Connect with us

Egészség

Kiszorulnak a gyermeket nevelő anyák az egészségpénztári adókedvezményből

Hamarosan elveszítik az egészségpénztárhoz és nyugdíjpénztárhoz kapcsolódó adókedvezményt a gyermeket nevelő anyák, köszönhetően annak az egyébként pozitív változásnak, hogy egyre többen mentesülnek az adófizetési kötelezettség alól.

Az szja-mentességet kapó édesanyák köre épp ma hajnalban bővült utoljára, ugyanakkor az egészségpénztári tagoknak érdemes még az adófizetés megszűnése előtt optimalizálni – hívta fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu szakértője.

Kiterjesztik az adómentességet

2025. március 13-án jelentette be Orbán Viktor, hogy 2026. január 1-jétől az egy gyermeket nevelő 30 év alatti anyák is mentesülnek a személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettség alól. Ezzel megelőzik a kétgyermekes anyák jó részét is, akik adómentességét lépcsőzetesen, 4 év alatt vezetik be 2026-tól.

A három gyermeket nevelő anyák már idén ősztől nem fizetnek adót. Ehhez csatlakoznak a 30 év alatti egygyermekes és a 40 év alatti kétgyermekes anyák 2026. január 1-jétől, majd a 40 és 50 év közöttiek 2027. január 1-jétől. 2028-ban kerülnek sorra az 50-60 éves, 2029-ben pedig a 60 évnél idősebb kétgyermekes anyák. Közben 2025. július 1-jétől a GYED és a GYES is adómentességet kap.

A KSH adatai szerint 2024 decemberében a rendszeres bruttó átlagbér 625 400 forint volt, a valós képet azonban jelentősen torzítja a jövedelem szempontjából a társadalom felső részében élők bére. Pontosabb adatot szolgáltat a mediánbér, ami a skála közepén elhelyezkedő értéket jelenti.

2024 decemberében a bruttó mediánbér 560 900 forint volt. Az ez után az összeg után felszámított adó 84 135 forint, de ha az édesanya egy gyermek után családi adókedvezményt kap, akkor havonta 74 135 forinttal marad több a családi kasszában.

A bruttó minimálbér 2025-ben 290 800 forint, az ezt kereső édesanyák bérét – családi adókedvezmény nélkül – havi 43 620 forint szja terheli, ezt nem kell megfizetniük az szja-mentességben részesülőknek.

Megszűnik az adóvisszatérítés lehetősége

Az egészségpénztári tagság előnyeit elsősorban azok tudják kihasználni, akik szja-t fizetnek, ugyanis a pénztári tagság legnagyobb előnye a hozzá kapcsolódó adóvisszatérítési lehetőség. Ez ráadásul nemcsak az egészségpénztárakra, hanem az önkéntes nyugdíjpénztárakra is vonatkozik. Ettől a spórolási lehetőségtől esnek el az szja-t nem fizető édesanyák – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Az önkéntes pénztárakba – így az egészségpénztárba és nyugdíjpénztárba – befizetett összeg 20 százalékát, legfeljebb évi 150 000 forintot visszaigényelhet a pénztártag az abban az évben befizetett személyi jövedelemadójából. 

A keretösszeg az egészségpénztárra és az önkéntes nyugdíjpénztárra együttesen érvényes, így az a pénztártag, aki mindkét típusú pénztári tagsággal rendelkezik és a pénztárakba befizetett, maga dönthet arról, hogy melyik pénztárba kéri a visszatérítés összegét.

Az adóvisszatérítés összességében akár több, mint 15 százalékos megtakarítást is jelentett az egészségügyi kiadásokon, illetve növelte az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat. Ettől az adókedvezménytől az adót nem fizető édesanyák a jövőben elesnek, ami negatív hatással lehet az öngondoskodásra – figyelmeztet a BiztosDöntés.hu szakértője.

Bár az szja-kötelezettség megszűnésével több mozgástere marad a családoknak a mindennapi életük finanszírozása terén, a hosszú távú öngondoskodás az adót nem fizető édesanyáknak már nem igazán éri meg.

Miért gond ez?

Egészségpénztári tagságot azoknak éri meg fenntartani, akiknek van elegendő befizetett szja-juk ahhoz, hogy abból vissza tudják igényelni a befizetéshez kapcsolódó kedvezményt. Így például ha az édesanya a családi adókedezmény miatt eddig is nem, vagy csak minimális adót fizetett, akkor eddig is a házastársa, vagy más közeli hozzátartozója nevére volt érdemes egészségpénztári számlát nyitni.

Ennek megfelelően a 25 év alattiaknak, vagy a legalább 3 gyermeket nevelőknek, illetve gyermek utáni ellátásban részesülőknek eddig sem érte meg egészségpénztári számlát fenntartani, hiszen a pénztárak által fizetett hozam nem feltétlenül haladja meg a számla fenntartásával járó költségeket.

Ezzel az a gond – emeli ki Gergely Péter – hogy a tapasztalatok szerint az öngondoskodási hajlandóság nagyobb a pénztártagok körében. A pénztártagok szívesebben és gyakrabban járnak el szűrővizsgálatra, és előre takarékoskodnak olyan esetekre, amikor magánorvosi ellátásra van szükségük.

Szintén igaz ez a nyugdíjpénztárakra. A pénztár fontos eleme az időskorra való anyagi felkészülésnek, amelyet az adóvisszatérítés lehetősége még vonzóbbá tett. A KSH adatai szerint a férfiakhoz képest egyébként is alacsonyabb jövedelemmel rendelkező nők időskori megtakarításából így évről évre hiányzik majd az adóból visszakapott rész – hisz annak lehetősége, hogy havonta maguk fizetik ezt be a pénztárba nem igazán életszerű.

Hogyan tovább?

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint készülhet a család az adókedvezmény megszűnésére.

Először is érdemes még az adókötelezettség megszűnése előtt befizetni a lehető legmagasabb összeget a pénztárakba. A 150 000 forintos maximális adóvisszatérítéshez évi 750 000 forint befizetés szükséges, így havonta akár 62 500 forint is befizethető a pénztárba. Az egyéni befizetés ugyanúgy számít, tehát akár egy részletben is lehet teljesíteni a befizetést.

Az egészségpénztár előnye, hogy a felhasználás szempontjából a családtagok osztozhatnak egyetlen pénztári tagságon is, ugyanakkor az adókötelezettség megszűnéséig érdemes mindkét házastársnak számlát tartania, hiszen így az adóvisszatérítés összege is duplázható.

Ha a házastársak eddig együtt törlesztették a lakáshitelüket az egészségpénztárról, akkor ezzel összefüggésben is érdemes a feleségnek nagyobb összeget a pénztárba befizetni, mert az adókötelezettség megszűnését követő évtől a duplázás lehetősége elveszik.

Bár az egészségpénztárak minden évben az év végén tapasztalják a legmagasabb összegű befizetéseket, a háromgyermekes anyáknak érdemes arra figyelni, hogy idén októbertől már nem nő az az összeg, amiből a kedvezményt igénybe vehetik.

A jövőben érdemes az egészségpénztári számlát az adót fizető családtag nevén tartani, és oda magasabb összeget befizetni úgy, hogy a család adót nem fizető tagjainak az egészségügyi kiadásai is fedezhetők legyenek innen. A pénztártag ne felejtse el a közeli hozzátartozóit szolgáltatási kedvezményezettként megjelölni.

A BiztosDöntés.hu szakértője továbbá azt javasolja, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári tagsággal rendelkező édesanyák ne hagyják abba a pénztárban való takarékoskodást, hiszen az időskori öngondoskodás kiemelten fontos. Ha még nincs nyugdíjcélú megtakarításuk, akkor viszont érdemes elgondolkodni, hogy a visszatérítés kiesésével mely nyugdíjmegtakarítási eszköz lehet számukra a legkedvezőbb. Lehetséges, hogy jobban járnak egy nyugdíjbiztosítással vagy NYESZ számlával.

Fontos tehát, hogy az önkéntes pénztárakhoz kapcsolódó megtakarítási lehetőség kiesésével se hagyják az édesanyák magukat védtelenül.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Egészség

Még nem késő: itt az idő felkészülni a Balaton-átúszásra!

A hazai nyári sportprogramok elmaradhatatlan része a Balaton-átúszás, ami évente több mint tízezer embert mozgat meg.

Bár elsőre ijesztőnek tűnhet az 5,2 kilométeres távot úszva megtenni, nem kell versenysportolónak lenni ahhoz, hogy teljesítsük. De milyen vízitapasztalat szükséges hozzá, mikor érdemes elkezdeni az edzést és egyáltalán hogyan álljunk neki? Hogyan tarthatjuk meg a motivációnkat hónapokon keresztül? Még nem késő, hogy felkészüljünk az idei megmérettetésre: most megosztunk néhány hasznos tippet a tudatos tervezéshez.

Július 26., amikor megrendezik a 43. LIDL Balaton-átúszást, még távolinak tűnik, de az arra való felkészülést érdemes időben elkezdeni. Az átúszás teljes hossza 5200 méter, amit átlagosan 2-3 óra alatt tesznek meg a versenyzők. Ahhoz, hogy ezt a távot teljesítsük, a szervező Budapest Sportiroda szakértője szerint a nyár elejére el kell jutni arra a szintre, amikor magabiztosan le tudunk úszni legalább 3 kilométer távolságot. A felkészülést érdemes már tavasszal, először medencében elkezdeni, de idővel nyílt vízen (tó, tenger) is próbáljuk ki magunkat, mert nagyon más érzés, mint a medencében úszás – például a hullámzás, a látótávolság, a tájékozódás nehézségei miatt. A nagy Balaton-átúszásra jó felkészülés, ha addig rövidebb távú versenyen szerzünk tapasztalatokat, erre jó lehetőség például a június 21-i MOL Campus Öbölúszás, ami 4 különböző távban is teljesíthető.

Mennyi vízitapasztalat szükséges és hogyan álljunk neki a felkészülésnek?

  • A Balaton-átúszáshoz nem kell vízi élsportolónak lenni, de a magabiztos úszástudás elengedhetetlen.
  • Ha eldöntöttük, hogy nekivágunk, forduljunk rá a felkészülésre! Első lépésként döntsük el, hogy a fél (azaz 2,6 km) vagy a teljes távot (5,2 km) tűzzük ki célnak, ugyanis a felkészülés intenzitása is ettől függ.
  • Az edzést bármilyen úszásnemben el lehet kezdeni, sőt, azt akár idő közben lehet váltogatni is. Érdemes úgy választani, hogy melyik az a típus, amit hosszú távon is hatékonyan ki tudunk tartani, hiszen a megmérettetés során több órán keresztül fogunk úszni.
  • A kezdeti lépések részeként szerezzünk be olyan felszereléseket, amiben hosszabb távon is kényelmesen tudunk úszni: stabil tartású fürdőruhát, fürdőnadrágot, valamint kényelmes úszószemüveget. Ez utóbbinál válasszunk olyan verziót, ami kültéri úszáshoz is alkalmas, így például nem lesz zavaró az erősebb napsütés sem.
  • Az úszást egy pár perces szárazföldi bemelegítéssel kezdjük és a végén nem szabad elfeledkezni a lenyújtásról sem. Emellett a felkészülést támogathatja heti egy-két alkalommal egy erősítő vagy kardió edzés is. Jó iránymutatás lehet, ha egy kész edzéstervet követünk. Ehhez a Balaton-átúszás szervezői összeállítottak olyan ingyenesen, digitálisan elérhető edzésterveket, amik sorvezetők lehetnek ahhoz, hogy könnyedén felkészülhessünk a megmérettetésre.

Hogyan tartson ki a motivációnk?

Egy hosszabb munkanap, izgalmasabb programok vagy akár esős időjárás: gyakori tapasztalat, hogy a kezdeti lelkesedést hamar felváltja a demotiváltság, főleg akkor, ha még több hónap van hátra az átúszásig. Pedig a folyamatos felkészülés azért is fontos, hogy fokozatosan hozzászoktassuk a szervezetünket a hosszabb távok leúszásához, ezzel is csökkentve annak az esélyét, hogy túlzottan kimerüljünk vagy akár ennek következtében megsérüljünk.

Sokszor az is eltántorító lehet, ha egy-egy nap nem tudjuk teljesíteni az előre kitűzött célt. Érdemes folyamatosan figyelni és naplózni a teljesítményünket, így egy kevésbé sikeres nap esetén is láthatjuk a több héthez viszonyított folyamatos fejlődést. A naplózásban és a motiváció fenntartásában segíthetnek a digitális eszközök és alkalmazások is. A Yettel kínálatában is elérhető több olyan úszáshoz használható okosóra és sportóra is, amelyeken beállíthatjuk a medence hosszát, és automatikusan számolja a megtett távolságot. A legtöbb ilyen eszköz már felismeri az úszásnemet, emellett tudja mérni a tempót, a karcsapásszámot és a pulzust víz alatt is. A mérés segítségével könnyen követhetjük hétről hétre a fejlődésünket, és ez is segít a motiváció hosszú távú megtartásában, ráadásul megoszthatjuk az eredményeket a családtagjainkkal, barátainkkal is.

A 43. LIDL Balaton-átúszás kiemelt partnere a Yettel. A mobilszolgáltató egész évben fejleszti Balaton környéki hálózatát, a verseny idején pedig kiemelt készültséggel is biztosítja a gyors mobilhálózatot, hogy így mindenki azonnal elérhesse szeretteit, amint teljesítette a versenytávot.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Kalóriaszükséglet: az étkezés tudománya a hétköznapokban

Kalóriaszükséglet

Állandóan felmerülő kérdés, hogy hogyan határozzuk meg a napi kalóriaszükségletünket, különösen akkor, ha szeretnénk egészségesen élni. A kalóriaszámolás világában azonban nem könnyű eligazodni, hiszen személyre szabott étrendre van szükség, amely figyelembe veszi életmódunkat, anyagcserénket és céljainkat. Most nézzük meg közelebbről, mit is jelent pontosan a kalóriaszükséglet, és hogyan kalkulálhatjuk ki azt a mindennapokban.

A kalória nem más, mint az ételekből származó energia, amelyet testünk az életfunkciók fenntartásához használ fel. Mindenkinek megvan a saját egyéni kalóriaszükséglete, amely a testsúly, életkor, nem és fizikai aktivitás alapján változhat. Egyszerű kérdésnek tűnhet, de valójában számos tényező befolyásolja. Az Egészségpajzs oldalán megfelelő ételeket találhatunk a diétánkhoz.

Mitől függ a kalóriaszükséglet?

A legegyszerűbb módja annak, hogy megértsük a kalóriaszükséglet fogalmát, ha tudomásul vesszük, hogy az szervezetünk energiamérlege alapján került meghatározásra. Ez azt jelenti, hogy az elfogyasztott kalóriák számát vetjük össze az elégetett kalóriákkal: ha az előbbi több, akkor hízni fogunk, ha kevesebb, akkor fogyni.

A képlet nem ennyire egyszerű azonban, hiszen több tényező, például az anyagcsere is nagy szerepet játszik. Ez az az energia, amelyet testünk nyugalomban használ, csak hogy életben tartson minket. Számos kalkulátor létezik, amelyek segítenek meghatározni a napi kalóriaszükségletet, de fontos hangsúlyozni, hogy ezek csak kiindulópontok, és személyes szükségleteink szerint változhatnak.

Testre szabott étrend tervezése

Hogyan alakítsuk ki az étrendünket a pontos kalóriaszükséglet alapján? Először is, érdemes megérteni, hogy a minőségi kalóriabevitel elengedhetetlen. Az alacsony kalóriatartalmú, de tápanyagban gazdag ételek – például zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák és sovány fehérjék – a legjobb választások.

Sokan tapasztalták már, hogy a változatos étrend hosszú távon fenntarthatóbb, ezért érdemes különböző ételekkel kísérletezni, hogy megtaláljuk a számunkra leginkább kedvező kombinációkat. Az Egészségpajzs például olyan menüket kínál, amelyek segítenek egyszerre elérni kalóriaszükségletünket, és kielégíteni az ízvilág iránti igényünket.

Az aktív élet és a kalóriaszükséglet kapcsolata

A fizikai aktivitás természetesen jelentősen befolyásolja, hogy mennyi kalóriára van szükségünk. Legyen szó egy sétáról, egy kiadós edzésről vagy akár egy háztartási munkáról, minden mozgás számít. Gondolt már arra, hogy egyetlen óra kerékpározás mennyi energiát igényel? Az aktivitási szint növelése az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy növeljük az elégetett kalóriák számát és javítsuk az anyagcserénket.

Azon emberek, akik rendszeresen sportolnak, jellemzően magasabb energiaszükséglettel rendelkeznek, így több kalóriát kell bevinniük a szervezetük egészséges működéséhez. Ez azt is jelenti, hogy azon napokon, amikor kevesebb a mozgás, ezt is mérlegelnünk kell, és ennek megfelelően alakítanunk az étrendünket.

Az Egészségpajzs kínálatában számos olyan étel található, amely segíthet abban, hogy a testmozgáshoz igazodó megfelelő energiaszintet elérjük.

A kalóriaszükséglet tehát nem csupán egy számszerű adat, hanem egy útikönyv is a tudatos táplálkozáshoz. Ha megtanuljuk, hogyan határozzuk meg magunk számára a legmegfelelőbb kalóriamennyiséget, és hogyan integráljuk azt mindennapi életünkbe, váratlan egészségügyi előnyökre tehetünk szert. Az Egészségpajzs szívesen áll rendelkezésre, hogy segítsen ebben az életre szóló kalandozásban a gasztronómia világában.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Egészség

Az egészséges fogíny a szervezet fontos védelmi vonala

A szájhigiénia fenntartása elengedhetetlen az általános egészség megőrzése szempontjából, hiszen a szájüreg állapota nemcsak a fogak és az íny egészségét befolyásolja, hanem az egész szervezetre is hatással lehet.

A fogmosás pedig önmagában nem mindig elegendő a teljes szájhigiénia fenntartásához! Szerencsére a fejlett technológiának köszönhetően rengeteg új eszköz áll rendelkezésre. Ilyen például a szájzuhany, ami a hatékony megoldást jelentheti a szájhigiénia tökéletesítésére, a célzott vízsugár ugyanis segít eltávolítani az ételmaradékokat és a lepedéket a nehezen elérhető helyekről is.

A fogíny (gingiva) kulcsszerepet játszik a szájüreg egészségének megőrzésében, hiszen védi a fogakat, a foggyökért és az állcsontot a baktériumoktól és a mechanikai hatásoktól. Az íny feszesen tartja a fogakat, segít távol tartani az ételmaradékokat, és érzékelő funkciója révén hozzájárul a szájüreg épségéhez. A fogínyt rengeteg vérér borítja, amelyek különös szerepet játszanak a tápanyagok szállításában is. Amennyiben szervezetük valamilyen hiányban szenved, az szemmel láthatóvá válhat a fogíny egészségében is. Az egészséges íny rózsaszínes-pirosas árnyalatú és feszesen simul a fogakra, míg a duzzadt, elváltozott vagy vérző fogíny problémára utalhat és mindenképp javasolt szakemberrel felvenni a kapcsolatot.

„A kezdeti szakaszban a gyulladás még visszafordítható, de ha elhanyagoljuk, súlyos fogágybetegségek és akár fogvesztés, csontsorvadás is kialakulhat. Az egészséges íny egy tükör segítségével egyszerűen bárki számára könnyen felismerhető. Az élénk piros vagy fehéres rózsaszín laza íny, már aggodalomra adhat okot.”

– hangsúlyozta Ferenczi Eszter dentálhigiénikus, fogtechnikus szakember, a Dental Rituals alapítója és tulajdonosa.

Hatékony tisztítás a nehezen elérhető területeken

A hagyományos fogmosás mellett egyre nagyobb szerepet kapnak az ápolásban az innovatív tisztítóeszközök, például a szájzuhanyok, amelyek hatékonyan távolítják el a fogközökben rekedt ételmaradékokat.

„A szájzuhany működését legegyszerűbben egy vízipisztolyhoz lehet hasonlítani: a nagy nyomású vízsugár hatékonyan kimossa a szennyeződéseket. Segítségével könnyebben eltüntethetők az ételmaradékok, mint a hagyományos szájöblítés alkalmával”

– magyarázta a szakértő.

Ferenczi Eszter dentálhigiénikus szerint a szájzuhany különösen ajánlott azok számára, akik fogszabályozót viselnek, mivel a brekettek és drótok körül gyakran megrekedhetnek az ételmaradékok, amelyeket a hagyományos fogkefe nehezen tud eltávolítani. Emellett hasznos lehet azoknak is, akik fogpótlással – például híddal, koronával vagy implantátummal – rendelkeznek, hiszen ezek környékén szintén nehezebb a megfelelő tisztítás. A diabétesszel élők számára is előnyös lehet az innovatív készülékek használata, mivel náluk magasabb a fogágybetegség kialakulásának kockázata.

Hogyan használjuk helyesen a szájzuhanyt?

„Laza, sérült vagy gyulladt íny, illetve fogágybetegségben szenvedők esetében a szájzuhany alkalmazása nem javasolt. Emellett fontos, hogy a megfelelő víznyomás beállításával kíméletesen használjuk az eszközt, hogy az csak finoman masszírozza az ínyt, semmiképpen se okozzon sérülést!”

– figyelmeztetett a szakértő.

A szájhigiénia fenntartásának ideális kiegészítője lehet az Oclean W10 Water Flosser-t szájzuhany, amely 5 úgynevezett fogselyem beállítással is rendelkezik, amelyek tökéletesen illeszkednek bármilyen ínyérzékenységhez és állapothoz, csökkentve az ínygyulladás kockázatát is. A készülék intenzív, normál, gyengéd és lüktető üzemmóddal biztosítja a hatékony tisztítást. A kezdők számára egyedi mód is beállítható.

„Egy legyengült szervezet számára nagy kihívást okozhat a mindennapi küzdelem a rossz baktériumokkal szemben. Érdemes tehát odafigyelni a prevencióra. Egészséges életvitellel, a megfelelő napi rutin kialakításával javíthatunk a mindennapi jóllétünkön!”

– hangsúlyozta Ferenczi Eszter.

A dentálhigiénikus kiemelte még, hogy az egészség megőrzésében, immunrendszerünk megerősítésében elengedhetetlen a megfelelő tisztítás mellett a változatos étrend is. A vitaminok és nyomelemek hiánya akár fogínyvérzést is okozhat, ennek következtében meglazulhat a fogíny, újabb lehetőséget adva a baktériumoknak a szaporodásra, a gyulladás kialakulására.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss