Connect with us

Ipar

Energiahatékonyság, természetes anyagok és innováció: a jövő házai Szentendrén

fenntartható építészet platánplán

A fenntartható építészet napjainkban egyre inkább a figyelem középpontjába kerül, hiszen nemcsak a szakma, hanem a hétköznapi emberek számára is kiemelt jelentőségűvé vált. A tervek szerint 2025 tavaszán Szentendrén az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) területén megnyitja kapuit a Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont, ami az energiahatékony, környezetbarát és innovatív építészeti technológiák bemutatását tűzte ki célul.

A Mintaházparkban tíz különböző építési megoldás kapott helyet, amelyek az előregyártott szerkezetek sokszínűségét és az energiahatékonyságot helyezik előtérbe. Ezek között megtalálhatók a természetes anyagokkal készült, környezetbarát otthonok, valamint a különböző moduláris és előregyártott építési rendszerek. A park így átfogó képet nyújt majd az építészeti piac jelenlegi trendjeiről, és lehetőséget biztosít a látogatóknak arra, hogy összehasonlítsák a különböző technológiák előnyeit.

Fenntarthatóság a gyakorlatban: Hogyan formálják a jövőt a modern építészeti megoldások?

A Nemzeti Mintaházpark jól tükrözi az építészeti piac változásait: a fenntarthatóság immár nemcsak irányelv, hanem alapkövetelmény. Az építési anyagok és technológiák kiválasztásában egyre nagyobb szerepet kapnak a környezeti terhelést csökkentő, energiahatékony megoldások, amelyek a jövő generációi számára is élhető környezetet teremtenek. Ez nemcsak technológiai kérdés, hanem egyben szemléletváltás, amely az emberek mindennapi döntéseit is formálja. A Mintaházpark célja, hogy közelebb hozza a hétköznapi emberekhez az építészeti technológiák fejlődését és a fenntarthatóság szemléletét.

„A fenntartható építészet nemcsak arról szól, hogy kevesebb energiát használunk fel, hanem arról is, hogy a bolygónk terhelését csökkentve élhetőbb jövőt biztosítsunk. Az általunk alkalmazott megoldások egyszerre támogatják az energiahatékonyságot és az egészséges életterek kialakítását. Ugyanakkor fontos megérteni, hogy minden technológia egyedi igényekre ad választ, ami a Mintaházpark sokszínűségében is megmutatkozik” – hangsúlyozza Bogdán Attila, okleveles faipari mérnök, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője.

Gyors telepítés, maximális energiahatékonyság: Az előregyártott házak előnyei

Az előregyártott építési technológiák, mint a CLT (cross-laminated timber) vagy a nagypaneles rendszerek, gyorsabbá és precízebbé teszik az építkezéseket. Ezek a megoldások nemcsak költséghatékonyak, hanem minimalizálják az építkezés során keletkező hulladékot is, hozzájárulva a fenntarthatósághoz. Míg egyesek még mindig kételkednek az ilyen házak tartósságában, a modern mérnöki technológiák bebizonyították, hogy ezek a szerkezetek ugyanolyan stabilak és hosszú életűek, mint a hagyományos épületek.

“Az előregyártott technológiák egyik legnagyobb előnye a gyorsaság. Egy 100 m²-es ház szerkezete mindössze 2-3 nap alatt összeállítható, és 2-3 hónapon belül kulcsrakészen átadható. Ez az időtartam jelentősen rövidebb, mint a hagyományos építkezéseké, miközben az energiahatékonyság és az esztétika is kiemelt szempont marad. A gyors telepítés nem a minőség rovására történik, hanem a korszerű mérnöki technológiáknak köszönhető, amelyek a tervezéstől a kivitelezésig pontos és hatékony munkát tesznek lehetővé” – emeli ki Bogdán Attila.

A CLT-technológia nemcsak gyors és precíz, hanem esztétikus és egészséges élőhelyeket is biztosít. A természetes alapanyagok, mint a fa, kiemelt szerepet játszanak a fenntarthatóságban, miközben hozzájárulnak az egészségesebb életterek kialakításához. A fa megfelelő tervezéssel és gondos kivitelezéssel akár kezelés nélkül is alkalmazható, ha a tervezésnél figyelembe veszik a helyi viszonyokat, például az eső elleni védelmet.

„A vegyszeres kezelések – mint a gombaölők vagy más védőszerek – gyakran bőrproblémákat okoznak, és hosszú távon egészségügyi kockázatokat is jelentenek. Ezért fontos, hogy természetes anyagokkal dolgozzunk, és már a tervezési szakaszban biztosítsuk a faanyag védelmét. Európában számos példát találunk arra, hogy megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel a faanyag hosszú élettartamú lehet – a nyugat-európai országok (például Svédország, Norvégia, Németország vagy Hollandia) mellett Kelet- és Közép-Európa régiói, mint Lengyelország, Felvidék vagy Erdély, szintén bizonyítják, hogy a hagyományos faépítészeti technológiák több generáción át képesek stabilan és biztonságosan szolgálni az embereket” – teszi hozzá a faházak építésében több mint 30 éves tapasztalattal rendelkező szakértő.

Hagyományos alapanyagok, modern otthonok

Az építészet jövője a tradíciók és az innovációk egyensúlyában rejlik. A Platánplán Mérnöki Iroda által tervezett házakban alkalmazott természetes anyagok, mint a fa, illetve a vályog, a farostlemez vagy a birkagyapjú-szigetelés, nem tartalmaznak egészségre káros anyagokat. További előnyük, hogy nemcsak az egészséges beltéri környezet kialakításában játszanak kulcsszerepet, hanem kimagasló hőszigetelési tulajdonságaik révén az energiahatékonysághoz is hozzájárulnak. Az anyagok természetes páraszabályozó képessége megelőzi a penészedést, és kényelmes, komfortos légkört biztosít.

Bogdán Attila, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője, az építészet ezen irányát követi: „Számomra az építészet nemcsak anyagokról és technológiákról szól, hanem arról, hogy milyen életminőséget nyújtanak a megalkotott terek. A tradíciók tisztelete és az innovációk alkalmazása nem zárják ki – éppen ellenkezőleg, kiegészítik – egymást!”

A Platánplán bemutatóháza a Nemzeti Mintaházparkban kiváló példája lesz ennek a szemléletnek. Az Ybl-díjas építész, Fialovszky Tamás által tervezett ház alapozásához talajcsavaros technológiát használnak, ami minimális környezeti terheléssel jár. Ez a megoldás különösen előnyös, ahol a hagyományos betonozás nem indokolt, vagy a talajviszonyok ezt nem teszik lehetővé. A talajcsavaros alapozás környezetbarát, és biztosítja az épület későbbi áthelyezését is, ami az előregyártott technológia új dimenzióit nyitja meg.

„A bemutatóházunk másik figyelemre méltó megoldása a japán eredetű égetett fa burkolat lesz, amely tűzvédelmi és esztétikai szempontból is kiemelkedő. Japánban évszázadok óta használják, mert természetes módon ellenáll a tűznek és a rovaroknak. A házunkat természetes és gépi szellőztető rendszerek kombinációjával, valamint innovatív napelemes tetőcserepekkel is felszereljük, hogy az esztétikus megjelenés mellett a fenntartható energiahasználatot is biztosítsuk” – mutat rá a szakember.

Az ÉMI Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontban bemutatásra kerülő megoldások egyértelművé teszik, hogy a modern építészet jóval többről szól, mint a falak és tetők felhúzása. A fenntartható építési technológiák már ma is elérhetők, és valódi alternatívát kínálnak a modern igények kielégítésére.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Ipar

Siemens HMI-akció: -15%-os listaárcsökkentés

Irányítsa a gépeit, gépsorait, üzemét kényelmesen, egyszerűen, biztonságosan a legmodernebb elvárásoknak megfelelően!

Rögtön a partnereinkhez!

A Siemens HMI (ember–gép interfész) megoldásait kifejezetten az ipari automatizálás igényeire tervezték. A kezelő- és kijelzőpaneleink kiemelkedő teljesítményt, egyszerű kezelhetőséget és rugalmasságot ajánlanak, ezért ideális választás a komplex ipari folyamatok irányításához és vizualizációjához.

Ráadásul – korlátozott ideig – 15% listaárcsökkentéssel érhetők el a Siemens Zrt. és a szerződött partnereinél. Használja ki ezt a lehetőséget!

Így teszi könnyebbé a mindennapokat a HMI

A HMI (Human Machine Interface) kezelőpanel megkönnyíti a felhasználók és a gépek közötti kommunikációt, így könnyítik meg a mindennapi munkát. A HMI-k átláthatóvá és egyszerűvé teszik a folyamatok irányítását, hatékonyan segítenek az optimalizálásban, alkalmasak komplex ipari rendszerek kezelésére és megjelenítésére.

Ha olyan megoldást keres, amellyel egyszerűbbé, gyorsabbá és rugalmasabbá teheti a gépek és folyamatok irányítását – akár távolról is –, és fontos Önnek a modern webes és Edge technológia előnyeinek kihasználása, akkor megtalálta!

15%-os listaárcsökkentés – visszavonásig

Bármilyen megoldást vagy rendszert használ, idővel elkerülhetetlenné válik az alkatrészek cseréje, a modernizálás vagy a bővítés. Éppen ezért fontos, hogy hosszú távon gondolkodjon, és minden tekintetben átgondolt döntést hozzon, hiszen számtalan lehetőség közül kell kiválasztani a legjobbat.

Ebben szeretnénk segíteni: most visszavonásig 15% listaárcsökkentéssel vásárolhatja meg az igényeihez és munkafolyamataihoz tökéletesen illő Siemens HMI-paneleket.

De – az árelőnyön kívül – mit nyer még? Milyen érvek szólnak amellett, hogy tőlünk vagy a szerződött partnereinktől vásároljon? Összegyűjtöttük azokat a kulcsfontosságú előnyöket, amelyek segíthetnek Önnek a döntésben.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Az ABB és a Környezettudatos Építési Egyesületek Világtanácsa egész Európában együttműködik a fenntartható, energiahatékony épületek létesítésének ösztönzése érdekében

Az ABB Smart Buildings divíziója bejelentette, hogy új együttműködésre lépett a Környezettudatos Építési Egyesületek Világtanácsának (World Green Building Council/WorldGBC) Európai Regionális Hálózatával (ERN), amelynek célja a fenntartható, energiahatékony építési megoldások előmozdítása egész Európában.

Az ABB regionális tudáspartnerként csatlakozott a WorldGBC Európai Regionális Hálózatához, hogy az európai fenntarthatósági célokhoz igazodóan elősegítse az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, energiahatékony épületek terén történő előrelépést. Az ABB az elektromos és automatizálási technológiák terén meglévő szakértelmét felhasználva az iparág vezetőivel való együttműködésre is törekszik annak érdekében, hogy támogassa az innovatív ügyfélmegoldásokat. Ez a partnerség hozzáférést biztosít az ABB számára a szakértők és tagszervezetek kiterjedt hálózatához, ami elősegíti az értékes szakmai ismeretek és visszajelzések összegyűjtését. Együtt hozzá tudnak járulni a kulcsfontosságú fenntarthatósági keretrendszerek – például az Épületek Energetikai Teljesítményéről szóló irányelv (EPBD) – teljesítéséhez, miközben támogatják az építési politika kialakításának egységes, európai megközelítését.

A Környezettudatos Építési Egyesületek Világtanácsának (WorldGBC) célja, hogy felgyorsítsa a fenntarthatóság elérését az épített környezetben, illetve világszerte együttműködjön kormányokkal, vállalkozásokkal és szervezetekkel rendszerszintű változások kezdeményezésében. A WorldGBC a több mint 20 Green Building Councilt és közel 5000 tagot számláló Európai Régiós Hálózatán keresztül katalizátora a pozitív változásoknak, amelyek célja az épületek környezeti lábnyomának csökkentése a teljes életciklusuk során. A hálózat által irányított közelmúltbeli kezdeményezések közé tartozik a #BuildingLife projekt, amelynek célja egy uniós ütemterv kidolgozása. A terv az épületek teljes élettartamára vonatkozó szén-dioxid-kibocsátás (WLC) kezelésére vonatkozó ajánlásokat fogalmaz meg Európa-szerte, továbbá felvázol 12 nemzeti szintű dekarbonizációs ütemtervet, amelyek célja a nemzeti szintű igények kezelése.

„Mivel az épületek a végső energiafogyasztás mintegy 30%-áért és a globális ÜHG-kibocsátás 26%-áért felelősek, a pozitív hatás elérésének lehetősége óriási”

– mondta Mike Mustapha, az ABB Energetika üzletágához tartozó Smart Buildings divíziójának vezetője.

„A World Green Building Council európai hálózatával való együttműködésünk támogatja az ABB azon törekvéseit, hogy megossza szakértelmét, és partneri kapcsolatot alakítson ki olyan szervezetekkel, amelyek hasonló értékeket és törekvéseket vallanak a fenntartható, alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő elérése felé. Együtt képesek vagyunk arra, hogy Európa-szerte előmozdítsuk az intelligensebb, energiahatékonyabb épületek építését, ami elősegíti a reziliens, befogadó közösségek kialakulását.”

Laura Pallares, a WorldGBC Európai Regionális Hálózatának (ERN) vezetője elmondta: „Nagy örömünkre szolgál, hogy az ABB regionális tagként csatlakozott hozzánk. A nettó zéró kibocsátás felé vezető kezdeményezések sikere a partnerségeken és a hasonlóan gondolkodó szervezetekkel való együttműködésen alapul. Az épített környezet villamosítására vonatkozó közös jövőképünk és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségünk a fejlesztési és előrelépési lehetőségek végtelen sorát nyitja meg előttünk.”

Az ABB-nek az együttműködésben való részvétele, ami összhangban áll a vállalatcsoport fenntarthatósági céljaival, azt is tükrözi, hogy az ABB elkötelezett az olyan trendek mellett, mint az elektrifikált, urbanizált környezetre való átállás. Az ABB innovatív automatizálási és energiagazdálkodási technológiáit az energiafelhasználás optimalizálására, a megújuló források integrálására és az épületek okosautomatizálásának fokozására tervezték, lehetővé téve az ügyfelek számára, hogy hatékonyan kezeljék ezen felmerülő kihívásokat, miközben kényelmesebb, személyre szabottabb élet- és munkakörnyezetet élvezhetnek.

Ez az együttműködés újabb lépést jelent az ABB azon fenntarthatósági törekvésében, hogy olyan termékeket és megoldásokat kínáljon, amelyek támogatják ügyfeleink fenntarthatósági igényeit, és egyben tükrözik az ABB elkötelezettségét a fenntartható épített környezet kialakításának előmozdítása iránt egész Európában.

A WorldGBC rövid bemutatása:

A Környezettudatos Építési Egyesületek Világtanácsa (WorldGBC) a legnagyobb és legbefolyásosabb helyi, regionális és globális akcióhálózat, amely vezeti a fenntartható átalakulási folyamatot a szén-dioxid-mentes és az éghajlatváltozás hatásaival szemben reziliens, rugalmas épített környezet kialakítása felé, mindenhol, mindenki számára.

A világszerte több mint 75 környezettudatos építési egyesülettel és iparági partnerekkel együtt rendszerszintű változásokat ösztönzünk a következő célok elérése érdekében:

  • A meglévő és új épületek teljes élettartamára vetített szén-dioxid-kibocsátás kezelése.
  • Az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenálló, egészséges, méltányos és befogadó lakókörnyezetek kialakítása.
  • Regeneratív, pozitív energiamérlegű, erőforrás-hatékony és hulladékmentes épített környezet biztosítása.

Vállalatokkal, szervezetekkel és kormányokkal dolgozunk együtt a Párizsi Megállapodás és az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak megvalósítása érdekében.

Bővebb információk: www.worldgbc.org


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Ipar

Mapei: 2025 a lehetőség éve az építőiparban

Változatlan árbevétel mellett is nőtt a Mapei Kft. eredményessége 2024-ben, így a cég optimistán tekint 2025-re.

Markovich Béla ügyvezető szerint a kormány 21 pontos gazdasági akcióterve, vállalkozások beruházási kedve és a lakossági állampapírok tőke- és kamatkifizetései lendületet hozhatnak az építőiparba.

A Mapei Kft. belföldi árbevétele 2024-ben 33,4 milliárd forintot tett ki, ami az előző évhez képest 0,4 százalékos csökkenést jelentett. Az exportforgalom 400 millió forint volt, amely 20 százalékkal maradt el a 2023-as eredménytől. A stagnáló árbevétel ellenére a vállalat eredményessége javult, ezért elégedetten értékelte a 2024-es évet.

A stagnálás egyik fő oka a vízszigetelési termékvonal árbevételének jelentős visszaesése volt. Ezt elsősorban a német piac lassulása idézte elő, ahol a gyártók a felhalmozódott készleteket gyakran beszerzési ár alatt értékesítették.

A szigetelési piacot érintő kihívások szintén hozzájárultak a visszaeséshez: az Otthonfelújítási Program bejelentése eleinte kivárásra késztette a vásárlókat, majd a bonyolult pályázati feltételek és adminisztratív akadályok miatt visszavették a keresletet.

„A kedvezőtlen piaci körülményeket a piaci részesedésünk növelésével és a magasabb árrésű termékek értékesítésének erősítésével igyekeztünk ellensúlyozni. Ennek köszönhetően, bár az árbevétel stagnált, az eredményességünk javult” – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.

Az eredményesség másik kulcsa, hogy a vállalat folyamatosan befektet a szakemberképzésbe. Országszerte képzéseket és alkalmazástechnikai bemutatókat szervez, hogy segítse a szakembereket, az innovatív termékek szakszerű alkalmazását, melyek hozzájárulnak az egész piac fejlődéséhez.

Az exportteljesítmény visszaesését az európai építőipar gyengülése, a magas energia- és nyersanyagárak, illetve a fokozódó versenyhelyzet rontották.

Bár az építőipari szereplők többsége visszafogottabb kilátásokkal számol, Markovich Béla szerint 2025 a lehetőségek éve lehet az építőiparban. Úgy véli, hogy a vállalkozások beruházási kedve továbbra sem lankad, miközben több olyan tényező van, ami segíteni fogja az ágazatot. A kormány 21 pontos gazdasági akciótervének több pontja érinti az építőipart, amely várhatóan új lendületet adhat a lakásépítéseknek, felújításoknak és energetikai korszerűsítéseknek. Emellett, a lakossági állampapírokra idén kifizetendő, szakértők szerint mintegy 3000 milliárd forintnyi kamat és tőke egy része is várhatóan az ingatlanpiacon landol, ami tovább élénkítheti a piacot.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss