Ipar
Fenntarthatóság magyar innovációval
A magyar tulajdonban lévő hardver- és szoftverfejlesztéssel foglalkozó technológiai vállalkozás, a Nective Kft. épületautomatizálási megoldásai jelentős előrelépést kínálnak az energiahatékonyság terén.
A Gablini Cégcsoport M3-as telephelyén, ahol a Nective Kft. épületautomatizálási rendszerét már bevezették, akár 30%-os energiamegtakarítás is elérhető. A bemutatóterem azért is érdemel különleges figyelmet, mert otthont ad az Aston Martin szalonnak, illetve a Lotus, Omoda, NIO, Kia, INEOS, Jaecoo, Nissan, Peugeot, Hyundai, LEVC autómárkáknak. Az üzlet intelligens vezérlése nemcsak az üzemeltetési költségeket csökkenti, hanem az ESG-elvek mentén támogatja a fenntarthatósági célokat. Hozzájárul a károsanyag-kibocsátás mérsékléséhez, támogatja az adatvezérelt döntéshozatalt, valamint a dolgozói komfortot. A magyar KKV teljes egészében saját fejlesztésű technológiai megoldásokat alkalmaz, ezáltal biztosítja a cég a maximális működési hatékonyságot és a teljes testreszabhatóságot.
Fenntarthatóság az épület automatizációban
A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint az építőipar kibocsátása 2024-re új csúcsokat döntött. A klímavédelmi szabályozások szigorodása, a fenntarthatósági elvárások növekedése és a gazdasági hatékonyság iránti igény miatt az épületautomatizálási megoldások egyre nagyobb szerepet kapnak.
A Nective rendszere az épületautomatika powerhouse-a
A Nective saját fejlesztésű technológiáinak köszönhetően a rendszer minden eleme – a hardver, a szoftver és a felhasználói felületek – házon belül készülnek, ami gyors kommunikációt és gördülékeny támogatást garantál. A saját fejlesztés előnye, hogy lehetőséget nyújt egyedi, testreszabott megoldások kialakítására, miközben a teljes rendszer minősége is biztosított. Ez a megközelítés a céget az épületautomatizálás meghatározó szereplőjévé teszi.
Skálázhatóság és rugalmasság – Vezérlés a rendszer lelke
A Nective rendszere skálázható, így a hely és az igények függvényében tetszőleges számú modullal bővíthető, mely több mint 20 különféle funkció vezérlésére alkalmas. Az elosztott intelligencia révén a rendszer egyes moduljai függetlenül működnek. Így például, ha egy vezérlőmodul, mint a világítás vezérléséért felelős egység meghibásodik, a többi modul – mint a fűtés, hűtés, szellőzés vagy a redőnyök – továbbra is zavartalanul üzemelnek, ezáltal biztosítva a rendszer folyamatos megbízhatóságát és rugalmasságát.
Az eszközök programozásánál a svájci bicska elve érvényesül
A Nective moduljainak beüzemeléséhez nincs szükség programozóra, egyszerűen telepíthető, felhasználói felülete gyors és kényelmes kezelhetőséget biztosít. Az előre beállított funkciók pedig minimalizálják az emberi hibák kockázatát, ezzel időt és karbantartási költségeket takarítva meg.
Adatvezérelt döntéshozatal az ESG riportok szolgálatában a Nective rendszereivel
Az ESG-jelentéstétel egyik legnagyobb kihívása a pontos és megbízható adatok összegyűjtése, amelyben az épületautomatizálási és épületfelügyeleti rendszerek hatékony támogatást nyújthatnak.
Az automatikus adatgyűjtés csökkenti a hibalehetőségeket, biztosítva a folyamatos információáramlást, amelyek segítenek az energiafelhasználás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának nyomon követésében. Az intelligens fogyasztási és szenzoradatok részletes grafikonokon jelennek meg, amelyek akár 15 perces idősávokban is értelmezhetők, biztosítva a pontos és átlátható információkat.
A Nective épületautomatika rendszerek lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy adatvezérelt döntéseket hozzanak az energiafogyasztás és a fenntarthatóság teljesítményének elemzésével. A gyűjtött adatok segítenek azonosítani a fenntarthatósági szempontból kritikus területeket, így a cégek célzott intézkedéseket hozhatnak az ESG-teljesítmény javítására.
Zöld megoldások és innováció a Nective rendszereivel a Gablini telephelyén
A Gablini Cégcsoport M3-as telephelye, amely 2000 m²-es alapterületével hat, egyenként 300-350 m²-es szalonra tagolódik, különleges figyelmet érdemel az Aston Martin, valamint a Lotus, Omoda, NIO, Kia, INEOS, Jaecoo, Nissan, Peugeot, Hyundai, LEVC autómárkák miatt. Az Aston Martin bemutatóterem jelentőségét a cég Közép-Európában egyedülálló forgalmazási joga adja, míg az épületautomatizálási rendszert a Nective Kft. építette be.
Okos rendszerek az ESG-elvárások teljesítéséért a Gablini telephelyén
A Nective Kft. épületautomatizációs megoldásainak köszönhetően a Gablini Cégcsoport M3-as telephelyén jelentős energia- és üzemeltetési hatékonyság érhető el. Az automatizált rendszerek bevezetése nemcsak a működés rugalmasságát és kényelmét növelik, hanem jelentős mértékben hozzájárulnak a fenntarthatósági célok eléréséhez is.
Takács János, a Gablini Cégcsoport üzemeltetési vezetője
Az automatizált világítás és a precízen vezérelt hűtés-fűtés rendszerek révén a Gablini Cégcsoport M3-as telephelye éves szinten 20%-os energiamegtakarítást ér el. Ez jelentős előrelépés a működési költségek csökkentésében, valamint a környezeti terhelés mérséklésében. „A világítás automatikus időzítése tovább növeli a hatékonyságot, hiszen havi szinten körülbelül 450 üzemóra takarítható meg, így az energiafelhasználás szorosabban igazodik a tényleges szükségletekhez.” – mondta Takács János, a Gablini Cégcsoport üzemeltetési vezetője.
A rendszer képes azonnal reagálni az időjárási változásokra és a napszakokra, így garantált a maximális hatékonyság és az energiafelesleg minimalizálása, amely kulcsfontosságú az ESG-célok elérésében.
Maximális komfort, minimális energiafelhasználás: üzemidő-optimalizálás a Nective rendszereivel
Mennyezeti fan-coil
A szalonban a beépített automatikának köszönhetően a kézi beavatkozások száma gyakorlatilag nullára csökkent, miközben a hőmérséklet-szabályozás példátlan precizitással működik. A hőmérséklet-ingadozás teljesen megszűnt, ami nemcsak az optimális komfortérzetet garantálja, hanem az energiafelhasználás maximalizált hatékonyságát is biztosítja. A mennyezeti fan-coilokkal végzett hűtés-fűtést a szalonban elhelyezett, a Nective által kalibrált hőmérséklet-szenzorok vezérlik. Ezek valós idejű mérése alapján a rendszer automatikusan indítja a szükséges hőelvonási vagy hőleadási folyamatokat, biztosítva az optimális hőmérsékletet és a helyiségben tartózkodók komfortérzetét. A kommunikációt Nective LAN modulok biztosítják, míg a méréseket és a szabályzást termosztát, valamint a cég által beszerzett, megbízható hőmérséklet- és egyéb érzékelők végzik.
Az Aston Martin szalon
Modularitás és ügyfélközpontú megoldás A Nective rendszer moduláris felépítése lehetővé teszi a könnyű bővíthetőséget és testreszabhatóságot. A Gablini M3 telephelyén 16 darab Nective Light modult telepítettek és kalibráltak az adott igényekhez. A felhőalapú épületfelügyeleti rendszer biztosítja a távoli hozzáférést és az adatvezérelt döntéshozatalt, amely további hatékonyságot eredményez az üzemeltetésben. A gyártók által előírt LUX-értékek pontos beállítását a Nective rendszere képes finomhangolni, amely támogatja a világítótestek dimmelhetőségét is. Ez lehetővé teszi, hogy a fényerősséget %-os értékekkel szabályozzák, az igényekhez és a környezethez igazítva. „A rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy nemcsak a világítást, hanem a fűtési rendszert is vezérelni tudom. Szcenáriók alapján előre meghatározhatom az időprogramot, így nem kell manuálisan lekapcsolnom az eszközöket – ha valaki esetleg bekapcsolva hagyja őket, a rendszer egy mozdulattal mindent letilt. Mindezzel pénzt, időt és erőforrást spórol meg a cég.” – osztotta meg tapasztalatait Takács János, a Gablini Cégcsoport üzemeltetési vezetője.
Smart&Easy: A jövő épületüzemeltetése már ma
A Nective rendszere nem csupán technológiai újítás, hanem egy olyan megoldás, amely egyszerűen és megbízhatóan szolgálja a fenntarthatósági és a gazdasági szempontokat. Az energiahatékonyság, a minimális hibalehetőség és a gyors megtérülés miatt egyre több vállalat választja az okosépület-megoldásokat. A Nective Kft. innovációi az ESG irányelvek mentén segítik az iparág fejlődését, és hozzájárulnak egy fenntarthatóbb, gazdaságilag életképesebb jövőhöz, amelyben az energiahatékonyság és a környezettudatos gondolkodás kéz a kézben jár.
Stocker Bence, a Nective Kft. ügyvezető igazgatója
„Az automatizált épületek szorosan kapcsolódnak az ESG (Environmental, Social, Governance) célokhoz, hiszen elősegítik a fenntarthatóságot és erősítik a társadalmi felelősségvállalást. A Nective adatvezérelt automatizálási megoldásai hatékony eszközként szolgálnak az építőipar karbonlábnyomának csökkentésében, valós idejű energiafogyasztási adatok gyűjtésével és az energiaigényes berendezések, például világítás, fűtés és hűtés automatikus szabályozásával. Az egyszerű, átgondolt, megbízható rendszernek és szemléletünknek hála kialakult egy nagyon jó partneri viszony az ügyféllel, ami megnyitotta a kapukat a szélesebb körű együttműködés előtt.”
– emelte ki Stocker Bence, a Nective Kft. ügyvezető igazgatója.
A beruházási költségek jellemzően 2-4 év alatt térülnek meg, miközben a rendszer folyamatos üzemeltetése és fejlesztése minimalizálja a rezsiköltségeket és a karbantartási igényeket. A Nective rendszerei nemcsak környezetbarátabbá, hanem gazdaságilag fenntarthatóbbá, komfortosabbá is teszik az épületeket, hozzájárulva az ESG-elvek megvalósításához.
„A Nective mellett döntöttünk, mivel a választásunk során elsődleges szempont volt, hogy egy magyar vállalkozást támogassunk. A cég által kínált kiváló partneri viszony, valamint a rendszer kiemelkedő megbízhatósága meghatározó szerepet játszott a végső döntésünkben.”
– zárta gondolatait Takács János.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Már nem elég beszélni róla: hét kiemelt fenntarthatósági téma szerepel a magyar vállalatok napirendjén
A jelentéstétel nemcsak jogi kötelezettséggel, hanem stratégiai előnnyel is jár – derül ki az EY friss tanulmányából, amely több mint 200 – köztük 16 magyar – vállalat első, uniós irányelvek (CSRD) szerint készült fenntarthatósági beszámolóját elemezte.
Az érintett cégek döntő többségének már van ESG felelőse és stratégiája. A társaságok átlagosan hét kritikus területet azonosítottak a működésük szempontjából.
A vizsgált jelentések terjedelme jelentős eltérést mutatott: a legrövidebb 33, a leghosszabb 412 oldalas volt, míg átlagosan 120 oldalt tettek ki. A legátfogóbb dokumentumok a pénzügyi szektorhoz köthetők, ahol a befektetői elvárások és a szabályozói megfelelés egyaránt részletes tartalmat követelnek meg. Az elemzett vállalatok közel fele, míg idehaza a cégek többsége (58%) már rendelkezik olyan belső jelentéstételi politikával, amely rögzíti, hogy a társaság miként készíti el a fenntarthatósági jelentéseit. Szinte az összes jelentéstevőnek (88%) van fenntarthatósági stratégiája, míg tízből nyolc cég rendelkezik dedikált ESG-felelőssel.
A társaságok átlagosan hét kiemelt területet határoztak meg a kettős lényegességi felmérés (Double Materiality Assessment, DMA) során, ami azt vizsgálja, hogy mely fenntarthatósági hatások jelentősek a vállalat, és annak értéklánca szempontjából, illetve milyen pénzügyi kockázatok és lehetőségek merülhetnek fel. Ezek közül az éghajlatváltozás jellemzően minden iparágban releváns volt, csak nagyon alapos indoklással hagyható ki, továbbá a saját munkaerőre és vállalatirányításra vonatkozó közzétételek is iparágtól függetlenül relevánsak. A körforgásos gazdaság, az értékláncban dolgozók, a fogyasztók és végfelhasználók, illetve a biológiai sokféleség és ökoszisztémák szintén lényeges témaként szerepeltek a 216 vállalat napirendjén.
„A CSRD-jelentések első alkalommal adnak képet az érintett vállalatok fenntarthatósági érettségéről. A következő lépés, hogy az adatalapú, stratégiai megközelítés a napi működés részévé váljon és a cégek kialakítsák az ehhez szükséges tartalmi és formai keretrendszert”
– emelte ki Lukács Ákos, az EY Klímaváltozási és Fenntarthatósági üzletágának partnere.
„Ehhez elengedhetetlen a fenntarthatóság szervezeti integrációja, amihez a kulcs a közös célrendszer, az egyértelmű felelősségi körök és a világos ösztönzési folyamatok kialakítása”
– tette hozzá az EY szakértője.
A cégeknek a jelentéstételt üzleti szempontból is érdemes kiértékelniük, különös tekintettel a kettős lényegességi felmérésre. A sikeres adatszolgáltatáshoz elengedhetetlen a szervezeti és informatikai háttér megerősítése, a megfelelő belső kontrollkörnyezet kialakítása, valamint a komplex adatforrások – például az átállási tervek és klímakockázatok – hatékony kezelése. A cél a megfelelésen túl a fenntarthatósági teljesítmény javítása és az üzleti értékteremtés. Ezt az ESG-minősítések javításával, a zöld finanszírozási lehetőségek kiaknázásával és a kockázatok tudatos elhárításával érhetik el a döntéshozók.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Magyar hallgatók a jövő önvezető autóit építik
Önvezető autók – álom vagy valóság? Vajon a magyar diákok kezében van a kulcs a forradalmi technológiához? Két ifjú tehetség bebizonyította, hogy a válasz igen!
Kis Mihály Bence és Varga Dániel Jonatán ugyanis letarolta a RobonAUT versenyt, megmutatva, hogy a magyar mérnökhallgatók is élen járnak az önvezető technológiák fejlesztésében. Miért olyan fontos ez? Mit gondol a magyar társadalom az autonóm (önvezető) járművekről?
Két ifjú magyar mérnök bizonyította, hogy a jövő intelligens közlekedése már a küszöbön áll. Kis Mihály Bence, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának (BME VIK) mesterképzéses hallgatója és a Bosch gyakornokprogramjának tagja, valamint csapattársa, aki ugyancsak BME mesterképzéses hallgató, Varga Dániel Jonatán egy teljesen egyedi, önvezető modellautóval diadalmaskodott a RobonAUT megmérettetésen, amelyet a BME szervezett. A 16. RobonAUT versenyen minden induló egyforma alapjárművet kapott, amelyet egyedi módon alakíthattak át. A feladat mindenkinek egyformán nehéz volt, hiszen ugyanazon a pályán ugyanazokat az ügyességi és gyorsasági feladatokat kellett végrehajtani.
Mihály és Dániel „Sufnituning Kft.” elnevezésű csapata a Verdák című rajzfilm Matukája által inspirált „Mateszre“ keresztelt járgányukkal érte el a sikert. Egyedi műszaki megoldásokkal, kifinomult szoftveres trükkökkel és áldozatos munkával utasították maguk mögé a teljes mezőnyt. A jármű különlegessége a hátsókerék-kormányzás, amely szűkebb kanyarodást és jobb manőverezést tesz lehetővé.
Kis Mihály Bence: Már korábban is indult a RobonAUT versenyen, így tapasztalatokkal felvértezve vágott neki az idei megmérettetésnek. A Boschnál hardverfejlesztő gyakornokként dolgozik, jelenleg egy nyomásimpulzus alapú tesztrendszert fejleszt nyomásszenzorokhoz. Saját bevallása szerint a döntő előtti három napban összesen 11 órát aludtak, közel 9 000 sor kódot írtak, az összegyűlt telemetria adatok mennyisége pedig több, mint 1 GB volt.
Varga Dániel Jonatán: Bence csapattársa, szintén a BME mesterképzéses hallgatója, aki a „Sufnituning Kft.” sikeréhez szoftveres megoldásokkal járult hozzá. Ő felelt az útvonalkereső algoritmusért és a legjobb menetdinamikához szükséges modellalapú szabályozásért.
A RobonAUT versenyen elért eredmények igazolják, hogy a fiatalok elkötelezettek az autonóm járművek fejlesztése iránt. Az önvezető autók és az automatizált vezetés pedig nem ismeretlen fogalmak a magyar társadalom körében. A megkérdezettek 87 százaléka ismeri ezt a technológiát. 94 százalékuk pedig tudja is, mire szolgál, derült ki a Bosch Tech Compass kutatásból. Ugyanakkor százból tizenhét magyar gondolja úgy, hogy az automatizált vezetés 10 év múlva a legmeghatározóbb technológia lehet. Ráadásul a válaszadók 14 százaléka szerint ezek a fejlesztések kiemelkedően szolgálják majd a társadalmat.
A RobonAUT-hoz hasonló események nem csupán a tehetséges hallgatók számára nyújtanak ideális platformot kreativitásuk kibontakoztatására, hanem kulcsfontosságúak a jövő csúcstechnológiáinak megalkotásában. A fiatalok itt valós mérnöki kihívásokkal néznek szembe, innovatív megoldásokat kényszerülnek kidolgozni, valamint éles, valós környezetben próbálhatják ki képességeiket, ezért az ilyen versenyeken szerzett tapasztalatok felbecsülhetetlenek.
Képek forrása: BME Spot Fotókör
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Ipar
Fejlesztésben látják a jövőt a hazai KKV-k
A gyártással foglalkozó KKV-k technológiai terveiről készült kutatás.
A cégek döntő többsége vágyik rá, és tervez a technológiai fejlesztéseket, a digitalizációt kulcsfontosságúnak látják a versenyképesség-növelés szempontjából, de az automatizáció és az ipar 4.0 megoldások elterjedtsége még alacsony – derül ki egy friss kutatásból, ami különböző termékeket gyártó, magyarországi kis-és középvállalkozások (KKV-k) döntéshozóit kérdezte fejlesztési terveikről.
Hatékonyság-növelést és költségoptimalizálást hoz a digitalizáció
A felmérésben résztvevő szinte összes döntéshozó (94%) valamilyen szinten, minden második pedig kifejezetten fontosnak tartja a technológiai innovációkat versenyképességük fenntartása szempontjából. Ezek szerepét elsősorban a hatékonyság-növelésében látják (61%), de minden második cég szerint a jó minőség elérése, a költségoptimalizálás és a gyorsaság terén is fontosak.
Bár a legtöbben a versenytársaikkal azonos technológiai szintre helyezik saját vállalatukat, az 500 millió Ft feletti árbevétellel rendelkező cégeket kivéve viszont többen vannak azok, akik gyengébbnek érzik helyzetüket versenytársaikhoz képest. Ezt a szubjektív értékelést megerősíti, hogy mindössze a válaszadók 14 százaléka nyilatkozta, hogy teljesen vagy elég jól automatizáltak a gyártási folyamataik. A cégek fele úgy ítélte, hogy gyengén áll a kérdésben, ezek egyharmadánál, a 300 millió forintos éves árbevétel alatt teljesítő cégek esetében pedig 40 százalékuknál egyáltalán nincs is automatizálva a gyártás.
Így az ipar 4.0 megoldások alkalmazása is korlátozott képet mutat: a megkérdezettek 67 százaléka egyáltalán nem használ ilyen technológiát. Aki mégis, az elsősorban a gyártást automatizálja vagy IoT-eszközöket, ipari robotokat használ. Ebben a kérdésben az 500 millió forint feletti árbevétellel rendelkező cégek szignifikánsan jobb eredményekről számoltak be. Az ide tartozó vállalatok fele már alkalmaz ipar 4.0 megoldásokat, szintén többségében az automatizáció és a robotizáció terén.
Nem csak vágyak, tervek is vannak
A megkérdezett KKV-k döntő többsége (86%) tervez valamilyen technológiai jellegű fejlesztést a következő 3-5 évben. További 12 százalékuk pedig vágyna a fejlesztésekre, de erőforráshiány miatt nem tervez ilyen innovációkat alkalmazni a következő években.
A tervek és a vágyak a fejlesztések célját tekintve is a legtöbbször egybevágnak: az élen szerepel a technológiakorszerűsítés kapacitásbővítéssel és a munkaerő tudásszintjének a növelése, a válaszadók 44, illetve 34 százaléka jelölte meg ezeket tervezett opcióként. Az cégek 42 százaléka szeretne energiához kapcsolódó fejlesztéseket is (pl. energiahatékonyság-növelés, megújuló energiatermelés, járműflotta-elektrifikáció) végrehajtani, ugyanakkor csak 32 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy a következő 3-5 évre tervezi is ezeket.
A fejlesztésekkel kapcsolatban gyors megtérülést várnak a szereplők: 50 százalékuk legkésőbb 3 éven belül szeretne a pénzénél lenni, és csak 10 százalékuk fogadna el 5 évnél hosszabb megtérülést. Ezzel egybevág, hogy technológiai innovációk alkalmazásával a teljesítmény/hatékonyság fokozását (61%), az árbevétel növekedését (60%), a költségek csökkenését (54%) és a piaci pozíció erősödését (51%) prognosztizálják.
Ugyanakkor a technológiai fejlesztéseket nem csak pénzügyi következményeik miatt tartják fontosnak a megkérdezettek: a munkaerő-megtartást (53%), az új munkahelyek létrehozását (37%) és a munkavállalók motivációjának növelését (37%) is a beruházások előnyei között említették. A válaszadók 40 százaléka említette, hogy számol azzal, hogy a meglévő munkaerő át- vagy továbbképzésére lesz szükség. Ez a szám viszont szignifikánsan alacsonyabb (13%) volt az 500 millió forint feletti árbevételű cégek körében.
Erre várnak még a vállalatok
A technológia fejlesztések legnagyobb akadálya a felmérésben résztvevőknél elsősorban a belső erőforráshiány: a cégek több mint felénél a tőkehiány a legfőbb gát, de sokaknál (40%) jelent problémát a munkaerőhiány is. Emellett a külső pénzügyi forrásokhoz való hozzáférést a válaszadók 48 százaléka sorolta a nehézségek közé, ezen belül is a pályázati lehetőségek hiánya akadályozza a cégek közel harmadát.
Ezzel szemben a tudás vagy a szakértelem hiánya csak minden tizedik cégnél tekinthető visszatartó erőnek, a generációs konfliktusok pedig csak 7 százalékuknál merültek fel. Az olyan külső környezeti tényezők viszont, mint a piaci kilátások, a szabályozási környezet, a makrogazdasági stabilitás vagy a kereslethiány a válaszadók 29 százalékát intik inkább várakozásra.
A kutatásról
A felmérés 2025 áprilisában készült a Siemens Zrt. megbízásából, 100 gyártással foglalkozó, magyarországi kis- és középvállalkozás döntéshozóinak megkérdezésével. Az adatfelvétel telefonon történt, a kutatás célja a technológiai fejlesztési szándékok, akadályok és lehetőségek feltérképezése volt.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Szórakozás1 hét ago
A Balaton Park Circuit készen áll a MotoGP-re és a World Superbike-ra
-
Ipar1 hét ago
Rangos elismerést kapott a Hankook a dunaújvárosi Semmelweis-napi ünnepségen
-
Gazdaság2 hét ago
Bitget – Ez lesz az új Revolut?
-
Gazdaság2 hét ago
Határok nélkül: új szintre lépett a verseny a magyar e-kereskedelemben
-
Okoseszközök1 hét ago
Indul a Real-Time Text, vagyis a valós idejű szöveg a Telekom hálózatán belül
-
Mozgásban3 nap ago
A Forma–1-es Brit Nagydíjon versenyez Molnár Martin a hétvégén
-
Tippek2 hét ago
Pénzfelvétel külföldön? Ennyibe kerülhet egy rossz döntés
-
Ipar2 hét ago
A Williams Forma–1-es csapat mérnöke, dr. Kling Sándor is oktatja a Széchenyi István Egyetem motorsportmérnök-hallgatóit