Okoseszközök

Ezek a Xiaomi Roborock S8 robotporszívó újdonságai

Xiaomi Roborock S8 robotporszívó

A robotporszívók világában az elmúlt néhány évben fogalommá vált a Roborock név, hiszen a gyártó által készített valamennyi modell olyan újdonságokat és olyan ár-érték arányt hozott a piacra, amihez foghatót a konkurensek vagy kompromisszumokkal vagy csak drágábban tudtak prezentálni.

Ezek a Xiaomi Roborock S8 robotporszívó újdonságai

A robotporszívók világában az elmúlt néhány évben fogalommá vált a Roborock név, hiszen a gyártó által készített valamennyi modell olyan újdonságokat és olyan ár-érték arányt hozott a piacra, amihez foghatót a konkurensek vagy kompromisszumokkal vagy csak drágábban tudtak prezentálni.

Már az előző generációs Roborock S7-tel magasra tették a lécet, azonban a továbbfejlesztett S7 MaxV-vel még jobb tulajdonságokat biztosítottak a vásárlóknak, így izgatottan vártuk, hogy milyen irányban sikerül fejlődni a konkrét generációváltással.

A már Magyarországon is megvásárolható Xiaomi Roborock S8 pedig nem okozott csalódást, hiszen gyakorlatilag minden tekintetben sikerült fejlődnie. Bizonyos területeken nagyobb mértékben, mint az elvárható volt, máshol viszont kevésbé, azonban az előrelépés így is borítékolható.

Lássuk, hogy milyen újdonságokkal és funkciókkal igyekszik meghódítani a piacot a Roborock S8!

6000 Pa-s szívóerő a HyperForce technológiának köszönhetően

Noha a Roborock S7-es modell is kifejezetten jól teljesített a száraz takarítás tekintetében, azonban az S8-nál mégis egy újabb szintet értek el a szívóerő által, hiszen a HyperForce technológia fejlesztésével már 6000 Pa szívóerővel tudja takarítani a padlót.

Ez nemcsak a szőnyegek, hanem a keménypadlók tisztaságának tekintetében is előnyösebb, hiszen az erősebb szívóhatás mentén könnyebben összegyűjti a port és a koszt a szőnyegek mélyéről, illetve a padló repedéseiből egyaránt.

Ilyen háttérrel a robotporszívónak nem okoz gondot ugyanolyan vagy még jobb teljesítményt biztosítani egy hagyományos porszívóhoz mérten. Sőt, a nagyobb lakásokban is jól megállja a helyét, hiszen a 400 ml-es portartályával egyetlen töltéssel akár 300 négyzetméter megtisztítására képes.

Dupla gumikefével az alaposabb takarításért

A nyers erő mellett a Roborock S8 esetében a háttértechnológia is fejlődött. A DuoRoller névre keresztelt rendszer lényege, hogy a robotporszívó alsó felületén nem egy, hanem rögtön két forgókefe található, melyek egységesen szilikongumiból készültek és speciális kialakítást kaptak.

A rendszer nemcsak hatékonyan átmozgatja a szőnyegek szálait és felszedi a padlóról a szennyeződéseket, hanem a hosszabb hajszálakkal, valamint az állatszőrrel egyaránt jobban elboldogul.

Xiaomi Roborock S8 robotporszívó

Természetesen a főkefe ismét egy úszókeretbe került, ezáltal pontosan képes illeszkedni a felülethez, így akár küszöbök, akár más egyéb szintkülönbségek takarítására van szükség, ez a technika minden tekintetben alaposabb eredményt nyújt, mint a hagyományos megoldások.

Természetesen a Roborock S8-ból sem maradt ki az oldalkefe, azonban ezen a ponton nem találunk jelentősebb fejlesztéseket, a technológia már az előző modellnél is működött, így most is ugyanolyan hatékonyságot várhatunk, ha a készülék a falak vagy a bútorok mentén takarít.

Carpet Boost+ üzemmóddal a tisztább szőnyegekért

A porszívózás kapcsán még egy nagyon fontos újdonságot ki kell emelnünk a robotporszívó kapcsán. Ez nem más, mint a Carpet Boost+ üzemmód, ami azt jelenti, hogy az eszköz nemcsak felismeri a szőnyeggel borított padlófelszínt, hanem ilyen esetekben azonnal módosítja is tulajdonságait.

Egészen pontosan automatikusan meg tudja növelni a szívóerőt, hogy még tisztábbak legyenek a szőnyegek, a szálak közé szorult por, kosz és morzsák kiemelésével, hiszen a 6000 Pa szívóerő már a nagyobb darabokkal szemben sem ismer kompromisszumokat.

A továbbfejlesztett VibaRise funkcióval még hatékonyabb lett a felmosás

Bár sokan reménykedtek benne, hogy a felmosás funkciót is egy egészen új szintre emeli majd a Roborock S8 – hiszen ezen a téren van a legtöbb lemaradása a mai termékek zömének –, azonban itt és most be kell érnünk inkább egy kis finomhangolással.

Az S7-es modellnél megismert VibraRise funkció természetesen visszatért, ami azt jelenti, hogy a padlón nemcsak húzza maga alatt, hanem percenként 3000 alkalommal vibráltatja is a nedves mopot a porszívó.

Xiaomi Roborock S8 robotporszívó

Mindehhez az új típusnál már 6N nyomóerő társul, vagyis a porszívó kíméletesen ugyan, de a felülethez nyomja a felmosófejet, amivel minden eddiginél jobb hatékonyság érhető el. A gyártó ígéretei szerint ezzel már az odaszáradt szennyeződések makulátlan feltakarítása sem okoz gondot az eszköznek.

További pozitív tulajdonság, hogy a robotporszívó képes 5 milliméterre emelni a nedves mopot munka közben, így felváltva, emberi beavatkozás nélkül tudja takarítani a szőnyeget és a keménypadlót, hiszen amint utóbbi felületet érzékeli felmosás közben, magától felhúzza a felmosót, így nem vizez össze semmit maga körül.

Fejlett LiDAR navigációval és 3D akadálykerülő rendszerrel

A fejlett takarítási tulajdonságok mellett a Roborock S8 munkáját egy kiválóan működő navigációs rendszer támogatja meg, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy funkcióit magabiztosabban ki tudja használni.

Az eszköz PreciSense LiDAR szenzorokra alapozza mozgását, ami rendkívüli pontosságú térképek készítésére alkalmas (2D-ben és 3D-ben egyaránt), miközben segít megtalálni a mindig optimális útvonalat, sőt felismeri azokat az akadályokat is, ahol esetlegesen el tud akadni, ezeket pedig nemcsak jelzi, hanem pontosan elkerüli, hogy a lehető legkisebb terület maradjon ki a takarításból.

Ez utóbbi a reaktív 3D akadálykerülő rendszer, amihez a Roborock S8 még olyan tulajdonságokat társít, mint a 3D strukturált fény vagy az infravörös képalkotás, hogy ne csak napközben, hanem akár éjszaka is könnyedén ki tudja takarítani a lakást.

A precíz rendszer miatt a robotporszívó csendes működést ígér, óvatosan közlekedik a berendezési tárgyak között, és nem megy neki semminek sem, vagy ha mégis, akkor azt a lehető legkíméletesebb formában, hogy ne tegyen kárt sem saját magában, sem másban.

5200 mAh-s akkumulátor, 68,5 dB működési zaj

A Roborock S8 kapcsán fontos kiemelni még az akkumulátor tudását, hiszen az 5200 mAh-s telep elegendő ahhoz, hogy egyetlen töltéssel még egy nagyobb lakásban se valljon kudarcot: képes egyhuzamban felporszívózni 300 négyzetmétert vagy felmosni 200 négyzetmétert töltésenként.

Apropó töltés: a robotporszívó alapcsomagjában egy aprócska dokkolóállomás található, mely automatizáltan gondoskodik a készülék energiafelvételéről. Amennyiben tehát végzett, esetleg merülőben van, magától abbahagyja a munkát, visszatér dokkolójára, majd amint feltöltött, onnan folytatja a takarítást, ahol korábban befejezte.

Xiaomi Roborock S8 robotporszívó

Mindehhez ráadásul visszafogott működési zaj társul, hiszen átlagosan 68,5 dB zajszinten üzemel, ami maximális teljesítmény mellett egy kicsit hangosabb lehet ugyan, de nagy általánosságban ez az érték egyáltalán nem nevezhető zavarónak.

Szoftveres tudása mindenre kiterjedő lehetőségekkel kecsegtet

Amint azt a korábbi típusoktól már megszoktuk, természetesen a Roborock S8 esetében sem okoz csalódást a szoftveres tudás. Éppen ellenkezőleg, rengeteg lehetőséggel kecsegtet a felhasználók számára, sőt talán még soha nem volt ilyen sok funkció a gyártó egyetlen robotporszívójában sem.

Ennek ellenére működése mégis egyszerű és átlátható maradt. Egyetlen mozdulattal tudunk kijelölni például a telefonra telepíthető társalkalmazásban virtuális falakat, vagy olyan zónákat, ahol nem moshat fel, de beállíthatunk neki takarítási ütemterveket, sőt még azt is, hogy mikor töltsön, így akár olcsóbb éjszakai áramot is használhat ehhez.

A Roborock S8 mindezt egyszerű beüzemeléssel, valamint könnyed kalibrációval fejelte meg egy olyan társalkalmazással, amely bár még mindig nem tud magyarul, ellenben használata és megismerése így sem okoz majd nagy nehézséget senkinek.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Okoseszközök

Protechtor Future Summit: Az AI exponenciálisan fejlődik, amire az emberi agy egyszerűen nincs felkészülve

Egy technológiai forradalomhoz nagyjából tíz év alatt tud alkalmazkodni a társadalom.

Két borzasztóan aktuális és forró témáról beszélgettek neves és elismert hazai gondolkodók a Protechtor Future Summit üzleti és tech vezetőknek szóló inspirációs eseménysorozat tavaszi alkalmán. A mások mellett Király Júlia, Dr. Oszkó Péter vagy Dr. Tilesch György MI-szakértő nevével fémjelzett panelbeszélgetéseken a szakértők egyrészt a mesterséges intelligencia társadalmi igazságoságra és kultúrára gyakorolt hatását, másrészt az örök élet és a biológiai óra visszafordíthatóságának kérdését vizsgálták.

A mesterséges intelligencia a piacra kerülő nagy nyelvi modelleknek köszönhetően alig több mint fél éve robbant be világszerte a köztudatba és a téma körül azóta is óriási a hájp a közbeszédben, médiában és szakmai körökben egyaránt. A Protechtor Future Summit szervezői tavaszi eseményük alkalmából egy eddig hazánkban talán kevésbé vizsgált aspektusból, a társadalmi igazságosság felől közelítették meg a témát, és olyan neves és elismert, különböző szakterületeket képviselő gondolkodókat ültettek egy asztalhoz, hogy osszák meg gondolataikat a témában, mint Király Júlia  közgazdász, az MNB volt alelnöke; Megyeri Jonatán ortodox rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség kommunikációs vezetője; Dr. Oszkó Péter Magyarország volt pénzügyminisztere, az OXO Technologies Holding alapító vezérigazgatója, illetve Dr. Tilesch György Szilícium-völgyben dolgozó MI-szakértő és -tanácsadó, a PHI INSTITUTE alapító-elnöke.

Az AI fejlődése exponenciális, amire az emberi agy nincs felkészülve

A beszélgetést Dr. Tilesch György indította, aki kifejtette, hogy a technológiai és társadalmi fejlődésnek többféle mintázata lehet, a jelenleg zajló negyedik ipari forradalomról pedig sok szakértő azt véli, hogy ciklikus jellegű. Az USA-ban dolgozó MI tanácsadó szerint viszont a mesterséges intelligencia területén zajló fejlődés sokkal inkább exponenciális természetű, éppen azért lehet ijesztő és kelthet bizonytalanságot a társadalomban, mert az emberi agy huzalozása nincs felkészülve ilyen léptékű fejlődésre. Talán a legnagyobb kérdés ezzel kapcsolatban, hogy milyen gyorsan sikerül az emberiségnek alkalmazkodnia a szélsebesen fejlődő technológiához. A történelmi tapasztalatok eddig azt mutatták, hogy technológiai forradalom esetén nagyjából 10 évre van szükség, hogy a társadalom megfelelően adaptálódjon. Szerinte léteznek pozitív forgatókönyvek, és nem feltétlenül a legrosszabb szcenáriók fognak bekövetkezni (például, hogy rengeteg ember válik munkanélkülivé az MI miatt). Az AI az élet rengeteg területén tud optimalizáló, döntéstámogató eszközként működni. Viszont hatalmas a politikai vezetők felelőssége, hogy mit kezdenek a technológiával és a kapcsolódó szabályozással, illetve nagy szükség lenne arra, hogy a társadalom széles rétegeit felvilágosítsuk, edukáljuk, hogy minél inkább tudatában legyenek az MI okozta változásoknak és lehetőségeknek.

Király Júlia szerint jelenleg nagy a bizonytalanság a világban, és nemcsak az AI előretörése miatt, viszont az elmúlt 200 évben az emberiség egyértelműen fejlődött, előrelépett mind az általános életminőséget, mind a várható élettartamot, vagy az egészségi állapotunkat tekintve. Ami a társadalmi igazságosságot illeti, szerinte a méltányosság lehet a járható út, hiszen az egyenlőtlenségek óhatatlanul nőnek, a tőke koncentrálódik, viszont amíg a legalsó rétegek fejlődnek, és nem visszacsúsznak, addig van esély egy világszinten méltányos társadalomra.

Megyeri Jonatán egyetértett abban, hogy az emberiség fejlődik és az ipari forradalmaknak köszönhetően jobban élünk mint 200 éve, vagy a középkorban. Azonban ennek a fejlődésnek átmenetileg mindig volt ára, amit az emberiség megfizetett – elég csak a világháborúkra gondolni. A rabbi szerint is kulcskérdés, hogy olyan politikai vezetőink legyenek világszinten, akik tanultak a történelmi tapasztalatokból és kellő felelősséggel tudnak döntéseket hozni a technológia kapcsán. Ez kulcskérdés lesz, hiszen jelenleg a profitorientált techcégek vezetői „fújják a passzátszelet” a témában. A rabbi szerint a társadalmi igazságosságban nem mindenki egyformán érdekelt, viszont szerinte az ember eredendően jó és jóra törekszik, ezért sok múlik az egyéni felelősségen is.

Dr. Oszkó Péter úgy gondolja, a jelenlegi hatalmas érdeklődés az AI körül részben mesterséges, üzleti érdekből fakad. Az emberiség pedig általánosságban tényleg jobban él, mint 100-200 éve. A jövedelmi különbségek és a társadalmi egyenlőtlenség viszont ezzel együtt nő a világban, nem volt kellően inkluzív a gazdasági növekedés. Ugyanez igaz a technológiára is: szűkül az igazi nyertesek köre, az AI boom-nak is egyelőre a nagy globális techcégek az elsőszámú haszonélvezői. Az üzletember szerint is nagyon lényeges kérdés a széleskörű tájékoztatás és az edukáció (awareness növelése), mert a mesterséges intelligencia az eddigi technológiáknál is jobban teszteli az ember alkalmazkodóképességét. A szakember ezzel együtt optimista, hiszen a technológia nagyon jó dolgokra képes, csak megfelelő tudatossággal kell használni és szabályozni.

Akarunk-e 1000 évig élni?

A mesterséges intelligencia mellett az élettudományok terén is szélsebes fejlődés zajlik napjainkban, a Protechtor közösségi tudásmegosztó és a Stylers Group információtechnológiai cégcsoport által szervezett Protechtor Future Summit második felvonása is ezt vizsgálta. Az életmeghosszabításra és az örök élet lehetőségére fókuszáló beszélgetésen Rab Árpád jövőkutató aláhúzta, hogy az elmúlt száz évben sikerült a duplájára (90 évre) növelnünk az elérhető életkort, jelenleg pedig az a cél, hogy 100-120 évre toljuk ki. Sőt a kutatások valódi célja ma az, hogy az egyre hosszabb elérhető életkor során minél tovább legyünk egészségesek, tehát, hogy lassítsuk az öregedést. A szakértő szerint a tudomány már ma is sok mindenre képes: tűpontosan tudunk DNS láncot vágni és beilleszteni is, vannak gyógymódok, amik a sejtek erodálódását csökkentik, vagy őssejtkutatás és klónozás. Kérdés azonban, hogy a jövőben ezek mennyire széleskörűen lesznek elérhetőek. Rab Árpád szerint továbbá amellett, hogy a jövő kihívása az életkor nagyságrendi meghosszabbítása, a következő évtized fontos trendje ezeknek a kutatásoknak az élhető időslét, a már meghosszabbított élet egészségben, vitálisabb testben való leélése.

Kerepesi Csaba, AI szakértő és öregedéskutató kifejtette, hogy a jelenlegi cél az lenne, hogy az ember egészséges életszakaszát minél inkább toljuk ki. Viszont kétféle öregedéskutató létezik: az egyik azon dolgozik, hogy éljünk 120 évig, de egészégesen, míg a másik azon, hogy éljünk minél tovább, akár 1000 évig. A szakértő kifejtette, hogy a Szilícium-völgyben jelenleg óriási érdeklődés van a téma körül, rengeteg tőke áramlik a megfiatalodást kutató cégekbe. A kutató szerint a jövőben az élethosszító kezeléseket előbb-utóbb a kormányok is finanszírozni fogják, hiszen az elöregedő társadalmakban ez gazdasági érdek.

A két szakértő egyetértett abban, hogy a tudomány lehetőségeitől függetlenül a jövőben is meghatározó szerepe lesz a környezeti hatásoknak az életminőségre. Hiszen nem mindegy, hogy valaki milyen demográfiai és szociokulturális környezetben él, hogyan táplálkozik, milyen életmódot folytat.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Okoseszközök

Nem kell sok a digitális személyi realitásához

Ősztől már okostelefonnal is igazolhatják magukat azok, akik csatlakoznak a Digitális állampolgárság programhoz.

Egyre közelebb a Digitális állampolgárság program megvalósulása, melynek célja, hogy az államigazgatási ügyintézést jóval egyszerűbbé tegye, emellett teljesen újfajta, mobilalapú azonosítási rendszert vezessen be, kiváltva ezzel a ma még kötelező plasztik személyi igazolványokat. Rogán Antal miniszterelnöki kabinetirodát vezető miniszter tavaly ősszel osztotta meg, hogy a program valamikor 2024 júliusa és szeptembere között indulhat majd, a rajtig pedig elérhetővé válik majd a Digitális állampolgár mobilalkalmazás is.

Május 10-én elérhetővé vált és már látogatható a Digitális Állampolgárság Programot (DÁP) és annak ütemezését, valamint a készülő mobilalkalmazást bemutató portál, a dap.gov.hu – számolt be a kormány.hu. A DÁP központi mobilapplikáció tesztüzeme idén nyáron indul, a honlapon olvasható tájékoztatás szerint május 18-tól tölthetik le az érdeklődők, míg szeptembertől pedig használatba is vehetők az első funkciók.

Az applikáció első alapfunkciói között a felhasználók megtekinthetik és továbbíthatják alapvető személyes adataikat, valamint a tulajdonukban vagy üzemeltetésükben lévő gépjárműveikét. A kiválasztott adatok másokkal megoszthatók és hitelesítve továbbküldhetők e-mailben, hogy a hivatalos iratokat többé ne kelljen szkennelni.

A digitális erkölcsi bizonyítvány lesz Magyarország első digitális okmánya, amelyet egy gombnyomással igényelhetnek az állampolgárok. A DÁP mobilalkalmazás ezek mellett biztosítja majd minden felhasználónak a minősített elektronikus aláírást.

Május közepétől a kormányablakokban elindulhat az előregisztráció a DÁP mobilalkalmazáshoz, így a felhasználóknak a szeptemberi éles induláskor már csak egy frissítésre lesz szükségük, hogy elsők között kezdhessék el használni a mobilalkalmazást.

Az alkalmazás letöltését első körben azoknak fogja felajánlani a rendszer, akik egyébként is rendelkeznek Ügyfélkapu-eléréssel – a projektet koordináló Digitális Magyarország Ügynökség azzal számol, hogy 2024-ben „kevesebb mint egymillió”, 2025-ben viszont már 3-5 millió felhasználója lehet majd a programnak – azaz effektíve minden felnőttkorú, okostelefonnal rendelkező állampolgárral számolnak a koordinátorok.

További várakozások szerint 2025-ben már minden 10 ezer feletti esetszámú ügy digitálisan intézhető lesz, ahogy az életesemények közül a születéssel és az autóátírással összefüggő ügyek is, illetve megkezdődik a piaci szereplők bevonását is megkezdik, így az alkalmazás a tervek alapján akár banki vagy biztosítási ügyintézésre is használható lesz majd.

Forrás: HWSW


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább

Okoseszközök

Az EIT InnoEnergy a kritikus ásványkincseket mesterséges intelligenciával kutató Beholder befektetője lett

Közel 1 millió amerikai dollárral zárta az újabb befektetési körét a Beholder.

Ennek köszönhetően lett az AI-alapú, kritikus ásványkincsek feltárásában élenjáró ukrán startup finanszírozója az EIT InnoEnergy, a Rockstart Energy és az STRT. A friss források bevonásával a vállalat felgyorsíthatja a kutatómunkáját és a mesterséges intelligencia-eszközeire alapozva segítheti a zöld energiaátmenethez szükséges kritikus nyersanyagok kitermelését.

A Beholder a nagy koncentrációjú nyersanyaglelőhelyek előfordulási helyeit térképezi fel és ezekről üzleti szolgáltatási platformként globális geológiai adatbázist működtet. Elsősorban az európai, afrikai és amerikai piacokra összpontosítanak, de a szolgáltatásuk globálisan is elérhető.

„Az újabb sikeres, lezárt befektetési kör megerősíti a technológiánkban rejlő potenciált és a Beholder pozícióját a nemzetközi nyersanyagpiacon. A mostani tőkebevonással készen állunk rá, hogy kulcsszerepet játsszunk a folyamatban lévő energiapiaci átalakulásban, biztosítva a kritikus nyersanyagok stabil ellátását.”

– mondta Andrii Sevriukov, a Beholder vezérigazgatója.

A vállalatban új befektetőként megjelenő EIT InnoEnergy szintén úgy látja, hogy az új nyersanyaglelőhelyek felkutatása alapvető fontosságú lesz az energetikai átmenet sikerében, az akkumulátorágazat értéklánc megerősítésében.

„Célunk az európai akkumulátorpiac hatékonyságának, függetlenségének folyamatos fejlesztése a nyersanyag-ellátási források diverzifikálásával, ezek uniós elérhetőségének növelésével. A Beholder csapata rendelkezik minden szükséges eszközzel ahhoz, hogy globális sikereket érjen el ezen a területen”

– emelte ki Marcin Wasilewski, az EIT InnoEnergy közép-európai vezérigazgatója.

Hozzátette, hogy a Beholder által kifejlesztett, a geofizikai, geokémiai, szerkezeti és távérzékelési adatok elemzésére szolgáló egyedülálló megoldásokat az energiapiacon világszerte elismerik. Ugyanakkor ki kell emelni azt is, hogy rendkívül költséges területről van szó. A Világbank számításai szerint a nettó nulla kibocsátás elérése érdekében, 2050-ig 12 billió (ezer milliárd) dolláros ráfordítást igényel a kritikus nyersanyagokhoz való hozzáférések fejlesztése.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Tovább
Hirdetés Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Facebook

Hirdetés Hirdetés
Hirdetés Hirdetés

Friss