Egészség
Ha ezt a maszkod használod, inkább cseréld le!
A kanadai szakemberek szerint az omikron ellen a textilmaszkok védenek a legkevésbé.
Abban minden szakértő egyetért, hogy a koronavírus-fertőzés elleni egyik igen hasznos védekezési mód, hogy ha hordjuk az orrot és a szájat is eltakaró arcmaszkot. A göttingeni Max Planck Intézet tudósai nemrég például megnézték, mennyire terjed a vírus nélküle, és egészen megdöbbentő eredményre jutottak.
Abban azonban már eltérnek a vélemények, hogy milyen típusú maszk a hatékony. A Global News beszámolója szerint most például Kanadában arra kérik a lakosokat, hogy bizonyos maszkokat ne használjanak, mert azok kevésbé védenek a koronavírus omikron variánsa ellen.
Az Ontariói Tudományos Tanácsadó Testület vezetője, Peter Jun nemrég arról beszélt, hogy az egyrétegű textilmaszkok nagy valószínűség szerint nem elegendők ahhoz, hogy védelmet nyújtsanak a fertőzés ellen. A szakember szerint ez szinte semmivel sem jobb annál, mintha az ember nem viselne maszkot, ellenben az N95-ös (vagyis FFP2-es) arcmaszkról úgy találták, hogy az nyújtja a legnagyobb védelmet.
A kérdés Kanadában egyáltalán nem mindegy, az omikron ugyanis ott jelenleg is rekordszámú megbetegedést okoz.
A szakember arra is rámutatott, hogy ha valaki valamiért nem tud FFP2-es arcmaszkot vásárolni, akkor inkább az orvosi maszkot hordja, mert az már önmagában nagyobb védelmet nyújt, mint bármi más.
Forrás: HVG
Egészség
Még nem késő: itt az idő felkészülni a Balaton-átúszásra!
A hazai nyári sportprogramok elmaradhatatlan része a Balaton-átúszás, ami évente több mint tízezer embert mozgat meg.
Bár elsőre ijesztőnek tűnhet az 5,2 kilométeres távot úszva megtenni, nem kell versenysportolónak lenni ahhoz, hogy teljesítsük. De milyen vízitapasztalat szükséges hozzá, mikor érdemes elkezdeni az edzést és egyáltalán hogyan álljunk neki? Hogyan tarthatjuk meg a motivációnkat hónapokon keresztül? Még nem késő, hogy felkészüljünk az idei megmérettetésre: most megosztunk néhány hasznos tippet a tudatos tervezéshez.
Július 26., amikor megrendezik a 43. LIDL Balaton-átúszást, még távolinak tűnik, de az arra való felkészülést érdemes időben elkezdeni. Az átúszás teljes hossza 5200 méter, amit átlagosan 2-3 óra alatt tesznek meg a versenyzők. Ahhoz, hogy ezt a távot teljesítsük, a szervező Budapest Sportiroda szakértője szerint a nyár elejére el kell jutni arra a szintre, amikor magabiztosan le tudunk úszni legalább 3 kilométer távolságot. A felkészülést érdemes már tavasszal, először medencében elkezdeni, de idővel nyílt vízen (tó, tenger) is próbáljuk ki magunkat, mert nagyon más érzés, mint a medencében úszás – például a hullámzás, a látótávolság, a tájékozódás nehézségei miatt. A nagy Balaton-átúszásra jó felkészülés, ha addig rövidebb távú versenyen szerzünk tapasztalatokat, erre jó lehetőség például a június 21-i MOL Campus Öbölúszás, ami 4 különböző távban is teljesíthető.
Mennyi vízitapasztalat szükséges és hogyan álljunk neki a felkészülésnek?
- A Balaton-átúszáshoz nem kell vízi élsportolónak lenni, de a magabiztos úszástudás elengedhetetlen.
- Ha eldöntöttük, hogy nekivágunk, forduljunk rá a felkészülésre! Első lépésként döntsük el, hogy a fél (azaz 2,6 km) vagy a teljes távot (5,2 km) tűzzük ki célnak, ugyanis a felkészülés intenzitása is ettől függ.
- Az edzést bármilyen úszásnemben el lehet kezdeni, sőt, azt akár idő közben lehet váltogatni is. Érdemes úgy választani, hogy melyik az a típus, amit hosszú távon is hatékonyan ki tudunk tartani, hiszen a megmérettetés során több órán keresztül fogunk úszni.
- A kezdeti lépések részeként szerezzünk be olyan felszereléseket, amiben hosszabb távon is kényelmesen tudunk úszni: stabil tartású fürdőruhát, fürdőnadrágot, valamint kényelmes úszószemüveget. Ez utóbbinál válasszunk olyan verziót, ami kültéri úszáshoz is alkalmas, így például nem lesz zavaró az erősebb napsütés sem.
- Az úszást egy pár perces szárazföldi bemelegítéssel kezdjük és a végén nem szabad elfeledkezni a lenyújtásról sem. Emellett a felkészülést támogathatja heti egy-két alkalommal egy erősítő vagy kardió edzés is. Jó iránymutatás lehet, ha egy kész edzéstervet követünk. Ehhez a Balaton-átúszás szervezői összeállítottak olyan ingyenesen, digitálisan elérhető edzésterveket, amik sorvezetők lehetnek ahhoz, hogy könnyedén felkészülhessünk a megmérettetésre.
Hogyan tartson ki a motivációnk?
Egy hosszabb munkanap, izgalmasabb programok vagy akár esős időjárás: gyakori tapasztalat, hogy a kezdeti lelkesedést hamar felváltja a demotiváltság, főleg akkor, ha még több hónap van hátra az átúszásig. Pedig a folyamatos felkészülés azért is fontos, hogy fokozatosan hozzászoktassuk a szervezetünket a hosszabb távok leúszásához, ezzel is csökkentve annak az esélyét, hogy túlzottan kimerüljünk vagy akár ennek következtében megsérüljünk.
Sokszor az is eltántorító lehet, ha egy-egy nap nem tudjuk teljesíteni az előre kitűzött célt. Érdemes folyamatosan figyelni és naplózni a teljesítményünket, így egy kevésbé sikeres nap esetén is láthatjuk a több héthez viszonyított folyamatos fejlődést. A naplózásban és a motiváció fenntartásában segíthetnek a digitális eszközök és alkalmazások is. A Yettel kínálatában is elérhető több olyan úszáshoz használható okosóra és sportóra is, amelyeken beállíthatjuk a medence hosszát, és automatikusan számolja a megtett távolságot. A legtöbb ilyen eszköz már felismeri az úszásnemet, emellett tudja mérni a tempót, a karcsapásszámot és a pulzust víz alatt is. A mérés segítségével könnyen követhetjük hétről hétre a fejlődésünket, és ez is segít a motiváció hosszú távú megtartásában, ráadásul megoszthatjuk az eredményeket a családtagjainkkal, barátainkkal is.
A 43. LIDL Balaton-átúszás kiemelt partnere a Yettel. A mobilszolgáltató egész évben fejleszti Balaton környéki hálózatát, a verseny idején pedig kiemelt készültséggel is biztosítja a gyors mobilhálózatot, hogy így mindenki azonnal elérhesse szeretteit, amint teljesítette a versenytávot.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Egészség
Az egészséges fogíny a szervezet fontos védelmi vonala
A szájhigiénia fenntartása elengedhetetlen az általános egészség megőrzése szempontjából, hiszen a szájüreg állapota nemcsak a fogak és az íny egészségét befolyásolja, hanem az egész szervezetre is hatással lehet.
A fogmosás pedig önmagában nem mindig elegendő a teljes szájhigiénia fenntartásához! Szerencsére a fejlett technológiának köszönhetően rengeteg új eszköz áll rendelkezésre. Ilyen például a szájzuhany, ami a hatékony megoldást jelentheti a szájhigiénia tökéletesítésére, a célzott vízsugár ugyanis segít eltávolítani az ételmaradékokat és a lepedéket a nehezen elérhető helyekről is.
A fogíny (gingiva) kulcsszerepet játszik a szájüreg egészségének megőrzésében, hiszen védi a fogakat, a foggyökért és az állcsontot a baktériumoktól és a mechanikai hatásoktól. Az íny feszesen tartja a fogakat, segít távol tartani az ételmaradékokat, és érzékelő funkciója révén hozzájárul a szájüreg épségéhez. A fogínyt rengeteg vérér borítja, amelyek különös szerepet játszanak a tápanyagok szállításában is. Amennyiben szervezetük valamilyen hiányban szenved, az szemmel láthatóvá válhat a fogíny egészségében is. Az egészséges íny rózsaszínes-pirosas árnyalatú és feszesen simul a fogakra, míg a duzzadt, elváltozott vagy vérző fogíny problémára utalhat és mindenképp javasolt szakemberrel felvenni a kapcsolatot.
„A kezdeti szakaszban a gyulladás még visszafordítható, de ha elhanyagoljuk, súlyos fogágybetegségek és akár fogvesztés, csontsorvadás is kialakulhat. Az egészséges íny egy tükör segítségével egyszerűen bárki számára könnyen felismerhető. Az élénk piros vagy fehéres rózsaszín laza íny, már aggodalomra adhat okot.”
– hangsúlyozta Ferenczi Eszter dentálhigiénikus, fogtechnikus szakember, a Dental Rituals alapítója és tulajdonosa.
Hatékony tisztítás a nehezen elérhető területeken
A hagyományos fogmosás mellett egyre nagyobb szerepet kapnak az ápolásban az innovatív tisztítóeszközök, például a szájzuhanyok, amelyek hatékonyan távolítják el a fogközökben rekedt ételmaradékokat.
„A szájzuhany működését legegyszerűbben egy vízipisztolyhoz lehet hasonlítani: a nagy nyomású vízsugár hatékonyan kimossa a szennyeződéseket. Segítségével könnyebben eltüntethetők az ételmaradékok, mint a hagyományos szájöblítés alkalmával”
– magyarázta a szakértő.
Ferenczi Eszter dentálhigiénikus szerint a szájzuhany különösen ajánlott azok számára, akik fogszabályozót viselnek, mivel a brekettek és drótok körül gyakran megrekedhetnek az ételmaradékok, amelyeket a hagyományos fogkefe nehezen tud eltávolítani. Emellett hasznos lehet azoknak is, akik fogpótlással – például híddal, koronával vagy implantátummal – rendelkeznek, hiszen ezek környékén szintén nehezebb a megfelelő tisztítás. A diabétesszel élők számára is előnyös lehet az innovatív készülékek használata, mivel náluk magasabb a fogágybetegség kialakulásának kockázata.
Hogyan használjuk helyesen a szájzuhanyt?
„Laza, sérült vagy gyulladt íny, illetve fogágybetegségben szenvedők esetében a szájzuhany alkalmazása nem javasolt. Emellett fontos, hogy a megfelelő víznyomás beállításával kíméletesen használjuk az eszközt, hogy az csak finoman masszírozza az ínyt, semmiképpen se okozzon sérülést!”
– figyelmeztetett a szakértő.
A szájhigiénia fenntartásának ideális kiegészítője lehet az Oclean W10 Water Flosser-t szájzuhany, amely 5 úgynevezett fogselyem beállítással is rendelkezik, amelyek tökéletesen illeszkednek bármilyen ínyérzékenységhez és állapothoz, csökkentve az ínygyulladás kockázatát is. A készülék intenzív, normál, gyengéd és lüktető üzemmóddal biztosítja a hatékony tisztítást. A kezdők számára egyedi mód is beállítható.
„Egy legyengült szervezet számára nagy kihívást okozhat a mindennapi küzdelem a rossz baktériumokkal szemben. Érdemes tehát odafigyelni a prevencióra. Egészséges életvitellel, a megfelelő napi rutin kialakításával javíthatunk a mindennapi jóllétünkön!”
– hangsúlyozta Ferenczi Eszter.
A dentálhigiénikus kiemelte még, hogy az egészség megőrzésében, immunrendszerünk megerősítésében elengedhetetlen a megfelelő tisztítás mellett a változatos étrend is. A vitaminok és nyomelemek hiánya akár fogínyvérzést is okozhat, ennek következtében meglazulhat a fogíny, újabb lehetőséget adva a baktériumoknak a szaporodásra, a gyulladás kialakulására.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Egészség
Egyre rosszabb az egészségügyi helyzet, de van rá megoldás
Lassan elviselhetetlen anyagi terhet jelent az egészség fenntartása a magyarok számára.
Aki meg akarja őrizni az egészségét, egyre többet kénytelen fizetni, és az emelkedésnek nem látszik a vége. Egyre jobban felértékelődik az öngondoskodás, de tényleg hatékony? – teszi fel a kérdést a BiztosDöntés.hu.
Rossz, rosszabb, még rosszabb
Az IPSOS 2024-ben 31 ország részvételével készített felmérése azt vizsgálta, hogy az emberek hogyan látják az egészségügyet a saját országukban. A vizsgálatban Magyarország több vonatkozásban került a legek közé, de erre nem lehetünk büszkék.
A magyarok jó része katasztrofálisnak tartja az állami egészségügyet, a vizsgálatok szerint még rosszabbnak, mint amilyen az valójában. Az egészségügy minőségét a megkérdezettek 3 százaléka tartotta nagyon jónak, 9 százaléka jónak, 30 százaléka átlagosnak, 58 százaléka pedig rossznak vagy nagyon rossznak.
Emellett mindössze 11 százalék számít arra, hogy a helyzet a következő években javulni fog, míg 89 százalék szerint a helyzet változatlan marad vagy rosszabbodik, és az emberek 78 százaléka gondolja, hogy az egészségügyi rendszer túlfeszített.
A megkérdezettek 85 százaléka mondta, hogy a várakozási idők túl hosszúak, ezzel a véleménnyel első helyre juttatva az országot. Szintén rekorderek vagyunk azzal a vélekedéssel, hogy sokak számára anyagilag elérhetetlenek a jó minőségű egészségügyi szolgáltatások, az emberek 86 százaléka gondolja így.
Talán még aggasztóbb, hogy az embereknek mindössze 32 százaléka – az országok közül legkisebb százalék – gondolja, hogy Magyarországon szükség esetén elérhetők az egészség megőrzésével kapcsolatos információk.
Drága és még drágább
Közben a Prémium Egészségpénztár szolgáltató partnerei körében végzett felmérése arra jutott, hogy a magánegészségügyben az árak tovább emelkedtek, 2023-ra 15, 2024-re pedig 10 százalékkal.
Az emelkedés a fővárost és az ország többi települését egyaránt érinti, bár vannak olyan szolgáltatások, amelyekhez a vidéken lakók olcsóbban, míg más ellátáshoz drágábban jutnak hozzá. A szakorvosi vizsgálatok 9 százalékkal lettek drágábbak, míg a diagnosztikai vizsgálatok ára 6-10 százalékkal lett magasabb.
A kivizsgálások komoly összeg fejében elérhetők, 100 ezer forinttól gyakorlatilag bármeddig terjedhet az áruk. A magán keretek között elvégzett kisebb sebészeti beavatkozások 300 ezer forinttól elérhetők, de akár millió közeli költséget is jelenthetnek.
Gondoskodjunk magunkról!
Ilyen körülmények között az öngondoskodás szinte kötelező azok számára, akik szeretnének időben megfelelő egészségügyi ellátáshoz jutni. Még mindig gyakori az a vélekedés, hogy egészségpénztári számlát fenntartani drága és macerás, pedig egy plusz kártyával a zsebünkben messzire juthatunk – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Az egészségpénztár nem arról szól, hogy oda pénzt teszünk, amely aztán hiányzik majd a költségvetésünkből. Ez több okból sem igaz. A pénztárba befizetett pénz nem értéktelenedik el, hanem hozamot termel. Nem is akármilyet, egyes pénztáraknál jelenleg akár évi 10 százalékot is kaphatunk a pénzünkre.
Másrészt az egészségpénztári számlára elhelyezett összeget akár másnap az egészségünkre fordíthatjuk, és közben a befizetett összeg 20 százalékát visszaigényelhetjük a befizetett adónkból. A visszatérítés mértéke legfeljebb évi 150 ezer forint.
Az egészségpénztárral az adókedvezmény segítségével megvédhetjük magunkat az áremelkedéstől.
Egyszerű, mint az egyszeregy!
Az egészségpénztárak ma már számtalan kényelmi szolgáltatást kínálnak. A legkényelmesebb ezek közül a bankkártyával összekötött egészségkártya, ami lehetővé teszi, hogy akkor is vásároljunk az egészségpénztár terhére, ha épp nincs pénz az egészségpénztár számlánkon. Az OTP Egészségpénztár kártyája pontosan a vásárláshoz hiányzó összeget veszi át a hozzá kapcsolt bankkártyáról, növelve a pénztár költségével. Minden ilyen vásárlás pénztári befizetésnek minősül, és utána adókedvezmény igényelhető.
Hasonló kártyát kínál a Prémium Egészségpénztár és az IZYS is.
A Patika és az Új Pillér Egészségpénztárak szintén lehetővé teszik az automatikus kártyafeltöltést. Egy előre beállított limit alá csökkenve a kártya egyenlege a pénztártag által megadott összeggel feltöltődik. Itt hűségprogram is működik, ahol az összegyűlt pontokat egészségforintokra válthatjuk, és a pénztár kedvezményes szűrővizsgálati csomagokat is kínál.
A belépés több pénztárnál online intézhető, mindössze 15-30 percet vesz igénybe. Érdemes a pénztárak szolgáltatásait minél szélesebb körben használni, hiszen itt elsősorban nem az jár jól, aki sok pénzt gyűjt össze a pénztárban, hanem az, aki azt a pénzt, amit a család egészségére szán, úgy használja fel, hogy közben vissza is kap belőle.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Ipar2 hét ago
Egyre népszerűbb az ADA P1 Meter – de nem csak a HMKE felhasználók körében
-
Okoseszközök2 hét ago
A Sony bemutatja az új WF-C710N fülhallgatót
-
Ipar1 hét ago
Kik Európa innovátorai?
-
Mozgásban2 hét ago
Öt csapat is Bridgestone abroncsokon száguld a „motorsport Le Mans-jának” számító FIM Endurance Világbajnokságon
-
Gazdaság2 hét ago
Húsvéti felkészülés: csaknem 500 prémium termékét akciózta le a SPAR az ünnepi időszak előtt
-
Okoseszközök2 hét ago
A Samsung bemutatja a legújabb Odyssey gaming monitorokat
-
Okoseszközök1 hét ago
A Samsung bemutatja az új hűtőszekrény-kínálatát
-
Egészség2 hét ago
Egyre rosszabb az egészségügyi helyzet, de van rá megoldás