Okoseszközök
iPhone tok, tokok
Általában nem sok különbség akad a drágább telefonok tartozékai és az egyszerűbb okos telefonok kiegészítői között. Gondolhatunk itt az iPhone tok, tokok típusaira és az egyszerűbb japán márkájú telefonok kiegészítőire.
Mivel sablon méretek szerint kategorizálják be az okos telefonokat és a képernyő méretek is hasonlóak bizonyos márkáknál, ezért a készülékekre kerülő védő tokok sem térnek el egymástól nagymértékben. A divatosabb tokok igyekeznek minden esetben valamilyen életérzést vagy divatirányzatot képviselni, ugyanúgy, mint tulajdonosuk is. Az iPhone tok, tokok körében is igen nagy a választék, de a legdivatosabb darabok közé tartoznak még mindig a szilikon anyagból készült mobil tokok is. Az iPhone tok, tokok leginkább az egyszerűséget és a letisztult formákat követik. Igaz, hogy lehet közöttük extrém darabokat is találni, de nem az a legjellemzőbb.
A szilikon tokok hasznosak, nehezen szakadnak el és könnyen tisztíthatóak még is megvédik a telefonokat a külső hatásoktól. Az iPhone tok, tokok tisztítását is érdemes sűrűn megejteni, mivel a telefon kiegészítői a legkoszosabb dolgok, amikről nem is tudunk, hogy sűrűbben kellene őket megtisztítani. Ennek ellenére inkább a szilikonra esik a választás a legtöbb esetben. A többi tok, ami fémekből vagy műanyagból készül, nem olyan felkapott a megvásárolt kiegészítők kategóriájában, de ugyanolyan tartósak, mint a szilikon társaik. A lányok körében a legkedveltebbek a virágmintás mobiltokok és a színes, mintás borítók. A férfiak ragaszkodnak az egyszerűbb és az egyszínű darabokhoz, ezért is inkább a női nemű vásárlóknak nagyobb az igényük az állandó tokcseréhez.
A megunt iPhone tok, tokok gyorsan lecserélhetőek, sőt a fiatalabb generációknak akár több tíz darab is lehet belőlük, melyeket a hangulatukhoz illően tudnak váltogatni. Ezért is lett az iPhone tok, tokok használata manapság is egy olyan jelkép, ami a fiatalok körében divatosnak számít. Érdemes az internetes készletekben keresgélni új tokok vásárlásakor, mivel sokkal több közül lehet választani és sokkal kedvezményesebb áron kaphatjuk meg őket.
Okoseszközök
Megérkezett a felhőalapú Xbox játékélmény az LG okostévékre
A felhasználók Xbox Game Pass Ultimate előfizetés birtokában több száz játékot streamelhetnek kiváló minőségben az Xbox alkalmazáson keresztül.
Az LG Electronics (LG) e héttől elérhetővé tette a régóta várt Xbox alkalmazást okostévéin, ezáltal a felhasználók közvetlenül nagyképernyős televíziójukon streamelhetnek Xbox játékokat. A több mint 25 országban, Magyarországon is elérhető funkció révén a legújabb indie sikerjátékokhoz és a legnépszerűbb AAA kategóriás tételekhez is hozzáférhetnek a játékosok felhőn keresztül.
Az Xbox alkalmazás elérhető a Gaming Portal felületén és az LG Apps kínálatában, így az LG okostévék felhasználói mostantól bármikor hozzáférhetnek az Xbox Game Pass Ultimate játékaihoz. Az alkalmazásban többek között az Activision, a Bethesda, a Blizzard, a Mojang és az Xbox Game Studios több száz játéka várja a játékosokat, akik aktív előfizetés és egy kontroller birtokában máris elkezdhetik a szórakozást. Az Xbox alkalmazás az LG tévék mellett a társaság webOS 24-es vagy annál újabb rendszert futtató okosmonitorain is elérhető, hamarosan pedig érkezik a StanbyME képernyőkre is.
Xbox Game Pass Ultimate tagság birtokában a felhasználók egy folyamatosan frissülő játékkínálathoz szereznek hozzáférést. A csomagban a Call of Duty®: Black Ops 6-hoz hasonló népszerű FPS játékok és RPG tételek – például az Avowed vagy a South of Midnight – is megtalálhatók, de a várva várt, még nem megjelent Towerborne is elérhető lesz. A Game Pass Ultimate előfizetők emellett ugyancsak a felhőben játszhatnak már meglévő játékaikkal.
Az LG csúcstechnológiás okostévéi, valamint az ezekbe épített prémium webOS operációs rendszere fejlesztésével továbbra is elkötelezett a legmagasabb szintű otthoni szórakozás élményének megteremtése mellett. Az LG és az Xbox közti együttműködés új szintre emeli a játékélményt az LG OLED és legújabb QNED tévéin, amelyeken a játékosok lenyűgözően részletgazdag és élénk látványvilágot tapasztalhatnak meg.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
A Huawei továbbfejlesztett HUAWEI TruSense rendszerrel és innovatív egészségfigyelő funkciókkal bővíti viselhető okoseszközeit
Új, elosztott szuperérzékelő modullal bővül a Huawei egészség- és fitnesztechnológiai rendszere, a HUAWEI TruSense System. Ez az előrelépés új lehetőségeket kínál a tudományos alapú, átfogó egészségfigyelő megoldások terén, a rendszer 2024-es debütálása óta.
A továbbfejlesztett HUAWEI TruSense System mostantól ujjbegy-érzékelést is lehetővé tesz, amely többféle jel kombinálásával működik, így a csuklótól az ujjbegyig terjeszti ki a mérési lehetőségeket. Ez az iparágban egyedülálló újítás a mérések pontosságának növelését célozza. A csukló- és ujjbegy-érzékelés együttes használatával gyors és a korábbinál pontosabb méréseket tesz lehetővé. A fejlesztés a valós idejű, proaktív egészségmenedzsment iránti egyre nagyobb globális igényre válaszul jött létre.
Újításaival a Huawei továbbra is élen jár a viselhető okoseszközök piacán
A Huawei 12 évvel ezelőtt lépett be az egészség- és fitneszpiacra, és máig vezető szerepet tölt be a globális piacon. Az IDC piackutató cég legfrissebb adatai szerint világszerte az első helyen áll a viselhető okoseszközök szállításában. Emellett a Huawei vezeti a 700 dollár alatti (adó nélkül) viselhető eszközök globális szállítási rangsorát, és hat egymást követő évben első helyen áll az okosóra-szállításokban a kínai piacon.
A világ fogyasztói ma egészségtudatosabbak, mint valaha, ami kényelmes, átfogóbb és pontosabb monitorozási képességek iránti igényt teremtett. A Huawei erre válaszul olyan rendszert fejlesztett ki, amely integrálja a gyártó legújabb fejlesztéseit a vitális paraméterek monitorozásához. 2024-ben bemutatta a HUAWEI TruSense Systemet, új digitális egészség- és fitnesztechnológiai rendszerét, amelyet hat kulcsfontosságú jellemző határoz meg: pontos, sokoldalú, gyors, rugalmas, nyitott és folyamatosan fejleszthető.
A HUAWEI TruSense több mint hatvan egészség- és fitneszmutatót mér, amelyek a test hat fő egészségügyi rendszerét fedik le, beleértve a keringési-, légzőszervi-, idegrendszeri-, endokrin-, reproduktív- és izomrendszert, így a felhasználóknak a korábbinál átfogóbb képet nyújt a megfigyelt paraméterekről.
Új elosztott szuperérzékelő modul
Az idei legújabb fejlesztés új, elosztott szuperérzékelő modult vezet be, amely a csuklón és ujjbegyen alapuló érzékelést ötvözi, hogy a korábbinál átfogóbb egészségügyi betekintést nyújtson. A modul optikai, elektromos, akusztikus és mechanikus jeleket használ, és ezek integrálásával növeli a mérések pontosságát és sebességét.
Az újonnan bevezetett elosztott szuperérzékelő modul a tavalyi modulra épül, amelyet már olyan szakmai intézmények is elismertek, mint az egyik vezető svájci ellenőrzési és tanúsítási vállalat, az SGS, a kulcsfontosságú egészségügyi mutatók, például a véroxigénszint, pulzusszám és vérnyomáskockázat-értékelés megközelítő pontossága miatt. Idén a gyártó túllépett az okosórák alján található szenzorok térbeli korlátain, kihasználva az emberi test különböző részeinek megfigyelési előnyeit erősebb és sokoldalúbb érzékelőkkel, elosztott módon. A fejlesztés javítja az érzékelési képességeket azáltal, hogy összehangolja az adatgyűjtést a csuklóról és más testrészekről, például az ujjbegyekről. Az ujjbegy természetesen sűrű érhálózata és vékonyabb bőrfelülete jelentősen csökkenti a melanin és a szőrzet okozta interferenciát, így különösen a szív- és érrendszeri megfigyelés terén kínál egyedülálló előnyöket. A fiziológiai adatpontok kombinálásával a rendszer gazdagabb jeleket rögzít több érintkezési ponton keresztül, így a korábbi megoldásoknál gyorsabb, pontosabb betekintést nyújt.
A véroxigénszint-mérés sebessége is jelentősen javult, mostantól valós időben képes követni a szintek változásait, ami újabb jelentős előrelépést jelent. Az egészségügyi áttekintés funkció mostantól több mint tíz mutatót értékel mindössze hatvan másodperc alatt. Ez a gyors értékelés új mérőszámokat is tartalmaz, például a szívfrekvencia-variabilitást (HRV) és a petefészekműködés értékelését, így a korábbinál teljesebb és felhasználóközpontúbb élményt nyújt.
HUAWEI WATCH 5: további részletek májusban
A Huawei továbbra is elkötelezett a digitális egészség területén a technológiai határok feszegetése mellett. A HUAWEI WATCH 5 a folyamatos innovációnak köszönhetően már a továbbfejlesztett HUAWEI TruSense rendszerrel érkezik,. A felhasználók izgatottan várhatják az új, jövőbe mutató okosóra megjelenését 2025. május 15-én Berlinben.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
Csomag az égből? Már nem sci-fi, de még nem is valóság
Amikor csomagszállító drónokról hallunk, sokan jövőbe illő jeleneteket képzelnek maguk elé: lebegő szerkezetek hozzák házhoz a rendelést, közvetlenül az erkélyre vagy a kertkapu elé.
A valóság azonban ennél jóval összetettebb, és a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy ezek az eszközök önállóan, biztonságosan és megbízhatóan tudjanak tájékozódni a gyakran kiszámíthatatlan városi környezetben. A HUN-REN SZTAKI Rendszer- és Irányításelméleti Kutatólaboratóriumának (SCL) szakemberei ezen a területen értek el világszinten is egyedülálló eredményeket olyan intelligens irányítási megoldások fejlesztésével, amelyekkel a drónok képesek valós időben reagálni a környezet változásaira – mindezt minimális energiafelhasználás mellett.
A drón, ami lát, gondolkodik és dönt
Ahhoz, hogy egy drón biztonságosan repülhessen, tudnia kell, hol van, mi van körülötte, és merre érdemes haladnia. Ehhez nem elég előre beállítani a repülési pályát – villámgyors, rögtönzött alkalmazkodásra van szükség. Egy arra szálló madár, az építkezés miatt felállított daru, vagy akár egy hirtelen széllökés is felülírhatja az eredeti útvonaltervet. Az autonóm drónokat különféle érzékelők segíthetik a tájékozódásban: GPS, gyorsulás- és forgásisebesség-mérők, kamerák, illetve a LIDAR, ami a radarhoz hasonlóan működik, de rádióhullámok helyett lézerrel térképezi fel a környezet tárgyait és akadályait.
Itt érkezünk el a technológia egyik alapvető dilemmájához: felszerelhetjük a drónt a lehető legjobb szenzorokkal, de azok nehezek, sok energiát fogyasztanak, és bonyolultabbá teszik a működést. Egy drón pedig csak korlátozott súlyt bír el, és akkumulátorának kapacitása is véges. Ezért van szükség okos, hatékony irányítási megoldásokra – a cél nem az, hogy minden apró adatot észleljen és rögzítsen az eszköz, hanem az, hogy pont annyit érzékeljen és dolgozzon fel, amennyi a gyors, biztonságos döntésekhez elegendő.
A HUN-REN SZTAKI SCL kutatói olyan szoftveres rendszereket fejlesztenek, amelyek képesek a rendelkezésre álló adatok alapján gyors és megbízható döntéseket hozni.
„Ezek a rendszerek nemcsak előre terveznek, hanem a legkisebb váratlan változásra is reagálva folyamatosan tervezik újra a drón mozgását – mondja Péni Tamás, az SCL kutatója. – Nem elég ugyanis azt tudnunk, hogy az adott pillanatban hol van az akadály, azt is fel kell mérnie az eszköznek, hogyan mozoghat az a tárgy a jövőben, és megfelelő biztonsági távolságok betartásával ehhez igazítania kell a saját mozgását is.”
Ennek érdekében a repülési pálya kialakítása két szinten történik. Az egyik a globális szint, ami annak felel meg, mint amikor az autónkkal a GPS alapján elindulunk úticélunk felé. A rendelkezésre álló térképek és információk alapján a drón ugyanígy tervezi meg előre az útvonalát. Amikor azonban váratlan helyzet adódik – például egy akadály kerül a drón elé –, akkor életbe lép a lokális szintű tervezés, az eszköz változtat a röppályáján, sőt, ha kell, az egész további útvonalát is módosítja. Ha pedig több drón van egyszerre a levegőben, akkor ezek kommunikálni is tudnak egymással. Ha például az egyik új akadályt vesz észre – mondjuk egy darut, amit nem jeleztek a térképen –, ezt az információt azonnal meg tudja osztani a többi drónnal. Így minden eszköz egyetlen közös, valós idejű „térképen” dolgozik, és mindannyian képesek biztonságosan eljutni a célállomásra.
A HUN-REN SZTAKI kutatói által kifejlesztett rendszerrel felszerelt drón képes arra, hogy egy egyszerű horog segítségével önállóan felvegye a csomagot a mozgó járműről, majd egy másik, szintén mozgó járműre kézbesítse – centiméteres pontossággal. A vásári horgászós játékból tudhatjuk: ez még saját kezünkkel irányítva sem könnyű mutatvány. Emberi vezérlés nélkül, teljesen autonóm drónnal pedig a világon jelenleg csak a magyar laboratóriumban képesek ezt végrehajtani.
„Más nemzetközi kísérletek nehezebb és bonyolultabb, aktív megfogó mechanikát, például tűket, elektromágnest vagy markoló kart használnak, míg a mi megoldásunk nem csupán technológiailag egyszerűbb, de energiatakarékosabb is – mondja dr. Tóth Roland, az SCL kutatója. – Ez lehetővé teszi, hogy olcsóbb, kisebb drónok is el tudjanak végezni komplex feladatokat, ráadásul egy horog aránylag könnyen felszerelhető bármely csomagra.”
Pizzát azért még ne rendeljünk a drónoktól
Bár a csomagszállító drónokat leggyakrabban városi környezetben képzeljük el, az első, valóban működő rendszerekkel nem a nagyvárosi utcákon találkozunk majd. Ennek egyszerű oka van: a vidéki, ritkán lakott környezet, vagy éppen a zárt terek, raktárak sokkal kiszámíthatóbbak.
Néhány országban már elindultak az első olyan szolgáltatások, ahol a drónok gyógyszert, ételt vagy kisebb csomagokat szállítanak, ám ezek jellemzően stabil időjárási viszonyok között, alacsony épületek és egyszerű légiforgalom mellett működnek. Ilyen környezetben nincs szükség nagy pontosságra vagy gyors irányváltásokra.
Ezzel szemben az a fajta irányítás, amely lehetővé teszi, hogy egy drón akár mozgó járművek között is biztonságosan és önállóan kézbesítsen csomagot, még nem része a hétköznapi gyakorlatnak. Az ilyen feladatokhoz szükséges, valós idejű és centiméteres pontosságú mozgásvezérlés az, amiben a HUN-REN SZTAKI kutatóinak munkája világszinten is előremutatónak számít.
Ezeknek a fejlesztéseknek pedig az ipari vagy logisztikai létesítmények jelenthetik a legjobb tanulópályát: az ilyen zárt terekben ugyanis nincsenek véletlenszerű mozgások, madarak vagy járókelők, és nem befolyásolja a repülést a szél vagy a köd. Így ideális környezetet biztosítanak a precíziós autonóm repülés fejlesztéséhez, ahol a drónok valódi kihívások között, de ellenőrzött módon bizonyíthatják megbízhatóságukat.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Okoseszközök2 hét ago
A SPAR új JBL hűségpromóciójával ismét veled mozdul a zene
-
Ipar1 hét ago
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
-
Gazdaság7 nap ago
Több mint 10 ezer mérnök kellene a magyar gazdaságba
-
Okoseszközök2 hét ago
Immerzív gaming élmény az Evnia 34M2C5501A modellel
-
Ipar6 nap ago
A Schneider Electric megoldása hatékonyabbá teszi a kritikus infrastruktúrák védelmét
-
Gazdaság2 hét ago
Már a kis összegű személyi kölcsönökért is lehajolnak a bankok
-
Mozgásban2 hét ago
A cargo-partner szállította a világ legnagyobb harangját Brazíliába
-
Ipar1 hét ago
Már az adatközpontok energetikai kihívásaira is megoldást kínál a magyar HeatVentors fejlesztése