, finn kutatásba 47 személyt vontak be, akik 40 és 58 év közöttiek, jelentősen elhízottak, ezért magas BMI-vel rendelkeznek (>30 kg/m2), továbbá alacsony aktivitású életet élők, akik közt dohányosok is előfordultak. Tehát szándékosan olyanokat, aki kifejezetten egészségtelen életmódot folytatnak. Őket rendszeres testedzésre és sportolás után 15 perc szaunázásra kérték 8 héten át. Elsősorban a vérnyomást és a kardiorespiratorikus eredményeket (CRF, vagy közismertebb nevén VO2max) nézték, ezt követően a zsírtömeg és a koleszterinszint mérésére került sor.

3 csoport lett kialakítva:

  • 1. csoport: Akik sportoltak és utána mentek szaunázni.
  • 2. csoport: Akik csak sportoltak és nem szaunáztak.
  • 3. kontroll csoport: Akik semmit nem csináltak.

A legnagyobb változást a VO2max-ban és a zsírtömegben lehetett tapasztalni, viszont a vérnyomásban nem volt különösen nagy eltérés a korábbiakhoz képest, a koleszterinszint pedig vegyes képet mutatott, tette közzé az euphorie.hu.

A kutatásból látszik, hogy már egy kisebb mozgás is emeli az értéket (29 > 32), ha viszont ezt szaunázás kíséri, akkor akár 6 értékkel is növekedhet a VO2max.

A vérnyomás tekintetében elmondhatjuk, hogy mindhárom csoportnál nagyjából átlagos értékeket láthatunk, mely nem változott a kísérlet során sem, legalább is jelentős eltérés nem volt tapasztalható.

A zsírtömeg a teljes testsúlyra vetített átlagos értéket mutatja, tehát azt, hogy hány kg zsírt tartalmazott 1-1 ember. Ennek változása jól látható. Míg a kontroll csoportnál nem meglepő módon nem mutatkozott eltérés, addig a sportot űzőknél igen – 1.5 kg-ot csökkent -, a sportot űző és azt követően szaunázóknál pedig már 1.9 kg csökkenést láthatunk.

A koleszterinszint változásának érdekessége, hogy a csak sportoló egyéneknél emelkedett az érték – bár a mértéke alapján inkább hibaszázalékon belül van -, az 1-es csoportnál viszont 5.2-ről 4.9-re csökkent. A kontroll csoportnál a változás szintén elenyésző, inkább változatlannak tekintendő.

A kutatásból konklúzióként tehát kiderült, hogy a rendszeres testmozgás hatással volt a VO2max-ra és a testösszetételre (testzsírszázalék) azoknál a felnőtteknél, akik hajlamosak a szív és érrendszeri betegségekre. Összességében az is elmondható, hogy az adatok alapján a szaunázás nem csak tökéletesen kiegészíti a testmozgást végzők életét, hanem javítja is a test által felvehető és szállítható oxigén mennyiségének arányát, valamint csökkenti a testzsírszázalékot a koleszterinnel együtt.

Várható eredmények hosszabb távon

Az említett kutatási eredményekkel alátámasztott adatokból az derült ki, hogy hetente 150 perc közepes intenzitású testmozgás és az azt követő 15 perc szaunázás elegendő ahhoz, hogy az egészségügyi állapotunk javuljon. A sportolás hosszú távú előnyei megalapozottak, kimutatták, hogy javítja a testösszetételt és a VO2max értéket.

Ez pedig hosszabb távon zsírtömeg-csökkenéshez vezet. A szaunázás továbbá felpörgeti a vérkeringést és az anyagcserét, megizzaszt, így a méreganyagok is könnyebben távozhatnak az emberi szervezetből.

Egészség

Az egészséges fogíny a szervezet fontos védelmi vonala

A szájhigiénia fenntartása elengedhetetlen az általános egészség megőrzése szempontjából, hiszen a szájüreg állapota nemcsak a fogak és az íny egészségét befolyásolja, hanem az egész szervezetre is hatással lehet.

A fogmosás pedig önmagában nem mindig elegendő a teljes szájhigiénia fenntartásához! Szerencsére a fejlett technológiának köszönhetően rengeteg új eszköz áll rendelkezésre. Ilyen például a szájzuhany, ami a hatékony megoldást jelentheti a szájhigiénia tökéletesítésére, a célzott vízsugár ugyanis segít eltávolítani az ételmaradékokat és a lepedéket a nehezen elérhető helyekről is.

A fogíny (gingiva) kulcsszerepet játszik a szájüreg egészségének megőrzésében, hiszen védi a fogakat, a foggyökért és az állcsontot a baktériumoktól és a mechanikai hatásoktól. Az íny feszesen tartja a fogakat, segít távol tartani az ételmaradékokat, és érzékelő funkciója révén hozzájárul a szájüreg épségéhez. A fogínyt rengeteg vérér borítja, amelyek különös szerepet játszanak a tápanyagok szállításában is. Amennyiben szervezetük valamilyen hiányban szenved, az szemmel láthatóvá válhat a fogíny egészségében is. Az egészséges íny rózsaszínes-pirosas árnyalatú és feszesen simul a fogakra, míg a duzzadt, elváltozott vagy vérző fogíny problémára utalhat és mindenképp javasolt szakemberrel felvenni a kapcsolatot.

„A kezdeti szakaszban a gyulladás még visszafordítható, de ha elhanyagoljuk, súlyos fogágybetegségek és akár fogvesztés, csontsorvadás is kialakulhat. Az egészséges íny egy tükör segítségével egyszerűen bárki számára könnyen felismerhető. Az élénk piros vagy fehéres rózsaszín laza íny, már aggodalomra adhat okot.”

– hangsúlyozta Ferenczi Eszter dentálhigiénikus, fogtechnikus szakember, a Dental Rituals alapítója és tulajdonosa.

Hatékony tisztítás a nehezen elérhető területeken

A hagyományos fogmosás mellett egyre nagyobb szerepet kapnak az ápolásban az innovatív tisztítóeszközök, például a szájzuhanyok, amelyek hatékonyan távolítják el a fogközökben rekedt ételmaradékokat.

„A szájzuhany működését legegyszerűbben egy vízipisztolyhoz lehet hasonlítani: a nagy nyomású vízsugár hatékonyan kimossa a szennyeződéseket. Segítségével könnyebben eltüntethetők az ételmaradékok, mint a hagyományos szájöblítés alkalmával”

– magyarázta a szakértő.

Ferenczi Eszter dentálhigiénikus szerint a szájzuhany különösen ajánlott azok számára, akik fogszabályozót viselnek, mivel a brekettek és drótok körül gyakran megrekedhetnek az ételmaradékok, amelyeket a hagyományos fogkefe nehezen tud eltávolítani. Emellett hasznos lehet azoknak is, akik fogpótlással – például híddal, koronával vagy implantátummal – rendelkeznek, hiszen ezek környékén szintén nehezebb a megfelelő tisztítás. A diabétesszel élők számára is előnyös lehet az innovatív készülékek használata, mivel náluk magasabb a fogágybetegség kialakulásának kockázata.

Hogyan használjuk helyesen a szájzuhanyt?

„Laza, sérült vagy gyulladt íny, illetve fogágybetegségben szenvedők esetében a szájzuhany alkalmazása nem javasolt. Emellett fontos, hogy a megfelelő víznyomás beállításával kíméletesen használjuk az eszközt, hogy az csak finoman masszírozza az ínyt, semmiképpen se okozzon sérülést!”

– figyelmeztetett a szakértő.

A szájhigiénia fenntartásának ideális kiegészítője lehet az Oclean W10 Water Flosser-t szájzuhany, amely 5 úgynevezett fogselyem beállítással is rendelkezik, amelyek tökéletesen illeszkednek bármilyen ínyérzékenységhez és állapothoz, csökkentve az ínygyulladás kockázatát is. A készülék intenzív, normál, gyengéd és lüktető üzemmóddal biztosítja a hatékony tisztítást. A kezdők számára egyedi mód is beállítható.

„Egy legyengült szervezet számára nagy kihívást okozhat a mindennapi küzdelem a rossz baktériumokkal szemben. Érdemes tehát odafigyelni a prevencióra. Egészséges életvitellel, a megfelelő napi rutin kialakításával javíthatunk a mindennapi jóllétünkön!”

– hangsúlyozta Ferenczi Eszter.

A dentálhigiénikus kiemelte még, hogy az egészség megőrzésében, immunrendszerünk megerősítésében elengedhetetlen a megfelelő tisztítás mellett a változatos étrend is. A vitaminok és nyomelemek hiánya akár fogínyvérzést is okozhat, ennek következtében meglazulhat a fogíny, újabb lehetőséget adva a baktériumoknak a szaporodásra, a gyulladás kialakulására.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Egyre rosszabb az egészségügyi helyzet, de van rá megoldás

Lassan elviselhetetlen anyagi terhet jelent az egészség fenntartása a magyarok számára.

Aki meg akarja őrizni az egészségét, egyre többet kénytelen fizetni, és az emelkedésnek nem látszik a vége. Egyre jobban felértékelődik az öngondoskodás, de tényleg hatékony? – teszi fel a kérdést a BiztosDöntés.hu.

Rossz, rosszabb, még rosszabb

Az IPSOS 2024-ben 31 ország részvételével készített felmérése azt vizsgálta, hogy az emberek hogyan látják az egészségügyet a saját országukban. A vizsgálatban Magyarország több vonatkozásban került a legek közé, de erre nem lehetünk büszkék.

A magyarok jó része katasztrofálisnak tartja az állami egészségügyet, a vizsgálatok szerint még rosszabbnak, mint amilyen az valójában. Az egészségügy minőségét a megkérdezettek 3 százaléka tartotta nagyon jónak, 9 százaléka jónak, 30 százaléka átlagosnak, 58 százaléka pedig rossznak vagy nagyon rossznak.

Emellett mindössze 11 százalék számít arra, hogy a helyzet a következő években javulni fog, míg 89 százalék szerint a helyzet változatlan marad vagy rosszabbodik, és az emberek 78 százaléka gondolja, hogy az egészségügyi rendszer túlfeszített.

A megkérdezettek 85 százaléka mondta, hogy a várakozási idők túl hosszúak, ezzel a véleménnyel első helyre juttatva az országot. Szintén rekorderek vagyunk azzal a vélekedéssel, hogy sokak számára anyagilag elérhetetlenek a jó minőségű egészségügyi szolgáltatások, az emberek 86 százaléka gondolja így. 

Talán még aggasztóbb, hogy az embereknek mindössze 32 százaléka – az országok közül legkisebb százalék – gondolja, hogy Magyarországon szükség esetén elérhetők az egészség megőrzésével kapcsolatos információk.

Drága és még drágább

Közben a Prémium Egészségpénztár szolgáltató partnerei körében végzett felmérése arra jutott, hogy a magánegészségügyben az árak tovább emelkedtek, 2023-ra 15, 2024-re pedig 10 százalékkal. 

Az emelkedés a fővárost és az ország többi települését egyaránt érinti, bár vannak olyan szolgáltatások, amelyekhez a vidéken lakók olcsóbban, míg más ellátáshoz drágábban jutnak hozzá. A szakorvosi vizsgálatok 9 százalékkal lettek drágábbak, míg a diagnosztikai vizsgálatok ára 6-10 százalékkal lett magasabb.

A kivizsgálások komoly összeg fejében elérhetők, 100 ezer forinttól gyakorlatilag bármeddig terjedhet az áruk. A magán keretek között elvégzett kisebb sebészeti beavatkozások 300 ezer forinttól elérhetők, de akár millió közeli költséget is jelenthetnek.

Gondoskodjunk magunkról!

Ilyen körülmények között az öngondoskodás szinte kötelező azok számára, akik szeretnének időben megfelelő egészségügyi ellátáshoz jutni. Még mindig gyakori az a vélekedés, hogy egészségpénztári számlát fenntartani drága és macerás, pedig egy plusz kártyával a zsebünkben messzire juthatunk – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Az egészségpénztár nem arról szól, hogy oda pénzt teszünk, amely aztán hiányzik majd a költségvetésünkből. Ez több okból sem igaz. A pénztárba befizetett pénz nem értéktelenedik el, hanem hozamot termel. Nem is akármilyet, egyes pénztáraknál jelenleg akár évi 10 százalékot is kaphatunk a pénzünkre.

Másrészt az egészségpénztári számlára elhelyezett összeget akár másnap az egészségünkre fordíthatjuk, és közben a befizetett összeg 20 százalékát visszaigényelhetjük a befizetett adónkból. A visszatérítés mértéke legfeljebb évi 150 ezer forint

Az egészségpénztárral az adókedvezmény segítségével megvédhetjük magunkat az áremelkedéstől.

Egyszerű, mint az egyszeregy! 

Az egészségpénztárak ma már számtalan kényelmi szolgáltatást kínálnak. A legkényelmesebb ezek közül a bankkártyával összekötött egészségkártya, ami lehetővé teszi, hogy akkor is vásároljunk az egészségpénztár terhére, ha épp nincs pénz az egészségpénztár  számlánkon. Az OTP Egészségpénztár kártyája pontosan a vásárláshoz hiányzó összeget veszi át a hozzá kapcsolt bankkártyáról, növelve a pénztár költségével. Minden ilyen vásárlás pénztári befizetésnek minősül, és utána adókedvezmény igényelhető.

Hasonló kártyát kínál a Prémium Egészségpénztár és az IZYS is.

A Patika és az Új Pillér Egészségpénztárak szintén lehetővé teszik az automatikus kártyafeltöltést. Egy előre beállított limit alá csökkenve a kártya egyenlege a pénztártag által megadott összeggel feltöltődik. Itt hűségprogram is működik, ahol az összegyűlt pontokat egészségforintokra válthatjuk, és a pénztár kedvezményes szűrővizsgálati csomagokat is kínál.

A belépés több pénztárnál online intézhető, mindössze 15-30 percet vesz igénybe. Érdemes a pénztárak szolgáltatásait minél szélesebb körben használni, hiszen itt elsősorban nem az jár jól, aki sok pénzt gyűjt össze a pénztárban, hanem az, aki azt a pénzt, amit a család egészségére szán, úgy használja fel, hogy közben vissza is kap belőle.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Március, a tavasz első hónapja – böjttel, egészséges táplálkozással, életvezetési tanácsadással

Márciusban, a téli hónapok után, végre madárcsicsergésre és az első tavaszi napsugarakra ébredhetünk.

Március 20-án lesz a tavaszi nap-éj egyenlőség, mely hivatalosan is a tél végét jelzi. Testünkben és lelkünkben is érezzük a változást, persze még lehetünk fáradtak, de kezdünk egy kicsit könnyebben ébredni, kedvünk is egyre jobb lesz, ahogy a napos órák száma is növekszik.

,,Márciusban már valóban készülhetünk a tavaszra, mind lelki, mind testi szinteken. A régi időkben a tavasz egyenlő volt a megtisztulással, újjászületéssel, melyhez böjt kapcsolódott. A böjt ma sok esetben, sokak számára csak a keresztény hitvilágból ismert, pedig a böjtölés egy nagyon ősi egészségmegőrző módszer. A böjtnek nagyon sok típusa létezik, bár most lehet, hogy egyből a léböjtkúra jut sokak eszébe, mint negatív példa, de meg kell jegyeznem, hogy megfelelő előkészületek és tervezés mellett egy nagyon hasznos módszer a salaktalanításra szakember tanácsai mellett. Azonban visszatérve a böjtre, fontos, hogy nem úgy kéne rá tekintenünk, mint egy hiányállapotot létrehozó tevékenységre. Sőt. A böjt lényege, hogy megtisztuljunk, hogy elengedjünk olyan tevékenységeket akár, amelyek károsak, egészségünket nem szolgálják és ezáltal feltöltődjünk. És ez megvalósulhat lelki szinten is.”

– mondja Dr. Hámori Lilla életvezetési tanácsadó, leendő fitoterapeuta.

„A böjt lelki szintű megvalósítása tehát egy szuper tevékenység lehet a tavaszi megújulás nevében. Próbáljunk meg elhagyni egy rossz szokást. Például, ha sokszor eszünk a tévé, vagy a laptop előtt, a következő pár hétben (akár húsvétig, de attól függetlenül is lehet persze) együnk az étkezőasztalnál. Figyeljünk oda az ételekre, amelyeket elfogyasztunk. Rágjuk meg rendesen a falatot és próbáljunk meg jelen lenni. Ez egy nagyon egyszerű módja az egészséges étkezési szokások kialakításának. Ha nem tereljük el a gondolatainkat kevesebbet is fogunk enni, hamarabb észrevesszük, ha már jóllaktunk. Fogyni vágyóknak is javasolt, hogy kezdjék magával az evéssel a változást. Persze fontos az is, hogy mi van a tányéron. Javaslom, hogy nézzünk utána milyen szezonális zöldségek és gyümölcsök vannak éppen és próbáljunk meg ezekkel ételeket kitalálni. A szezonális növények egészségesebbek, tápanyagtartalmuk magasabb és sok esetben még olcsóbbak is, válasszuk ezeket. Márciusban például a sokak által kedvelt medvehagyma mellett káposzta, karalábé, madársaláta, újhagyma, zeller is választható, hogy csak néhány példát említsünk.

– folytatta a gondolatot Dr. Hámori Lilla

Életvezetési tanácsadással az egészségért

A tavaszi újjászületéshez, új kezdetekhez pedig kérhetjük szakember támogatását is. Dr. Hámori Lilla, biológus, életvezetési tanácsadó, leendő fitoterapeuta segíteni tud a testi és a lelki egészség megőrzés és helyreállítás területein is.

,,Véleményem szerint a környezetünk változását sem hagyhatjuk figyelmen kívül, amikor életvezetési tanácsadással foglalkozunk. Ez nálam abban nyilvánul meg, hogy az évszakokhoz is alkalmazkodva megyünk végig a változás útján ügyfeleimmel. Tavasszal csodás lendülettel tudunk nekikezdeni a hatalmas átalakulásoknak, legyen szó önismereti útról, egészséges életmódról, karrierváltásról, párkapcsolati kérdésekről vagy lényegében bármilyen életterületről.”

– tette hozzá Dr. Hámori Lilla, aki elsősorban Nőket kísér a változás útján.

Bővebben itt (https://bio.site/hamori.lilla) találsz róla és szolgáltatásairól információkat, de instagramon és Facebookon is érdemes követni hasznos, motiváló tartalmakért.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss