Connect with us

Okoseszközök

A jövő a Qi kompatibilis okos telefonok előtt

Az okostelefonok fejlődése elképesztő méreteket ölt, a gyártók egyre másra jelennek meg új funkciókkal. Minden gyártó piacra dobja a saját csúcskategóriás készülékét, amivel igyekszik lenyűgözni a vásárlókat.

De van egy terület, ahol még nem következett be az az óriási fejlődés, amire a felhasználók nagyon várnak. Mi ez a terület?

Bár hihetetlen milyen fejlesztések történtek az okostelefon piacon, de az akkumulátorok üzemidejében még nem történt igazán átütő megoldás. Továbbra is napi szintű elfoglaltság az okostelefonok töltése. Ezen a fronton viszont van újdonság. Méghozzá a vezeték nélküli töltési technológia megjelenése az okostelefonok piacán.

Mi a vezeték nélküli töltés?

Hétköznapi nyelven egyszerűen arról van szó, hogy anélkül tudod tölteni a készülékedet, hogy azt valamilyen kábelre kellene dugni. Nem kell mást tenned, mint egy vezeték nélküli töltőre helyezni a telefonod és már figyelheted is, ahogy kúszik felfelé az akkumulátor szintje. Varázslat? Nem, tudomány! És még csak nem is “rocket science”.

Egy közel 200 éves technológiáról van szó, így tehát nem egy újonnan feltalált megoldásról beszélünk. Az újdonság ereje abban rejlik, hogy magát az elméletet ilyen formában még nem használták fel. A XIX. században Faraday, angol tudós jött rá arra, hogy a mágneses tér feszültséget idézhet elő egy vezetőben. Ebből lett az elektromágneses indukció. Aztán jött Nicola Tesla, aki az elméletet továbbfejlesztette és kidolgozta a módszert, amivel elektromos energiát vezeték nélkül is lehet továbbítani.

Foto: Etuo.hu

Hogyan működik a vezeték nélküli töltés?

A vezetés nélküli töltés technológiája az elektromágneses mezőkön alapul. A vezeték nélküli töltőben lévő adó tekercsek elektromágneses mezőt hoznak létre, ami aztán az okostelefonokban lévő vevő tekercsekben feszültséget indukál.

Ehhez persze a készüléket a töltőre kell helyezni. Az indukciós töltés ugyanis csak kis hatótávolsággal, mindössze 5 mm-es sávban működik. Arra is ügyelni kell, hogy semmilyen szigetelő réteg (pl. telefontok) ne legyen közvetlenül a telefon és a töltő között. Igaz, már vannak olyan telefontokok, amik használhatóak vezeték nélküli töltés közben is.

Sok kritika érte a vezeték nélküli töltés technológiáját a kis hatótávolság és a töltési idő miatt és hát való igaz, az 5 mm nem egetverő távolság és a töltési időn is van még mit javítani. A hatótávolság növelése érdekében a legújabb modellekben már nem csupán indukciós eljárást alkalmaznak, hanem kihasználják a mágneses rezonanciát is. Ehhez mind az okostelefonban, mind a töltőben található tekercseket úgy kell összehangolni, hogy azok azonos frekvencián rezonáljanak. Az áramátvitel az egyik eszközről a másikra a rezonáns tekercsek között történik. Ezzel pedig az 5 mm-es hatótávolság 45 mm-re is megnövelhető.

Qi: egy szabvány mind felett

Természetesen, ahogy az lenni szokott, minden gyártó a maga módján implementálta ezt a technológiát és különböző szabványokkal dobták piacra a termékeiket. Sokáig úgy tűnt, hogy három szabvány is célba érhet, de végül a Qi szabvány került ki győztesen.

A gyűrűk ura analógiájára, azaz az “egy gyűrű mind felett” helyett azt is mondhatnánk, hogy egy szabvány mind felett az, amit a Qi képvisel. A vezeték nélküli töltés technológiájában ugyanis megtörtént az a csoda, ami a legtöbb esetben el szokott maradni. Mégpedig az, hogy a gyártók végül egyetlen szabvány mellett tették le a voksukat.

Foto: Etuo.hu

A Qi vezeték nélküli töltés szabványa mellett szépen felsorakoztak a mobilgyártók: Samsung, Apple, LG, HTC, Motorola, Nokia, Verzion. Ebből a listából a legnagyobb meglepetés az Apple, akik híresek vagy – ha jobban tetszik – hírhedtek arról, hogy szeretnek csúcsminőségű, de egyéni megoldásokat alkalmazni és ezáltal kilógni a sorból. A vezeték nélküli töltés szabványának kérdésében viszont még ők is úgy látták, hogy a Qi a követendő szabvány.

És hogy ez a közös álláspont miért olyan nagy dolog? Ismerős az a szituáció, mikor merül a telefonod és nincs nálad a töltőd? Mások pedig hiába ajánlanak fel neked töltőket, egyik sem jó a te telefonodhoz. A Qi szabvánnyal nincs többé ilyen helyzet. Ha Qi kompatibilis telefonod van, akkor azt bármilyen Qi szabványú vezeték nélküli töltővel töltheted. Mindegy melyik gyártó neve szerepel éppen rajta.

A jövő pedig egyértelműen az egyre jobb hatótávolságú és egyre gyorsabb vezeték nélküli töltőké. Ezt jól mutatja, hogy a mobilgyártó cégek már Qi szabvánnyal dobják piacra az új készülékeket és arra is lehet számítani, hogy a technológia az olcsóbb modellek felé is átszivárog. Ráadásul a kényelem érdekében egyre több helyen alkalmazzák a vezeték nélküli töltőket autókban , sőt már bútorokba építve is.

Okoseszközök

A HONOR Magic7 Lite a DXOMARK akkumulátor rangsorának első helyezettje

A HONOR Magic7 Lite elnyerte a DXOMARK Battery Gold Label 2025 minősítést, kiemelkedően magas, 164-es pontszámmal.

Ezzel a HONOR X9C okostelefonnal közösen került a csúcsra, ami jól mutatja a vállalat elköteleződését az iránt, hogy a töltési képességek és az optimalizált energiagazdálkodás terén a legjobb legyen a kategóriájában.

HONOR Magic7 Lite: kivételes akkumulátor-üzemidő

A HONOR Magic7 Lite, az iparág legmagasabb akkumulátor-teljesítményével bíró okostelefonjaként új mércét állít fel az akkumulátor-innováció terén. A rendkívül nagy, 6600mAh kapacitású szilícium-szén akkumulátorral rendelkező készülék kivételesen hosszú üzemidőt és a ma elérhető legnagyobb kapacitást kínálja.

A DXOMARK szerint a telefon legfontosabb jellemzői:

– A HONOR Magic7 Lite az „Advanced” szegmens más készülékeivel összehasonlítva kivételes általános akkumulátor-üzemidőt és magas fokú optimalizáltságot mutat, így ezen a területen a legjobbnak bizonyult.

– Akkumulátor-üzemidő: 128 óra könnyű használat / 89 óra mérsékelt használat / 55 óra intenzív használat esetén.

HONOR Magic7 Lite: fokozott tartósság

Az akkumulátor „Armour-level Protective Coating” bevonattal és egy speciális biztonsági bevonattal rendelkezik, amely a HONOR Power Management System rendszerrel együttműködve szélsőséges körülmények között is szigeteli az elektródákat. Emellett az AI lehetővé teszi a készülék számára, hogy akár még 50 percig folyamatosan lehessen hívásokat bonyolítani, amikor is, amikor az akkumulátor töltöttsége már 2%-ra csökken, a 66 W-os vezetékes HONOR SuperCharge pedig gyorsan feléleszti az akkumulátort a hosszabb használathoz.

A DXOMARK szerint a legfontosabb jellemzői a következők:

A töltési teljesítmény a 66W-os töltő teljesítményének köszönhetően a hatalmas töltési kapacitás ellenére is kimagasló.

– A HONOR Magic7 Lite körülbelül 42 perc alatt elérte a teljes töltés 80%-át. Egy gyors, 5 perces feltöltéssel pedig közel 7 óra üzemidőt nyert vissza.

HONOR Magic7 Lite: Videós és játékos profizmus

A HONOR Magic7 Lite 6,78” Eye-comfort OLED kijelzője 1,07 milliárd színt és 1,5K felbontást támogat, élénk és lélegzetelállító részleteket biztosítva a még magával ragadóbb élményért. A felhasználók akár 48,4 órányi zenei streaminget és 25,8 órányi online videólejátszást élvezhetnek egyetlen feltöltéssel.

A DXOMARK szerint a legfontosabb jellemzői a következők:

– A Honor Magic7 Lite következetesen, szinte minden egyes tesztelésen magas részpontszámot ért el az alacsony merülőáramnak köszönhetően, különösen a videó streaming és a játékok esetében.

– Az akkumulátor akár 15 óra 25 perces játékidőt is lehetővé tesz, mielőtt teljes feltöltésre lenne szükség.

A HONOR Magic7 Lite elérhetősége

A HONOR Magic7 Lite a felhasználók különböző stíluspreferenciáit figyelembe véve Magyarországra két lenyűgöző színben érkezik: ezek a titán lila és titán fekete. A HONOR Magic7 Lite két konfigurációval lesz kapható február 3-ától. A 8GB RAM-mal és 216GB tárhellyel felszerelt változat ajánlott fogyasztói ára 159 990 Ft, míg a 8GB-RAM-ot és 512GB tárhelyet kínáló változat ajánlott fogyasztói ára 169 990 Ft.

További információk a HONOR hivatalos honlapján lesznek elérhetők: www.honor.com.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Okoseszközök

Érkezik az Eclipsa Audio: a Samsung 3D hangélménye a 2025-ös tévékészülékeihez és hangprojektoraihoz

A Samsung 2025-ös TV- és hangprojektor-kínálatába integrálja a Google-lel együttműködésben kifejlesztett Eclipsa Audio technológiát.

Az úttörő hangzásmegoldás arra ösztönzi az alkotókat, hogy dinamikus, magával ragadó 3D audiotartalmakat hozzanak létre, illetve ezek zökkenőmentes lejátszását biztosítja a 2025-ös TV-kínálat teljes skáláján, a Crystal UHD-tól a Neo QLED 8K modellekig.

Büszkék vagyunk rá, hogy az Eclipsa Audio technológiát bevezethetjük 2025-ös TV- és hangprojektor-kínálatunkba. – nyilatkozta Taeyong Son, a Samsung vizuális kijelző üzletágának kutatás-fejlesztési ügyvezető alelnöke és vezetője. – Ez az innováció az otthoni hangélmények új lehetőségeit nyitja meg, és tovább erősíti elkötelezettségünket az otthoni szórakoztatás jövőjének alakítása iránt.”

Az otthoni szórakoztatás újradefiniálása

A Samsung immáron 18 egymást követő évben a nemzetközi TV-piac egyik élvonalbeli szereplője, most az Eclipsa Audio technológiával új szintre emeli az otthoni szórakoztatás élményét. Kiemelkedő szerepe a 75 colos feletti tévék piacán lehetővé teszi, hogy ezt a forradalmi megoldást minél több felhasználóhoz eljuttassa.

Az Eclipsa Audioval az alkotók finomhangolhatják a beállításokat, például meghatározhatják, hogy egy hang honnan érkezzen a térben – legyen az a hallgató mögül, oldalról vagy akár fölülről. Emellett az intenzitás és a térbeli visszaverődések beállításával magával ragadó, háromdimenziós hangélményeket hozhatnak létre.

A vállalat először alkalmazza az Eclipsa Audiot a 2025-ben érkező televíziókínálatában: a Crystal UHD sorozattól a zászlóshajó Neo QLED 8K modellekig beépíti a fejlett audiotechnológiát, hogy minél több felhasználó megtapasztalhassa az újdonságot.

Több lehetőség a tartalom és lejátszás terén

2025-től az alkotók Eclipsa Audio hangsávokkal tölthetik fel videóikat a YouTube-ra, így a 2025-ös Samsung eszközök felhasználói és nézői élvezhetik a prémium térbeli, 3D hangélményt. A Samsung és a Google a koreai Távközlési Technológiai Szövetséggel (TTA: Telecommunications Technology Association) együttműködve dolgozik azon, hogy egy tanúsítási programmal garantálják az Eclipsa Audio technológiát használó eszközök hangminőségét, ezzel biztosítva, hogy a felhasználók mindig kiváló hangélményt kaphassanak.

„Úgy gondoljuk, hogy az Eclipsa Audio alapjaiban változtathatja meg a hangélményekről alkotott elképzelésünket – nyilatkozta Jim Bankoski, a Google Chrome tervezői részlegének alelnöke – Izgatottan várjuk, hogy az alkotók miként használják majd ezt a technológiát innovatív hangélmények megalkotására.”


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading

Okoseszközök

Európai vízió a 6G hálozati ökoszisztémáról

A 6G Smart Networks and Services Industry Association (6G-IA) által készített „Európai vízió a 6G hálózati ökoszisztémáról” című friss tanulmány megszületésében Laki Sándor egyetemi adjunktus, az ELTE Informatikai Kar oktatója is közreműködött

A tanulmány a 6G hálózatok fejlesztésére és szabványosítására irányuló globális kezdeményezéseket vizsgálja, kiemeli a kulcsfontosságú nemzetközi szereplők által formált egységes 6G-vízió szükségességét, hangsúlyozza Európa aktív szerepét a 6G kutatásában, fejlesztésében, szabványosításában, valamint a társadalmi, környezeti és gazdasági kihívások kezelésében.

dokumentum frissített képet nyújt a jelenlegi, ötödik generációs rendszereket leváltó, várhatóan 2030 körül megjelenő 6G architektúrák fejlesztésének állásáról, kiemelve az innovatív megoldásokat, amelyek az 5G rendszerek korlátainak leküzdésére irányulnak. Rámutat az 5G rendszerek azon pontjaira, amelyek akadályozzák a hatékony globális működést, és javaslatokat tesz az ezek leküzdését célzó architekturális fejlesztésekre.

A javasolt újítások célja egy rugalmas, alkalmazkodóképes és fenntartható hálózat létrehozása, amely képes támogatni a következő generációs alkalmazásokat és szolgáltatásokat.

Az ELTE 2023 májusában  jelentette be, hogy Laki Sándor és kutatócsoportja is részt vesz a csaknem 6 millió euró költségvetésű, egyetemek, kutatóintézetek és vezető iparági partnerek együttműködésével induló DESIRE6G Horizon Europe projektben, amelynek célja a 6G-hálózatok rendszerarchitektúrájának megtervezése.
Az IK-s kutatók a pogramozható hálózati infrastruktúra kifejlesztésén dolgoznak a projektben.


További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement Hirdetés

Facebook

Advertisement Hirdetés
Advertisement Hirdetés

Ajánljuk

Friss