Connect with us

Egészség

A jövő egészségügyének motorjai? Egyéni felelősség és digitalizáció

Egy világjárvány kellett ahhoz, hogy felgyorsuljanak olyan folyamatok az egészségügyben, amelyek hatékonyabbá és személyre szabottá teszik a 21. századi orvoslást.

A digitalizáció mellett sokkal nagyobb szerep hárul a jövőben az egyén felelősségére, emellett megjelenhetnek olyan módszerek, amelyek újraírják az egészségügy korábban kőbe vésett szabályait.

Már három évvel ezelőtt azt prognosztizálták a szakemberek, hogy a technika fejlődésével néhány éven belül robbanásszerű globális változás áll be az egészségügyben. Az elmúlt év bizonyította, mekkora lehetőségek rejlenek a technológia egyes vívmányaiban és már az sem törvényszerű, hogy a páciens és az orvos személyesen egyeztessen a panaszokról. A digitalizáció megkönnyíti és hatékonyabbá teszi, a robotika és a mesterséges intelligencia pedig személyre szabottá teszi a jövő egészségügyét. Magyarország bár sokat költött az elmúlt években egészségügyi fejlesztésekre – elég csak az EESZT-re gondolni, illetve a magán szektorban számos technikai újdonság jelent meg -, még számos feladat vár ránk a fejlesztések terén. Egy jól kidolgozott digitális stratégia egyes számítások szerint évi több százmilliárd forint forrást szabadíthatna fel az egészségügyben.

A beteg, mint a gyógyítás aktív résztvevője

A digitalizációra egyébként is nagy szüksége van az egészségügynek, különösen az öregedő társadalmakban, mint amilyen Magyarország is. Nagy a szakember hiány, egyre több a krónikus beteg. Hazánkban a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint 2.652.905 krónikus beteg él, a halálesetek 86%-a ilyen típusú betegségre vezethető vissza, és a 15 évnél idősebb magyarok 59%-a szenved orvos által megállapított tartós betegségben. A daganatos betegekre a NEAK évente 175,6 milliárd forintot, a szív- és érrendszeri kórban szenvedőkre évi 158,9 milliárdot költ.

„Az egészségügyi kapacitások végesek, elkerülhetetlen a betegek involválása, aktívabb szerepvállalása, éppen ezért a jövőben minél jobban be kell vonni a pácienseket a gyógyításba. Az egészségügy átalakulása megkívánja, hogy a betegek aktívabb szerepet vállaljanak saját maguk gyógyításában, ezáltal a beteg-orvos szerepkör nagyobb összemosódása valósulhat meg. Ennek érdekében minél több digitális lehetőséget és információs bázist kell elérhetővé tenni”

– tette hozzá Dr. Babai László, a Prima Medica Egészséghálózat alapító-igazgatója.

Ma az egészségügyi-, tudományos és szakmai információk, beleértve az orvosokkal kapcsolatos adatokat is mindenki számára hozzáférhetők: ma három betegből kettő először az internethez fordul, ha valamilyen egészségügyi problémával kapcsolatban információhoz szeretne jutni. Sajnos az online térben fellelhető egészségügyi információk nagy része ugyanakkor megbízhatatlan és gyakran félrevezeti a betegeket. A szolgáltatóknak éppen ezért elemi érdekük minél részletesebb információkkal ellátni a betegeket.

“A szakmaiság az orvoslás legfontosabb vezérelve, ezért folyamatosan kutatjuk a legújabb technológiákat és fejlesztéseket. Fontosnak tartom, hogy reflektáljunk az orvosaink igényeire, amikor javasolnak valamilyen egyedi eszközt, anyagot, eljárást, azt mi beszerezzük, kidolgozzuk, elindítjuk. Így indítottuk útjára például az allergénspecifikus immunterápiát dr. Balogh Katalinnal együttműködve, aki később a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság (MAKIT) Immunterápiás Szekciójának alapítója és elnöke is volt. Számos innovációt fel lehetne még sorolni, a legutóbbi fejlesztéseink közé tartozik a hétnapos EKG, az ergospirométer, a kapillármikroszkóp, vagy a multiplex allergia tesztek beszerzése is”

– összegezte az innováció jelentőségét Dr. Babai László.

AI: a jövő katalizátora

Az egészségügyben tapasztalható változások egyik fő katalizátora a mesterséges intelligencia lesz, ami ma már nem egy távoli, megfoghatatlan jelenség. A vezető startupok új gyógyszerek felfedezéséhez, a betegek távfelügyeletéhez, a betegadatok biztonságos továbbításához és az értékalapú ellátáshoz is használják az AI-t. Az Anyajegyszűrő Központban például már elérhető olyan eszköz, amely a teljes test feltérképezése mellett mesterséges intelligenciával segíti a rosszindulatú anyajegyek felismerését. Műtétek közben már egyre gyakoribb, hogy öntanuló beszédleíró szoftver segíti az orvosokat a dokumentálásban. Világszerte egyre több tanuló algoritmus klinikai tesztelését végzik. A mesterséges intelligencia várhatóan már a következő néhány évben forradalmasítja az orvostudományt és teljesen átalakítja az egészségügyet. Attól nem kell félni, hogy elveszi az orvosok megélhetését, de lényegesen megváltoztatja a tevékenységüket. Ugyanakkor ez a terület rendkívül költséges: az adatoknak a tárolása, illetve a technológia működtetéséhez szükséges, speciális szaktudást elsajátító személyzet bérköltsége jelentősen megemeli a kiadások mértékét.

“A mesterséges intelligencia leveheti az ismétlődő, monoton munkák terhét az egészségügyi dolgozók válláról, felgyorsítja a diagnosztikát, ezáltal több idő marad a megfelelő terápia kiválasztására, az empatikus kommunikációra és a koncentrált gyógyító munkára. Emellett szigorúan le kell fektetni a szabályokat, akár az állami-, akár a magán ellátásról beszélünk, hogy mely szereplőnek, mikor, mit és hogyan kell elvégeznie. A szabályozás és az egyértelmű minőségirányítási rendszer tiszta viszonyokat teremtene a hazai egészségügyben”

– tette hozzá dr. Babai László.

Egészség

Magyar fejlesztések is segítik a jövő olimpikonjait

A technológiai fejlődés alapjaiban alakította át a tömeg- és a versenysport világát a felkészüléstől az optimális teljesítmény elérésén át a rehabilitációig és a nézői élmény fokozásáig.

A sporttechnológiai piac növekedésének motorja a mesterséges intelligencia, a virtuális és kiterjesztett valóság, valamint az adatelemzés használata.  A terület piaci értékét 2024-ben 18,5 milliárd dollárra becsülték, az elemzők az elkövetkező években 15-20% közötti éves növekedési ütemet jósolnak. Magyar szakemberek többek között olyan innovációkon dolgoznak, amelyek szenzorok és a mesterséges intelligencia által támogatott adatfeldolgozás segítségével a sportolók teljesítményét és felkészülését segítik, míg a rehabilitáció területén a hátfájással küzdő sportolók kezelésében a legmegfelelőbb terápia kiválasztását támogató módszert fejlesztenek.

A technológia és a sport összekapcsolódása mára az egyik leginnovatívabb területté nőtte ki magát. Az edzések és a napi tevékenységek közben használt okoseszközök, az adatelemzések, a felkészülést és a rehabilitációt támogató innovációk, a mozgáselemző rendszerek és virtuális szimulációk mind hozzájárulnak a folyamatos fejlődéshez. Az egyre pontosabb adatok és elemzések révén nemcsak a profi, hanem az amatőr sportolók is egyre hatékonyabban képesek optimalizálni a teljesítményüket, tudatosabbá és biztonságosabbá tenni az edzésmunkát és csökkenteni a sérülésveszélyt. A versenysportban az adatalapú döntéshozatal lett a meghatározó: a valós idejű adatelemzés már versenyek közben is elérhető, így a sportolók és az edzők, nemcsak az edzések intenzitását, a pihenési ciklusokat, de akár a versenyek közbeni taktikát is optimalizálni tudják. A hatalmas mennyiségű összegyűjtött adatot mesterséges intelligencia rendszerek és gépi tanulási algoritmusok elemzik, hogy feltárják az ellenfelek gyengeségeit, optimalizálják a csapat felállását, edzéstervét, taktikai döntéseit. A modellek segíthetnek a sérülési kockázatok csökkentésében is, például korai jelek alapján előre jelzik a túlterhelésből fakadó lehetséges izomsérüléseket.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán a Sport bionika és adatintelligencia laborban a sportolók teljesítményét és rehabilitációját támogató fejlesztéseken dolgoznak.

„A kajak-kenu sportágban végzett kutatásaink során például ergometriás és szabad vízi adatrögzítésekkel vizsgáljuk az ideális evezési technikákat, amelyek hozzájárulnak az optimális mozgásminták kialakításához. Célunk, hogy ezek alapján olyan visszajelzéseket adjunk, amelyek segítik a sportolókat – az amatőröktől egészen az olimpiai szintig – a hatékonyabb edzésmunkában és teljesítményük javításában. Jelen vagyunk más sportágakban is: a karate területén például szenzortechnológiával és gépi látással elemezzük az ütési technikákat, hogy a sportolók hatékonyabban fejleszthessék mozdulataikat. Emellett jelentős szerepet vállalunk a sportrehabilitációban is. Egyik ígéretes projektünk például a hátfájással küzdő sportolók kezelésének támogatása: olyan módszert fejlesztünk, amely az első kezelések eredményei alapján előre jelzi, hogy egy adott sportoló milyen terápiára reagálhat a legjobban. Ez az innováció segíthet a rehabilitáció hatékonyságának növelésében és a legoptimálisabb kezelési terv kiválasztásában”

– emeli ki dr. Grand László, a PPKE-ITK egyetemi adjunktusa, a Sport bionika és adatintelligencia labor vezetője, aki korábban többek között az Imperial College London kutatójaként, majd 6 éven keresztül a Johns Hopkins Egyetem csoportvezető kutatójaként is dolgozott. A szakember a Polaritás-GM Kft.  kutatás-fejlesztési igazgatója, a cég technológiai fejlesztéseit az utóbbi hat olimpián többek között a kajak-kenu versenyeken is használták.  A kar a céggel közösen viselhető szenzorokhoz kötődő adatanalitikai eljárásokat fejleszt. Az adatok egy applikáción keresztül a felhőbe kerülnek, így az edzők valós időben követhetik sportolóik aktivitását, teljesítményüket és még az esetleges problémákra is előrejelzést kaphatnak. Ez a technológia egyaránt fontos lehet az élsportban és az egészségügyi alkalmazás területén, hiszen nemcsak a sportolók fejlődését segíti, hanem a korai sérülésmegelőzésben és a rehabilitáció hatékonyságának javításában is kulcsszerepet játszhat. Emellett Európa egyik vezető laboratóriumi diagnosztikai szolgáltatójával adatanalitikai projektekben is részt vesznek. A mérnökinformatikus hallgatók így olyan, nemzetközi szinten is jelentős fejlesztésekben és kutatásokban vehetnek részt, amelyek a legmodernebb technológiák – adatanalitika, gépi tanulás, mesterséges intelligencia és viselhető szenzorok terén nyújtanak gyakorlati tapasztalatot.

„Az egyik legnagyobb siker számunkra, amikor egy diák úgy csatlakozik hozzánk, hogy csak alapszinten ismeri a szenzortechnológiát vagy a mesterséges intelligenciát, majd néhány év alatt olyan tudásra tesz szert, amelynek segítségével önállóan képes komplex kutatási projektek tervezésére és kivitelezésére. Ez a tudás rendkívül értékes a munkaerőpiacon is: egy jól megfogalmazott kutatási kérdés, egy probléma mély megértése, egy hatékony megoldás kidolgozása és az eredmények prezentálása olyan készségek, amelyek nemcsak a bionikában, hanem az élet számos más területén is nélkülözhetetlenek”

– teszi hozzá László.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Február – külső, belső rendrakás, tavaszvárás életvezetési tanácsadással

Február ugyan még a téli hónapok közé tartozik, még fagyosak az éjszakák, de végre megjelennek a tavasz első jelei is. A nappalok már egy kicsit hosszabbak, a természetben pedig, az élet ébredésének első hírnökei bukkannak fel, a hóvirágok formájában.

,,Februárban már megjelennek az első reménysugarak, a tavasz eljövetelének reménye. Ugyan erre az időszakra még a befelé fordulás és a lassúság jellemző, mint minden téli hónapra, de már elkezd bennünk mozgolódni a tettvágy gondolata. Nagyszerű időszak ez a rendrakásra, megtisztulásra, megtisztításra! Nyugodtan vehetjük ezt szó szerint! Rakjunk rendet magunk körül és magunkban is! Tekintsünk vissza az előző évre! Mi volt a legjobb dolog, ami történt velem? Mi volt a legrosszabb? Mit csinálhattam volna másképp? Melyek azok az életterületek, amelyekben változást szeretnék elérni? Tegyük fel magunknak ezeket a kérdéseket, a válaszokat pedig írjuk le. Nagyon jó időszak ez arra, hogy összegezzük az előző évet és megfogalmazzuk magunkban céljainkat a következő évre.”

– javasolja Dr. Hámori Lilla életvezetési tanácsadó

„Sokszor előfordul, hogy látszólag minden rendben van az életünkben, viszonylag elégedettek vagyunk, mégsem érezzük magunkat teljesnek. Valami nincs rendben, valami hiányzik, valamin szeretnénk változtatni. Az imént említett kérdések segítenek, hogy tisztábban lássunk. Azonban sok esetben könnyebb ezt segítséggel megtenni. Az életvezetési tanácsadás, vagy life coaching segíthet nekünk abban, hogy azonosítsuk azt az életterületet, amelyen leginkább változtatni szeretnénk, hiszen az esetek nagytöbbségében ez a legnehezebb feladat. Amint ez megtörtént, célkitűzéssel kezdve, felépített folyamatokon át juthatunk el a megvalósításig, a változásig, mely során az ügyfelek olyan technikákat tanulnak, amelyek a későbbiekben lehetővé teszik, hogy egyedül is boldoguljanak.”

– folytatta a gondolatot Dr. Hámori Lilla

Holisztikusan a célok eléréséért

A holisztikus kifejezés röviden azt jelenti, hogy az embert testi, lelki, szellemi egységként kezeli, társadalmi, kulturális környezetét, kapcsolatait, nézeteit, hitrendszerét is figyelembe veszi, ez pedig egy sokkal hatékonyabb, személyre szabottabb folyamatot eredményez.

,,Úgy gondolom, hogy környezetünk változását sem hagyhatjuk figyelmen kívül, amikor életvezetési tanácsadással foglalkozunk. Ez nálam abban nyilvánul meg, hogy az évszakokhoz is alkalmazkodva megyünk végig a változás útján ügyfeleimmel, télen például tiszteletben tartjuk testi és lelki igényeinket, a lassúság és befelé fordulás jegyében inkább az önmagunkon való munkát részesítem előnyben ebben az időszakban, sok-sok önismerettel.”

– tette hozzá Dr. Hámori Lilla, akinek holisztikus szemléletű életvezetési tanácsadóként célja, hogy a testi, lelki egészség fenntartásában, visszaszerzésében támogassa az embereket, elsősorban a nőket.

Bővebben itt (https://bio.site/hamori.lilla) találsz róla és szolgáltatásairól információkat, de instagramon és Facebookon is érdemes követni hasznos, motiváló tartalmakért.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Hogyan óvjuk egészségünket a számítógépes munka mellett?

blue filter szemüveg keret

A számítógép előtt végzett munka ma már szinte elkerülhetetlen, de hosszú távon komoly egészségügyi kihívásokat jelenthet. A mozgásszegény életmód, a helytelen testtartás és a monitor folyamatos bámulása különféle panaszokat okozhat, amelyek idővel krónikussá is válhatnak. A leggyakoribb problémák közé tartoznak a szemfáradtság, a nyaki és hátfájdalmak, valamint a kéztőalagút-szindróma.

Védelem a digitális szemterhelés ellen

A képernyő előtt töltött órák jelentősen megterhelhetik a szemünket. A folyamatos fókuszálás és a kék fény hatására szemszárazság, fejfájás és homályos látás alakulhat ki. Ha egyébként is gond van a látásunkkal, és szemüvegben ülünk a gép előtt, akkor sokat számít, hogy a megfelelő szemüvegkeret kényelmes viseletet biztosítson. A szem védelmében pedig azoknak is jó megoldás lehet a blue filter szemüveg használata, akik jól látnak, ugyanis ez csökkenti a kék fény okozta terhelést és mérsékli a szemfáradtságot.

Ergonomikus munkakörnyezet kialakítása

A helytelen testtartásból fakadó nyak-, váll- és hátfájdalmak elkerülésében segít az ergonomikusan kialakított munkaállomás. Egy jól beállított szék és megfelelő magasságban lévő monitor segíthet megelőzni a gerincproblémákat. A billentyűzet és az egér elhelyezését is úgy kell megválasztani, hogy a csukló természetes pozícióban maradjon, így elkerülhető a túlzott terhelés.

szemüvegkeret

Mozgás és szünetek fontossága

A folyamatos ülőmunka nemcsak az izmokra és az ízületekre, hanem a vérkeringésre is negatív hatással lehet. Érdemes óránként rövid szüneteket beiktatni, felállni, nyújtózkodni és néhány lépést tenni. A rendszeres testmozgás, például a napi séta vagy nyújtás, segít ellensúlyozni az ülőmunka káros hatásait.

Megfelelő hidratálás és táplálkozás

A koncentrált munka során sokan elfeledkeznek a megfelelő folyadékbevitelről, pedig a dehidratáltság fejfájáshoz, fáradékonysághoz és csökkent koncentrációhoz vezethet. Érdemes mindig egy pohár vizet tartani az asztalon, és rendszeresen kortyolni belőle. Emellett a helyes táplálkozás is fontos szerepet játszik a mentális és fizikai állapot fenntartásában. A magas cukortartalmú ételek helyett érdemes olyan egészséges nassolnivalókat választani, mint a diófélék vagy a gyümölcsök, amelyek energiát adnak a nap folyamán.

A számítógép adott, mi tudunk változtatni

A számítógépes munka elkerülhetetlen velejárója a mai életnek, de tudatos odafigyeléssel minimalizálhatjuk az általa okozott egészségügyi problémákat. A fentiek közül minél több mindent teszünk meg, a testünk annál hálásabb lesz érte hosszú távon.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss