Connect with us

Tippek

A gondolkodásmódunk megváltoztatása és a technológia együtt mentheti meg a civilizációnkat

technológia

Az emberiség fantasztikusan messzire jutott a technológia segítségével. Az ökológiai krízis megoldását ugyanakkor nem lehet csak a technológiától és a „technológiai messiásoktól” várni.

Növekedési modellváltásra van szükség, ami túllép a fogyasztásközpontú gazdaságon, és az emberi jólétre, környezeti fenntarthatóságra fókuszál – állítja Bánkuty-Balogh Lilla közgazdász, geopolitikai szakértő, tudós, a Budapesti Metropolitan Egyetem november 10-i TEDx konferenciájának előadója.

Napjainkban erős kritikus hang övezi az ember létezését a Földön, amely elítéli az egyént és az emberiséget, amiért rombolja a környezetét és megbetegíti a bolygót. Bánkuty-Balogh Lilla nem ért egyet ezzel a megközelítéssel: „A gondolat egyik emblematikus megjelenése Smith ügynök véleménye a Mátrixban: az emberiség vírus, amire csak a gépek jelenthetik a gyógyírt. Ez az elképzelés nyert valamiféle furcsa népszerűséget, de ez ebben a formájában valójában csak nihilizmushoz vezet, és nincs benne semmi konstruktív. Márpedig az ember egyik legjobb tulajdonsága az alkalmazkodás, a kreativitás és a küzdeni vágyás a nehézségek közepette is” – mondja. Valóban sürgősen szembe kell néznünk a gazdasági modelljeink fenntarthatatlanságával, de nem szabad emberellenessé válnunk – hiszen mi is a bolygó élővilágához tartozunk. Mindegy, hogy léleknek, szellemnek, tudatra ébredésnek vagy isteni szikrának hívjuk, van valami, amiért univerzálisan értéknek tartjuk az emberi életet, és nagyon fontos, hogy ez ne kérdőjeleződjön meg, hiszen erre alapul a civilizációnk. Már csak azért is, mert a bolygó és annak élővilága már kibírt mindenféle kataklizmát a meteoritbecsapódástól a szupervulkán kitörésig, az emberi társadalom viszont pár fok átlaghőmérséklet-emelkedés hatására is káoszba süllyedhet.

Emberközpontú változásra van szükség

Felmerülhet a kérdés, mi számít emberközpontúnak: a kényelmünk vagy a természetes fiziológiai és pszichés igényeink?

„A fogyasztás kultúrája se nem környezetbarát, se nem emberközpontú. Ez az a probléma, amit meg kellene oldanunk egy olyan új növekedési paradigmával, amely az emberi jólétre, nem pedig a GDP-ben mért gazdasági teljesítményre összpontosít. Már Kuznets, a GDP atyja figyelmeztetett arra, hogy a GDP a gazdasági kibocsátás mérőszáma és nem a társadalmi-gazdasági jólété”

– teszi hozzá a közgazdász.

A klímaváltozás körüli diskurzust jellemzően a természetrombolás lesújtó statisztikái dominálják, ez a megközelítés – bár igaz és valós – könnyen oda juttathat minket, hogy a szorongás közepette elengedjük a kérdést, mondván, már úgysem tehetünk semmit a világméretű katasztrófák ellen.

„Minden történelmi korszakban jelentős piaca volt a világvége-várásnak. A fatalizmusba átcsapó, túlzott pesszimizmus viszont pont a cél ellen hat. Akkor van bármi értelme a fenntarthatósággal kapcsolatos erőfeszítéseknek, ha hiszünk abban, hogy még tehetünk ellene valamit. Teller Ede mondta – pedig ő sem élt könnyű korszakban –, hogy optimistának lenni kötelesség. Ha elhisszük, hogy a jövő bizonytalan, akkor megnő a felelősségünk, hogy azt tegyük, amit a bizonytalanságok közepette a legjobbnak látunk, pont azért, hogy az általunk alkotott jövő jobb lehessen.”

Majd a technológia megoldja?

Bánkuty-Balogh Lilla szerint a multimilliárdos technológiai vállalkozók – Jeff Bezos, Elon Musk vagy korábban Steve Jobs – körül kialakult kultusz jól illusztrálja a technológiai fejlődésbe vetett hitünket. Ez a technológiai optimizmus mondatja velünk, hogy minden társadalmi és környezeti kihívásunkat meg tudjuk oldani a tudomány segítségével, anélkül, hogy alapvetően újra kellene gondolni növekedési modelljeinket.

 „Nem várhatunk a jótékony technológiai megváltásra, mert kifutunk az időből. A technológiai innovációk valóban kulcsfontosságúak az emberi fejlődés történetében, de pillanatnyilag kulturális értelemben vagyunk lemaradva: amíg fejlődési modelljeink központjában a fogyasztás marad, addig folytatódik a természetrombolás, emberi oldalról pedig marad a stressz, az elidegenedés a természettől és a mentális betegségek sora. Ez viszont nem technológiai, hanem kulturális és spirituális probléma, így nincs is rá technológiai megoldás.”

Egyéni felelősség

Ha ez így van, akkor felmerül az egyén felelősségének kérdése.

„Az elmúlt években két ellentétes trend indult el egymással párhuzamosan. Az egyik, hogy ne várjuk a felülről jövő változást, hanem használjunk vászonszatyrot és fémkulacsot, hogy megmentsük a bolygót. A másik, hogy a nagy cégek tehetnek mindenről, így teljesen felesleges minden egyéni erőfeszítésünk, hiszen annak hatása úgyis eltörpül az ipari kibocsátáshoz mérve. Mindkét állítás igaz is és hamis is egyszerre. Valóban kérdés, hogy a globális kapitalizmus tőkevezérelt és önjáró folyamataival szembe lehet-e szállni bambusz szívószálakkal és szilárd samponnal. Azonban ha valóban meg akarjuk menteni a bolygót, mindenki gondolkodásmódjában változást kell elérnünk” – tette hozzá a szakértő.

A vezetőink is emberek

A gondolkodásmód megváltoztatásának szükségessége természetesen gazdasági modelljeinkre és kormányzatainkra is vonatkozik. A szakértő azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a hibáztatás helyett meg kell értenünk, milyen emberi tényezők játszanak közre ezekben folyamatokban.

„Azt az alapkezelőt, befektetőt, nagyvállalati CEO-t, aki nem sokszorozza meg a tőkét, a cég elnöksége rövid úton leváltja, mert a részvények ára esni fog. Tehát, amíg a vállalatoknál nyereségben, az országok szintjén pedig GDP-ben mérjük a társadalmi-gazdasági sikert, addig kódolva van a rendszerben, hogy növekszik a kibocsátás és a környezetterhelés”

mondja Bánkuty-Balogh Lilla.

Alternatív gazdasági modellek jelenthetik a megoldást

A közgazdász szerint nem a felelőst kell keresnünk. A GDP mint mérőszám mögül hiányzik az a növekedési paradigma, amely nem fogyasztásban és kibocsátásban gondolkodik.

„Ennek megtalálására legjobb esélyünk az olyan kulturális-spirituális hagyományokban van, mint a sztoicizmus, a buddhizmus vagy éppen a kereszténység, amely talált egy materiális fogyasztással nem járó olyan ’rést’ az emberi szükségletek megértésében és kielégítésében. Ez az igazi know-how.”

Az ellentmondásra a közgazdász társadalom is kezd ráébredni és egyre több szó esik olyan alternatív gazdasági modellekről, mint a nemnövekedés (de-growth), az állandó állapotú gazdaság (steady-state economy) vagy a már hazánkban is megjelent új fenntartható közgazdaságtan.

A TEDxBudapestMetropolitanUniversity konferencia látogatói Bánkuty-Balogh Lilla közgazdász, geopolitikai szakértő és tudós fenntartható gazdasággal kapcsolatos további gondolatait november 10-én, az Uránia Nemzeti Filmszínházban személyesen is meghallgathatják.

Tippek

Miért előnyös a fehér szín a lakásban?

fehér szín lakásban

Vannak, akik ódzkodnak a fehér színtől. Ennek legfőbb oka az, hogy hamar koszolódhat, de előfordul az is, hogy az orvosi rendelőkre asszociálunk a fehér bútorok és kiegészítők láttán. Pedig ettől jóval több érzelmet hordoz magában. Egyszerű, tiszta, minimalista. Éppen ezért kiválóan kombinálható minden színáranyalattal.

Ha fehérben gondolkodunk, akkor például a WhiteStore-nál elérhető gyerekszobai kisbútorok, tárolók tökéletes választásnak tűnnek. Egyrészt azért, mert szépek, másrészt pedig azért, mert praktikusak és mindenhová jól beilleszthetők. Az itt megtalálható Atmosphera for Kids termékek a prémiumminőség és a magas funkcionalitás szimbólumai. De mi minden szól még a fehér szín mellett? Cikkünkből kiderül, tarts velünk!

Stílusok, tulajdonságok és a fehér szín

Gyakorlatilag mindenhez passzol a fehér, de a skandináv, a modern, a tengerparti, a farmhouse és az eklektikus, illetve romantikus stílusok szerves részét képezi. Tulajdonképpen mindig divatos marad, bármilyen új irányzatról is legyen szó.

Ha ránézünk egy fehér bútorra vagy kiegészítőre, az ártalmatlanság, a frissesség és a tisztaság jut róla eszünkbe. Ugyanakkor a rendet is szimbolizálja, de van benne vitalitás és harmónia is. Összességében egy nagyon nyugtató színről van szó.

Törjük meg az egyhangúságot!

Ha a fehér színt főszínként használjuk a lakberendezésben, ügyeljünk arra, hogy ne legyen nagyon monoton. Játszhatunk például az alapanyagokkal vagy egy-egy bútorkiegészítővel. Használhatunk kontrasztos árnyalatokat, például a fekete fehérrel kombinálva nagyon elegáns benyomást kelt.

A fényes verzió rendkívül népszerű manapság, nagyon előkelő is, de ha minden fénylik, akkor túlságosan steril lesz az összhatás, és feszélyezve érezzük majd magunkat. Inkább törjük meg valamilyen fából készült elemmel vagy dísznövénnyel, dinamikusabb színű lakástextilekkel az egyhangúságot.

Úgy érezzük, túl szűk a tér a nappaliban? Használjunk több fehéret, mert világosabbá teszi, optikailag tágítja a helyiségeket! Számos tech kiegészítő is elérhető ebben a kivitelben, így a “gamerek” eszközei sem fognak elütni a szoba többi berendezésétől.

Színterápiában is használatos, méltán közkedvelt

A pszichológiában jól ismert gyógyító szín a fehér. Minden egyéb színt magába foglal, így ennek a legnagyobb a rezgésszáma. Lelki egyensúlyt teremt, megnyugtat, segít az indulatok csillapításában, ugyanakkor energetizál, ezáltal ad erőt a folytatáshoz.

Tippek a modern stílusú otthonhoz

Ha high-tech, modern otthont szeretnénk teremteni, akkor az okos technológiákon túl a színeket is tudatosan kell használni. A fehér ebben az esetben is tökéletes választás lehet. Hogy miért?

Mert elegáns, minimalista, higiénikus, letisztult, és még hosszan sorolhatnánk. Nézzünk körül a WhiteStore kínálatában, biztosan találunk itt számunkra megfelelő dekorációs elemeket, kiegészítőket!


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

A talajtakarás visszaszorítja a gyomokat és segíti a kertész munkáját

talajtakarás

Egyre többen vágnak bele kiskerti, kisüzemi zöldségtermesztésbe, hiszen a friss, saját termesztésű paradicsom, paprika, saláta és más zöldségek nemcsak finomabbak, de egészségesebbek is. A kertészkedés emellett öröm és valódi kikapcsolódás, de gyakran elrontják ezt az örömöt a makacs, mindenhol megjelenő gyomok.

Bár a modern technológia számtalan eszközzel siet a gazdák segítségére, létezik egy hagyományos, autentikus megoldás, amely felveszi a harcot a gyomok ellen. Ez pedig nem más, mint a talajtakarás technológiája. Persze, ehhez is szükség lehet néhány modern kerti berendezésre.

A talajtakaró előállítása

A talajtakaró anyag előállítása házilag is könnyen megoldható. Ebben az AKC Kertészeti Szakáruház ágdarálója is segíti a kerttulajdonosokat, melynek segítségével mindenféle ág és nyesedék ledarálható, majd újrafelhasználható. A kertben található fűnyesedék, avar, falevél és komposzt is kiváló talajtakaró anyag, de szénát és szalmát is nyugodtan használhatunk erre a célra.

Miért jelennek meg mindenhol a gyomok?

A gyomok magjai mindenhol jelen vannak. A széllel, a madarakkal, a talajmozgatással, sőt még az öntözéssel is a talajfelszínre kerülnek. Sokuk évekig szunnyad a földben, azonban amikor ideálisak lesznek a körülmények, vagyis fényhez, hőhöz és nedvességhez jut, azonnal csírázásnak indul.

Napjainkban az ásásról is megoszlanak a vélemények, hiszen ezzel a föld mélyebb rétegét juttatjuk a felszínre, ezért vannak, akik az ásás mellőzésére teszik le a voksukat. A gyomok elleni harc folyamatos, hiszen ezek a gyorsan terjedő növények versenyeznek a vízért, a tápanyagért és a napfényért, így könnyen elnyomhatják a fiatal palántákat és megnehezítik a termelést. A folyamatos gyomlálás és kapálás azonban nagyon sok időt és energiát vesz el a gazdától.

Hogyan működik a talajtakarás?

A talajtakarás lényege, hogy fizikai akadályt képez a gyomnövényekkel szemben. Ha ugyanis a gyom nem kap fényt, nem tud kicsírázni, vagy ha kicsírázik, nem kap elegendő energiát a fejlődéséhez.

A talajtakarás további előnye, hogy kevesebb öntözésre lesz szükség, mivel csökkenti a párolgást és védi a talajt a kiszáradástól. Emellett óvja a növény gyökerét a túlmelegedéstől és a lehűléstől, hosszú távon pedig humusszá alakul és így javítja a talaj szerkezetét.

Mire kell figyelni talajtakaró alkalmazása esetén?

A leggyakoribb probléma a csigák megjelenése, akik szeretik a nedves és árnyékos helyeket, ellenük természetes csigasorompókat, ágyásszegélyeket telepíthetünk. Vigyázni kell arra is, hogy ne legyen túl vastag a talajtakarás, ekkor ugyanis oxigénhiányos állapot alakulhat ki, amely hatással lehet a haszonnövények gyökérzetére.

A talajtakarás egy egyszerű, természetes és rendkívül hatékony módszer a gyomok visszaszorítására és a talaj vízháztartásának megőrzésére. Ráadásul a kiváló eredmény eléréséhez nincs szükség drága, modern technológiai eszközökre, csupán néhány egyszerű kerti gépre és a kezdeti időráfordítás bőségesen megtérül.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Tippek

A grafikai tervezés az esküvők során is meghatározó

Esküvői meghívó

Az esküvő szervezése során a dekoráció mellett a grafikai elemek is fontos szerepet játszanak. A gondosan megtervezett meghívók, ültetőkártyák, menükártyák és egyéb termékek segítenek abban, hogy az esemény megjelenése harmonikus és egységes legyen. Nézzük most meg, mi mindenre érdemes figyelni a tervezés során!

Esküvői meghívó: az első benyomás

Az esküvői meghívó az az elem, amellyel a vendégek először találkoznak. Ezért a weddingbox által megvalósuló grafikai tervezés jelentősége vitathatatlan. Ilyenkor ismerkedhetnek meg az esküvő stílusával is. Ennélfogva elengedhetetlen, hogy a meghívó tükrözze a pár személyiségét és az esemény tematikáját, stílusát is. Többféle megjelenés közül választhatnak az esküvőre készülő párok.

A klasszikus meghívó elegáns és letisztult, amely az alkalmazott betűtípusokban és a grafikai elemekben is megjelenik. A modern meghívó geometriai formákat, merész színeket is alkalmazhat és általában minimalista dizájnnal rendelkezik. Igen népszerűek a régies stílust idéző meghívók is. Ezek sokszor kézzel készült grafikákat, pasztellszíneket és vintage betűtípusokat tartalmaznak.

Csodásak a természet ihlette meghívók, amelyeket a virágmotívumok, az akvarellfesték alkalmazása és a fákat imitáló textúrák tesznek izgalmassá. Bármilyen legyen is a meghívó megjelenése, a legfontosabb, hogy igazodjon a pár ízléséhez és tartalmazza a legfontosabb információkat: az esküvő helyszínét, időpontját, a házasulandó felek nevét és a visszajelzésre rendelkezésre álló határidőt is.

Kiegészítő grafikai elemek

A meghívó mellett sok más olyan grafikai elem is van, amelyek hozzájárulnak az egységes esztétikához és megkönnyítik a vendégek dolgát. Ilyen például az ültetési rend és az ültetőkártyák, melyek segítenek abban, hogy minden meghívott megtalálja a helyét. A menükártyák és az itallapok praktikusak, az asztali dekoráció részét képezik és ugyancsak információval szolgálnak.

A programkártyáknak hála mindenki tudni fogja, hogy hogyan, milyen sorrendben követik egymást az egyes események. Ha egy megfelelően megtervezett fogadótábla is várja a vendégeket, az ünnep kezdete még csodásabb lesz. A köszönőkártyák pedig apró, de kedves gesztusok a vendégek felé, amelyekkel a pár kifejezi háláját azért, mert megtisztelték őket jelenlétükkel.

Személyre szabott tervezés

A legjobb esküvői grafikai anyagok teljes mértékben a pár ízlését tükrözik, megfelelnek az elképzeléseiknek, passzolnak az egyéniségükhöz és a hangulathoz is. Olyan részleteket tartalmaznak, amelyek jól illeszkednek az esküvő atmoszférájához és tematikájához, illetve a dekoráció egyéb elemeivel is összhangban állnak.

Az esküvői grafikai tervezés nemcsak az esztétika miatt fontos, hanem azért is, hogy a nagy napon minden apró részlet harmonizáljon egymással. Egyedileg tervezett dekorációs- és grafikai elemekkel különleges, emlékezetes atmoszféra jön majd létre, amellyel nemcsak a pár, de a vendégek is elégedettek lesznek.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss