Connect with us

Ipar

Az ABB integrált technológiája stabilizálni fogja a villamosenergia-hálózatot a spanyol szigetek zöld energiára való átállása során

A Red Eléctrica, a spanyol villamosenergia-hálózat átviteléért és működtetéséért felelős Redeia-vállalat négyszinkronkompenzátorokra vonatkozó megrendelést nyújtott be az ABB-nek, hogy megerősítse a villamosenergia-hálózatot, javítsa az ellátás minőségét és fokozza a Kanári-szigetek és a Baleár-szigetek energetikai átállását.

Az elektromos és automatizációs berendezéseket is magában foglaló integrált megoldás elengedhetetlen szerepet fog játszani a szigetek hálózatai stabilitásának, megbízhatóságának és folytonosságának fenntartásában, mivel azok egyre nagyobb mértékben fogják integrálni a megújuló energiát, hogy megfeleljenek Spanyolország energetikai átállásra vonatkozó céljainak. A megrendelés benyújtására 2024 első negyedévében került sor. A pénzügyi részleteket nem tették közzé.

A projekt a 2021–2026-ra szóló hálózatfejlesztési terv része, amelynek végrehajtása a megújuló energia 67%-os integrálását fogja lehetővé tenni a villamosenergia-szerkezetbe, és ezáltal megelőlegezi Spanyolország 2021–2030-ra szóló integrált nemzeti energia- és klímatervének (a spanyolországi PNIEC) célkitűzéseit. A PNIEC1 célja, hogy az 1990-es értékhez képest 32 százalékkal csökkenjen az üvegházhatásúgáz-kibocsátás, és 81%-os legyen a megújuló energiaforrások aránya a villamosenergia-hálózatban. A Red Eléctrica adatai szerint a megújuló energia aránya 2023-ban meghaladta az 50%-ot Spanyolország villamosenergia-termelési szerkezetében.

A két szigeten az energetikai átállás előrehaladása kihívást jelent a rendszerüzemeltető számára, ami szükségessé teszi a hálózat megerősítését, hogy meg lehessen őrizni az egyensúlyát és biztosítani lehessen a megbízható és ellenálló működést. Az ABB és a Red Eléctrica közösen azon dolgozik, hogy rugalmas, megbízható és integrált megoldást hozzanak létre a szinkronkompenzátorok segítségével.

A szinkron kompenzátorok egy forgó mozgást végző elektromos gép, amelyek a nagy generátorok működését utánozva segítenek stabilizálni a hálózatot, ha a terhelés és a megújulóenergia-termelés ingadozik. Ezek a gépek az inerciájukkal és a zárlati teljesítményükkel hozzájárulnak a hálózat stabilitásához. A szinkronkompenzátor képes előállítani inerciát, növelni a rövidzárlati teljesítményt, valamint a meddő teljesítményt is elnyeli.

„Azon dolgozunk, hogy biztonságosabb, védettebb, robusztusabb, intelligensebb és összekapcsoltabb áramhálózatot hozzunk létre, amely készen áll az energetikai átmenettel járó kihívásra, különösen a szigeti hálózatainkon. A szinkronkompenzátorok ideális megoldást jelentenek a szigeti rendszerekben, mivel a szigetek áramellátási biztonságának fenntartásához elengedhetetlen műszaki kapacitást nyújtanak, ami lehetővé teszi a megújuló energiák integrálásának további előrehaladását a meghatározott célkitűzések elérése érdekében”

– mondta Juan Bola, a Red Eléctrica nem félszigeti területeken működő rendszerek üzemeltetéséért felelős igazgatója.

„Az ABB szinkronkompenzátorokra irányuló ajánlata hatalmas hozzáadott értéket jelent a teljesen integrált megközelítéssel, és kiváló műszaki megoldáson és kompetenciákon alapul.”

A szinkronkompenzátorokra vonatkozó megrendelések közül három a Kanári-szigeteken valósul meg, ahol a Red Eléctrica is jelentős projekteket – például a Salto de Chirát vagy a Tenerife és La Gomera közötti összekapcsoltságra irányuló projektet – hajt végre annak érdekében, hogy előmozdítsa az energetikai átmenetet. A Baleár-szigeteken, ahol minden sziget össze van kötve egymással és a mallorcai szárazföldi hálózattal, szintén sor kerül egy szinkronkompenzátor telepítésére.

„Az áramtermelés dekarbonizációja az energetikai átmenet elengedhetetlen eleme. Az a kihívás, hogy elérjük ezt a célt, miközben stabil és megbízható áramhálózatokat tartunk fenn”

– mondta Heikki Vepsäläinen, az ABB nagy motorokért és generátorokért felelős részlegének igazgatója.

„Ez az, ahol a szinkronkompenzátorok kulcsszerepet játszanak. Nagy örömünkre szolgál, hogy a Red Eléctrica vállalattal közösen elkezdtünk ezen a projekten dolgozni, amely megmutatja, hogy a technológiánk miként tudja kezelni az inerciával kapcsolatos kihívást, ahogyan azt más szigeteken is megtette.”

„Integrált automatizációs és villamosítási megoldásainkon keresztül produktivitást, megbízhatóságot és energiahatékonyságot nyújtunk az alacsony karbonkibocsátású világért”

– mondta Brandon Spencer, az ABB Energy Industries elnöke.

„Ez különösen fontos ahhoz, hogy nagy mennyiségű megújuló energia felvételéhez és átviteléhez szükséges stabilitású és megbízhatóságú dekarbonizált áramhálózatokat hozzunk létre.”

Az ABB teljes körű és integrált megoldást fog nyújtani, amely magban foglalja a kezdeti rendszertanulmányokat, az elektromos és automatizációs berendezésekkel kapcsolatos részletes mérnöki munkát, a lendkerékkel integrált szinkronkompenzátorok telepítését, a projektmenedzsmentet és a képzést. Az ABB Ability™ System 800xA® által forgalmazott irányítási rendszer szintén a csomag része, a hosszú távú szolgáltatástámogatással együtt. A megoldások segíteni fognak a megújuló energiaforrásokból származó energia elérhetőségének és stabilitásának biztosításában.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Ipar

Átadták Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat

252 hazai vezérigazgató véleménye alapján harmadik alkalommal ítélte oda Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat a PwC Magyarország.

A kitüntetéssel olyan hazai cégvezetőt ismernek el, akire a magyarországi vállalatvezetők példaképként tekintenek. Idén a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját, Orbán Gábort díjazták február 19-én a PwC budapesti székházában azon a sajtóeseményen, ahol bemutatták a PwC Vezérigazgató Felmérésének eredményeit.

A PwC Magyarország idén tizennegyedik alkalommal kérdezte meg személyes interjúk formájában a hazai vállalatvezetőket arról, hogy miként látják a globális és hazai gazdasági környezetet, saját üzleti helyzetüket, illetve milyen nehézségekkel és kockázatokkal néznek szembe.

A 2024 októbere és decembere között zajló felmérés keretében arról is nyilatkozhattak az első számú döntéshozók, hogy kit tartanak Magyarország leginspirálóbb vezetőjének. A kutatásban részt vevő 265 cégvezető válaszai alapján Orbán Gábor, a Richer Gedeon Nyrt. vezérigazgatója nyerte a 2024 Leginspirálóbb Vezetője Díjat. Az elismerés odaítélésével a PwC azokra a vezetőkre kívánja felhívni a figyelmet, akik az üzleti eredményeken túl a jövő vállalati ökoszisztémáját is építi, és egyéni fejlődésén túl a szervezet kultúra építése mellett is elkötelezettek, ezáltal példaként szolgálhatnak vezetőtársaik előtt.

A díjat Radványi László, a PwC vezérigazgatója adta át az idei felmérés eredményeit bemutató eseményen.

Az idei díjazottal, Orbán Gáborral készült videó – amelyben megosztja vezetői hitvallását és kollégái a sikerhez vezető útjáról nyilatkoznak -, valamint a kutatás eredményei a PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérés oldalán tekinthetőek meg.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Magas digitalizáltságú logisztikai és disztribúciós központot adott át Miskolcon a Bosch

A Bosch, a technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója átadta legújabb, csúcstechnológiás logisztikai és disztribúciós központját Miskolcon.

A központot, melynek előzetes kivitelezési munkálatai 2021-ben kezdődtek, a Robert Bosch Power Tool Kft. több mint 54 milliárd forint értékű beruházásból valósította meg. A beruházáshoz a magyar állam egyedi kormánydöntés (EKD) alapján mintegy 7 milliárd forint utófinanszírozás keretében nyújtható, vissza nem térítendő készpénz támogatást biztosít. Az ünnepélyes átadáson részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Fükő László, a Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója.

„Nemzetközileg is kiemelkedő színvonalú technológiai infrastruktúránknak, munkatársaink szaktudásának és elkötelezettségének köszönhetjük kiváló eredményeinket. Ez a beruházás az elektromos kéziszerszám üzletághoz tartozó telephelyünk jelentőségét még tovább erősíti a vállalatcsoporton belül”

– mondta Fükő László.

Jövő gyára megoldások közel 100 ezer négyzetméteren

A nagyszabású beruházással egy olyan korszerű raktári struktúrát alakítottak ki a Miskolci Ipari Park területén, amelyben számos Ipar4.0 megoldást is alkalmaztak. A rendszer a teljes értéklánc mentén valós időben, automatikusan kezeli és követi az árut annak beérkezéstől kezdve a felhasználáson és a csomagoláson keresztül a kiszállításon át egészen a megérkezésig. A digitalizációnak köszönhetően a hibák száma akár 20 százalékkal csökkenthető, a folyamatok hatékonysága pedig jelentősen javítható. A rendszerek integrációjához kapcsolódó szoftverfejlesztésekkel, az ehhez szükséges vizualizációs, csomagolást, anyagmozgatást, raktározást vagy nyomkövetést segítő eszközöknek köszönhetően évente akár 204 ezer paletta áru is kiszállítható világszerte. Ha pedig ezt a raklapmennyiséget egymás mellé raknánk, akkor Miskolctól egészen Székesfehérvárig tartana a sor.

A közel 100 ezer négyzetméter nagyságú területen elhelyezkedő központ mellett a Robert Bosch Power Tool Kft. olyan kiegészítő infrastrukturális fejlesztéseket is megvalósított a telephelyen belül, mint a kamionforgalom számára létesített úthálózat vagy a 800 méter hosszú csatornarendszer, hiszen évente nagyjából 3300 kamionra van szükség a fenti árumennyiség szállításához. A Bosch csoport legnagyobb, miskolci kéziszerszámgyárában évente több mint 14 millió darab terméket gyártanak a legmodernebb technológiákkal. A beruházás eredményeként az új létesítmény a vállalatcsoport elektromos kéziszerszám üzletágának egyik meghatározó késztermékelosztó raktára lesz a kelet-közép-európai régióban, illetve késztermék- és alapanyag raktárként is működik majd, ahonnan a világ 26 országába szállítanak különböző cikkeket és komponenseket.

Fókuszban a fenntarthatóság és az ügyfélközpontúság

A miskolci logisztikai és disztribúciós központ a Bosch mintegy 780 raktárból álló nemzetközi ellátásilánc-hálózatának fontos része. A Bosch 37 ezer munkatársa foglalkozik beszerzéssel és logisztikával világszerte, naponta mintegy 230 gyárat látnak el alkatrészekkel és nyersanyagokkal. Meghatározó feladatuk, hogy a Bosch ügyfeleinek magas szintű kiszolgálása érdekében az egész értékfolyamat során folyamatos, fenntartható és rugalmas ellátási láncot működtessenek.

„Az új, miskolci létesítmény építése során is különösen ügyeltünk arra, hogy a projektet a Bosch szélesebb körű fenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban valósítsuk meg. Az energiahatékonyság, a hulladékgazdálkodás és a zöld logisztika ugyanolyan prioritást kapott, mint a szolgáltatási szintek javítása, a költséghatékonyság vagy a piacbővítés. Számunkra a fenntarthatóság tehát nem csupán egy lehetőség, hanem kötelező cél”

– hangsúlyozta Fükő László.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

XVII. Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája

Az ország minden műszaki egyeteméről, sőt határon túlról is várják a jelentkezőket a XVII. Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciájára, a győri Széchenyi István Egyetemre.

A közel két évtizedes múltra visszatekintő rendezvény találkozási lehetőség, verseny és az ipari kapcsolatépítés színtere is egyben. Regisztrálni március 2-ig lehet.

A Széchenyi István Egyetem hallgatóiban 2006-ban merült fel a gondolat, hogy létrehozzanak egy olyan programot, amelyen az országban működő műszaki egyetemek fiataljai cserélhetnek tapasztalatot és mutathatják be tudásukat. A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit az ifjú szakemberekkel, betekintést enged tényleges projektekbe, és mindeközben valódi közösséget kovácsol. A konferencia mára nemzetközivé vált, amelyen a magyar egyetemek mellett évről évre növekvő számban vesznek részt külhoni felsőoktatási intézmények  is. A program különlegessége, hogy azt teljes egészében egyetemisták szervezik a hallgatói önkormányzat irányításával.

A Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája fókuszában a gyakorlati problémák megoldása áll, amelynek során a résztvevők valós ipari kihívásokra kereshetnek válaszokat, és ismertethetik saját kutatási eredményeiket vagy projektmunkáikat. Az esemény célja nemcsak a szakmai fejlődés elősegítése, hanem az ipar és az oktatás közötti együttműködés megerősítése és olyan kapcsolatok kialakítása is, amely hozzájárul a hallgatók jövőbeni karrierjének építéséhez.

A vállalkozások részéről óriási az igény arra, hogy bevonják aktuális projektjeikbe a hallgatókat. A verseny során a résztvevőknek véletlenszerűen összeállított csapatokban kell megoldaniuk a cégek által felvetett komplex műszaki problémát, mindössze néhány nap alatt. A rendezvény eredeti, még 2006-ban lefektetett koncepciója nem csupán kiállta az idők próbáját, hanem egyre fontosabbá is válik a 21. században: mérnöki hallgatói verseny keretein belül nyújt lényegében gyakorlatorientált képzést úgy, hogy a feladatokat adó vállalkozások hasznos megoldásokkal, és ami még fontosabb, tehetséges hallgatókkal gyarapodhatnak.

Az idei program a hagyományoknak megfelelően az autóstalálkozóval veszi kezdetét a győri campuson április 13-án, majd másnap a csapatfeladatokkal folytatódik, a zárást pedig az április 16-i prezentáció és eredményhirdetés jelenti. A konferenciára – amelyet több szórakoztató esemény, ismerkedési est és bográcsozás is színesít – március 2-ig várják a jelentkezéseket. Bővebb információ és a regisztrációs űrlap itt érhető el, a tavalyi rendezvény beszámolója pedig itt olvasható.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement Hirdetés
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss