Ipar
Siemens ipari műszerek
Mérési megoldások – Ha meg szeretnénk fogalmazni, hogy mi különbözteti meg a Siemens ipari műszerezés kínálatát a piac többi szereplőjétől, akkor több irányba is elindulhatunk. – kezdi Budai Béla, a Siemens Zrt. méréstechnikai szakértője. Szinte minden műszerezés gyártó kínál standard fizikai méréseket pl.: nyomás-, hőmérséklet-, áramlás- és szintmérők. Ezek között van olyan, amelyik speciális alkalmazási lehetőséggel tűnik ki, és van, ami egyedi mérési elveket kínál.
A Siemens ipari műszerezés üzletága szinte minden iparágnak kínál mérési megoldásokat, legyen az a gyógyszeripar, vegyipar, olajipar, gázipar, élelmiszeripar vagy a vízipar. Egy másik szempont, hogy ezeken a méréseken kívül kinek milyen egyéb terméke van a kínálatban. Itt a Siemens ipari gázelemző és gázkromatográf kínálatot, a statikus és dinamikus mérleg komponenseket, illetve az elektropneumatikus szeleppozicionálókat érdemes megemlítenünk. Mérleg komponenseket általában kifejezetten mérlegekkel foglalkozó cégek kínálnak, és szeleppozícionálókat is inkább olyan szakcégek, akik pneumatikus szelepekkel, hajtóművekkel foglalkoznak.
Kommunikációképes műszerek
Az integráció a kommunikációképes műszereknél kezdődik. A legtöbb eszközünk a 4-20mA kimeneten túl rendelkezik HART kommunikációs lehetőséggel, amivel az elsődleges mért érték mellett hozzáférünk a további mérési és diagnosztikai adatokhoz. Emellett általában választható Profibus DP vagy PA, Foundation Fieldbus vagy MODBUS kommunikáció. A műszaki támogatási portálunkról (www.siemens.com/sieportal) ingyenesen letölthető SITRANS Library csomag tartalmazza azokat a funkcióblokkokat és kezelőfelületeket, amikkel leegyszerűsödik a műszerek TIA Portal-ba illetve PCS7 folyamatirányító rendszerbe történő integrációja. Egy későbbi méréstartomány módosítás is kevesebb időt igényel, hiszen a műszer megadja a folyamatirányító rendszernek az új méréstartományt, így az automatikusan változik mindenhol, nincs szükség további kézi módosításra a másik oldalon. A fontosabb termékeinkhez már rendelkezésre állnak ezek a csomagok, amiket ingyenesen a felhasználó rendelkezésére bocsátunk. Egyre gyakrabban felmerülő kérdés, hogy a műszereink rendelkeznek-e Profinet kommunikációval. Néhány újabb műszernél már elérhető, de a teljesen integrált automatizálási rendszernek köszönhetően a Profinet kommunikáció bármelyik eszközünknél rendelkezésre áll, hiszen a SIMATIC ET200sp IO-szigetekhez csatlakoztatva akár a HART-os készülékeket, minden mérési és diagnosztikai információ továbbítható Profinet-en keresztül.
„A Siemens több mint százezerféle megoldást kínál a különböző mérési igényekre.”
- Budai Béla, a Siemens Zrt. méréstechnikai szakértője
Technológiai modulok
Az ipari műszerek integrációjának következő szintje az ET200sp IO-szigetekhez kapcsolódik. SIWAREX tartály- és szalagmérlegeink nem csak különálló elektronikával rendelhetők, hanem úgynevezett technológiai (ET200sp) modulokkal is. Ezek az ET200sp moduljai, melyekkel a mérleg rendszerek közvetlenül kapcsolódnak a folyamatirányítási rendszerhez, annak integrált részét képezve. A mérleg kijelzőjének szerepét a SIMATIC HMI panelek és a folyamatirányító rendszer egyéb kezelőfelületei töltik be a helyszínen. Ez nem csak azt jelenti, hogy a mérlegek a folyamatirányító rendszer szerves részévé válnak, hanem azt is, hogy a mérleg elektronikák már nem egy fekete dobozt jelentenek a felhasználó számára, amihez külön szerviz céget kell hívni, ha módosítani szeretne valamit. A SIWAREX technológiai modulok és a SIMATIC HMI panelek jól ismertek az automatizálási mérnökök számára. A szükséges funkcióblokkok, megjelenítő felületek és TIA Portal példa projektek ingyenesen rendelkezésre állnak. Ezek segítségével az automatizálási mérnök a TIA Portal segítségével állítja be a mérlegrendszert, alakítja ki a megjelenítési és beavatkozási lehetőségeket, illetve használja fel a mért érték mellett a közvetlenül a PLC-ben rendelkezésre álló összes diagnosztikai információt a mérlegcellákról és mérlegmodulokról. A SIWAREX DB digitális közösítő doboz segítségével az eredeti analóg mérlegcellákról beérkező egyetlen analóg jel helyett digitális kommunikáció segítségével már külön-külön elérhetőek az egyes cellák mért értékei és diagnosztikai adatai. Ezáltal amikor egy cella meghibásodik, nem csak a kijelzett érték csökken le, hanem a mérleg azonnal hibát jelez a folyamatirányító rendszerben, sőt megadja a meghibásodott alkatrész rendelési kódját is, meg – gyorsítva ezzel az alkatrészcsere és a javítás folyamatát. A SIWAREX mérlegmodulok használata általánosan elterjedt többféle iparágban az élelmiszeripartól kezdve a cementiparig.
Áramlásmérők
A mérlegekhez hasonlóan a kívülről a csővezetékre szerelhető áramlásmérők és a tömegárammérők esetén is elérhetőek technológiai modulok. Hasonlóan a mérlegekhez, ebben az esetben is az a fő különbség, hogy nem analóg és digitális jelekkel érkezik a mért érték és a hibajelzések a PLC-be, hanem az áramlásmérő elektronika része a PLC-rendszernek. A mérőcső egy úgynevezett DSL elektronikát tartalmaz, mely elvégzi a mérést, és minden nyers adatot továbbít a technológiai modul felé. A készülék beüzemelését az automatizálási mérnök a TIA Portal-on keresztül végzi el, ennek során ő határozza meg, hogy a mért értékek és hibajelzések közül mire van szüksége. Például a Zwack Unicum Nyrt.- nél telepített MASS2100 mérőcsövekhez is SITRANS FCT070 modulokat alkalmaznak. Ebben az esetben SIMATIC S7 rendszerbe történt az integráció, de a SIMATIC ET200sp modulok más PLC vagy folyamtirányítási rendszerekbe is illeszthetők Profinet vagy Profibus kommunikációval, lehetővé téve ezzel a hozzá kapcsolódó műszerek integrációját is.
Mérőműszerek a gyakorlatban
Új epizód a Siemens-világ podcastban
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Átadták Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat
252 hazai vezérigazgató véleménye alapján harmadik alkalommal ítélte oda Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat a PwC Magyarország.
A kitüntetéssel olyan hazai cégvezetőt ismernek el, akire a magyarországi vállalatvezetők példaképként tekintenek. Idén a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját, Orbán Gábort díjazták február 19-én a PwC budapesti székházában azon a sajtóeseményen, ahol bemutatták a PwC Vezérigazgató Felmérésének eredményeit.
A PwC Magyarország idén tizennegyedik alkalommal kérdezte meg személyes interjúk formájában a hazai vállalatvezetőket arról, hogy miként látják a globális és hazai gazdasági környezetet, saját üzleti helyzetüket, illetve milyen nehézségekkel és kockázatokkal néznek szembe.
A 2024 októbere és decembere között zajló felmérés keretében arról is nyilatkozhattak az első számú döntéshozók, hogy kit tartanak Magyarország leginspirálóbb vezetőjének. A kutatásban részt vevő 265 cégvezető válaszai alapján Orbán Gábor, a Richer Gedeon Nyrt. vezérigazgatója nyerte a 2024 Leginspirálóbb Vezetője Díjat. Az elismerés odaítélésével a PwC azokra a vezetőkre kívánja felhívni a figyelmet, akik az üzleti eredményeken túl a jövő vállalati ökoszisztémáját is építi, és egyéni fejlődésén túl a szervezet kultúra építése mellett is elkötelezettek, ezáltal példaként szolgálhatnak vezetőtársaik előtt.
A díjat Radványi László, a PwC vezérigazgatója adta át az idei felmérés eredményeit bemutató eseményen.
Az idei díjazottal, Orbán Gáborral készült videó – amelyben megosztja vezetői hitvallását és kollégái a sikerhez vezető útjáról nyilatkoznak -, valamint a kutatás eredményei a PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérés oldalán tekinthetőek meg.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Magas digitalizáltságú logisztikai és disztribúciós központot adott át Miskolcon a Bosch
A Bosch, a technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója átadta legújabb, csúcstechnológiás logisztikai és disztribúciós központját Miskolcon.
A központot, melynek előzetes kivitelezési munkálatai 2021-ben kezdődtek, a Robert Bosch Power Tool Kft. több mint 54 milliárd forint értékű beruházásból valósította meg. A beruházáshoz a magyar állam egyedi kormánydöntés (EKD) alapján mintegy 7 milliárd forint utófinanszírozás keretében nyújtható, vissza nem térítendő készpénz támogatást biztosít. Az ünnepélyes átadáson részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Fükő László, a Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója.
„Nemzetközileg is kiemelkedő színvonalú technológiai infrastruktúránknak, munkatársaink szaktudásának és elkötelezettségének köszönhetjük kiváló eredményeinket. Ez a beruházás az elektromos kéziszerszám üzletághoz tartozó telephelyünk jelentőségét még tovább erősíti a vállalatcsoporton belül”
– mondta Fükő László.
Jövő gyára megoldások közel 100 ezer négyzetméteren
A nagyszabású beruházással egy olyan korszerű raktári struktúrát alakítottak ki a Miskolci Ipari Park területén, amelyben számos Ipar4.0 megoldást is alkalmaztak. A rendszer a teljes értéklánc mentén valós időben, automatikusan kezeli és követi az árut annak beérkezéstől kezdve a felhasználáson és a csomagoláson keresztül a kiszállításon át egészen a megérkezésig. A digitalizációnak köszönhetően a hibák száma akár 20 százalékkal csökkenthető, a folyamatok hatékonysága pedig jelentősen javítható. A rendszerek integrációjához kapcsolódó szoftverfejlesztésekkel, az ehhez szükséges vizualizációs, csomagolást, anyagmozgatást, raktározást vagy nyomkövetést segítő eszközöknek köszönhetően évente akár 204 ezer paletta áru is kiszállítható világszerte. Ha pedig ezt a raklapmennyiséget egymás mellé raknánk, akkor Miskolctól egészen Székesfehérvárig tartana a sor.
A közel 100 ezer négyzetméter nagyságú területen elhelyezkedő központ mellett a Robert Bosch Power Tool Kft. olyan kiegészítő infrastrukturális fejlesztéseket is megvalósított a telephelyen belül, mint a kamionforgalom számára létesített úthálózat vagy a 800 méter hosszú csatornarendszer, hiszen évente nagyjából 3300 kamionra van szükség a fenti árumennyiség szállításához. A Bosch csoport legnagyobb, miskolci kéziszerszámgyárában évente több mint 14 millió darab terméket gyártanak a legmodernebb technológiákkal. A beruházás eredményeként az új létesítmény a vállalatcsoport elektromos kéziszerszám üzletágának egyik meghatározó késztermékelosztó raktára lesz a kelet-közép-európai régióban, illetve késztermék- és alapanyag raktárként is működik majd, ahonnan a világ 26 országába szállítanak különböző cikkeket és komponenseket.
Fókuszban a fenntarthatóság és az ügyfélközpontúság
A miskolci logisztikai és disztribúciós központ a Bosch mintegy 780 raktárból álló nemzetközi ellátásilánc-hálózatának fontos része. A Bosch 37 ezer munkatársa foglalkozik beszerzéssel és logisztikával világszerte, naponta mintegy 230 gyárat látnak el alkatrészekkel és nyersanyagokkal. Meghatározó feladatuk, hogy a Bosch ügyfeleinek magas szintű kiszolgálása érdekében az egész értékfolyamat során folyamatos, fenntartható és rugalmas ellátási láncot működtessenek.
„Az új, miskolci létesítmény építése során is különösen ügyeltünk arra, hogy a projektet a Bosch szélesebb körű fenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban valósítsuk meg. Az energiahatékonyság, a hulladékgazdálkodás és a zöld logisztika ugyanolyan prioritást kapott, mint a szolgáltatási szintek javítása, a költséghatékonyság vagy a piacbővítés. Számunkra a fenntarthatóság tehát nem csupán egy lehetőség, hanem kötelező cél”
– hangsúlyozta Fükő László.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
XVII. Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája
Az ország minden műszaki egyeteméről, sőt határon túlról is várják a jelentkezőket a XVII. Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciájára, a győri Széchenyi István Egyetemre.
A közel két évtizedes múltra visszatekintő rendezvény találkozási lehetőség, verseny és az ipari kapcsolatépítés színtere is egyben. Regisztrálni március 2-ig lehet.
A Széchenyi István Egyetem hallgatóiban 2006-ban merült fel a gondolat, hogy létrehozzanak egy olyan programot, amelyen az országban működő műszaki egyetemek fiataljai cserélhetnek tapasztalatot és mutathatják be tudásukat. A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit az ifjú szakemberekkel, betekintést enged tényleges projektekbe, és mindeközben valódi közösséget kovácsol. A konferencia mára nemzetközivé vált, amelyen a magyar egyetemek mellett évről évre növekvő számban vesznek részt külhoni felsőoktatási intézmények is. A program különlegessége, hogy azt teljes egészében egyetemisták szervezik a hallgatói önkormányzat irányításával.
A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája fókuszában a gyakorlati problémák megoldása áll, amelynek során a résztvevők valós ipari kihívásokra kereshetnek válaszokat, és ismertethetik saját kutatási eredményeiket vagy projektmunkáikat. Az esemény célja nemcsak a szakmai fejlődés elősegítése, hanem az ipar és az oktatás közötti együttműködés megerősítése és olyan kapcsolatok kialakítása is, amely hozzájárul a hallgatók jövőbeni karrierjének építéséhez.
A vállalkozások részéről óriási az igény arra, hogy bevonják aktuális projektjeikbe a hallgatókat. A verseny során a résztvevőknek véletlenszerűen összeállított csapatokban kell megoldaniuk a cégek által felvetett komplex műszaki problémát, mindössze néhány nap alatt. A rendezvény eredeti, még 2006-ban lefektetett koncepciója nem csupán kiállta az idők próbáját, hanem egyre fontosabbá is válik a 21. században: mérnöki hallgatói verseny keretein belül nyújt lényegében gyakorlatorientált képzést úgy, hogy a feladatokat adó vállalkozások hasznos megoldásokkal, és ami még fontosabb, tehetséges hallgatókkal gyarapodhatnak.
Az idei program a hagyományoknak megfelelően az autóstalálkozóval veszi kezdetét a győri campuson április 13-án, majd másnap a csapatfeladatokkal folytatódik, a zárást pedig az április 16-i prezentáció és eredményhirdetés jelenti. A konferenciára – amelyet több szórakoztató esemény, ismerkedési est és bográcsozás is színesít – március 2-ig várják a jelentkezéseket. Bővebb információ és a regisztrációs űrlap itt érhető el, a tavalyi rendezvény beszámolója pedig itt olvasható.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Gazdaság1 hét ago
Minden jel arra mutat, hogy emelkedniük kellene a lakáshitel kamatoknak, de…
-
Okoseszközök2 hét ago
Így alakítja át az üzletet a mesterséges intelligencia
-
Gazdaság2 hét ago
Nagyon gyúrnak a lakáskampányra a biztosítók: már most tucatnyi akció közül választhatunk
-
Szórakozás2 hét ago
Átadták a 44. Magyar Filmszemle díjait
-
Okoseszközök2 hét ago
Érkezik a tavasz, nyílnak a virágok és a lehetőségek is
-
Mozgásban2 hét ago
Bridgestone abroncsokon hasít az új Porsche Macan Electric és Panamera
-
Egészség2 hét ago
Magyar fejlesztések is segítik a jövő olimpikonjait
-
Ipar2 hét ago
Új, közvetlen járatot indít a DACHSER Hungary Kecskemétről Bulgáriába