A legújabb filmekhez külön speciális programozó dukál
A filmiparban edződő programozók merőben más kihívásokkal kell szembenézzenek, más hozzáállással, esetenként extrém terhelés alatt, precedensek helyett saját készségeikre támaszkodva. – állapították meg a szakmai előadók a Codecool Programozóiskola szervezésében lezajlott Főszerepben a programozó meetupon.
Gyártásvezető, vágó, utómunka technikus és robotkamerák operatőre volt a vendége a Codecool szervezésében megtartott, Főszerepben a programozó – magyarok a filmgyártás digitalizációjában címmel megrendezett meetupnak.
Az a laikusok számára is közismert tény, hogy Magyarország felkerült a filmvilág térképére; hollywoodi blockbustereket forgatnak a legmodernebb technikákkal felszerelt Budapest környéki stúdiókban, és nem ritkán futhatunk bele hírességekbe a turisták által kedvelt – vagy éppen a turisták elől való menekülésre alkalmas – helyszíneken.
„Vannak napok, amikor több filmsztár van Budapesten, mint Hollywoodban”
– jellemezte a helyzetet Hargittai László, ismertebb nevén „Pamacs”, aki vágóként dolgozik és oktat is.
„Az itt forgató produkcióknak járó adókedvezmény és a különleges bánásmód csak a lökést adta, sok egyéb feltétel teljesülése biztosítja azt, hogy a magyarok ilyen megbecsülésnek örvendenek a szakmában”
– vélekedett Názer Ádám gyártásvezető, az esemény felkért házigazdája, a Budapesten forgatott filmek legteljesebb helyszín-adatbázisával rendelkező filmes szakember.
Ezeknek a feltételeknek egy részét a nagyon erős technológiai háttér biztosítja. Kevéssé ismert tény, de bizonyos magyar fejlesztések filmipari szabványokká váltak, ennek legismertebb példája a 2010-ben technológiai Oscart elnyerő Lustre a Colorfronttól, mellyel utólagosan lehet fényelni és színezni a forgatott anyagokat. A szakmai elődök és az azóta folyamatosan növekvő tapasztalat és felkészültség okán a magyarok a digitális utómunkából is kiveszik a részüket, nem csak moziba szánt produkciók, hanem konzoljátékok, sorozatok munkálataiból is. Horvátth Szabolcs, a Digic Pictures technológiai vezetője a Netflixnek két év alatt forgatott filmjük példáján mutatta be, mennyire egyedi feladatokat kell tudni elvégezni ebben az iparágban.
„Kicsit minden programozó polihisztor, mindenes a filmiparban”
– állapította meg Horvátth. Ezt az állítást cizellálta Hargittai is, rámutatva arra a tényre, hogy a filmezéshez használt berendezések java kis szériában készül, kompatibilitásuk foka alacsony.
Ennek megfelelően nincs két egyforma gép, on-flight kell minden felmerülő hibát megoldani, nem lehet online supportra támaszkodni. Kulcsfontosságú tehát egy helyi hozzáértő szakember, hiszen „nem találsz hozzájuk frissítést a neten”.
A Codecool diákjait és általában a programozókat minden szakember arra bíztatta, hogy bátran nézzenek körül a digitális stúdióvilágban. „Rutinmunka alig van, amit lehet, kiszerveztek már keletre.” Folyamatos az innováció, minden produkció kapcsán születik pár új eljárás, akár csak pár soros életmentő szkript, amik létfontosságúak, pedig nem feltétlenül óriási munkák. A terrabyte-okon is túlmutató peta és már yotta nagyságrendekben folyik a digitális jel, ezek tömörítésére, a renderelés meggyorsítására kidolgozott bármilyen okos eljárás napokat, heteket spórolhat a stúdióknak, és ez az igencsak szoros határidők betarthatóságának kulcsa. Az ilyen jellegű kihívások leküzdésére hagyományosan alkalmasak a kelet-európaiak, és ezek között is a magyarok:
„főzz abból, amid van, ezzel bebiztosíthatod, hogy legközelebb is odaengedjenek a tűzhöz”
– érzékeltette Hargittai a mentalitásbeli előnyünket.
Szelják György, a Rocket Lab Motion Control Kft főmérnöke a saját fejlesztésű robotkamerájukat mutatta be, összehasonlítva az iparágban használt egyéb, mozgó járműre szerelt, vagy fixen rögzített változatos, de előre is programozható mozgásokra képes kamerákkal. Véleménye szerint nem várható, hogy az önvezető járművek ebben a kategóriában elterjednek, mert olyan sok improvizálást igényel még mindig egy forgatás, hogy arra csak gyakorlott operatőr és vezérlő stáb összehangolt munkája képes. Meglátása szerint azoknak van nagy előnye, akik egyszerre mérnökök és filmes érzékkel is rendelkeznek, így átlátják a megrendelői igényeket, és ahhoz tudnak műszaki fejlesztésekkel előrukkolni. Ezt az Ignition néven piacra kerülő folyamatvezérlési szoftverével szemléltette, ami egyszerre hozza összhangba például a forgatás során alkalmazott pirotechnikai akciókat és a hozzájuk rendelt kameramozgásokat és fókuszálási beállításokat.
Noha zárt világnak tűnik a filmes szakma, a bekerülni vágyóknak több reményt adó tényt is említettek a szakemberek.
„Azt hisszük, hogy mennyire modern ez a közeg, pedig a digitalizáció még gyerekcipőben van!”
– állította Hargittai. Szerinte ezt jól mutatja, hogy a digitálisan forgatott filmek, mint például a 2K-ban rögzített Star Wars ma már tökéletesen elavultak, miközben egy valaha filmre forgatott Jóbarátok epizódot évről évre az új felbontásoknak megfelelően lehet újra digitalizálni, 4K, vagy 8K vagy magasabb felbontással. A fejlődés pedig sosem fog megállni. Mint Názer Ádám moderátor rámutatott, a Digic Pictures-nél 21 nyitott fejlesztői pozíció van, melyekre egyáltalán nem a filmes világból érkezőket várnak.
„Abból próbálunk következtetni a rátermettségükre, hogy megkérdezzük, melyik a kedvenc könyve, és hasonlók…”
– világította meg Horvátth Szabolcs a toborzás nehézségeit. Számítógépes grafikusok, szoftverfejlesztők, mozgó eszköz programozók, szimulációs és renderelési mérnökök esetén nem lehet életrajzot elvárni hasonló előélettel, a Codecoolban is oktatott, úgy nevezett soft-skillek, amik a csapatba való beépülést biztosítják ugyanolyan fontosak, mint bizonyos szakmai háttér.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
A mesterségesintelligencia-technológia fejlődésében kulcsfontosságú szerepe van a nagyteljesítményű AI-félvezetőknek, ezért az LG tovább bővíti házon belüli fejlesztési kapacitásait, miközben vezető globális vállalatokkal – köztük a Tenstorrenttel – működik együtt azért, hogy erősítse mesterséges intelligenciát használó rendszereinek versenyképességét.
A Tenstorrent a saját RISC-V1[1] alapú Ascalon architektúrájára és Tensix AI-processzor IP-jére épülő világszínvonalú, nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) félvezetőiről ismert. IP-jüket úgy tervezték, hogy a milliwatttól a megawattig skálázható legyen, amely kivételes hatékonyságot és teljesítményt biztosít bármilyen eszköz esetében.
Az LG elkötelezett a mesterséges intelligenciával kapcsolatos szoftverek és algoritmus-technológiák fejlesztése mellett, annak érdekében, hogy ügyfelei számára minél jobb minőségű generatív MI-n alapuló termékeket, platformokat és szolgáltatásokat biztosítson. Ez magában foglalja a mesterséges intelligenciát használó chipek fejlesztését is.
„A Tenstorrent az iparág legjobb mesterséges intelligencia és RISC-V technológiáját adja ehhez az együttműködéshez” – mondta William Cho, az LG Electronics vezérigazgatója. „Célunk, hogy minden eddiginél jobb felhasználói élményt nyújtsunk egyedülálló, személyre szabott megoldásokra összpontosítva, amelyek jobban megértik ügyfeleink igényeit, és kézzelfogható értéket nyújtanak.”
„Az LG kimondottan erős az egylapkás rendszerek fejlesztésének területén, a Tenstorrent pedig izgatottan várja a további együttműködést a vállalattal” – mondta Jim Keller, a Tenstorrent vezérigazgatója. „Az ügyfelek személyre szabható megoldásokat keresnek. Az MI és RISC-V technológiánk lehetővé teszi, hogy az LG az élére állhasson ennek a fejlődésnek.”
Az LG egy dedikált SoC kutatás-fejlesztési központot is létrehozott a félvezetők tervezésére és fejlesztésére. Az LG számos termékébe integrált chipeket mind az SoC központ vezetésével fejlesztették ki. A vállalat saját fejlesztésű otthoni készülékeihez (DQ-C) illetve OLED tévéihez (Alpha 11 AI processzor) készült mesterséges intelligencia chipjeivel vezető szerepbe került az AI-t alkalmazó készülékek és a prémium televíziók globális piacán.
Ahogy a mesterséges intelligencia egyre meghatározóbbá válik az iparágban, a rendszerchip-tervezési kapacitások jelentősége minden területen egyre növekszik. Az LG folyamatosan fejleszti rendszerfélvezető-tervezési képességeit, és összekapcsolja azokat mesterséges intelligenciával kapcsolatos szoftverekkel és algoritmus-technológiákkal, hogy proaktívan felkészüljön a jövőre.
[1]A RISC-V egy nyílt forráskódú utasításkészlet-architektúra (ISA), amely csökkentett utasításkészlet-számítási (RISC) elveken alapul, illetve rugalmas és testre szabható processzortervezést tesz lehetővé.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Atomi szokások: A könyv, ami megváltoztathatja az életed
James Clear világszerte ismert szokásszakértő, akinek könyve, az Atomi szokások – Apró változások, kiemelkedő eredmények forradalmasította a személyes fejlődés világát. A Motibooks kiadó gondozásában megjelent könyvben Clear elmagyarázza, hogy a valódi változás nem nagy, radikális lépésekből, hanem apró, mindennapi szokásokból áll össze.
Miről szól a könyv?
Az Atomi szokások egy olyan útmutató, amely segít megérteni, hogy hogyan alakulnak ki a szokásaink, és hogyan tudjuk ezeket a javunkra fordítani. Clear bemutatja, hogy a szokások olyan, mint egy összetett rendszer, amelyet apró változtatásokkal tudunk befolyásolni. A könyv tele van gyakorlati tanácsokkal és példákkal, amelyek segítségével bárki képes lehet új, pozitív szokásokat kialakítani és megszabadulni a rossz szokásoktól.
Miért érdemes elolvasni?
Tudományos alapok: Clear könyve a legfrissebb pszichológiai és idegtudományi kutatásokon alapul, így a benne szereplő tanácsok valóban működnek.
Praktikus tanácsok: A könyvben számos egyszerű és könnyen követhető gyakorlatot találunk, amelyek segítenek a szokások megváltoztatásában.
Inspiráló történetek: Clear számos példát mutat be arról, hogy hogyan változtatták meg emberek az életüket az atomi szokások segítségével.
Átfogó látásmód: A könyv nemcsak a szokások kialakításáról szól, hanem arról is, hogy hogyan építhetjük fel az álmaink életét.
Kiknek ajánljuk?
Az Atomi szokások mindenkinek ajánlott, aki szeretne változtatni az életén. Akár fogyni szeretnél, akár új nyelvet szeretnél tanulni, vagy egyszerűen csak szeretnél produktivitásban és hatékonyságban javulni, ez a könyv neked szól.
Az Atomi szokások egy olyan könyv, amely megváltoztathatja az életed. Ha készen állsz arra, hogy apró lépésekben haladva nagy változásokat érj el, akkor ez a könyv neked szól. Olvasd el, és fedezd fel, hogy milyen hatalmas erő rejlik a szokásainkban
A „minden nap 1 százalékkal jobb teljesítmény” forradalmi rendszere
Az emberek azt hiszik, ha változtatni akarnak az életükön, nagyban kell gondolkodni. A világhírű szokásszakértő, James Clear azonban egy másik utat fedezett fel. Tudja, hogy a valódi változás több száz apró döntés halmozati hatásának az eredménye – olyan kis döntéseké, mint napi két fekvőtámasz, öt perccel korábbi ébredés vagy egyetlen rövid telefonhívás.
Ezeket nevezi atomi szokásoknak.
Úttörő jelentőségű könyvében Clear elmagyarázza, hogy ezek a miniatűr változtatások pontosan hogyan növik ki magukat az életedet átalakító eredményekké. Mutat néhány egyszerű élet-hacket (a szokáshalmozás feledésbe merült művészetét, a kétperces szabály váratlan erejét, vagy a trükköt, amellyel beléphetsz az Aranyhaj-zónába), és a legfrissebb pszichológiai és idegtudományos kutatási eredmények segítségével magyarázza el, miért olyan hatásosak. Mindeközben olyan olimpiai aranyérmesek, nagy hatalmú vezérigazgatók és kitűnő tudósok inspiráló történeteivel szórakoztat, akik arra használták az apró szokások tudományát, hogy produktívak, motiváltak és boldogok maradjanak.
Akár bajnokságot szeretnél nyerni a csapatoddal, cégként reméled újradefiniálni az iparágat, vagy egyszerűen csak magánemberként le akarsz szokni a dohányzásról, fogyni szeretnél, vagy csökkenteni a stresszt az életedben, illetve bármilyen egyéb célkitűzésed van, az Atomi szokások átalakítja a haladással és sikerrel kapcsolatos gondolkodásodat, és kezedbe adja a szokásaid átalakításához szükséges eszközöket és stratégiákat.
Ezek a kis változások forradalmi hatással lesznek a karrieredre, a kapcsolataidra és az életedre.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
Budapestre érkezett a világhírű Monet – The Immersive Experience kiállítás
Megérkezett Budapestre a világhírű Claude Monet immerzív kiállítás (Monet – The Immersive Experience), amely számtalan metropoliszban, többek között New Yorkban, Los Angelesben és Londonban is látogatók tízezreit nyűgözte már le. A 2000 négyzetméteres produkcióban egy gigantikus virtuális világ idézi meg Monet szellemét és varázslatos impresszionista művészetét.
A Van Gogh és a Dalí kiállítások megálmodói Magyarországra hozták a Claude Monet immerzív kiállítást, amely digitális és audiovizuális elemek segítségével kelti életre a francia festő képeit. A látogatók szórakoztató és edukatív formában tudhatnak meg mindent az impresszionista zseni életéről, múzsáiról, munkásságáról.
„A legmodernebb technikát hívjuk segítségül az egyedi történetmeséléshez, az élmény pedig teljesen új jelentést csatol a múzeum fogalmához. Hang és fényjátékok, látványos 360 fokos digitális megoldások, virtuális valóság fogadja a látogatókat. Büszkék vagyunk erre a produkcióra, amely műértők és laikusok, gyerekek és felnőttek számára is maradandó élményt nyújtott már szerte a világon” – mondta el Dudi Bercovici, a Hadran Events ügyvezetője, a kiállítás szervezője.
A kiállítás egyik leglátványosabb pontja a festmények inspirációjául szolgáló kerti híd valamint Monet szobájának hiteles, újraépített másolata. A világjáró turné során a látogatók többsége ezzel a háttérrel fotózkodott a legszívesebben. Az érdeklődők megismerhetik az ikonikus festmények háttértörténetét, valamint kipróbálhatják a VR-élményt és elkészíthetik saját alkotásaikat is.
Claude Monet (1840-1926) a legnagyobb festők egyike, az impresszionizmus mestere. Fényei, színei, a természet iránti vonzalma, életöröme mély hatással van a mai kor közönségére is. “Claude Monet remekművével, A felkelő nap impressziója című alkotással indult útjára 1872-ben az impresszionista mozgalom. A többi már történelem: a napfénytől átitatott, „en plein air”, azaz a szabad ég alatt megörökített, a 19. század mindennapjainak szépségét hirdető festmények mindenki számára ismerősek lehetnek. A jelen emberét is emlékeztetik arra, hogy fedezzük fel a varázslatot, hiszen akad bőven, csak körbe kell néznünk” – mondta el Bán Blanka művészettörténész a kiállítás megnyitóján.
A kiállítás helyszíne a BOK Sportcsarnok, amelyet autóval és tömegközlekedéssel is rendkívül egyszerű megközelíteni – parkolási lehetőséget a csarnok előtt biztosítanak. A kiállítás október 17-én nyílik meg és várhatóan februárig várja a látogatókat.
További friss híreket talál az IoTmagazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!