Connect with us

Ipar

Itt a brutális meleg, logisztikai bravúr a gyorséttermekbe eljuttatni az alapanyagot

Extra hűtési megoldásokra van szükség, hogy az élelmiszerek a megfelelő hőmérsékleten érkezzenek meg a kiszolgáló egységekbe.

Jeget is szállít akár negyven fokban is hazánk egyik legnagyobb gyorséttermi beszállítója, de ilyen időben sokszoros a terhelés a víz- és üdítőitalok, a fagylaltok és öntetek terén is. Megugrik az ezekhez szükséges csomagolóanyagok (pohár, tető és szívószál) forgalma is, és sokkal inkább a turisták által látogatott területekre eső éttermek a kamionok célpontjai a bevásárlóközpontok helyett.

A szállítókamionok belső felépítése igazán különleges: középen hosszában falszerűen elválasztják a felépítményt egy hőszigetelt anyaggal, és szinte zsiliprendszerszerűen kialakítják a raktérben a mélyhűtött és a hűtött áruk helyét. Ez a „hőszigetelt fal” mozgatható. A teherautók ajtaján belülről szalagfüggöny akadályozza, hogy a kánikulában nyitáskor bejusson a raktérbe a forró levegő. A QSL 16-17 kamionnal, teherkocsival járja az országot, és naponta mintegy 60 tonna alapanyagot visz az étteremláncoknak, kávézóknak.

A gyorséttermekbe szánt tejtermékeket, húsokat és zöldségeket plusz 1-4 fok között kötelező tárolni, a hamburgerzsömléket, a sült krumplit, a bacont, a pizzafeltéteket pedig mélyfagyasztva, mínusz 18 fokon.

„Vigyázni kell, bizonyos alapanyagok igen érzékenyek. Ha a jégsaláta például lehűl 0 fokra, tüstént megfonnyad”

– jelzi Haiman Ferenc, a QSL cégvezetője.

Mivel romlandó árut kell célba juttatnia, az élelmiszergyártók telephelyétől az éttermek bejáratáig hűtőláncot hoz létre, vagyis a megfelelő hőmérsékleten szállítja és tárolja az élelmiszert.

Mindegy, hogy mínusz 2 fok van télen vagy 40 fok nyáron, a hűtőlánc nem szakadhat meg

A gyorsétterem-láncokat is feszes előírások kötik: amikor a sofőr megérkezik, az étterem megbízottjával együtt köteles ellenőrizni, hogy megfelelő hőfokon szállították-e le az árut. Hibázásra nincs lehetőség: a franchise rendszer miatt elég egy apró mulasztás Budapesten, és abból a világ túloldalán is hír lehet.

A normál hűtést igénylő alapanyagokat a raktárba viszik, ahol folyamatosan hűtik őket. Hőmérőre kötött dupla riasztórendszer jelzi, ha 4 fok fölé emelkedik vagy egy fok alá süllyed a hőmérséklet. A hőfokot időnként külső auditorok szintén ellenőrzik – több hónapra visszamenőleg is.

A speciális kamionok naponta sok száz kilométert tesznek meg, és csak a legszigorúbb élelmiszerbiztonsági előírások figyelembevételével szállíthatják a termékeket. Többféle hűtőberendezés segítségével hűtik le a rakteret, amely eléri a kívánt hőfokot, mire a sofőr a telephelyre ér. Az élelmiszer-alapanyagok bepakolása kizárólag akkor kezdődhet meg, ha a partnerrel közösen ellenőrizték a termékek hőmérsékletét.

A húst egy speciális csomagolásba tekerik, fóliával választják el a többi terméktől, vagy teljesen elkülönítve szállítják egy másik kamionban. Sőt, a QSL nyáron úgynevezett izoterm zsákokat húz a hűtött raktérből kipakolt árura, ami óriási hűtőtáskaként biztosítja az áruk frissességét, amíg a kocsiból az étterembe tolják őket.

Az étolajjal, liszttel, kólával, cukorral, vagyis a tartós termékekkel van a legkevesebb teendő, ezeket környezeti hőmérsékleten lehet szállítani.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Ipar

Kiberbiztonsági ellenőrzés CNC gépekhez

Hálózatban – Napjainkban a gyártási folyamatok egyre nagyobb mértékben támaszkodnak a digitális technológiákra, ami számos előnyt kínál a hatékonyság és a pontosság terén, ugyanakkor a CNC gépek hálózatba kapcsolása növeli a kibertámadások kockázatát.

A digitalizáció és a hálózatépítés terjedése sebezhetőbbé teszi a CNC szerszámgépeket a manipulációval és a kibertámadásokkal szemben. A támadók gyakran érzékeny és bizalmas adatok, például CNC-programok eltulajdonítására törekednek, különösen a repülőgépiparban és a védelmi iparban. Emellett a kibertámadásokat szabotázsra is felhasználhatják, ami komoly veszélyt jelenthet a gyártási folyamatokra. Egy sikeres kibertámadás komoly anyagi károkat okozhat, és akár a termelés teljes leállását is eredményezheti. Különösen a kisebb vállalatok számára jelenthet létfontosságú kérdést a megfelelő kiberbiztonsági intézkedések bevezetése.

A döntéshozók egyre szigorúbb szabályozásokat vezetnek be, valamint iránymutatásokat dolgoznak ki a kiberbiztonsági intézkedések hatékony végrehajtására. A CNC szerszámgépek üzemeltetőinek proaktív lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy a termelési infrastruktúra biztonságos és zavartalan maradjon.

A következőkben bemutatjuk a CNC gépek védelmére vonatkozó legfontosabb biztonsági lépéseket, melyekkel minimalizálhatók a kockázatok, és biztosítható a gyártási folyamatok zavartalan működése.

  1. Védelem a jogosulatlan hozzáférés ellen

A CNC gépek működésének védelme érdekében elengedhetetlen a hozzáférések szabályozása. A Siemens megoldásai lehetőséget biztosítanak a személy- és tevékenység specifikus jogosultságok kezelésére. A CNC gépek beépített felhasználókezelő rendszere lehetővé teszi az egyedi jogosultságok beállítását. Lehetőség van a gépek integrálására nagyobb, központilag kezelt rendszerekhez, például Active Directory-hoz, amely egyszerűsíti a jogosultságok kezelését és növeli a biztonságot.

  1. Bizalmi kapcsolat a CNC hardverkomponensek között

A CNC rendszerek gyakran több hardverkomponenst tartalmaznak, amelyek közötti biztonságos kommunikáció elengedhetetlen. A Siemens megoldásai tanúsítványokat használnak a CNC-PC közötti kapcsolat hitelesítésére, amely biztosítja a zárt rendszerben történő adatcserét.

  1. Hálózatbiztonság szegmentálással

Az iroda- és gyártási hálózatok elkülönítése kulcsfontosságú a kibertámadások kockázatának csökkentésében. A termelési és irodai hálózatok közötti szigorú elválasztás minimalizálja az esetleges támadások terjedését. A Siemens ipari megoldásai külön hálózati szegmenseket hoznak létre, így biztosítva a különböző eszközök elkülönített kommunikációját.

  1. Cellavédelem és tűzfalak alkalmazása

A hálózati infrastruktúra védelme érdekében a Siemens SCALANCE tűzfalakat és VPN eszközöket kínál. Az egyes gyártási egységeket külön védelmi zónákba szervezi, amely megakadályozza az illetéktelen hozzáférést. A biztonságos, titkosított távoli hozzáférést VPN kapcsolatokkal lehet biztosítani, ezzel védve az érzékeny adatok átvitelét.

  1. Biztonságos kommunikációs protokollok használata

A régi, sebezhető hálózati protokollok használata jelentős kockázatot hordoz. Az elavult SMB V1 helyett a Siemens az SMB V3 (Windows) vagy az NFS V4 (Linux) protokollok használatát javasolja a biztonságos adatcsere érdekében.

  1. CNC folyamatadatok védelme

A CNC gépekből származó adatok védelme kiemelten fontos a gyártási folyamatok zavartalansága érdekében. Az OPC UA protokoll használata biztosítja a megbízható és titkosított kommunikációt a CNC gépek és a külső szoftverek között.

  1. Biztonságos távoli elérés biztosítása

A távoli karbantartás lehetőséget ad a gyors hibaelhárításra, ugyanakkor a nem ellenőrzött hozzáférés komoly veszélyforrás lehet. VPN-alapú megoldásokkal a SINEMA Remote Connect és a SCALANCE ipari routerek segítségével a távoli elérés biztonságosan kezelhető.: A Siemens felhőalapú hozzáférése, a Manage MyMachines / Remote megoldás lehetőséget ad a távoli hozzáférésre egy biztonságos, titkosított felhőalapú rendszeren keresztül.

  1. Rendszerintegritás ellenőrzése

A szoftverek és a vezérlők védelme alapvető a manipuláció megelőzése érdekében. A CNC gépek biztonságos indítása a Secure Boot alkalmazásával megakadályozza a nem hitelesített szoftverek futtatását. Emellett a Siemens jelszavas védelmet és titkosítást kínál a PLC adatok biztonságának növelésére.

  1. Adattitkosítás alkalmazása

A CNC gépeken tárolt érzékeny adatok védelmére titkosítási megoldásokat kell alkalmazni. A SIMATIC IPC-modulok használata lehetőséget biztosít az adatok titkosítására a működés során és az eszközök selejtezésekor is.

  1. Események monitorozása és naplózása

A biztonsági események nyomon követése és naplózása elengedhetetlen a gyors reagálás érdekében. A CNC gépek biztonsági eseményei naplózhatók és egy központi Syslog szerverre továbbíthatók, így biztosítva a folyamatos felügyeletet.

A kiberbiztonsági fenyegetések folyamatosan nőnek, ezért a CNC gépek védelmére irányuló intézkedéseket rendszeresen frissíteni kell. A Siemens azt javasolja, hogy a vállalatok mindig a legújabb biztonsági megoldásokat alkalmazzák, és kövessék az iparági szabványokat, például az ISO 27001-et, hogy minimalizálják a kibertámadások kockázatát.


A Siemens „Defense in Depth” megközelítése

Az ipari üzemek átfogó védelme érdekében a kibertámadásokkal szembeni védekezést minden szinten egyszerre kell megvalósítani – az üzemi szinttől a terepi szintig, az adat-hozzáférés szabályozásától a másolásvédelemig. A Siemens erre a célra a „Defense in Depth” elnevezésű mélységi védelmi stratégiát kínálja, amely egy átfogó kiberbiztonsági koncepcióként szolgál. Ez a megközelítés tökéletesen illeszkedik az ISA99 / IEC 62443 ipari biztonsági szabványokhoz, amelyek vezető iránymutatásként szolgálnak az ipari automatizálás területén.


www.siemens.hu


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Mozgásban a vegyipar – a siker kulcsa a logisztika lehet

A vegyipar nem napjainkban éli virágkorát az Európai Unióban.

Az iparág termelése lassan, de egyértelműen csökken, és bár a bevételei ennek ellenére kis mértékben emelkedtek az elmúlt öt évben, a korábban vegyipari exportőr Unió mára importőrré vált. Az ágazat Magyarországon nagyon hasonló görbét írt le, 2018 és 2024 között hazai termelése mintegy 7 százalékkal csökkent. Nem új keletű feltevés, hogy a kedvezőtlen trendeken a vegyipari szolgáltatásokra szabott logisztika változtathat – egy a Dachser felkérésére készült új, németországi kutatás azt vizsgálta, pontosan milyen elvek mentén lehet elérni ezt. Innováció, alkalmazkodás, modern technológia és mindennek kiindulópontja, az ember szükséges hozzá, mondják az eredmények.

A magyar vegyipar hozzájárulása a GDP-hez általában 3-5 százalékra tehető, és a feldolgozóipar mintegy ötödét képviseli az ezen a területen dolgozó több mint 1500 cég – az ágazat nagysága és jelentősége vitathatatlan. Az elmúlt években a hazai vegyipart – ahogy az unióst is – komoly megrázkódtatások érték az egekbe szökő energiaárak, a bérek a termelés volumenénél erőteljesebb emelkedése vagy akár a háború miatt elveszített piacok formájában. Mindezek ellenére az ágazat mutatói nem romlottak jelentősen, a veszteséges vállalatok aránya alig nőtt, ami a terület alkalmazkodóképességét jelzi.

A Dachser Chem Logistics szakemberei jó ideje hangsúlyozzák, hogy az iparágra szabott logisztikai megoldások javíthatják a vegyipar versenyképességét, és ezt a véleményüket a közelmúltban egy, az ágazatot részletesen elemző német kutatás is alátámasztotta. Az iparági szakértők bevonásával készült tanulmány a vegyipar előtt álló legnagyobb kihívásokat és azok lehetséges megoldásait is felsorolja. Megállapításai az uniós és német piaccal szorosan kapcsolódó magyar vegyiparra is érvényesek lehetnek, az alábbiakban bemutatjuk ezért a legfontosabbakat.

Az ágazat legnagyobb kihívásai:

  • Társadalmi szempontból: bár az iparági szereplők igyekeznek javítani a vegyipar általános reputációján, a szakképzett munkaerő hiánya különösen érzékenyen érintheti a jövőben a vállalatokat.
  • Technológiai szempontból: az infrastrukturális kihívások folyamatosan nőnek – megoldást a digitalizáció és az automatizáció jelenthet, amelyek révén az érintett vállalatok növelni tudják hatékonyságukat és versenyképességüket.
  • Gazdasági szempontból: az elemzés azt mutatta, hogy az ágazatban az ömlesztett termékekre összpontosító cégeknél várhatóan csökkenő, míg a csomagolt áruk és kiegészítő szolgáltatások esetében növekvő volumen lesz jellemző.
  • Politikai szempontból: a (kereskedelmi) konfliktusok megoldása, a magas energiaköltségek csökkentése és a klímasemlegesség elérése felé vezető úton számos akadály merülhet fel. Míg egyes vállalatok számára ez a teher kezelhető lesz, mások számára elfogadhatatlan költségnövekedéshez vezet majd.

A kihívások áttekintése mellett a tanulmány ajánlásokat is megfogalmazott a vegyipari logisztika számára azzal a céllal, hogy segítse az iparág fejlődését, visszatalálását ahhoz a meghatározó szerephez, amelyet évtizedek óta betöltött Európában:

  • A logisztika (ahogy eddig is) csak és kizárólag az emberek révén lehet sikeres. A munkaerő-toborzásba és -megtartásba mindenképpen érdemes invesztálni, mert hosszú távú versenyelőny érhető el vele.
  • Az innováció előny – a logisztikai újítások kutatása és ezek alkalmazása biztosíthat jó pozíciókat a nemzetközi piacon.
  • Az automatizáció és a digitalizáció a vegyipari logisztikában is megkerülhetetlen, mert ezek képesek növelni a vegyipar ellenállóképességét és teljesítményét.
  • A vegyipar átalakulás előtt áll, amely egészen biztosan megköveteli majd a logisztikai hálózatok és szolgáltatások újraszerveződését és alkalmazkodását.
  • A klímaváltozás és az energiafelhasználás átalakulása stratégiai irányváltásra kényszeríti a vegyipari vállalatokat. A kapcsolódó logisztikának időjárásálló folyamatokat kell kidolgoznia, és fel kell készülnie az esetleges korlátozásokra az energiafelhasználás területén.
  • A vegyipari vállalatoknak meg kell találniuk a helyüket az egyre feszültebbé váló multilaterális világban: a regionalizálódás irányába mutató tendencia a tengerentúli export csökkenését eredményezi a növekvő verseny miatt. A fennmaradó globális ellátási láncokat szilárdabb keretek között, átfogó együttműködéssel, új megközelítésekkel és modern technológiákkal kell működtetni.

A Dachser a világ egyik vezető vegyipari logisztikai vállalata, és a cég Chem Logistics üzletágának szakemberei az ügyfelek munkájának támogatása érdekében fontosnak tartják a jövő tendenciáinak, feladatainak megismerését. A fenti elemzés nemcsak ebben nyújtott segítséget számukra és ügyfeleik számára, hanem az is megmutatta: a sikeres vegyipar egyik legfontosabb pillére a jól működő vegyiáru-logisztika.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Többéves fejlesztés indul a német vasúthálózatnál

Modernizálják az energetikai hálózatüzemeltetést.

Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.

A fejlesztés központi elemét a meglévő Siemens-hálózatirányítási rendszer korszerűbb verzióra cserélése képezi. A Siemens Spectrum Power 7 szoftverrendszer bevezetésén túl számos új alkalmazást és optimalizálási funkciót is tartalmaz a modernizálási projekt. Ezek közé tartozik például egy teljesen integrált adattárház a hosszú távú archiváláshoz, hardver-, szerver- és hálózati komponensek, dedikált képzési rendszerek, valamint a Siemens Gridscale X szoftverportfólióhoz tartozó PSS®SINCAL tervezőszoftver is. A rendszer emellett folyamatos frissítéseket fog kapni, hogy mindig megfeleljen a legújabb biztonsági követelményeknek.

A DB Energie és a Siemens hosszú távú partnerségén alapuló beruházás segít majd a növekvő hálózati komplexitás, valamint az esetleges rendellenességek és biztonsági fenyegetések hatékony kezelésében. Eközben egyszerű használatot biztosít az üzemeltetőknek, és támogatja a vasúti vállalat klímasemlegessé válását azáltal, hogy megkönnyíti a zöldáram-használatot és a dízel üzemanyagok kivezetését.

A DB Energie-nél nemrégiben zárult egy másik, modernizációs projekt: 2025 januárjában a költséghatékony energiaellátás, valamint a hálózati generátor optimális használatát biztosító Siemens hálózati vezérlőegységet állítottak üzembe.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss