Ipar
Gyártósori befogó készülékek költségeinek csökkentése additív gyártással
A fémlemezgyártás területén 30 éves tapasztalattal rendelkező német Mawe Presstec GmbH egyedi megoldásokat kínál olyan kulcsfontosságú ágazatok számára, mint a repülőgépipar, az autóipar, az orvostechnikai eszközök gyártása, a gépészet és az építőipar. A kiváló minőségű – gyakran személyre szabott – termékek gyártásához elengedhetetlenek a különböző gépekhez és gyártási folyamatokhoz való egyedi szerszámok és befogó készülékek.
A gyártóüzem átalakítása
A Mawe Presstec felismerte, hogy a jellemzően különböző fémekből, például alumíniumból készülő szerszámok és szerelvények előállítása, újrarendelése vagy cseréje időigényes és költséges. Ez arra késztette a vállalatot, hogy felkutassa a helyettesítésre szolgáló gyártási technológiákat. Az additív gyártás által kínált előnyök tudatában Marco Werling ügyvezető igazgató kezdeményezésére egy Stratasys F170™ ipari 3D nyomtatóba ruháztak be, hogy házon belül gyárthassák az egyedi befogó készülékeket és szerszámokat.
Az eredmények – magyarázta Werling – megdöbbentőek voltak. A Mawe Presstec jelentősen lerövidítette a fejlesztési ciklusokat és folyamatokat a gyártósori gépekhez való befogó készülékek és szerszámok 3D nyomtatással, hőre lágyuló műanyagokból történő gyártásával.
„A Stratasys F170 rendszerrel történő additív gyártás csökkentette az alkatrészek előállítási idejét, és racionalizálta a teljes fejlesztési folyamatot gyárunkban” – mondta az ügyvezető. „A korszerű hőre lágyuló műanyagból készülő befogó készülékek gyártása óriási időmegtakarítást eredményez számunkra – bizonyos alkatrészek esetében akár 50%-ot is -, mindeközben magasabb fokú testreszabhatóságot és rugalmasságot is biztosít. Az F170 a nap 24 órájában képes működni – ez nagyobb termelékenységet és nonstop nyomtatási kapacitást jelent.”
A Mawe Presstec fémlemez megmunkálási projektjei gyakran igényelnek egyedi befogó készülékeket bizonyos geometriák és formatervek eléréséhez. Ezeket az eszközöket rendszeresen frissíteni kell, hogy megfeleljenek az adott munka követelményeinek. Jó példa erre az egyik olyan gyártósori befogó készülék, amelyet módosítani kellett a csuklópántok befogásához. Ezt általában több lépésben gyártanák vagy külső forrásból szereznék be, de a Mawe Presstec az F170-es gépen képes volt a zsanérokkal ellátott rögzítést egyetlen nyomtatási műveletben elkészíteni.
A befogó készülékek gyártási költségeinek csökkentése
A Stratasys F170 a telepítése óta jelentős időmegtakarítást eredményezett, és segített elérni a Mawe Presstec célkitűzését is, hogy csökkentse a gyártási költségeket. A fémből készült gyártósori befogó készülékek és szerszámok helyettesítése additív gyártású alternatívákkal csökkentette az alkatrészenkénti költséget, és a lemezalkatrészek kezeléséhez is hasznos megoldásnak bizonyult.
„20-30%-os költségmegtakarítást érünk el alkatrészenként, pusztán azzal, hogy az anyagköltségek csökkentek a korábban a befogó készülékek gyártásához használt fémhez képest” – mondta Werling. „Az additív gyártással az anyagpazarlást is csökkentjük.”
A Mawe Presstec a nyomtatási feladataihoz a mérnöki ABS alapanyagot választotta, amely megfelel a befogó készülék-gyártás összes kritériumának. Ezek az eszközök nagyfokú tartósságot és ütésállóságot igényelnek, hogy ellenálljanak a gyártási folyamat során rájuk ható erőknek. Ugyanakkor hőállóságra és geometriai pontosságra is szükség van a gyártóeszközök hatékony működéséhez.
Az FDM ABS tulajdonságai további előnyöket biztosítanak a polírozott fémtermékekkel érintkező befogó készülékek esetében. A gyártás hajlítási és alakítási szakaszaiban a fémből készülő befogók megkarcolnák a termékek polírozott felületét. Az ABS merevség-lágyság aránya azonban kiküszöböli ezt a problémát. Ezenkívül a GrabCAD Print™ Advanced FDM segédprogramjának használatával a gyártósori befogó készülékek úgy nyomtathatók ki, hogy a munkadarabbal érintkező felületeken ne legyenek varratok, így biztosítva a sima, karcmentes felületet.
A tervezési ciklus felgyorsítása 3D nyomtatással
Az FDM ABS hőre lágyuló műanyag sikeres alkalmazásán túl a Mawe Presstec az F170 3D nyomtató használatát kiterjesztette a prototípusgyártásra is. Mint Werling kifejtette, ez jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a termékprototípusok segítségével könnyebben láthatóvá tegyék a formaterveket a potenciális és a meglévő ügyfelek számára. A bonyolult tervezési igényeket sokkal gyorsabb egy fizikai prototípus segítségével elemezni és megoldani, és felgyorsul a teljes értékesítési folyamat.
„Az F170 pozitív hatással volt a szolgáltatásainkra, mivel a 3D nyomtatott prototípusokat hatékonyan tudjuk használni az értékesítési megbeszéléseken és a tervellenőrzésben” – tette hozzá Werling. „Egy másik nagyszerű eszköz a terméktervezési ciklus lerövidítésében a GrabCAD Print szoftver, amellyel gyorsan és egyszerűen küldhetjük a CAD-fájlokat a 3D nyomtatóra. A GrabCAD szoftver sokkal kényelmesebbé és egyszerűbbé tette a házon belüli gyártásunk tervezési szakaszát.”
A Mawe Presstec zökkenőmentesen integrálta a Stratasys F170 3D nyomtatót a szerszámok és gyártósori befogó készülékek gyártásába, valamint a vállalkozás prototípusgyártási követelményeibe. A berendezés értékes kiegészítője a gépparknak, bővíti a cég gyártási képességeit, és lehetővé teszi, hogy a Mawe Presstec szakemberei a lényegre összpontosítsanak: a lehető legjobb lemezipari termékek előállítására az ügyfelek számára.
Ismerje meg, hogyan hozhat az additív gyártás új lendületet a befogó készülékek gyártási folyamatába, miközben növeli az idő- és költségmegtakarítást!
Töltse le a 12 oldalas megoldási útmutatót a VARINEX holnapján!
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Kik Európa innovátorai?
Kijött a szabadalmi lista- ezek az országok és cégek vezetnek.
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz – derült ki szervezet közléséből.
A legtöbb bejelentés a számítógépes technológia területére érkezett. Ezt követte a legerősebb növekedést felmutató „elektromos gépek, berendezések és energia” szektor, amelyet elsősorban a tiszta energia technológiák, köztük az akkumulátorinnovációk hajtottak. Harmadik helyen szerepelt a digitális kommunikáció, amelyet az orvosi technológia, majd a közlekedési szektor követ.
A benyújtott szabadalmak terén ugyanakkor nem dominálnak az EU-központú vállalatok: az első ötben távol-keleti, illetve amerikai cég található. A legnagyobb európai szereplő, a Siemens a hatodik helyre került fel.
A legtöbb bejelentést adó vállalatok rangsora, és szabadalmi bejelentések száma:
- Samsung (5107)
- Huawei (4322)
- LG (3623)
- Qualcomm (3015)
- RTX (2061)
- Siemens (1830)
A teljes lista elérhető itt.
Kik adnak be szabadalmakat?
Szervezeti megbontás szerint a legtöbb szabadalmi bejelentést (71%) a nagyvállalatok adtak be, melyet a KKV-k, egyéni bejelentők (22%), illetve az egyetemek, kutatási intézmények (7%) követnek.
Míg a legtöbb innovációs bejelentés az USA-hoz kötődik, az európai országok tekintetében a toplista így alakult:
- Németország (25033 szabadalmi bejelentés)
- Franciaország (10980 szabadalmi bejelentés)
- Hollandia (7054 szabadalmi bejelentés)
- Svédország, (4936 szabadalmi bejelentés)
- Olaszország (4853 szabadalmi bejelentés)
Magyarországról 139 szabadalmi bejelentést regisztrált a szervezet, ezzel hazánk Görögország (107 bejelentés) és Szlovénia (156 bejelentés) között foglal helyet. Közvetlen szomszédaink közül Szlovákia 62 bejelentéssel, Románia pedig 63-mal szerepel a listán, míg Ausztriából 2146 szabadalmi bejelentés érkezett.
Tavaly az európai szabadalmi bejelentések negyedében legalább egy női feltaláló is szerepelt. A legtöbb női innovátort felmutató ország közé Spanyolország (42%), Belgium (32%) és Franciaország (31%) tartozik.
A legnagyobb európai szereplő
Legnagyobb európai, vállalati szereplőként, a Siemens 1830 szabadalmat adott be a tavalyi év során, melyek negyede a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia területére vonatkozott. A német székhelyű technológiai vállalat munkatársainak közel 16 százaléka dolgozik a kutatás-fejlesztés területén, mely tevékenységre tavaly 6,3 milliárd eurót fordított a cég. Az alkalmazottak hozzávetőlegesen 5 300 újítást jelentettek be világszerte. Ez éves szinten számolva – 220 munkanappal – napi 24 innováció.
A Siemens így világszerte összesen 41 700 engedélyezett szabadalommal rendelkezik. A vállalat megoldásai többek közt az intelligens adatelemzéstől, a digitális ikrek szimulációjáig terjednek, hozzájárulva a hatékonyabb és fenntarthatóbb gyártáshoz, energiaellátáshoz, mobilitáshoz és infrastruktúrához.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
A vivo bejelentette a Robotics Lab létrehozását
2025. március 25-én kezdetét vette a Boao Fórum Ázsiáért éves konferenciája Hainan szigetén, Boao városában.
A vivo, amely immár negyedik egymást követő éve a rendezvény stratégiai partnere, és idén a Boao Fórum Ázsia Igazgatótanácsának új tagjaként is bemutatkozott, forradalmi innovációit tárta a világ elé. A vállalat bemutatta a Blue Technology Matrix technológiai ökoszisztémáját (BlueImage, BlueLM, BlueOS, BlueChip, BlueVolt), a vivo Vision kevert valóságú technológiával ellátott headsetet, a 6G fejlesztéseit és még sok mást. Emellett a hamarosan megjelenő csúcskategóriás okostelefonja, a vivo X200 Ultra elnyerte a „Boao Fórum Ázsiáért hivatalos okostelefonja” címet.
A vivo jövőképe a technológia és az emberiség kapcsolatáról
Március 25-én délután a Boao Fórum keretében megtartott „vivo Release Moment” eseményen Hu Baishan, a vivo ügyvezető alelnöke, operatív igazgatója és a vivo Központi Kutatóintézet elnöke beszédében a „Technológia jövője és az emberiség kapcsolata” témát járta körül. Hu szerint a mobiltelefon-ipar Kína technológiai innovációinak tükörképe, és a vivo fejlődése ennek az iparágnak az előrehaladását tükrözi. Hangsúlyozta, hogy a vállalat három évtizedes fejlődése során mindig három alapelv mentén haladt: a hosszú távú gondolkodás, az emberközpontú szemlélet és az együttműködésen alapuló fejlődés volt a kulcs.
A vivo négy egymást követő évben vezette a kínai okostelefon-piacot piaci részesedés tekintetében, és ma már több mint 500 millió felhasználót szolgál ki 60-nál is több országban és régióban.
Hu kiemelte, hogy az okostelefon-ipar az elmúlt évtizedekben új iparágak inkubátoraként működött, gyökeresen átalakítva az emberek életét és munkáját. Napjainkban az AI és a robotika a digitális és a fizikai világ csúcstechnológiai vívmányai, ám ezek a területek még mindig viszonylag elkülönülten léteznek. Az okostelefon-ipar, amely hatalmas felhasználói bázissal, előretekintő technológiai ökoszisztémával és széles körű alkalmazási lehetőségekkel rendelkezik, híd lehet a digitális és fizikai világ között. A jövőben a robotika az okostelefon-ipar egyik kulcsterületévé válhat, ötvözve a digitális kapcsolatokat a fizikai képességekkel – mindezt emberközpontú megközelítéssel és a felhasználói élmény maximalizálása érdekében.
A vivo standját számos érdeklődő látogatta meg a Boao Fórum Ázsiáért konferencián
A vivo Robotics Lab és az első kevert valóságú headset bemutatása
Hu bejelentette, hogy a vivo hivatalosan is létrehozta a vivo Robotics Labot. A vállalat az elmúlt évtizedben megszerzett BlueTech tapasztalatát – amely olyan területeket ölel fel, mint a mesterséges intelligencia és a képalkotás – most a robotika fejlesztésére fordítja. A vállalat célja, hogy a robotok „agyának” és „szemének” fejlesztésére összpontosítson, kihasználva a valós idejű térbeli számítási képességeket, amelyeket a vivo Vision kevert valóságú headset fejlesztése során szerzett.
A vivo nemcsak ipari robotikában gondolkodik, hanem a fogyasztói piacra is fókuszál, és olyan robotikai termékeket fejleszt, amelyek a mindennapi élet részévé válhatnak az otthonokban és a személyes használat során. A vállalat célja, hogy a laboratóriumi innovációkat valódi élethelyzetekben alkalmazható megoldásokká alakítsa, folyamatos fejlesztéssel és a felhasználói visszajelzések alapján történő fokozatos termékfejlesztéssel.
A vivo Vision, amely a Boao Fórumon mutatkozott be először, a vivo kevert valóság (MR) technológiával kapcsolatos törekvéseinek mérföldköve. Ezt a lendületet tovább viszi a vivo X200 Ultra, amely a következő hónapban kerül piacra, és amely a vállalat legújabb képalkotási innovációit ötvözi.
A vivo hosszú távú célja, hogy a robotika révén még inkább megkönnyítse az emberek mindennapi életét, és ehhez iparági partnerekkel együttműködve dolgozik azon, hogy a robotok világszerte eljuthassanak az otthonokba.
Vivo Vision
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Magyar kutatók fejlesztik a jövő intelligens járműveit
Évente több millió közúti baleset történik világszerte, és ezek túlnyomó többségét – mintegy 94%-át – emberi hiba okozza.
Vajon mi lenne, ha a járművek előre látnák a kockázatokat és gyorsabban reagálnának, mint akár a legjobb sofőrök? Egy magyar kutatólabor, a HUN-REN SZTAKI SCL a világ vezető technológiai és mérnöki vállalataival együttműködésben éppen ezen dolgozik.
karambolokon túl torlódásokat, üzemanyag-pazarlást és késéseket is okoz.
Képzeljünk el egy olyan autonóm rendszert, amely nem csak a közlekedési szabályokat követi, hanem képes előre „látni” a busz mögül hirtelen kilépő gyalogost, és aszerint beállítani az útvonalát, hogy elkerülje a balesetet, mielőtt az bekövetkezne. Egyre gyakrabban hallunk kisebb-nagyobb mértékben önvezető autókról, amelyek egyre fejlettebbek, de a valós közlekedési szituációkhoz és a kiszámíthatatlan emberi sofőrökhöz való alkalmazkodás sokkal nagyobb kihívás, mint azt a legtöbben gondolnánk.
Ezen akadályok leküzdése innovatív kutatást, fejlett algoritmusokat és a való világ sokféleségét megfelelően kezelő vezérlőrendszereket igényel – ezzel foglalkozik immár több mint 35 éve a HUN-REN SZTAKI Rendszer- és Irányításelméleti Kutatólaboratóriuma (SCL).
Intelligensebb közlekedés, biztonságosabb utak
A HUN-REN SZTAKI SCL a matematikai rendszerelmélet és irányítástechnika egyik vezető hazai kutatóhelye. A laboratórium többek között a közlekedés valós kihívásainak megoldására összpontosít, olyan mesterséges intelligencia alapú vezérlő algoritmusok kifejlesztésével, amelyek lehetővé teszik az autonóm járművek számára, hogy komplex környezetekben is jobban tudjanak előre jelezni, reagálni és tanulni.
„Az autonóm járműveknek képesnek kell lenniük egy olyan világban navigálni, amely még mindig tele van emberi sofőrökkel és kiszámíthatatlan helyzetekkel. Kutatásaink célja olyan modellek létrehozása, amelyek lehetővé teszik, hogy az önvezető autók biztonságosabb döntéseket hozzanak az utakon”
– magyarázza Gáspár Péter professzor, az SCL vezetője.
A laboratóriumban olyan helyzeteket szimulálnak és modelleznek, amelyek túl veszélyesek vagy egyenesen kivitelezhetetlenek a való életben történő teszteléshez. Gondoljunk csak arra, hogyan lehet az önvezető autót megtanítani arra, hogy megfelelően reagáljon a hirtelen úttestre lépő gyalogosra – például egy parkoló busz mögül előugró gyerekre. Itt jön képbe az SCL különleges tesztpályája, az „AI MotionLab”, ahol az elméletben és számítógépes szimulációk során már bizonyított modelleket a virtuális, illetve kiterjesztett valóság (VR, AR) és a kevert valóság (MR) alkalmazásával teszik próbára. Ez lehetővé teszi, hogy a szakemberek virtuális gyalogosokat, kerékpárosokat vagy akár kiszámíthatatlan időjárási viszonyokat hozzanak létre, amelyek valós járművekkel – az eredeti autók kicsinyített változatával – lépnek interakcióba. A digitális elemek éppúgy viselkednek, mint a való világ veszélyforrásai, lehetővé téve a mérnökök számára, hogy egy autonóm rendszer reakcióit biztonságos, megismételhető és költséghatékony módon vizsgálják.
Ez a módszer különösen fontos a ritka, de kritikus helyzetek kezelésének tanításában. Az SCL kutatói nem csupán a valós adatokra támaszkodnak, hanem virtuálisan generálják és szimulálják ezeket az extrém helyzeteket, lehetővé téve az önvezető rendszerek számára, hogy gyorsabban tanuljanak és megbízhatóbbá váljanak, mielőtt a nyilvános utakon bevetik őket.
A fejlett modellezés és a valós tesztelés kombinálásával az SCL nemcsak biztonságosabbá teszi az autonóm járműveket, hanem fel is gyorsítja fejlesztésüket, miközben minimalizálja a kockázatokat. Ez az innovatív megközelítés az oka annak, hogy időnként a hazai és külföldi technológiai és mérnöki vállalatok is a magyar kutatólaborhoz fordulnak fejlesztési javaslatokért. Így lehetséges az, hogy az SCL a piaci szereplőkkel közösen tevőlegesen is formálja az intelligens mobilitás jövőjét.
A mobilitáson túl
Az SCL munkája túlmutat az autonóm autókon. A kutatólabor a szélesebb körű közlekedési hatékonysággal, a járművek összekapcsolhatóságával, valamint a repülésben, a vasúti hálózatokban és az ipari energetikai megoldásokban használt biztonságkritikus vezérlőrendszerekkel is foglalkozik.
„Olyan alapkutatásokon dolgozunk, amelyek közvetlenül befolyásolják a mobilitás jövőjét. Algoritmusaink nem csupán az egyes autók jobb vezetését segítik, de hozzájárulnak akár teljes közlekedési rendszerek újratervezéséhez, hogy biztonságosabbá, hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tegyék azokat”
– tette hozzá Gáspár professzor.
Bár az önvezető autók még nem lepték el tömegesen városainkat, a HUN-REN SZTAKI SCL-nél dolgozó hazai szakemberek egy olyan jövő felé építik az utat, amelyben az autonóm járművek biztonságosabbak, intelligensebbek és jobban felkészültek a kiszámíthatatlan vezetési helyzetekre.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Ipar1 hét ago
Egyre népszerűbb az ADA P1 Meter – de nem csak a HMKE felhasználók körében
-
Okoseszközök2 hét ago
Április 7-től további Samsung készülékekre érkezik a One UI 7
-
Zöld2 hét ago
Elindult a munka a házikertekben
-
Okoseszközök2 hét ago
A Samsung bemutatja az AI-vezérelt, összekapcsolt élet jövőjét
-
Okoseszközök6 nap ago
A Sony bemutatja az új WF-C710N fülhallgatót
-
Ipar1 hét ago
A cargo-partner az AutoStore rendszerrel növeli logisztikai hatékonyságát
-
Gazdaság1 hét ago
Az űrtechnológia betör a várostervezésbe
-
Mozgásban2 hét ago
Szoboszlai Futammal bővül az idei Vivicittá