Okoseszközök
A jövő a Qi kompatibilis okos telefonok előtt
Az okostelefonok fejlődése elképesztő méreteket ölt, a gyártók egyre másra jelennek meg új funkciókkal. Minden gyártó piacra dobja a saját csúcskategóriás készülékét, amivel igyekszik lenyűgözni a vásárlókat.
De van egy terület, ahol még nem következett be az az óriási fejlődés, amire a felhasználók nagyon várnak. Mi ez a terület?
Bár hihetetlen milyen fejlesztések történtek az okostelefon piacon, de az akkumulátorok üzemidejében még nem történt igazán átütő megoldás. Továbbra is napi szintű elfoglaltság az okostelefonok töltése. Ezen a fronton viszont van újdonság. Méghozzá a vezeték nélküli töltési technológia megjelenése az okostelefonok piacán.
Mi a vezeték nélküli töltés?
Hétköznapi nyelven egyszerűen arról van szó, hogy anélkül tudod tölteni a készülékedet, hogy azt valamilyen kábelre kellene dugni. Nem kell mást tenned, mint egy vezeték nélküli töltőre helyezni a telefonod és már figyelheted is, ahogy kúszik felfelé az akkumulátor szintje. Varázslat? Nem, tudomány! És még csak nem is “rocket science”.
Egy közel 200 éves technológiáról van szó, így tehát nem egy újonnan feltalált megoldásról beszélünk. Az újdonság ereje abban rejlik, hogy magát az elméletet ilyen formában még nem használták fel. A XIX. században Faraday, angol tudós jött rá arra, hogy a mágneses tér feszültséget idézhet elő egy vezetőben. Ebből lett az elektromágneses indukció. Aztán jött Nicola Tesla, aki az elméletet továbbfejlesztette és kidolgozta a módszert, amivel elektromos energiát vezeték nélkül is lehet továbbítani.
Foto: Etuo.hu
Hogyan működik a vezeték nélküli töltés?
A vezetés nélküli töltés technológiája az elektromágneses mezőkön alapul. A vezeték nélküli töltőben lévő adó tekercsek elektromágneses mezőt hoznak létre, ami aztán az okostelefonokban lévő vevő tekercsekben feszültséget indukál.
Ehhez persze a készüléket a töltőre kell helyezni. Az indukciós töltés ugyanis csak kis hatótávolsággal, mindössze 5 mm-es sávban működik. Arra is ügyelni kell, hogy semmilyen szigetelő réteg (pl. telefontok) ne legyen közvetlenül a telefon és a töltő között. Igaz, már vannak olyan telefontokok, amik használhatóak vezeték nélküli töltés közben is.
Sok kritika érte a vezeték nélküli töltés technológiáját a kis hatótávolság és a töltési idő miatt és hát való igaz, az 5 mm nem egetverő távolság és a töltési időn is van még mit javítani. A hatótávolság növelése érdekében a legújabb modellekben már nem csupán indukciós eljárást alkalmaznak, hanem kihasználják a mágneses rezonanciát is. Ehhez mind az okostelefonban, mind a töltőben található tekercseket úgy kell összehangolni, hogy azok azonos frekvencián rezonáljanak. Az áramátvitel az egyik eszközről a másikra a rezonáns tekercsek között történik. Ezzel pedig az 5 mm-es hatótávolság 45 mm-re is megnövelhető.
Qi: egy szabvány mind felett
Természetesen, ahogy az lenni szokott, minden gyártó a maga módján implementálta ezt a technológiát és különböző szabványokkal dobták piacra a termékeiket. Sokáig úgy tűnt, hogy három szabvány is célba érhet, de végül a Qi szabvány került ki győztesen.
A gyűrűk ura analógiájára, azaz az “egy gyűrű mind felett” helyett azt is mondhatnánk, hogy egy szabvány mind felett az, amit a Qi képvisel. A vezeték nélküli töltés technológiájában ugyanis megtörtént az a csoda, ami a legtöbb esetben el szokott maradni. Mégpedig az, hogy a gyártók végül egyetlen szabvány mellett tették le a voksukat.
Foto: Etuo.hu
A Qi vezeték nélküli töltés szabványa mellett szépen felsorakoztak a mobilgyártók: Samsung, Apple, LG, HTC, Motorola, Nokia, Verzion. Ebből a listából a legnagyobb meglepetés az Apple, akik híresek vagy – ha jobban tetszik – hírhedtek arról, hogy szeretnek csúcsminőségű, de egyéni megoldásokat alkalmazni és ezáltal kilógni a sorból. A vezeték nélküli töltés szabványának kérdésében viszont még ők is úgy látták, hogy a Qi a követendő szabvány.
És hogy ez a közös álláspont miért olyan nagy dolog? Ismerős az a szituáció, mikor merül a telefonod és nincs nálad a töltőd? Mások pedig hiába ajánlanak fel neked töltőket, egyik sem jó a te telefonodhoz. A Qi szabvánnyal nincs többé ilyen helyzet. Ha Qi kompatibilis telefonod van, akkor azt bármilyen Qi szabványú vezeték nélküli töltővel töltheted. Mindegy melyik gyártó neve szerepel éppen rajta.
A jövő pedig egyértelműen az egyre jobb hatótávolságú és egyre gyorsabb vezeték nélküli töltőké. Ezt jól mutatja, hogy a mobilgyártó cégek már Qi szabvánnyal dobják piacra az új készülékeket és arra is lehet számítani, hogy a technológia az olcsóbb modellek felé is átszivárog. Ráadásul a kényelem érdekében egyre több helyen alkalmazzák a vezeték nélküli töltőket autókban , sőt már bútorokba építve is.
Okoseszközök
TOP 10+1 vezeték nélküli fülhallgató: melyiket érdemes megvenni 2025-ben?
A vezeték nélküli fülhallgatók ma már szinte teljesen kiszorították a piacról vezetékes változataikat. Nem véletlenül, hiszen magasabb technológiai háttérrel, jobb tulajdonságokkal és a vezetékmentesség szabadságával kecsegtetnek.
Komoly nehézségekbe ütközhet azonban, aki egy vezeték nélküli fülhallgató vásárlása előtt áll, hiszen óriási termékkínálat jellemzi a piacot. Ismert és kevésbé ismert gyártók, olcsó és drága készülékek hada közül kell kiválasztani az igényeinkhez leginkább illeszkedő típust.
Cikkünkben most független kutatásokból (Teszt Plussz Magazin, rtings, soundguys) szemezgetve válogattuk ki a 10+1 legjobb vezeték nélküli fülhallgatót, miközben a kiválasztáskor gondosan ügyeltünk rá, hogy a legtöbb igényt lefedjük. Lássuk a listát!
Sony WF-1000XM5
A Sony vezeték nélküli fülhallgatója a prémium liga egyik független képviselője, amely minden telefonnal vagy eszközzel ugyanolyan jól működik, sőt csúcstechnológiát képvisel a hangminőség, valamint a zajszűrés tekintetében egyaránt.
Nem elég, hogy kompakt és megfelelő illeszkedést biztosít a fülbe, de mindemellett teljesen vízálló is, sőt headsetként sem okoz csalódást, az intelligens funkciók, valamint a társalkalmazás pedig rengeteg extrát ad a vásárló kezébe.
Bowers & Wilkins Pi7 S2
Ha valóban kompromisszummentes hangélményre vágyunk, akkor a Bowers & Wilkins Pi7 S2 egyike a legexkluzívabb TWS megoldásoknak. A 24 bites, nagy felbontású hangátvitel és a kettős meghajtós kialakítás révén lehengerlő részletességgel szólal meg minden műfaj.
Aktív zajszűrése intelligensen reagál a környezetre, a töltőtok pedig audio retransmitterként is funkcionál, így akár régi eszközökhöz is vezeték nélküli kapcsolatot biztosíthatunk. A luxus szintű anyaghasználat és a kifinomult dizájn tovább emeli a prémium érzetet.
Bang & Olufsen Beoplay EX
A dán hangtechnikai ikon, a Bang & Olufsen prémium TWS modellje nemcsak hangzásával, hanem megjelenésével is státuszszimbólum. A Beoplay EX gazdag, részletgazdag hangképet biztosít, méghozzá adaptív ANC és 6 mikrofonos rendszer kíséretében.
Tartósságát IP57-es vízállóság garantálja, üzemideje pedig akár 28 órát is elérhet. Az alumínium tok és az üvegszerű felületek kézműves minőséget tükröznek, miközben az alkalmazásos hangszínszabályozás a legválogatósabb fülek igényeit is kielégíti.
Google Pixel Buds Pro
A Google saját fülhallgatója Androidos eszközökkel integrálódik a legjobban, de más platformokon is megállja a helyét. Aktív zajszűrése kiválóan működik, különösen városi környezetben, miközben hangzása kiegyensúlyozott, természetes és jól hallgatható hosszú távon is.
A Buds Pro akár 31 órás üzemidőt is kínál a töltőtokkal, támogatja a többpontos Bluetooth-kapcsolatot, valamint gesztusvezérléssel és fejmozgás-követéssel is rendelkezik a még kényelmesebb használat érdekében.
Apple Airpods Pro 2
Bár újabb típus is van már a piacon, ha viszont Apple-felhasználók vagyunk, akkor ár-érték arányban jelenleg az Apple Airpods Pro 2 az egyik legjobb választás még mindig a felhasználóknak, hiszen a H2 chip prémium hangminőséget és kimagasló zajszűrést kínál.
Ezen felül a fülhallgató akár 30 óra üzemidőt garantál a töltőtokjával, többféle szilikon fülharang biztosítja a precíz illeszkedést, az IP54 minősítéssel a tartósság miatt sem kell aggódnunk, a specifikus Apple-funkciók pedig minden rajongónak mosolyt csalnak az arcára.
Bose QuietComfort Ultra Earbuds
Ha nem számít a pénz, csak az érdekel minket, hogy egy olyan vezeték nélküli fülhallgatót kapjunk, ami stúdióminőséget kínál, akkor a Bose QuietComfort Ultra Earbuds lehet a jó választás – hála a Bose Immersive Audio technológiára épülő hangzásnak.
Segítségével stúdióminőség vár ránk, a világszínvonalú zajszűrő technológia mellett ráadásul bárhol és bármikor. Kiemelendő még esetében a teljes testreszabhatóság, az érintésvezérlés, valamint a kiemelkedően kényelmes és egyben stabil kialakítás.
Beats Fit Pro
Akik az aktív életmód hívei, azoknak a Beats Fit Pro tökéletes társ lehet. A stabil, fülbe akasztható kialakítása sportolás közben is biztonságos viseletet nyújt, miközben a Spatial Audio és a Dolby Atmos támogatás egyedülálló, térhatású hangzást biztosít.
A H1 chip révén Apple-eszközökkel kiválóan működik, de Androidos készülékeken is teljes értékű társ. Aktív zajszűrése és adaptív hangzásbeállításai révén az egyik legjobb sportoláshoz tervezett vezeték nélküli fülhallgató.
Samsung Galaxy Buds FE
A megbízható középkategóriára vágyunk egy vezeték nélküli fülhallgatóval? Ebben az esetben érdemes lehet a Samsung Galaxy Buds FE mellett dönteni, hiszen már ebben a kategóriában kínál Galaxy AI-támogatást, de gazdag hangzásvilága is kiemelkedő a sorból.
Akárcsak a fejlett aktív zajszűrése, az akár 30 órás üzemideje, valamint a kellemesen ergonomikus és egyben kényelmes kialakítása. Nem véletlen a „Fan Edition” megjelölés, hiszen a Samsung tényleg a rajongók igényeihez igazította!
Xiaomi Redmi Buds 5 Pro
Természetesen azokra is gondoltunk, akik alacsonyabb árkategóriából szeretnének vezeték nélküli fülhallgatót vásárolni. Számukra a Xiaomi Redmi Buds 5 Pro-t ajánlják meleg szívvel, hiszen egy kiváló ár-érték arányt képviselő megoldásról van szó.
A termék kiváló Hi-Res hangzással büszkélkedhet, találunk benne aktív zajszűrést, üzemideje a 40 órához közelít, támogatja az LDAC audiokodekeket, miközben megjelenésére és kényelmére sem igazán panaszkodhatunk.
JLab Audio GO Air POP
Ha extra olcsón, 10 ezer forint alatt akarunk használható vezeték nélküli fülhallgatót, akkor a JLab Audio GO Air POP is jó döntés a belépő kategóriából, hiszen aprócska, ámde ergonomikus kialakítással és akár 32 órás üzemidővel biztosítja tudását.
Kielégítő hangzását 6 mm-es meghajtókkal támogatták meg, hangzása ésszerű keretek között testre szabható, sőt még érintésvezérelt irányítással is büszkélkedhet, így átlagfelhasználók számára jó választás a belépő kategóriából.
+1:
Astell&Kern UW100 MKII
A koreai audiofil gyártó, az Astell&Kern új generációs UW100 MKII modellje az egyik legjobb TWS megoldás a hangminőség szerelmeseinek. A Knowles Balanced Armature meghajtók olyan részletgazdag hangzást produkálnak, ami vetekszik a vezetékes IEM-ek világával.
Bár nincs aktív zajszűrés, a passzív izoláció meglepően hatékony, a Qualcomm aptX Adaptive támogatásnak köszönhetően pedig a vezeték nélküli hangminőség is kiemelkedő. Letisztult, diszkrét formavilág, prémium anyagok, és egyértelműen audiofil célcsoport.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
5+1 mobilos tipp a fesztiválszezonra
Akadozik az Insta-sztori feltöltése? Nem találod a barátaidat, és már csak 5%-on van az aksid? Ismerős helyzetek, ugye?
Akár első fesztiválozó vagy, akár visszatérő, végtelenül bosszantó lehet a stabil mobilhálózat hiánya. Ahhoz, hogy komfortosabban érezd magad, a Yettel, a Sziget fesztivál hivatalos telekommunikációs partnere összegyűjtötte azokat a helyzeteket, amikor igazán jól jön a gyors mobilnet, és megoszt néhány gyakorlati tippet is. Ráadásul egy izgalmas játékkal most páros belépőt is lehet nyerni Európa egyik legnagyobb fesztiváljára.
Amikor több tízezer ember van egy helyen, és mindenki egyszerre netezik, posztol vagy videózik, az a mobilhálózatnak is extra terhelést jelent. A Sziget területén és a fesztivál ideje alatt éjjel-nappal körülbelül 25-ször nagyobb adatforgalom keletkezik, mint egy közepes méretű településen. A Yettel közel két hónapos előkészítő munkával és körülbelül harmincfős szakértői csapattal dolgozik azon, hogy a látogatók idén is stabil, gyors és megbízható hálózatra támaszkodhassanak a fesztivál teljes időszaka alatt. Ráadásul több forgalmas csomóponton is elérhető lesz a nagysebességű 5G technológia, amelyet a szolgáltató továbbra is külön díj felszámítása nélkül biztosít az ügyfeleinek – nem csak a fesztivál ideje alatt.
- Nem találod a barátaidat? Ne aggódj, nem maradsz egyedül!
Az üzenetet nem sikerül elküldeni és a térképen sem frissül a helyzeted, pedig megbeszéltétek a találkozót? A valós idejű helyzetmegosztás a fesztiválok alatt nagy segítség lehet, persze csak ha a mobilneted stabilitása miatt sem kell aggódnod. A Szigeten a Yettel megerősített hálózatának köszönhetően a telefonod gyorsabban és hatékonyabban üzemel, kevesebb energiát használ, így sokkal tovább bírja. Ha azonban még biztosabbra szeretnétek menni, beszéljetek meg egy állandó közös találkozási pontot, például az 5G-zónákat, mint a Yettel Colosseum, a VIP szektor bejáratának környéke a Nagyszínpad felé vagy a beléptető pontok, ahová mindig visszatérhetsz, és elérheted a csapatot.
- Lemerül az aksi, pedig még csak este hat óra van
Digitális jegy, karszalagregisztráció, mobilfizetés – csak akkor működnek, ha a telefonod sem adja fel. A mobilodra a fesztivál teljes ideje alatt szükséged lehet, de a folyamatos használat miatt felmerülhet az egyik fő stresszforrás: a telefonod merül. Használd a fesztiválon elérhető Yettel töltőpontokat, amelyeket a Sziget egész területén megtalálsz, ha az akkutöltöttség a kritikus szint alá megy. Extra tipp: használat után mindig zárd be háttérben futó vagy nem használt alkalmazásokat, így nem pazarolnak még több energiát, és persze érdemes beszerezni egy hordozható powerbanket, amely addig is életben tartja a mobilodat, amíg el nem érsz a töltőállomásig.
- Elfogyott az adatkeret, amikor posztolnál?
A fények tökéletesek, a hangulat a tetőfokán, a kedvenc előadód is fotóközelbe került, mégsem sikerül feltölteni a képet. Szeretnéd élőben közvetíteni a kedvenc számodat, de a videó csak tölt és tölt… Sietsz egy koncertre, de nem találod, melyik színpadon van, és mikor kezdődik. Ne izgulj, ez még a leggyakorlottabb Szitizenekkel is megesik. A Sziget idejére a Yettel díjmentes korlátlan netet biztosít a Yepp szolgáltatással, melyet a hivatalos oldalon tudsz megigényelni, így az élményeket, kedvenc képeidet, vagy a Sziget appban készült egyedi videódat is meg tudod osztani.
- Segítségre van szükséged, de nem sikerül a hívás
Bár a Szigeten biztonságos körülmények között élvezheted a zenéket és programokat, előfordulhat, hogy esetleg külső segítségre van szükséged, vagy elveszett iratok ügyében kell telefonálnod. A legfontosabb telefonszámokat mentsd el a névjegyzékedbe, és állíts be vészhelyzeti kontaktokat a telefonodon.
- Nem találod a mobilodat – ne izgulj, semmi sincs veszve!
Ha úgy tűnik, nyoma veszett a mobilodnak, ne ess pánikba. Előfordulhat, hogy kiesik a zsebedből a koncert alatt, vagy ott marad a fűben. Kapcsold be a telefonod helymeghatározó szolgáltatását, így később a „Find My iPhone” (iOS) vagy „Find My Device” (Android) funkcióval meg tudod nézni, hol látták utoljára a készüléket. Ezeket akár egy barátod telefonjáról vagy egy kölcsönkapott eszközről is elérheted. Hasznos lehet az is, ha a zárolási képernyőn megjelenik egy másik elérhetőséged (pl.: egy e-mail cím vagy egy telefonszám), így a megtalálók könnyebben visszajuttathatják a készüléket.
+1. Nincs még jegyed? Csak egy játék választ el tőle!
Idén a Szigeten nemcsak élvezheted a leggyorsabb1 hálózatot, de játékba is szállhatsz érte. Csak annyi a dolgod, hogy a Yettel appban elérhető sebességmérő játékkal 10 különböző helyszínen mérd meg a mobilnet sebességét – a résztvevők között páros Sziget-belépőket sorsolnak! A játék július 8-tól 30-ig tart.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Okoseszközök
A Samsung kiterjeszti a Galaxy AI-t
A Samsung 2024-ben új korszakot nyitott mobil AI-alapú fejlesztéseivel és a Galaxy S24 szériával, azzal a céllal, hogy 2024-re több mint 200 millió eszközön elérhető legyen a Galaxy AI.
A Galaxy AI a bemutatása óta folyamatosan fejlődik, megváltoztatva az okostelefonok nyújtotta lehetőségeket: a Galaxy S25 felhasználók több mint 70 százaléka AI-eszközöket is alkalmaz. A mesterséges intelligencia alapú funkciók közül a Google Gemini használata növekedett a legnagyobb mértékben, legújabb S széria készülékein megháromszorozódott .
A Samsung egy évvel ezelőtt, az első Galaxy AI Fórum eseményen osztotta meg a mobil AI jövőjéről szóló, úttörő technológiai céljait, amelyek jelentős előrelépést jelenthetnek a felhasználóknak. Az idei konferencián a vállalat Symmetry Research kutatócéggel közösen végzett felméréséből kiderült: a felhasználók egyre gyakrabban igénylik a mobil AI használatát, emellett pedig változik a multimodális, proaktív és személyre szabott AI-funkciókhoz való hozzáállásuk.
A válaszadók közel fele (47%) jelenleg napi szinten használja a mesterséges intelligenciát, és úgy véli, hogy bonyolultabb lenne a mindennapi feladatvégzése az AI-alapú keresés, a személyre szabott értesítések és a hangasszisztens szolgáltatás használata nélkül. A válaszdók 45%-a pedig ugyanolyan rendszerességgel alkalmaz hangalapú utasításokat, mint használ billentyűzetet a feladatok elvégzéséhez.
A Samsung fejlesztéseinek lényegét az az elképzelés vezérli, hogy a felhasználóknak egyszerű és biztonságos, az igényeiknek megfelelő mobil AI-t kínáljon. A Samsung Galaxy – e cél jegyében – elkötelezett amellett, hogy a Galaxy AI-t 400 millió eszközön elérhetővé tegye az év végéig, és ezáltal még több felhasználó megismerhesse a mobil AI teljesítményét és lehetőségeit.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
-
Mozgásban1 hét ago
A Kia EV5 az elektromos mobilitást az európai vezetők igényeihez szabja
-
Mozgásban2 hét ago
A Forma–1-es Brit Nagydíjon versenyez Molnár Martin a hétvégén
-
Okoseszközök2 hét ago
Érkezik Magyarországra az LG vezeték nélküli csúcstévéje, az LG OLED evo M5
-
Okoseszközök1 hét ago
A Samsung kiterjeszti a Galaxy AI-t
-
Gazdaság2 hét ago
A nyári diákmunka miatt sok fiatal nyit bankszámlát a következő hetekben
-
Okoseszközök2 hét ago
A magyar önkormányzatok is hamarosan új ügyfélszolgálatot kapnak
-
Okoseszközök2 hét ago
A Kingston új formátummal bővíti NV3 PCIe 4.0 NVMe SSD-i választékát
-
Ipar2 hét ago
Már nem elég beszélni róla: hét kiemelt fenntarthatósági téma szerepel a magyar vállalatok napirendjén