Ipar
Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?
A generatív AI képességei rohamosan fejlődnek, de a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia más típusai sok eseten jobb, egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldást adnak a vállalatoknak. Beruházásuk megtérülése múlik azon, hogy a technológiák, eszközök és módszerek közül mekkora hozzáértéssel választanak.
A nagy felhajtásból adódóan a generatív mesterséges intelligenciát gyakran túlzott elvárások övezik. A generatív modellek képesek már képeket, szöveget, videót vagy akár zenét is előállítani – mindezt a tanításuk során látott adatokból megtanult összefüggések alapján.
Félreértés, hogy a generatív AI szöveges modelljei „okos keresők”. Ezek a modellek mindössze „következőszó-generátorok”, amelyek szavanként generálják ki jóslataikat a felhasználói bemenetre. Ahhoz, hogy az okos kereső képességekre felruházható legyen, elengedhetetlen a megfelelő szakértői kompetencia bevonása, különben kontroll és minőségbiztosítás nélkül a szövegben legvalószínűbben soron következő szót adja válaszul a tanítóadataikban látottak alapján. Szoftverkódot is ugyanígy generálnak. Bizonyos feladatok hatékony elvégzésére tehát kiválóan alkalmasak már most, más problémákhoz viszont működésükből kifolyólag nem ideálisak önállóan a szükséges eszközkészlet nélkül.
– Azon feladatok automatizálására, amelyekre a generatív AI nem ideális sokkal jobb és olcsóbb megoldást kínálhat egy-egy klasszikus gépi tanulási modell – mondta Póda Csanád, a Kontron Hungary ML/AI rendszertervező mérnöke. – A gépi tanulás (machine learning, ML) alkalmazása azonban kevésbé látványos, mint egy emberi nyelven „beszélgető” robot, így a széles nyilvánosság képzeletét sem ragadta meg úgy, mint a természetes nyelvi felületen bárki számára hozzáférhető generatív mesterséges intelligencia.
Aki nem ismeri ezeket a módszereket, könnyen elveszhet bennük egy magas színvonalú, hozzáértő támogató csapat nélkül. Ezért vagyunk mi – hogy segítsük a navigációt ezeken a zavaros vizeken.
Kis és nagy modellek, testre szabva
A generatív AI értelmes, hasznos, hatékony, megbízható, biztonságos és etikus használatához a megfelelő technológiai, szervezeti, emberi, társadalmi és szabályozási feltételeket is szükséges megteremteni.
Vállalati szinten tovább árnyalja a képet, illetve bővíti a lehetőségeket, hogy a nagy (nem csak nyelvi) generatív modellek mellett megjelent rengeteg kisebb, előtanított, nyílt forráskódú modell is – mondta Póda Csanád. Ezeket a különféle feladatok elvégzésére előre tanított, nyílt forráskódú modelleket a vállalatok saját adataikon testre szabhatják, így gyorsabban és költséghatékonyabban valósíthatják meg projektjeiket. Egy ilyen modell továbbfejlesztésével készítettük el például a Számlamenedzser alkalmazásunk szállítófüggetlen számlafeldolgozóját, amely a beérkező (akár scannelt) számlák adatait egy mély neurális háló segítségével ismeri fel és írja át automatikusan a vállalatirányítási rendszer megfelelő mezőibe. Ezáltal a hagyományos rendszereknél sokkal rugalmasabb megoldást kaptunk, amelynél nem kell minden új számlatípus feldolgozásához új sablonokat létrehozni, hanem minden számlatípust egy modell ismer és dolgoz fel.
Emellett a vállalatok a hatalmas adatmennyiségeken tanított, több milliárd paramétert használó generatív AI modellek kimenetét is optimalizálhatják Retrieval-Augmented Generation (RAG) segítségével. A költséghatékony módszerrel ugyanis a generatív modellek képességeit speciális területekre vagy saját belső tudásbázisukra terjeszthetik ki, így pontosabb és hasznosabb válaszokat kaphatnak anélkül, hogy a modellt újra kéne tanítani – az információt ugyanis az ügyfél saját dokumentumtárából keressük ki és adjuk át a generatív AI modelleknek feldolgozásra, ezzel csökkentve a hallucinációk valószínűségét.
Felhő és partner nélkülözhetetlen szerepe
Már ez a pár példa is mutatja, hogy a mesterséges intelligencia eszközök és módszerek milyen széles választékát fogja át. Kulcsfontosságú ezért, hogy a vállalatok az adott feladat függvényében jól válasszanak a folyamatosan bővülő palettáról.
A bőség zavarában és a felhajtás zajában azonban gyakran megesik, hogy a döntéshozók olyan AI-megoldásokat választanak, amelyektől üzleti felhasználási esetükben eleve hiába várnak eredményeket. Szerintem elsősorban ez okozza, hogy egy elemzői jelentés szerint a 2023-as vállalati AI kezdeményezések 80 százaléka megakadt a koncepcióvalidálás szintjén – mondta Póda Csanád. A másik oka ennek az, hogy a közelmúltig nem voltak meg azok az eszközök, amelyekkel ilyen rendszereket megbízható produktív környezetbe tudtunk helyezni. Itt azonban hatalmas előrelépés történt, és már nagyon jó minőségű AIOps és MLOps eszközök állnak rendelkezésünkre. Sok vállalat nem tud házon belüli AI kompetenciát kiépíteni, de ezt könnyen ellensúlyozhatja egy átfogó szakértelemmel és nagy tapasztalattal rendelkező tanácsadó- és rendszerintegrátor-partner bevonásával. Egy ilyen partner a projektek megvalósítását már az üzleti értékajánlatnak megfelelő gépitanulási-, illetve mesterségesintelligencia-eszköz kiválasztásától kezdve az élesbe állásig támogatni tudja.
Egy másik nagy hátráltató tényező ezen a téren, hogy a magyar vállalatok egy része ellentmondásos, szelektív módon még mindig idegenkedik a felhő használatától. Sok cég a Microsoft Office 365-re minden további nélkül előfizet, a belső, üzleti titkokat tartalmazó levelezését a Microsoft felhőjében tárolja, valamint irodai alkalmazásait felhőszolgáltatásként veszi igénybe. Az üzleti alkalmazásaikat viszont még mindig saját hardveren szeretnék futtatni – noha a belőlük kinyert kimutatásokat szintén előszeretettel továbbítják e-mailben.
A házon belüli IT infrastruktúra sok szempontból nem tud versenyezni a nagy felhőszolgáltatók adatközpontjaival. Saját hardveren a vállalatok nemhogy generatív AI modelleket nem tudnának futtatni, de gyakran még a kisebb neurálisháló-alapú modelleket is csak olyan késleltetés mellett használhatnák, hogy az értelmetlenné tenné bevezetésüket. A kapacitás megfelelő bővítésére pedig az AI munkaterhelések futtatásához szükséges specializált hardver magas ára és a jelenlegi eszközhiány miatt sem gondolhatnának.
A döntéshozóknak tanácsos minél előbb megvizsgálniuk, hogy a mesterséges intelligencia használatához vállalatuknál milyen szabályok mentén használhatnak felhőalapú megoldásokat, és mely szolgáltatók tudják ezeket biztosítani, mert a választék ezen a téren is bővül – mondta Póda Csanád. Ha továbbra is késlekednek, rövid időn belül nagy hátrányba kerülhetnek a felhőben szolgáltatásként elérhető AI képességeit eredményesen kiaknázó versenytársaikkal szemben. Bár minden esetben meg kell vizsgálni, hogy a különböző tényezők függvényében melyik szolgáltatási modell a legelőnyösebb, ma már általában a felhőt érdemes választani, hacsak használatát speciális megfelelési követelmények (törvényi szabályozottság) kategorikusan ki nem zárják. De a GDPR-nak való megfelelés például ma már nem probléma.
Nemzetközi ML/AI kompetencia-központ helyben
A megfelelő ML/AI megoldás és a szolgáltatási modell mellett a releváns üzleti felhasználási esetek megválasztása is fontos az AI beruházások gyorsabb megtérüléséhez, amiben a kompetens partner szintén sokat segíthet.
A rendszerintegrátorként ismert és elismert Kontron Hungary az utóbbi években ML/AI szakértelmét is olyan szintre fejlesztette, hogy a tagvállalatai közötti együttműködést erősítő Kontron Csoport úgy határozott, itt hozza létre csoportszintű ML/AI kompetencia-központját is, amelyet harminc fős tanácsadói és fejlesztői csapattá szeretnének bővíteni.
– Hazai ügyfeleink számára különösen előnyös, hogy cégünk méretéből adódóan szakmai területeink házon belül is szorosan együttműködnek egymással – mondta Póda Csanád. – Számos vállalat informatikai környezetét ismerő rendszer-integrációs csapatunk tudása és tapasztalata is hozzájárul így ML/AI projektjeik sikeres megvalósításához és további digitális átalakulásuk felgyorsításához.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
You may like
-
Jönnek az új Copilot+ PC-k
-
Az MI veszélyei: üzleti és jogi kockázatok
-
A magyarok egészséget, fenntarthatóságot, biztonságot és kényelmet várnak az innovációtól és a mesterséges intelligenciától
-
MI-t használó szoftverrobotot mutatott be a KINCSINFO
-
Háromféle befektetői típust azonosított a mesterséges intelligencia
-
Ki a szerzője a mesterséges intelligencia által megalkotott műnek?
Ipar
A fémmegmunkálás új dimenziói – Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum novemberben
A hegesztés és vágástechnológia területén jártas szakemberek számára ismét izgalmas szakmai programot kínál a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum, amely 2024. november 26-án a Hotel Aquaworldben, Budapesten kerül megrendezésre. A konferencia célja, hogy bemutassa a legújabb fejlesztéseket és technológiai újdonságokat, különös tekintettel a hegesztés, vágás, lézertechnológiák és az Ipar 4.0 aktuális trendjeire.
Az innovációs fórum egyik központi témája a hidrogénes vágás – a Messer szakértői bemutatják ezt a forradalmi, fenntarthatósági célokat is támogató új technológiát. A valós üzemi környezetben szerzett gyakorlati tapasztalatokat a tudományos és ipari szektor neves képviselői vitatják meg egy panelbeszélgetés keretében.
A fórum mellett egy szakmai kiállítás is várja a résztvevőket, ahol a Messer mellett többek között olyan cégek is bemutatkoznak, mint a TRUMPF, REHM Hegesztéstechnika, CROWN/CLOOS, TÜV Thüringen Hungary, Rabacsa 247Jobshop, Varinex Industrial 3D printing, Freedee, Bay Zoltán Kutatóintézet, KL-SYSTEM Környezet-és Légtechnikai Kft., Soyer, Optimum Hungária. Ez a rendezvény egyedülálló lehetőséget biztosít a szakmai kapcsolatok építésére és a legújabb fejlesztések megismerésére.
A részvétel térítésmentes, de előzetes regisztrációhoz kötött, melynek határideje: 2024. november 15. Az érdeklődők a fórum hivatalos weboldalán jelentkezhetnek.
Időpont: 2024.11.26. (kedd)
Helyszín: Hotel Aquaworld, 1044 Budapest, Íves út 16. (Amazonas terem, 1. emelet)
Jelentkezés: az esemény weboldalán lehet regisztrálni. Jelentkezési határidő: 2024. november 15.
RÉSZLETES PROGRAM:
HyCut: hidrogénes vágás – Zöld forradalom a vágástechnikában
Előadó: Halász Gábor, hegesztő szakmérnök, Messer Hungarogáz Kft.
Az előadásban szó lesz a hidrogén újrafelfedezéséről, a dekarbonizáció lehetőségeiről az autogéntechnikában. Összehasonlításra kerülnek a különböző égőgázok tulajdonságai, a velük végzett vágások kapcsán a CO2, NOX, valamint a füstrészecskék emissziós értékei, valamint a keménységértékek, illetve a diffúzióképes hidrogén mennyiségének alakulása. Az előadás kitér a vágási költségekre is, illetve a hidrogén autogéntechnikai alkalmazásaiból mutat be néhány érdekes példát.
Hidrogénes vágás gyakorlati tapasztalatai valós üzemi környezetben – tények, adatok, best pratice-ek – kerekasztal beszélgetés
Résztvevők: Halász Gábor (Messer Hungarogáz Kft.), Törköly Tamás (műszaki igazgató, MVM OVIT Zrt. Göd) és Kuti János (tanszéki mérnök, Óbudai Egyetem)
A résztvevők a hidrogénes vágással kapcsolatos saját gyakorlati tapasztalataikat osztják meg. A hidrogénnel történő vágások esetében bemutatásra kerülnek a különböző paraméterek hatásai a vágott felület minőségére, illetve a felszíni réteg felkeményedésére vonatkozóan. Konkrét lemezvastagságok esetében összehasonlításra kerülnek a vágási költségek. A beszélgetés foglalkozik a hidrogén alkalmazásának technikai lehetőségeivel is, amivel kiaknázhatók a benne rejlő előnyök a CO2 kibocsátás csökkentését, illetve az egészségesebb környezet fenntartását illetően.
Optimális gázválasztás lézerhegesztéshez: argon, nitrogén vagy formálógáz?
Előadók: Varbai Balázs (BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék) és Ujvári József (hegesztő szakmérnök, Messer Hungarogáz Kft.)
Nemcsak hazai, de nemzetközi viszonylatban is napjaink aktuális témája a kézi lézerhegesztésnél alkalmazandó védőgázok. Az utóbbi időben ömlenek be a kézi lézerhegesztő gépek az országba és szinte kivétel nélkül minden gyártó, illetve forgalmazó a nitrogént ajánlja védőgázként a különböző anyagok, anyagkombinációk esetében. Ebben a blokkban két előadásban foglalkozunk a témával; az elsőben saját tapasztalatainkat osztjuk meg a különböző argon alapú védőgázok, hélium, CO2, nitrogén hatását illetően kézi lézerhegesztésnél. Bemutatásra kerülnek a különböző védőgázok alkalmazásánál szerzett tapasztalatok, a porozitásokra, a beolvadásokra, illetve az esztétikára gyakorolt hatás. A második előadásban arra keressük a választ, hogy milyen hatást gyakorol a nitrogén az anyagszerkezetre, a mechanikai tulajdonságokra a különböző anyagok (szerkezeti acél, rozsdamentes acél, horganyzott, alumínium) lézeres hegesztésénél.
A hegesztést-vágást érintő szabályozási aktualitások
Előadó: Wiegand Krisztina, ügyvezető, TÜV Thüringen Hungary Kft.
Hogyan alakulnak a jelenleg érvényben lévő, hegesztést-vágást szabályozó előírások, jogszabályok az Európai Unióban? Az 1866-ban alakul TÜV Thüringen nemzetközi vizsgáló, ellenőrző, tanúsító szervezet magyar leányvállalatának ügyvezető igazgatója beszél a hegesztést és vágást, és különösen az újabb technológiákat érintő szabványokról, valamint a várható módosításokról, változásokról.
Új lézerek, új technológiák: Milyen lehetőségeket nyitnak az új lézerek az anyagmegmunkálásban
Előadó: Dr. Buza Gábor, Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.
A ’80-as években azt tartották, hogy a „lézer egy új szerszám, ami keresi alkalmazásait”. Először a lézer sugárforrások fényteljesítményének növelése zajlott, később a nyaláb minőségének javítása, majd a hullámhosszúság csökkentése. Az alkalmazások sokféleségét pedig mára már számba venni is nehéz. Azt, hogy milyenek lesznek a közel- vagy a távolabbi jövő eszközei és technológiái sok tényező befolyásolja, ezek közül a fizikai ismeretek, amikre biztonsággal támaszkodhatunk.
A Rabacsa 4 világa és a magas automatizáltságú 247Jobshop fémmegmunkáló üzem ipar 4.0 környezetben Előadó: Racker Balázs, ügyvezető, Rabacsa Metalltechnik
A 19.századig visszanyúló Rabacsa Metalltechnik a régi kovácsmesterségbeli tudást ötvözi a legmodernebb technológiákkal; az építőipar számára készítenek egyedi kovácsoltvas, rozsdamentes acél, alumínium, Corten acél, valamint acélszerkezeteket. Szentgotthárdi intelligens üzemükben a saját fejlesztésű DMWSOFT szoftverüknek köszönhetően és az Ipar 4.0 technológiák révén a legújabb automatizálási rendszerek segítségével, teljesen ellenőrzött környezetben zajlik a termelés, amelynek köszönhetően a hét minden napján és a nap 24 órájában elérhető a méretre vágott lemezek, csövek és komplex alkatrészek okosgyártása.
Váll-Ker sikertörténet: A tűz ereje az otthon melege – Lemeztől a csúcsminőségű kandallókig
Előadó: Szabó Balázs, ügyvezető, Váll-Ker Kft.
A Váll-Ker Kft., amely Magyarországon az egyik legnagyobb kandallógyártó, 1992 óta működik, és azóta számos technológiai újítással bővítette kínálatát. A cég története a gyártási kapacitás és termelési volumen folyamatos növelésével jellemezhető, beleértve a fatüzelésű, pellet tüzelésű és hibrid rendszereket is. Az iparági kihívások, mint például az egyre szigorodó emissziós előírások, innovatív megoldásokat igényeltek, mint az elektronikus levegőszabályzás és katalizátor használat. A gyártási folyamatok automatizálása és a minőségbiztosítás területén szintén jelentős előrelépéseket tettek, így a cég képes a vevői igények maximális kielégítésére. A termékek fejlesztése a koncepciótól a gyártás bevezetéséig teljeskörűen az európai tüzeléstechnikai szabványoknak eleget téve, a legkorszerűbb technológiai háttér alkalmazásával történik.
Újdonságok és fejlesztések a hegesztés, vágás és additív gyártás területén nemzetközi szakvásárok tekintetében (Euroblech, Formnext)
Előadó: Halász Gábor, hegesztő szakmérnök, Messer Hungarogáz Kft.
Az EUROBLECH 2024, valamint a FORMNEXT 2024 szakvásárok újdonságai, érdekességei kerülnek bemutatásra. Többek között szó lesz a termikus vágások, ívhegesztés, automatizálás újdonságairól. Bemutatásra kerülnek a kézi lézeres alkalmazások (hegesztés, vágás, tisztítás) legújabb fejlesztései és a biztonságtechnikai kihívásokra adott válaszok. A továbbiakban egy válogatáscsokrot láthatnak a résztvevők, amely felöleli a fém additív gyártás érdekességeit az alapanyagoktól a különleges termékeken át az additív technológiák újdonságain keresztül egészen a nagy térfogatú termékek sorozatgyártására alkalmas gyártórendszerekig.
JELENTKEZÉS:
Az Innovációs Fórumra az esemény weboldalára kattintva lehet regisztrálni. Jelentkezési határidő: 2024. november 15. A rendezvényen a részvételi létszám korlátozott, a regisztrációkat azok beérkezésének sorrendjében veszik figyelembe.
További információ a marketing@messer.hu email címen kérhető.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Újfajta motorindítót hoz a Siemens
A félvezető technológiát felvonultató eszköz strapabíróbb és ezerszer gyorsabb a hagyományos társainál.
Az olyan iparágakban, mint az élelmiszer- és italgyártás, az intralogisztika vagy a gépipar nagy teljesítményű motorokat használnak például szállítószalagok meghajtására, berendezések elindítására. Ezek meghibásodása esetén komoly károk keletkezhetnek, így a számukra energiát közvetítő motorindítók fontos szerepet töltenek be az üzemekben: ezeknek kell védelmet nyújtani a túlterhelés és a zárlatok ellen is. Az élelmiszeriparban pedig, ahol a szigorú higiénia miatt gyakran kell a szállítószalag-rendszereket magasnyomású mosással tisztítani, a víz könnyen tud zárlatot okozni, ami költséges leállásokhoz vezet.
Ezek megelőzésére kínál megoldást a Siemens új, a zárlati áramot a korábbiaknál akár ezerszer gyorsabban érzékelő SIMATIC 200SP e-Starter motorindítója, ami hiba esetén 4 µs (mikroszekundum) alatt lekapcsolja a berendezéseket. Ezt az ultragyors és a megszakítókhoz vagy biztosítékokhoz képest gyakorlatilag kopásmentes kapcsolást az teszi lehetővé, hogy az új indító félvezető technológiát alkalmaz, szilícium-karbid fémoxid félvezető (SiC MOSFET) tranzisztorokkal.
Így, miután a zárlat okát megszüntették, az eszköz azonnal újraindítható, és korlátlan zárlati lekapcsolást kínál. Azaz a korábbi gyakorlattal ellentétben nincs szükség az eszköz cseréjére vagy tartalékalkatrész beszerzésére, és növelhető az üzem rendelkezésre állása.
A diagnosztikai funkciókkal ellátott, minimális helyigényű és egyszerűen telepíthető eszköz integrált a Siemens fejlesztői környezetével (Totally Integrated Automation – TIA), illetve EcoTech minősítéssel rendelkezik. Ez utóbbi, a legzöldebb megoldásoknak járó, céges fenntarthatósági minősítést a motorindító az anyagfelhasználás minimalizálása, illetve az eszköz energiahatékonysága és a tartóssága miatt kapta meg.
Az új motorindító a hazai piacon is elérhető.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Az ABB felmérése szerint a legtöbb európai vállalat le akar válni a fosszilis tüzelőanyagokról
A fosszilis tüzelőanyagokról való áttérés az európai energiaszolgáltatók és az ipar számára egyaránt prioritást élvez, de a valóságban hiányosságok tapasztalhatók – több beruházásra van szükség a tiszta energiával kapcsolatos célok eléréséhez– derül ki az ABB Villamosenergia-elosztási Megoldások divíziójának új felméréséből. Franciaország, Németország, Olaszország, Norvégia és az Egyesült Királyság európai, elektrifikációs területre szakosodott beszerzési döntéshozóit kérdezték meg, akiknek több mint fele (51%) elismerte, hogy a vállalatuk nem rendelkezik elegendő erőforrással ahhoz, hogy teljesíteni tudja az energetikai átállással kapcsolatos vállalásait.
„A tiszta energiatermelés és -elosztás, valamint a hatékonyabb fogyasztás felé való elmozdulás elengedhetetlen a sikeres éghajlatváltozás elleni küzdelemhez és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő biztosításához”
– mondta Adrian Guggisberg, az ABB Villamosenergia-elosztási Megoldások divíziójának vezetője.
„Bár megnyugtató, hogy a válaszadók közel háromnegyede kiemelten kezeli ezt a kérdést, a felmérésből az is kiderül, hogy a tavalyi COP28 klímacsúcson tett ígéret teljesítéséhez még nagy a lemaradásunk: 2030-ig meg kell háromszoroznunk a megújuló energiaforrások kapacitását, és 2030-ig minden évben meg kell dupláznunk az energiahatékonyság átlagos éves ütemét. Ebben az átmenetben mindannyian érintettek vagyunk, és ennek szellemében az ABB-nél elkötelezettek vagyunk az ügyfeleinkkel és más érdekelt felekkel való együttműködés mellett.”
A kutatás 850, elektrifikáció terén dolgozó beszerzési döntéshozó megkérdezésével készült, az energetikai átmenet kritikus szakaszában. A felmérés során az energiaszolgáltatókat és a vállalkozásokat kérdezték meg az energiaátmenet mozgatórugóiról és kockázatairól, az automatizálással és a környezetbarát technológiákkal kapcsolatos nézeteikről, valamint arról, mennyire felkészültek az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célzó szabályozásoknak való megfelelésre.
Miközben az energetikai átállás felgyorsításának kihívásával kell szembenéznie, az európai energiaágazat technológiai váltásra készül a középfeszültségű kapcsolóberendezéseknél, amelyek a villamosenergia-elosztás kulcsfontosságú elemei. Az új szabályozásoknak köszönhetően a kén-hexafluorid (SF6), a kapcsolóberendezésekben szigetelőanyagként általánosan használt erős üvegházhatású gáz fokozatosan kivonásra kerül. A válaszadók több mint 80%-a megerősítette, hogy csak a szabályozás miatt állna át SF6-mentes kapcsolóberendezésekre.
„Tudjuk, hogy az SF6 gázt tartalmazó kapcsolóberendezésekről való technológiai áttérés nagy változást hoz a piacon, és ezt ügyfeleink is felismerik”
– jegyezte meg Guggisberg.
„Kulcsfontosságú beszállítóként elkötelezettek vagyunk amellett, hogy szorosan együttműködjünk a közműszolgáltatókkal és az iparral, hogy támogassuk ezt a kritikus átállást.”
A felmérés megerősíti, hogy a közműszolgáltatók és az ipari felhasználók közös kihívásokkal néznek szembe az átállás során. A kihívások közé tartozik a működési költségek kordában tartása, az infrastrukturális beruházások kezelése, a szakképzett munkaerő iránti igény kielégítése és az új megoldások, például az energiatárolás bevezetése. Mivel a digitális komponensek és szoftvermegoldások egyre fontosabbá válnak az elektromos berendezésekben, a felmérés válaszadói azt is megjegyezték, hogy a kapcsolódó kockázatok csökkentése érdekében javítani kell a kiberbiztonsági intézkedéseket.
Az „Európa energetikai jövőjének alakítása: az energetikai átmenet főbb prioritásai” (Shaping Europe’s Energy Future: Key Transition Priorities) című, az egyes országok eredményeit is tartalmazó felmérésről készült teljes jelentés elolvasásához, kérjük, látogasson el a honlapra.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Népszerű
Pénztári megtakarítás lakáscélra? Egészségpénztárból már most is lehetséges!
Egészségünk és gazdaságunk jövőképe: berobbant a bionika mérnöki tudománya
Budapestre érkezett a világhírű Monet – The Immersive Experience kiállítás
A Continental WinterContact gumiabroncsa nyert a német szakmai magazin tesztjén
Új, villámgyors 3D nyomtató és még számos fejlesztés a Formlabs-tól
Együttműködési megállapodást kötött a PwC a Debreceni Egyetemmel
A cégvezetők 90%-a bízik az informatikában, de csak 39%-uk felkészült a jövőre
FoxPost néven megy tovább a Packeta és FoxPost egyesített cége
Mesterséges intelligencia segítségével készített klipet az Intim Torna Illegál
Új vállalati kommunikációs igazgató a Yettelnél
Technokrata.hu
A fémmegmunkálás új dimenziói – Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum novemberben
Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?
A halogatás és érzelmi kötődés hatása otthonaink energiahatékonyságára
IP tudatossággal a hazai körforgásos gazdaság fejlesztéséért
60 milliárd forintos adójóváírás ütötte idén a nyugdíjra takarékoskodók markát
Újfajta motorindítót hoz a Siemens
Év végéig már biztosan marad a jóáras korlátlan belföldi mobilnet
A SUSE AI platform felügyeleti, adatvédelmi és bizalmat erősítő funkciókat biztosít a nyílt forráskódú AI-megoldásokat alkalmazó vállalatok számára
Kevesen élnek a Black Friday bevált trükkjeivel, de a HONOR segíthet
Rekordköltés várható Black Friday alatt: akár 160 milliárd forintot is elérheti a vásárlások összege országosan
Műszaki-Magazin.hu
Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?
IP tudatossággal a hazai körforgásos gazdaság fejlesztéséért
Újfajta motorindítót hoz a Siemens
Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak az gyártó üzem átalakítása, bővítése során
Kiterjesztett valósággal segíti az autósokat a bonyolult közlekedési szituációkban az LG
graphIT 18. felhasználói konferencia – beszámoló
Robotkutyákat tesztel a Boxy fulfillment logisztikai központ
A brexit tanulságai: az EU elhagyása súlyos és tartós gazdasági hátrányokat okoz
“AI-vezérelt mérnöki mélymerülés” – Meghívó
Díjazták a Schneider Electric új okosgyárát a HuGBC Zéró Karbon pályázatán
Ajánljuk
Friss
-
Mozgásban2 hét ago
Így turbózd fel a robogódat!
-
Mozgásban2 hét ago
Káosz uralkodik a rollerbiztosításoknál, pedig 3 hónapja kötelező
-
Ipar2 hét ago
A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás
-
Zöld2 hét ago
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
-
Okoseszközök1 hét ago
iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó teszt
-
Gazdaság2 hét ago
Mosás után is marad a ruháinkban mérgező biszfenol tartalom
-
Ipar2 hét ago
A Széchenyi István Egyetem két doktorandusza került a rangos 3MT verseny hét legjobbja közé
-
Okoseszközök2 hét ago
A megbízhatatlan készülékek tönkretehetik életed fő pillanatait