Egészség
Drágulnak a vitaminok, van, ami közel kétszer annyiba kerül, mint tavaly
Egyre többen az ára és nem a minősége alapján veszik a vitaminokat, reform élelmiszereket.
Tavaly egyes népszerű vitaminokból annyit vásároltak az emberek, hogy a C-vitamin több helyen is hiánycikké vált. A vitaminok iránti kereslet idén viszont valamelyest csökkent, ennek egyik oka a drágulás, a másik pedig, hogy a koronavírus okozta kezdeti pánik 2021-re kicsit alábbhagyott. Minden időszaknak megvannak a slágertermékei, a koronavírusnak köszönhetően az elmúlt két évet viszont teljes hullámzás jellemezte a piacon – osztotta meg tapasztalatait Jánvári András, a Multi-vitamin.hu ügyvezető igazgatója.
Sok forgalmazó szeretné elérni a tavalyi forgalmát, azonban mindenki visszaesést tapasztal a piacon.
„Eladott darabszámban talán 10-20 százalékos csökkenésről beszélhetünk. A lakosságon látszik, hogy kicsit immunissá váltak a hírekkel kapcsolatban. Sokan kevésbé tartanak a vírustól, vagy aki felvette az oltást úgy gondolja, már megtett mindent. Az első három hullámban egyértelműen látszott, hogy ahogy növekedtek az esetszámok, hatványozottan nőtt az érdeklődés a védekezést segítő termékek iránt. Ez a negyedik hullámban nem ennyire jelentősen érzékelhető. Látszik a növekedés, de sokkal kisebb, mint korábban. A drágulás miatt a tavalyi évhez képest kevesebb vitamint veszünk, de 2019-hez képest még így is többet költünk”
– mondta Jánvári András.
Drágult az alapanyag, a csomagolás és nőtt a szállítási idő is
A másik jelentős hatás, ami érinti a vitaminok piacát az a koronavírus nyomán tapasztalható globális drágulás.
„Az aszkorbinsav például Kínából jön. A szállítási költségek négy-hatszorosára drágultak a tavalyi évhez képest. A szállítási idő egy hónap helyett három hónapra növekedett. Az alapanyagok mellett a gyártási költségek is nagyon megugrottak. A papír rekord magas áron van, emiatt a nyomdai költségek is, illetve a vitaminok tégelyei is drágultak”
– magyarázza a szakember. Hozzátette:
„a bérköltség drágulása is elkerülhetetlen, ahogy egy gyártó cég energia árainak a drágulása is. Nagyon nagy a szórás a forgalmazók / gyártók drágulásánál. Van, ahol két év után jövő januárban emelnek árat először, de van, ahol három-négyszer is volt drágulás már az elmúlt két évben. Sajnos vannak jól fogyó termékek is, ahol akár 50-60 százalékkal is drágítottak a beszerzési árakon, de a jellemzőbb a 10-40 százalék közötti árváltozás az elmúlt két évben.”
A C-vitamin ára 2020 márciusában egyik napról a másikra a hiány és a kereslet miatt nagyon nagy mértékben drágult. A Q10 beszerzési ára is nagyon sokat változott. Van olyan Q10 termék, ami korábban 3000 forintba került, most 5000 forintot kell érte fizetni. Ez mintegy 66 százalékos drágulást jelent. A vitaminok mellett a reform élelmiszerek ára is drasztikusan nő.
„A vásárlóink által kedvelt eritrit beszerzési ára megduplázódott az elmúlt egy évben. A legnagyobb drágulás pedig a citromsavat érintette, három-négyszer többe került most, mint tavaly ilyenkor”
– emelte ki a szakember.
A drágulás miatt egyre inkább az olcsóbb terméket választjuk
A Multi-vitamin.hu eladási adatai alapján úgy tűnik, a vásárlók sokkal inkább meggondolják, milyen egészségtudatos terméket engedhetnek meg maguknak. Korábban egyre többen a minőségibb, vagy minőségibbnek gondolt készítményeket választották, most azonban egyértelműen látszik, hogy inkább az olcsóbb termék mellett döntenek. A vásárlók emellett biztosra mennek: kevésbé próbálnak ki új dolgokat, inkább a régi bevált termékeket részesítik előnyben.
Még mindig a C és a D vitamin a sláger
Minden időszaknak megvannak a slágertermékei, de a koronavírus is egyértelműen beleszólt a kereslet alakulásába. 2020 februárjában a vírus kínai hírének kirobbanása után először nem a vitaminok forgalma indult meg, hanem a tartós élelmiszereké. Ezt követően robbant be a C vitamin, mint egy régóta ismert és kedvelt vitamin. Hirtelen akkora lett rá az igény, amit a piac nem tudott kiszolgálni, emiatt hiány alakult ki. Az immunerősítő termékek is népszerűek voltak ekkor még. A boltzárások után még pár hétig tartott az interneten a megnövekedett kereslet, amikor minden webáruház heteket csúszott a kiszállítással az akadozó beszerzések és az előre nem tervezhető rendelésszám miatt.
2021 tavaszán a C és D vitamin már egymás mellé került keresettségben. Az idei ősznek pedig nem volt nagy vitamin slágere. Jánvári András szerint talán a B vitamin komplex termékek iránti keresletnövekedést lehet megemlíteni. Most azonban újra berobbant a sajtóban a D vitamin, az új orvostudományi ajánlás megerősítette, hogy rendkívül hatásos a csonttörések megelőzésében és a koronavírus elleni küzdelemben is, így várhatóan nőni fog iránta az érdeklődés.
2022 januárjában szigorú szabályozás lép életbe az online gyógyszerkereskedőkre nézve.
„Mivel a patikák nem szállíthatnak ki az eddig megszokott módon nem vényköteles gyógyszereket, így várhatóan átalakul a piac. Sokan eddig egy helyen szerezték be a fájdalomcsillapítót, ízületi krémet, vagy más TV-ben látott készítményt, vitamint. Most ez sokkal szigorúbbá válik, így biztos, hogy több patikai webáruház megszűnik majd”
– összegezte előrejelzéseit Jánvári András.
Egészség
Egyre rosszabb az egészségügyi helyzet, de van rá megoldás
Lassan elviselhetetlen anyagi terhet jelent az egészség fenntartása a magyarok számára.
Aki meg akarja őrizni az egészségét, egyre többet kénytelen fizetni, és az emelkedésnek nem látszik a vége. Egyre jobban felértékelődik az öngondoskodás, de tényleg hatékony? – teszi fel a kérdést a BiztosDöntés.hu.
Rossz, rosszabb, még rosszabb
Az IPSOS 2024-ben 31 ország részvételével készített felmérése azt vizsgálta, hogy az emberek hogyan látják az egészségügyet a saját országukban. A vizsgálatban Magyarország több vonatkozásban került a legek közé, de erre nem lehetünk büszkék.
A magyarok jó része katasztrofálisnak tartja az állami egészségügyet, a vizsgálatok szerint még rosszabbnak, mint amilyen az valójában. Az egészségügy minőségét a megkérdezettek 3 százaléka tartotta nagyon jónak, 9 százaléka jónak, 30 százaléka átlagosnak, 58 százaléka pedig rossznak vagy nagyon rossznak.
Emellett mindössze 11 százalék számít arra, hogy a helyzet a következő években javulni fog, míg 89 százalék szerint a helyzet változatlan marad vagy rosszabbodik, és az emberek 78 százaléka gondolja, hogy az egészségügyi rendszer túlfeszített.
A megkérdezettek 85 százaléka mondta, hogy a várakozási idők túl hosszúak, ezzel a véleménnyel első helyre juttatva az országot. Szintén rekorderek vagyunk azzal a vélekedéssel, hogy sokak számára anyagilag elérhetetlenek a jó minőségű egészségügyi szolgáltatások, az emberek 86 százaléka gondolja így.
Talán még aggasztóbb, hogy az embereknek mindössze 32 százaléka – az országok közül legkisebb százalék – gondolja, hogy Magyarországon szükség esetén elérhetők az egészség megőrzésével kapcsolatos információk.
Drága és még drágább
Közben a Prémium Egészségpénztár szolgáltató partnerei körében végzett felmérése arra jutott, hogy a magánegészségügyben az árak tovább emelkedtek, 2023-ra 15, 2024-re pedig 10 százalékkal.
Az emelkedés a fővárost és az ország többi települését egyaránt érinti, bár vannak olyan szolgáltatások, amelyekhez a vidéken lakók olcsóbban, míg más ellátáshoz drágábban jutnak hozzá. A szakorvosi vizsgálatok 9 százalékkal lettek drágábbak, míg a diagnosztikai vizsgálatok ára 6-10 százalékkal lett magasabb.
A kivizsgálások komoly összeg fejében elérhetők, 100 ezer forinttól gyakorlatilag bármeddig terjedhet az áruk. A magán keretek között elvégzett kisebb sebészeti beavatkozások 300 ezer forinttól elérhetők, de akár millió közeli költséget is jelenthetnek.
Gondoskodjunk magunkról!
Ilyen körülmények között az öngondoskodás szinte kötelező azok számára, akik szeretnének időben megfelelő egészségügyi ellátáshoz jutni. Még mindig gyakori az a vélekedés, hogy egészségpénztári számlát fenntartani drága és macerás, pedig egy plusz kártyával a zsebünkben messzire juthatunk – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Az egészségpénztár nem arról szól, hogy oda pénzt teszünk, amely aztán hiányzik majd a költségvetésünkből. Ez több okból sem igaz. A pénztárba befizetett pénz nem értéktelenedik el, hanem hozamot termel. Nem is akármilyet, egyes pénztáraknál jelenleg akár évi 10 százalékot is kaphatunk a pénzünkre.
Másrészt az egészségpénztári számlára elhelyezett összeget akár másnap az egészségünkre fordíthatjuk, és közben a befizetett összeg 20 százalékát visszaigényelhetjük a befizetett adónkból. A visszatérítés mértéke legfeljebb évi 150 ezer forint.
Az egészségpénztárral az adókedvezmény segítségével megvédhetjük magunkat az áremelkedéstől.
Egyszerű, mint az egyszeregy!
Az egészségpénztárak ma már számtalan kényelmi szolgáltatást kínálnak. A legkényelmesebb ezek közül a bankkártyával összekötött egészségkártya, ami lehetővé teszi, hogy akkor is vásároljunk az egészségpénztár terhére, ha épp nincs pénz az egészségpénztár számlánkon. Az OTP Egészségpénztár kártyája pontosan a vásárláshoz hiányzó összeget veszi át a hozzá kapcsolt bankkártyáról, növelve a pénztár költségével. Minden ilyen vásárlás pénztári befizetésnek minősül, és utána adókedvezmény igényelhető.
Hasonló kártyát kínál a Prémium Egészségpénztár és az IZYS is.
A Patika és az Új Pillér Egészségpénztárak szintén lehetővé teszik az automatikus kártyafeltöltést. Egy előre beállított limit alá csökkenve a kártya egyenlege a pénztártag által megadott összeggel feltöltődik. Itt hűségprogram is működik, ahol az összegyűlt pontokat egészségforintokra válthatjuk, és a pénztár kedvezményes szűrővizsgálati csomagokat is kínál.
A belépés több pénztárnál online intézhető, mindössze 15-30 percet vesz igénybe. Érdemes a pénztárak szolgáltatásait minél szélesebb körben használni, hiszen itt elsősorban nem az jár jól, aki sok pénzt gyűjt össze a pénztárban, hanem az, aki azt a pénzt, amit a család egészségére szán, úgy használja fel, hogy közben vissza is kap belőle.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Egészség
Március, a tavasz első hónapja – böjttel, egészséges táplálkozással, életvezetési tanácsadással
Márciusban, a téli hónapok után, végre madárcsicsergésre és az első tavaszi napsugarakra ébredhetünk.
Március 20-án lesz a tavaszi nap-éj egyenlőség, mely hivatalosan is a tél végét jelzi. Testünkben és lelkünkben is érezzük a változást, persze még lehetünk fáradtak, de kezdünk egy kicsit könnyebben ébredni, kedvünk is egyre jobb lesz, ahogy a napos órák száma is növekszik.
,,Márciusban már valóban készülhetünk a tavaszra, mind lelki, mind testi szinteken. A régi időkben a tavasz egyenlő volt a megtisztulással, újjászületéssel, melyhez böjt kapcsolódott. A böjt ma sok esetben, sokak számára csak a keresztény hitvilágból ismert, pedig a böjtölés egy nagyon ősi egészségmegőrző módszer. A böjtnek nagyon sok típusa létezik, bár most lehet, hogy egyből a léböjtkúra jut sokak eszébe, mint negatív példa, de meg kell jegyeznem, hogy megfelelő előkészületek és tervezés mellett egy nagyon hasznos módszer a salaktalanításra szakember tanácsai mellett. Azonban visszatérve a böjtre, fontos, hogy nem úgy kéne rá tekintenünk, mint egy hiányállapotot létrehozó tevékenységre. Sőt. A böjt lényege, hogy megtisztuljunk, hogy elengedjünk olyan tevékenységeket akár, amelyek károsak, egészségünket nem szolgálják és ezáltal feltöltődjünk. És ez megvalósulhat lelki szinten is.”
– mondja Dr. Hámori Lilla életvezetési tanácsadó, leendő fitoterapeuta.
„A böjt lelki szintű megvalósítása tehát egy szuper tevékenység lehet a tavaszi megújulás nevében. Próbáljunk meg elhagyni egy rossz szokást. Például, ha sokszor eszünk a tévé, vagy a laptop előtt, a következő pár hétben (akár húsvétig, de attól függetlenül is lehet persze) együnk az étkezőasztalnál. Figyeljünk oda az ételekre, amelyeket elfogyasztunk. Rágjuk meg rendesen a falatot és próbáljunk meg jelen lenni. Ez egy nagyon egyszerű módja az egészséges étkezési szokások kialakításának. Ha nem tereljük el a gondolatainkat kevesebbet is fogunk enni, hamarabb észrevesszük, ha már jóllaktunk. Fogyni vágyóknak is javasolt, hogy kezdjék magával az evéssel a változást. Persze fontos az is, hogy mi van a tányéron. Javaslom, hogy nézzünk utána milyen szezonális zöldségek és gyümölcsök vannak éppen és próbáljunk meg ezekkel ételeket kitalálni. A szezonális növények egészségesebbek, tápanyagtartalmuk magasabb és sok esetben még olcsóbbak is, válasszuk ezeket. Márciusban például a sokak által kedvelt medvehagyma mellett káposzta, karalábé, madársaláta, újhagyma, zeller is választható, hogy csak néhány példát említsünk.
– folytatta a gondolatot Dr. Hámori Lilla
Életvezetési tanácsadással az egészségért
A tavaszi újjászületéshez, új kezdetekhez pedig kérhetjük szakember támogatását is. Dr. Hámori Lilla, biológus, életvezetési tanácsadó, leendő fitoterapeuta segíteni tud a testi és a lelki egészség megőrzés és helyreállítás területein is.
,,Véleményem szerint a környezetünk változását sem hagyhatjuk figyelmen kívül, amikor életvezetési tanácsadással foglalkozunk. Ez nálam abban nyilvánul meg, hogy az évszakokhoz is alkalmazkodva megyünk végig a változás útján ügyfeleimmel. Tavasszal csodás lendülettel tudunk nekikezdeni a hatalmas átalakulásoknak, legyen szó önismereti útról, egészséges életmódról, karrierváltásról, párkapcsolati kérdésekről vagy lényegében bármilyen életterületről.”
– tette hozzá Dr. Hámori Lilla, aki elsősorban Nőket kísér a változás útján.
Bővebben itt (https://bio.site/hamori.lilla) találsz róla és szolgáltatásairól információkat, de instagramon és Facebookon is érdemes követni hasznos, motiváló tartalmakért.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Egészség
Hogyan aludjunk jól: a közelgő óraátállítás egészségügyi hatásaira hívja fel a figyelmet a Samsung az alvás világnapján
A nyári időszámítás éjszakáján elvesztett egy óra jelentéktelen változásnak tűnhet, azonban a Samsung kutatása – amely több mint 40 európai ország Samsung Health felhasználóinak alvási szokásait vizsgálta – kimutatta, hogy az óraátállítás akár hetekre is felboríthatja az alvási ritmust, különösen a fiatalabb korosztály esetében.
A vállalat – az alvás világnapja alkalmából és a márciusi óraátállítás közeledtével – a pihentető alvás fontosságát hangsúlyozza, bemutatva a Samsung Health alkalmazás legújabb frissítéseit.
A tavaszi óraátállítás mindenkit megvisel, de a fiatalokra van a legnagyobb hatással
Március 30-án hazánkban is átállítjuk az órát, hajnali 2-ről 3-ra. A nyári időszámítás hatásainak vizsgálata bizonyította: szinte mindenkinek felborul tőle az alvási ritmusa. Az óraátállítás éjszakáján a megkérdezettek közül senkinek sem segített a bárányok számolása, az emberek ugyanis átlagosan 33 perccel később aludtak el, mint az azt megelőző este, másnap pedig 19 perccel korábban ébredtek. Bár a kevesebb alvás minden életkorban megterhelő, hatásai a huszonéves fiatalok körében jelentkeztek leginkább. Ez a korosztály különösen későn tudott csak elaludni, miközben a korai ébredést sem tudta elkerülni. Az átállás hatásai Európában fokozottan mutatkoztak: a Samsung kutatása szerint az alvás minősége és az ébredés időpontja is kedvezőtlenebb változásokat mutatott az európai felhasználók körében, mint az Egyesült Államokban és Kanadában élők esetében.
Ebben az időszakban a Samsung Health felhasználók Alvási pontszáma – amelyet a teljes alvásidő, az ébren töltött idő, az alvási ciklus, valamint a fizikai és mentális regeneráció alapján számítanak ki – is árulkodó volt. Az Alvási pontszám a nyári időszámítást követő hetekben érte el a legrosszabb értékeket, különösen az európai régióban. Ismét a huszonévesek voltak a leginkább érintettek, az ő alvási pontszámuk állt helyre a leglassabban, míg az idősebb korcsoportok sokkal gyorsabban alkalmazkodtak a változáshoz. A harmadik hétre az alvási pontszámok még egyetlen korcsoportban sem stabilizálódtak teljesen, és továbbra is ingadozás mutatkozott a pihentető éjszakai alvás minőségében.
A Samsung hasznos tippjei a jó minőségű alváshoz és a gyorsabb regenerálódáshoz
A nyári időszámításra való átállás minden korosztály alvási szokásait befolyásolja – különösen a fiatalokét –, még hetekkel az óraátállítás után is. A fiatalabbaknak éppen ezért különösen fontos, hogy ebben az időszakban kiemelt figyelmet fordítsanak az alváskezelésre. A Samsung olyan hasznos tippeket gyűjtött össze az alvás világnapja alkalmából, amelyek segítenek jobban megérteni az alvási mintázatokat és szokásokat, így megkönnyíthetik az átállás folyamatát és hozzájárulhatnak a pihentetőbb éjszakai alváshoz.
- Az ideális alvási környezet megteremtése kulcsfontosságú a minőségi, kiegyensúlyozott alváshoz. A Samsung Health legújabb frissítése – az Alvás közbeni környezeti jelentés – ebben nyújthat segítséget. Az alkalmazás újítása a SmartThings és a Samsung eszközök komplex ökoszisztémájára támaszkodva részletes elemzést és útmutatást kínál a felhasználóknak az alvás minőségét befolyásoló legfontosabb tényezőkkel, például a hőmérséklettel, a páratartalommal, a széndioxid-szinttel és a megfelelő világítással kapcsolatban. Az alvásminőséget befolyásoló külső hatások vizsgálatával lehetőség nyílik a szobai körülmények optimalizálására, amely elősegítheti a nyugodtabb és minőségibb éjszakai pihenést.
- Az alvási környezet optimalizálása mellett elengedhetetlen megérteni, hogy a mindennapos tevékenységek hogyan befolyásolják a szervezet energiaszintjét. A Samsung Health alkalmazás közelgő frissítései az Alvási pontszám funkciót is új tulajdonsággal ruházzák fel, amely mostantól arról is információval szolgál, hogy az emberek mennyi energiát használhatnak fel egy nap anélkül, hogy kockázatnak tennék ki egészségük. Ezt az alvásminőség és pulzusszám vizsgálata mellett az Activity Consistency (Aktivitási következetesség) funkció is támogatja majd, amely mélyebb betekintést enged a felhasználók energiaszintjébe az elmúlt négy hét aktivitásainak elemzésével.
- A személyes alvási szokások azonosításán túl érdemes időt fordítani az egészséges életmódbeli változtatásokra is. Ebben nagy segítséget jelenthet az Alvástréning funkció, amely az elmúlt 7 nap aktivitásai és eredményei alapján ad visszajelzést a felhasználóknak sajátos alvási szokásaikról. Az Alvástréningnek köszönhetően ezután a felhasználók olyan, személyre szabott programot alakíthatnak ki, amelyekkel egészségesebb napi rutinokat sajátíthatnak el, és támogatják az alvásminőség javítására irányuló egyéni céljaikat.
Az alvás világnapja rámutat arra, milyen lényeges szerepet játszik a minőségi alvás az emberek életében. A vállalat pedig a Samsung Health legújabb frissítéseivel és a Galaxy ökoszisztéma támogatásával továbbra is elkötelezett amellett, hogy támogassa a felhasználókat alvásuk optimalizálásában és egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életmód kialakításában.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Ipar1 hét ago
Egyre népszerűbb az ADA P1 Meter – de nem csak a HMKE felhasználók körében
-
Okoseszközök2 hét ago
Április 7-től további Samsung készülékekre érkezik a One UI 7
-
Zöld2 hét ago
Elindult a munka a házikertekben
-
Okoseszközök2 hét ago
A Samsung bemutatja az AI-vezérelt, összekapcsolt élet jövőjét
-
Okoseszközök7 nap ago
A Sony bemutatja az új WF-C710N fülhallgatót
-
Ipar19 óra ago
Kik Európa innovátorai?
-
Ipar1 hét ago
A cargo-partner az AutoStore rendszerrel növeli logisztikai hatékonyságát
-
Gazdaság1 hét ago
Az űrtechnológia betör a várostervezésbe